Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

"Cand te mariti?"

- - - - -
  • Please log in to reply
1169 replies to this topic

#37
micul_licurici

micul_licurici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 05.09.2008

View Postpelikanu, on 26th December 2009, 09:17, said:

Don'șoara, noi momentan nu discutam despre "mentalitate" ci despre "realitate" - care este un cu totul alt termen.

Spune cineva ca nu ai voie sa te mariti la 50 de ani? Evident, nu.
Spune cineva ca nu ai voie sa te distrezi fara soț 30 de ani? Evident, nu.

Logica din spatele acelei cifre se regaseste in alta afirmatie, pe care ai ignorat-o: "Perioada optima de procreere se situeaza intre 18 si 30 ani. Dupa 35 de ani creste riscul malformatiilor fetale".
Acum, daca simti ca esti in stare sa iti asumi responsabilitatea aceasta, poti actiona conform libertatilor ..
Stii cu cat creste riscul? Ca tot vorbim! De la 2-3% (cate este riscul la cuplurile tinere), creste la 4-6%, progresiv, dupa 35 de ani. Acuma, scuza-ma dar n-am inca 35 de ani si daca o sa am si 45 si o sa am chef sa fac un copil o sa-l fac (cu toate precautiile si analizele posibile) ca eu nu-mi traiesc viata dupa niste statistici. Am vazut copii nascuti de mame trecute de 40, nu de 35, care sunt superbi si sanatosi. Chiar am o cunostinta care a nascut ambii copii la 39 si 41 de ani si sunt foarte frumosi. Riscul asta exista dar nu e chiar atat de mare si nu e insurmontabil.
Si inca ceva: varsta optima de precreare LA BARBATI este de 18 ani. Dupa aceasta varsta calitatea lichidului seminal incepe sa se deterioreze progresiv...

Edited by micul_licurici, 26 December 2009 - 09:32.


#38
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Deoarece tot am atins polul opus, lasa-ma sa corectez putin afirmatiile tale.
Este adevarat, mitul care se refera la fertilitatea barbatilor a fost de ceva vreme desfiintat. Ceasul biologic al barbatilor incepe sa ticaie in jurul varstei de 35 de ani, cand rata sarcinilor ajunge la 19,5%, la 40 de ani, rata coboara pana la 12%. Rata sarcinilor este si mai afectata cand tatal depaseste varsta de 45 de ani, ajungand la doar 3%.
Referitor la femei, la varsta de 20 ani, sansele de a suferi un avort sunt de 12 - 15%, iar la femeile de 40 de ani riscul creste la 50%.
Deoarece facilitatile acestui site nu imi permit sa construiesc un grafic comparativ, te las pe tine sa calculezi suma de riscuri pe cuplu (da, sunt necesari 2 ..)

Din nefericire, vad ca mi-ai inteles gresit ideile, simtind nevoia sa contraataci prin replica "varsta optima de precreare LA BARBATI este de 18 ani".

#39
gan2ryu

gan2ryu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.08.2009

View Postmicul_licurici, on 25th December 2009, 23:57, said:

Asta a fost prostia mea. Pentru ca eu am un prieten de 4 ani dar nu l-am prezentat familiei pentru ca prefer sa-l tin numai pentru mine si nu am considerat ca e momentul sa-l cunoasca matusile si verii. Asta si pentru ca nu eram sigura ca va dura relatia. In fine, nu conteaza... Ideea e ca m-am dus sa ma intalnesc cu acele persoane pentru ca mi-a fost rusine sa refuz recomandarile calduroase dar acuma nu se mai poate...
Ai prieten de 4 ani si te-ai dus la blind-date-uri "de rusine"?Inseamna ca intr-adevar vrei sa te mariti,asa ca termina cu ipocrizia.Sau, mai grav,ai o chestiune morala de rezolvat,dc intelegi ce vreau sa spun..

#40
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007
IMHO, maritatul si facutul copiilor e mai potrivit pana la 25-30 de ani decat la 40-45 de ani si din alt motiv: exista femei care au o cariera. Deja la 40-45 de ani se indreapta spre apogeul carierei si le este mult mai greu sa se retraga din activitate 1-2 ani. De exemplu o doctorita care se marita si face un copil la 25 de ani va avea apoi timp sa se dedice carierei, si nu pierde foarte mult nici financiar (ne gandim la salariul de rezidenta). Daca isi intrerupe activitatea la 40 de ani cand deja e medic primar, lucreaza si in particular, castiga deja peste 1000 euro (poate 2000) pierderea financiara e mult mai mare, o mai uita pacientii/clientii etc. La fel si pentru o avocata, pentru o arhitecta etc
Acesta e doar unul din aspectele practice ale problemei.

Alt aspect,de data asta nu financiar, ar fi acesta: in general o femeie se marita cu un barbat de varsta apropiata. Este evident ca asteptand, trecand anii, numarul barbatilor de varsta potrivita ramasi disponibili scade (majoritatea se insoara, altii devin alcoolici sau nesuferiti, altii emigeaza etc).
E un fapt statistic dovedit ca amanarea exagerata a casatoriei duce la scaderea probabilitatii ca ea sa mai aiba loc.

Sunt insa de acord ca intrebarea din titlul topicului este de prost gust si ca treaba asta nu ar trebui sa intereseze pe nimeni altcineva decat pe persoana in cauza.

Edited by Bogdan R, 26 December 2009 - 10:02.


#41
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postmicul_licurici, on 26th December 2009, 09:27, said:

Am vazut copii nascuti de mame trecute de 40, nu de 35, care sunt superbi si sanatosi.
...
Si inca ceva: varsta optima de precreare LA BARBATI este de 18 ani. Dupa aceasta varsta calitatea lichidului seminal incepe sa se deterioreze progresiv...
Am inteles. La 40 de ani te mariti cu unul de 18. :yes:

Ce smechera esti.  <_<

#42
micul_licurici

micul_licurici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 05.09.2008

View PostMaresalul, on 26th December 2009, 10:13, said:

Am inteles. La 40 de ani te mariti cu unul de 18. :yes:

Ce smechera esti.  <_<
Pot sa-mi iau un sot tanar... bag un lifting si gata... Gasesc eu o prospatura pe care s-o imbarlig daca vreau neaparat.

#43
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005

Quote

Voi, fetele. Da, voi cele din fata monitorului care va mințiți cu gandul ca "baieti .. sunt mereu".
Asta este calea prin care ajungeti "fete batrane". Din cauza acestei conceptii (care nu imi pot da seama de unde a aparut - probabil de la televizor, seriale samd) abordati o relatie ...

Am descoperit o noua pasiune: Îmi place sa mă citez



Nota Bene: Oare trebuie sa folosesc ghilimele?

Edited by pelikanu, 26 December 2009 - 10:42.


#44
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostBogdan R, on 26th December 2009, 10:01, said:

numarul barbatilor de varsta potrivita ramasi disponibili scade
ha, mi-a placut asta, cand am citit ma gandeam ca... incep sa se "curete" :P


eu una nici nu ma marit si nici nu fac copil pana prin anul 2 de rezi MINIM. n-am cu ce sa-l cresc, n-am unde sa stau, n-am cand sa-l educ. ce naiba, stau cu parintii, prietenul meu la camin, nu muncesc, nici el, sursele "temporare" de venit sunt cat sa plecam in vacanta/ ne cumparam una-alta. deci in urmatorii... 4 ani cel putin nici nu ma marit nici nu fac copil, ca nu imi permit. deci 27. og, o sa fiu "ratata"!
PS: nu, nu vreau sa schimb partenerul cu unul cu "posibilitati", e numai bun asta de acum, dar astea sunt imprejurarile
PS2: nu, nici el nu e un ratat, desi gandeste la fel

#45
micul_licurici

micul_licurici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 05.09.2008
Dar cine zice ca trebuie musai sa te mariti? Daca nu vrei cu adevarat si o faci doar de gura lumii? De ce TREBUIE sa te mariti? Ca asa vor matusile? Daca nu simti pentru nimeni acel sentiment, sentimentul ca vrei sa-ti petreci viata cu el! Ce sa fac? Sa ma marit doar de dragul de a fi maritata si ca sa nu se mai uite lumea ciudat? Eu zic ca daca vroiam neaparat chestia asta o faceam pana acum. Si inca mai pot s-o fac...

Nu asa se nasc casatoriile nefericite? Decat cu unul pe care nu-l iubesti, mai bine singura. Viata cu unul pe care nu-l iubesti e cel mai mare chin, blestem pot spune.
Sincer, prietenul actual vrea sa ne casatorim anul asta dar eu inca nu stiu ce vreau si nu sunt sigura... Poate de aia m-am dus la blind date-urile la care m-am dus si tot de aia cred ca prefer sa merg singura in anumite locuri. Poate in speranta ca voi intalni pe altcineva care sa ma faca sa nu mai stau pe ganduri...

Edited by micul_licurici, 26 December 2009 - 10:53.


#46
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postrox, on 26th December 2009, 10:44, said:

ha, mi-a placut asta, cand am citit ma gandeam ca... incep sa se "curete" :P

deci 27. og, o sa fiu "ratata"!

Stai linistita, 27 de ani e o varsta perfecta pentru o fata.
Nevasta-mea avea chiar 27 cand ne-am luat ;)
Eu ma refeream la cele care asteapta pana la 40 pentru a se marita.
IMHO, e destul de greu de gasit barbatii de 40 de ani ramasi liberi (ma refer la cei fara probleme de comportament, alcoolism etc). Toti prietenii si fostii mei colegi de aceasta varsta au deja familii, copii. Nu neg insa ca pot exista si exceptii...

#47
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Nu sugerez ca este obligatorie casatoria, fereasca sfantu'.

Problema la care am incercat sa conturez un raspuns a fost legata de varsta optima in caz ca vrei asa ceva si implicatiile (a se citi riscurile) in caz ca dupa ce alegi sa te casatoresti, te bate gandul sa oferi si un urmas.
Deja eu am presupus doua alegeri in raspunsul meu.

Din punctul in care esti, ai mult mai multe optiuni:

1. Nu te casatoresti, dar faci un copil (care implicit va creste fara tata)
2. Te casatoresti dar nu doresti un copil.
2.a. Te casatoresti si doresti un copil
2.a.a. Te casatoresti si doresti sa adopti un copil
2.a.b. Te casatoresti cu un barbat care are deja copii dintr-o relatie precedenta
3. Nu te casatoresti si nu doresti un copil.
4. (...)

Nu pot acoperi intr-o simpla discutie toate variantele de care dispui in acest moment - asta ar fi cel putin o tema pentru brainstorming.

#48
micul_licurici

micul_licurici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 05.09.2008

View PostBogdan R, on 26th December 2009, 10:53, said:

Stai linistita, 27 de ani e o varsta perfecta pentru o fata.
Nevasta-mea avea chiar 27 cand ne-am luat ;)
Eu ma refeream la cele care asteapta pana la 40 pentru a se marita.
IMHO, e destul de greu de gasit barbatii de 40 de ani ramasi liberi (ma refer la cei fara probleme de comportament, alcoolism etc). Toti prietenii si fostii mei colegi de aceasta varsta au deja familii, copii. Nu neg insa ca pot exista si exceptii...
Poate ca nevasta-ta te-a luat de barbat ca sa nu ajunga o ratata... Adica de frica sa nu ajunga fata batrana... Cum te-ai simti daca ai afla chestia asta? ca te-a luat de barbat numai pentru ca era varsta perfecta?
Poate ca nu e cazul vostru, dar este cazul multor femei. Unele fac pe dracul in patru sa ramana gravide cand simt ele ca e momentul sa intre in randul lumii si in felul asta s-au asigurat ca sunt luate de nevasta ...

Edited by micul_licurici, 26 December 2009 - 11:01.


#49
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
OMG! Am 27 de ani! :confuzzled:
Intrebarile de genul "Cand te mariti" se reduc pana la disparitie daca familia stie ca ai pe cineva de ceva timp. Cu al meu sunt de vreo 7+ ani, toti stiu ca nu sunt singura asa ca nici nu-mi aduc aminte ultima oara cand mi-a fost adresata o astfel de intrebare. Oricum, nu ne intreaba nimeni nimic de relatie, casatorie sau kinderi. Doar sugestii de genul: " ar fi bine sa va casatoriti pt. binecuvantarea lui D-zeu, avans la un credit imobiliar, acelasi nume la copii, alea-alea" (prietena mea cea mai buna) si "vreau nepot cu rama" (soacra) :thumbup:

#50
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postmicul_licurici, on 26th December 2009, 10:33, said:

Pot sa-mi iau un sot tanar...
Se gasesc la oferta.
Toti putzoii isi doresc purisance, dar e mai greu sa-i legi.
Vor sa le calareasca, nu sa se lege cu ele la cap.

View Postmicul_licurici, on 26th December 2009, 10:33, said:

bag un lifting si gata...
Si principesa Margareta si-a bagat, dar tot ca dracu arata. :death:
Si-a tras un sot tanar, care ulterior a lasat-o in curul gol.
Macar a ramas cu liftingul.  -_-


View Postmicul_licurici, on 26th December 2009, 10:33, said:

Gasesc eu o prospatura pe care s-o imbarlig daca vreau neaparat.
Cum spuneam, or sa faca coada la curul tau.
Il poti imbarliga la propriu si poti trata cu medicul sa amane injectia care te dezbarliga.


Nu mai bine ii torni un copil, ca sa ramana legat?
E cu dus-intors, ca risti sa ramai si batrana, si cu copil, iar baza de selectie se va reduce drastic.

#51
micul_licurici

micul_licurici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 05.09.2008
Eu vreau sa ma casatoresc si sa am un copil, ba chiar si 2. Dar vreau sa fac chestia asta cand o sa fiu sigura 100% ca asta vreau si nu altceva. Ma enerveaza presiunea sociala si ideile astea stupide ca la 30 de ani daca nu te-ai maritat nici nu te mai mariti, saraca de tine. Daca vrei sa te mariti, te mariti si gata...
maresale: in primul rand: am glumit. In al doilea rand: nu e chiar asa greu sa-i legi, daca diferenta de varsta nu e foarte mare si daca iti alegi putzoiul potrivit.

Edited by micul_licurici, 26 December 2009 - 11:10.


#52
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Citat, Mircea Eliade:

"In dragoste nici o certitudine nu e definitiva. Lucrul acela elementar-sentimentul ca esti iubit- trebuie necontenit verificat, caci o singura indoiala, o singura greseala surpa totul in nebunie si extaz"

#53
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmicul_licurici, on 26th December 2009, 11:00, said:

Poate ca nevasta-ta te-a luat de barbat ca sa nu ajunga o ratata... Adica de frica sa nu ajunga fata batrana...
Eu zic sa nu faci supozitii aiurea.
Cand am inceput relatia mai avea inca doi pretendenti, fusese chiar si logodita in urma cu vreo 3 ani, deci nu era vorba de nicio frica...

#54
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postmicul_licurici, on 26th December 2009, 11:08, said:

Eu vreau sa ma casatoresc si sa am un copil, ba chiar si 2.
Dar vreau sa fac chestia asta cand o sa fiu sigura 100%.
Nu se bat cap in cap?

Eu inteleg ca ti-ar surade ideea casatoriei dar nu prea ai incredere in barbati.
Sau il astepti pe Fat Frumos cel Perfect, care va veni la pastele cailor.

Daca pana la 29 de ani nu te-ai hotarat, da-mi voie sa cred ca nici nu o vei face de acum incolo.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate