Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

"Cand te mariti?"

- - - - -
  • Please log in to reply
1169 replies to this topic

#1
micul_licurici

micul_licurici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 05.09.2008
Am 29 de ani. Sunt fata batrana. E clar. Am ramas neluata. Asta este in mintea tuturor rudelor mele. Matusile, unchii, toti ma intreaba "tu nu te mariti?", "cand jucam la nunta?" etc.
"Ai si tu pe cineva?" - asta e a doua intrebare. "Hai sa-ti dau un baiat bun". De chestia asta mi-e frica cel mai mult. De obicei baietii astia buni sunt niste ratati handicapati (am fost la vreo 3 intalniri aranjate dupa care rudele mi-au reprosat ca fac prea multe nazuri si nu apreciez eforturile care se fac).
Oare ei chiar n-au alta treaba decat cand ma marit eu?

#2
sorescu_angelo

sorescu_angelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 01.08.2009
Hai ca te iau eu!

#3
wally08

wally08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 10.08.2009
Poate si din cauza ca observa felul in care reactionezi, fac asta intentionat, baieti .. sunt mereu, trebuie doar sa stii unde sa cauti. Daca vei vedea in ei/noi si altceva decat defecte .. cred ca ar fi perfect ;)


Have a nice X-mas!

#4
Pitch_Black99

Pitch_Black99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 04.01.2009
asa....si daca nu te mariti care e problema lor ? ce ii f... atat grija ? chestiile de genu asta ma enerveaza la culme, sa-si vada frate de viata lor de mosii obositi in continuare, nu sa ne streseze pe noi, astia mai tineri tot timpu la cap, eu le dadea un flit de nu se vedeau si sigur nu mai faceau comentarii de genul asta in fata mea

#5
furculita_cu_luneta

furculita_cu_luneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 24.07.2009
ignora-i sau spune-le ca daca te mai sacaie la cap nu se te vei marita niciodata. arata-le cine e sefa :D

#6
LiviuBv

LiviuBv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 27.07.2008

 micul_licurici, on 25th December 2009, 23:41, said:

am fost la vreo 3 intalniri aranjate
De ce ?

Spune-le ca iti place sa fi independenta !  :lol:

#7
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Deci EXACT aceeasi chestie mi se intampla si mie, doar ca eu am 23 de ani :lol: Toate rudele, toti bunicii, toate matusile, toti unchii, verii, neportii, whatever neamuri mai am de cate ori ma prind ma iau cu " si ia zi, ai pe cineva?" "da' cand te mariti?"  Culmea e ca da am pe cineva de hahaaaa si tot asa fac. Ba mai rau, bunicamea are texte cu " ai grija mama sa te ia baiatu' asta". La inceput mi-am racit gura de pomana cu " lasati-ma-n pace" " nu e treaba voastra" " nu vreau sa ma marit la 20 de ani", dupa care am invatat sa ii ignor. Mai ales pe una din matusi care ma seaca de fiecare data la telefon/ pe mess/ live cu intrebarea, am o placere sadica sa o intreb " da' tu cand te mariti?" ca ea are 45 de ani si nimic :lol:

#8
micul_licurici

micul_licurici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 05.09.2008
Ha... In trei secunde si deja e o cerere... Nu asta e problema.
Problema e ca ma calca pe nervi si ce-i f... grija pe ei? Chiar nu inteleg de ce oamenii nu au alte subiecte de discutie decat vietile personale ale altora. pana acum nu prea le-am dat de inteles ca m-ar deranja dar au devenit chiar nesimtiti, mergand pana acolo ca ma trezesc cu invitatii pe mess de la persoane pe care nu le cunosc si care au id-ul de la sotia vreunui var care s-a gandit ca ne-ar sta bine impreuna. Si pe urma aia ma suna si ma cearta ca de ce nu vreau sa vorbesc cu baiatul respectiv. Nici nu ma intreaba inainte!

 LiviuBv, on 25th December 2009, 23:52, said:

De ce ?

Spune-le ca iti place sa fi independenta !  :lol:
Asta a fost prostia mea. Pentru ca eu am un prieten de 4 ani dar nu l-am prezentat familiei pentru ca prefer sa-l tin numai pentru mine si nu am considerat ca e momentul sa-l cunoasca matusile si verii. Asta si pentru ca nu eram sigura ca va dura relatia. In fine, nu conteaza... Ideea e ca m-am dus sa ma intalnesc cu acele persoane pentru ca mi-a fost rusine sa refuz recomandarile calduroase dar acuma nu se mai poate...

Edited by micul_licurici, 25 December 2009 - 23:58.


#9
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008
1. Stai liniștită. Dacă aveai 39 de ani mai ziceam dar la 29 ești încă foarte tânără și nu e nicio grabă.
2. Și în familia mea e cam la fel. La 17 mi s-a pus voalul miresei pe cap. După îmi aud vorbe: gata, Iulia se mărită la anul. Right! Am 23 și nu am de gând să mă mărit nici acum, nici later.
3. Știu foarte bine cum stă treaba cu rudele. Vor să le urmezi exemplul considerând că așa este cel mai bine pentru tine. Wrong!
4. Ignoră-i și ia singură propriile decizii. Nu te lăsa influențată de nimeni.

Edited by julia_kitty, 25 December 2009 - 23:59.


#10
micul_licurici

micul_licurici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 05.09.2008
Am o prietena maritata de 8 ani pe care toata lumea o bate la cap cu intrebarea "Tu cand faci un copil?"
Muritul de grija altuia pare sa fie sport national la romani.
Declar razboi intrebarii "cand jucam la nunta ta". Asta e de departe cea mai nasoala formulare. O preferam pe aia "cand te mariti". Desi Codul bunelor maniere spune ca intrebarile personale sunt INTERZISE.

#11
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007

 micul_licurici, on 25th December 2009, 23:41, said:

Am 29 de ani. Sunt fata batrana. E clar. Am ramas neluata. Asta este in mintea tuturor rudelor mele. Matusile, unchii, toti ma intreaba "tu nu te mariti?", "cand jucam la nunta?" etc.
"Ai si tu pe cineva?" - asta e a doua intrebare. "Hai sa-ti dau un baiat bun". De chestia asta mi-e frica cel mai mult. De obicei baietii astia buni sunt niste ratati handicapati (am fost la vreo 3 intalniri aranjate dupa care rudele mi-au reprosat ca fac prea multe nazuri si nu apreciez eforturile care se fac).
Oare ei chiar n-au alta treaba decat cand ma marit eu?
Stai linistita, dupa ce te vei marita, a doua zi dupa nunta te vor intreba: "si, pe cand botezul?", iar dupa botezul copilului "si, pe cand jucam la urmatorul botez?" Asa sunt oamenii de genul asta, le place sa se uite in curtea vecina, ca de a lor sunt satui.
Tu vezi-ti linistita de viata ta si nu asculta ce zice lumea, ca vorba aia: gura lumii nici pamantul nu o astupa ;)

#12
LiviuBv

LiviuBv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 27.07.2008
Pai e timpul sa-l prezinti pe prietenul tau familiei ! Daca zici ca aveti 4 ani impreuna , nu inteleg ce te impiedica sa faci asta ! Inca nu esti sigura ca va tine relatia ?

#13
micul_licurici

micul_licurici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 05.09.2008

 LiviuBv, on 26th December 2009, 00:03, said:

Pai e timpul sa-l prezinti pe prietenul tau familiei ! Daca zici ca aveti 4 ani impreuna , nu inteleg ce te impiedica sa faci asta ! Inca nu esti sigura ca va tine relatia ?
Lasa asta, nu-i asta problema. E cu totul alta discutie.
Ce facem cu genul asta de catze bagacioase?

#14
tatiiiyyy

tatiiiyyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.12.2009

 sorescu_angelo, on 25th December 2009, 23:45, said:

Hai ca te iau eu!
hei de ce spui asta ea hiar are o probleme

#15
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Eu nu vad nicio problema daca esti nemaritata la 29 de ani. Esti inca tanara, stai chill.

#16
sorescu_angelo

sorescu_angelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 01.08.2009

 tatiiiyyy, on 26th December 2009, 00:05, said:

hei de ce spui asta ea chiar are o probleme
Nu sunt cine stie ce probleme.Asa ma enerveaza si mama pe mine sa-mi fac curat :D .

#17
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

 micul_licurici, on 25th December 2009, 23:41, said:

"Hai sa-ti dau un baiat bun". De chestia asta mi-e frica cel mai mult. De obicei baietii astia buni sunt niste ratati handicapati (am fost la vreo 3 intalniri aranjate dupa care rudele mi-au reprosat ca fac prea multe nazuri si nu apreciez eforturile care se fac).
Rudele prefera sa te stie cu un tantalau stangaci, eventual si usor retardat, decat nemaritata.
"Au aflat cu totii ca esti fata batrana. Oare ce crede lumea?" Tipic  :mellow:

Daca as fi la fel de deranjata ca tine, le-as spune sa nu mai deschida subiectul asta, chit ca se vor supara pe mine

Edited by crank_, 26 December 2009 - 00:15.


#18
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007

 micul_licurici, on 26th December 2009, 00:04, said:

Ce facem cu genul asta de catze bagacioase?
Eu mereu le dadeam cu zambetul pe buze acelasi raspuns: cand o sa fie cazul :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate