Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

modemuri EV-DO

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
aleksandra

aleksandra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.06.2005
As dori sa stiu daca modemurile EV-DO intr-adevar suporta viteza de 2,4M si daca se poate face streaming video prin ele. Multumesc.

#2
neo007

neo007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 12.11.2003

aleksandra, on Jun 4 2005, 02:04, said:

As dori sa stiu daca modemurile EV-DO intr-adevar suporta viteza de 2,4M si daca se poate face streaming video prin ele. Multumesc.

<{POST_SNAPBACK}>

Din cate am auzit si stiu..viteza nu tzine neaparat de modem cat de numarul userilor din celula in care te aflii...

#3
Omul-Ploii

Omul-Ploii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 02.12.2004

aleksandra, on Jun 4 2005, 03:04, said:

As dori sa stiu daca modemurile EV-DO intr-adevar suporta viteza de 2,4M si daca se poate face streaming video prin ele. Multumesc.

<{POST_SNAPBACK}>

2,4 MB nu vei atinge never. Viteza la care o sa-ti mearga constant va fi peste 40KB. Deci o viteza buna. Streaming te las pe tine sa apreciezi daca merge sau nu. Intradevar conteaza si cati utilizatori sunt pe antena, insa tie nu o sa-ti mearga sub 40 de KB.

PS: aia 2,4 sunt 2,4Mbts/8KB=300KB. Asta e o viteza pe care nu o vei atinge. In schimb poti avea noroc sa-ti mearga la 100KB constant.

#4
gigi_duru

gigi_duru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 13.01.2004
Streamingul merge beton........poti sa incerci un link de pe www.tv4all.com si o sa vezi cum merge............

Daca vrei sa generezi streamingul de pe computerul tau e mai complicat ca upload ai doar 153 Kbps.

#5
Xi

Xi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 26.11.2001
Problema este ca in bucuresti (oltenitei) ba are semnal ba nu are. POate e cladirea de vina dar la parterul unei cladiri cu 2 niveluri mi se pare naspa. Viteza reala este de maxim 64-70 KBit/Sec. Dar problema este evident cu puterea semnalului.
Varza.

#6
Philips

Philips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 29.11.2004

neo007, on Jun 4 2005, 02:52, said:

Din cate am auzit si stiu..viteza nu tzine neaparat de modem cat de numarul userilor din celula in care te aflii...

<{POST_SNAPBACK}>


Se poate face streaming pe downlink momentan ;cind cei de la zapp or sa faca soft update la Revision A (3,1Mb up/1,8 down) o sa mearga bidirectional streaming-ul.
Teoretic,viteza poate ajunge la 2,4Mb si asta tine de siteul pe care faci un download si ...noroc.Daca toti userii fac download se imparte ...dar atentie ,nu cei 2,4Mb ci cei 4Mb (2E1  minim pt. viteza standard) sau cite fluxuri or avea.

#7
Omul-Ploii

Omul-Ploii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 02.12.2004

Xi, on Jun 4 2005, 23:23, said:

Problema este ca in bucuresti (oltenitei) ba are semnal ba nu are. POate e cladirea de vina dar la parterul unei cladiri cu 2 niveluri mi se pare naspa. Viteza reala este de maxim 64-70 KBit/Sec. Dar problema este evident cu puterea semnalului.
Varza.

<{POST_SNAPBACK}>

In Bucuresti tb. sa-ti mearga cel putin cu 36KB. Daca nu iti merge suni la 400 si o sa se rezolve ff. repede problema.

#8
TheBorg

TheBorg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 22.10.2002

Philips, on Jun 5 2005, 01:51, said:

Daca toti userii fac download se imparte ...dar atentie ,nu cei 2,4Mb ci cei 4Mb (2E1  minim pt. viteza standard) sau cite fluxuri or avea.

<{POST_SNAPBACK}>

Viteza maxima teoretica este de 2457.6 kbps pe sector, adica 7372.8 kbps pe o celula cu 3 sectoare.

Viteza reala medie pe sector este estimata de Lucent la 1225 kbps. 1225 kbps x 3 sectoare = 3675kbps real. Deci o conexiune a BTS-ului de 4Mbps este suficienta pentru ca limitarea sa devina legatura radio dintre BTS si utilizator.

Evident ca vor fi si peak-uri la viteza maxima teoretica de 2457.6, dar e destul de putin probabil ca aceste peak-uri sa apara simultan pe toate cele 3 sectoare, si cu un pic de buffering la nivelul BTS-ului oricum nu mai conteaza.

Tot Lucent-ul estimeaza ca la o viteza perceputa de utilizator intre 250kbps si 435kbps numarul maxim de utilizatori pe un sector este intre 30 si 60 pentru navigare pe web, si 10-12 utilizatori pe sector pentru download de fisiere.

La o medie de 30 utilizatori simulan pe sector, fiecare cu cate 100 ore incluse in abonament pe luna, un numar rezonabil de abonati ar fi 150 / sector. Deci 450 pe celula. Asta inseamna ca la 100 mii abonati, ai nevoie de aproximativ 200 de celule.

Singura intrebare este cate celule si cati abonati EV-DO are Zapp-ul in prezent in zona in care locuiesti, ca sa poti sa estimezi cam la ce viteza sa te astepti. Si decat sa faci atatea calcule, mai ales ca nu avem toate datele, eu zic ca cel mai bine e sa testezi inainte sa cumperi.

Mai multe detalii despre estimarile Lucent aici http://www.lucent.co...White_paper.PDF Primele pagini sunt cat de cat interesante, restul e matematica si statistica.

#9
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
La 50KB/s poti primi streaming de max 400kbps si poti face streaming ( outgoing) de max 153kbps
calitate ok e undeva la 128 kbps

#10
[PhLoW]

[PhLoW]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 26.04.2004

aleksandra, on Jun 4 2005, 02:04, said:

As dori sa stiu daca modemurile EV-DO intr-adevar suporta viteza de 2,4M si daca se poate face streaming video prin ele. Multumesc.

<{POST_SNAPBACK}>


Modemurile au viteza maxima teoretica 2,4... dar ele in prezent nici 2,4 nu prind... din cate am inteles eu trebuie sa se faca un upgrade la retea sa se ajunga la ipotetica viteza de 2,4 Mbps. Ele au o acum o viteza constanta undeva intre 300 si 600 Kbps. Dar depinde si de celula, cum au explicat si colegii mei de forum mai sus. La partea cu streaming... nu stiu ce sa zic... cel mai bine sa testezi... BAFTA!

#11
Omul-Ploii

Omul-Ploii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 02.12.2004

TheBorg, on Jun 5 2005, 13:29, said:

Viteza maxima teoretica este de 2457.6 kbps pe sector, adica 7372.8 kbps pe o celula cu 3 sectoare.

Viteza reala medie pe sector este estimata de Lucent la 1225 kbps. 1225 kbps x 3 sectoare = 3675kbps real. Deci o conexiune a BTS-ului de 4Mbps este suficienta pentru ca limitarea sa devina legatura radio dintre BTS si utilizator.

Evident ca vor fi si peak-uri la viteza maxima teoretica de 2457.6, dar e destul de putin probabil ca aceste peak-uri sa apara simultan pe toate cele 3 sectoare, si cu un pic de buffering la nivelul BTS-ului oricum nu mai conteaza.

Tot Lucent-ul estimeaza ca la o viteza perceputa de utilizator intre 250kbps si 435kbps numarul maxim de utilizatori pe un sector este intre 30 si 60 pentru navigare pe web, si 10-12 utilizatori pe sector pentru download de fisiere.

La o medie de 30 utilizatori simulan pe sector, fiecare cu cate 100 ore incluse in abonament pe luna, un numar rezonabil de abonati ar fi 150 / sector. Deci 450 pe celula. Asta inseamna ca la 100 mii abonati, ai nevoie de aproximativ 200 de celule.

Singura intrebare este cate celule si cati abonati EV-DO are Zapp-ul in prezent in zona in care locuiesti, ca sa poti sa estimezi cam la ce viteza sa te astepti. Si decat sa faci atatea calcule, mai ales ca nu avem toate datele, eu zic ca cel mai bine e sa testezi inainte sa cumperi.

Mai multe detalii despre estimarile Lucent aici http://www.lucent.co...White_paper.PDF Primele pagini sunt cat de cat interesante, restul e matematica si statistica.

<{POST_SNAPBACK}>


Gargara fara sens.  Omu vroia sa stie cu cat o sa-i mearga. Raspunsul este simplu: cel putin cu 37KB/s.

#12
TheBorg

TheBorg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 22.10.2002

Omul-Ploii, on Jun 6 2005, 10:31, said:

Gargara fara sens.  Omu vroia sa stie cu cat o sa-i mearga. Raspunsul este simplu: cel putin cu 37KB/s.

<{POST_SNAPBACK}>

Si daca are ghinion-ul sa locuiasca intr-un bloc in care din diverse motive nu patrunde semnalul? Nu ai de unde sa stii cu cat o sa-i mearga, sau macar daca o sa-i mearga. Cel mai bine e sa imprumute un modem pentru cateva ore de la cineva, si sa testeze. Ideal la o ora de varf, cand sunt multi utilizatori.

#13
Omul-Ploii

Omul-Ploii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 02.12.2004

TheBorg, on Jun 6 2005, 13:02, said:

Si daca are ghinion-ul sa locuiasca intr-un bloc in care din diverse motive nu patrunde semnalul? Nu ai de unde sa stii cu cat o sa-i mearga, sau macar daca o sa-i mearga. Cel mai bine e sa imprumute un modem pentru cateva ore de la cineva, si sa testeze. Ideal la o ora de varf, cand sunt multi utilizatori.

<{POST_SNAPBACK}>

Sunt de acord cu tine si nu prea sunt. Este posibil sa aiba ghinionul sa stea intr-un bloc ecranat  insa daca se afla intr-una din cele 42 de resedinte de judet in care Zappu' ofera acoperire ev-do se rezolva situatia. Adica face o reclamatie, vin baietii de la Zapp si rezolva situatia(am auzit ca destul de repede).  Eu personal folosesc EV-DO si cel mai putin mi-a mers cu 45KB in Titan(o singura data). In rest merge undeva intre 60 si 100 KB.

PS: Dar daca are de unde, cel mai bine imprumuta un modem sa se convinga.

#14
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

Omul-Ploii, on Jun 6 2005, 10:31, said:

Gargara fara sens.  Omu vroia sa stie cu cat o sa-i mearga. Raspunsul este simplu: cel putin cu 37KB/s.

<{POST_SNAPBACK}>


de curiozitate, de unde valoarea asta de 37 kB/s? as putea sa jur ca in contract nu scrie nicaieri de garantarea vreunei viteze. asa ca ce te face pe tine sa spui exact, cel putin 37kB/s?

#15
Omul-Ploii

Omul-Ploii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 02.12.2004

born2lose, on Jun 6 2005, 13:47, said:

de curiozitate, de unde valoarea asta de 37 kB/s? as putea sa jur ca in contract nu scrie nicaieri de garantarea vreunei viteze. asa ca ce te face pe tine sa spui exact, cel putin 37kB/s?

<{POST_SNAPBACK}>

Asa este in contract nu iti garanteaza o viteza minima. Insa daca suni la 400 (serviciul tehnic) vei vedea ca iti vor spune ca viteza tb. sa fie intre 37 si 60 KB. Daca nu este asa se fac verificari. Nu tb. sa ma crezi pe cuvant, incearca 400 de pe tel. Zapp si intreaba.

#16
gabello

gabello

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 08.06.2005
Acu 2-3 ani nici nu ne gandeam ca,cu un kkt de Hyundai puteam sa ne ducem pe net.........colac peste pupaza si modemu... limbricu asta  merge teava unde vreau eu.Deci pana acum n-am nimic de reprosat...stau in oras resedinta judet ,deci merge blana,am avut downloaduri,si de 80k/s; viteza nu ti-o garanteaza nimeni,fiind o conexiune wireless.Despre streaming tv(eventual pe telefon)vezi connex:Domne'se va putea si pe CDMA,numa'ca trebe scule,reteaua poate ,dar niste telefoane din alea(CDMA 450 si cu televizor)is fff scumpe...deocamdata.

Edited by gabello, 08 June 2005 - 23:08.


#17
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
Eu cred ca aiti bagat -o in ceata.
Nu cred ca poti sa faci video chat cu un modem. dar daca vrei sa incerci, ti-l pot imprumuta pe al meu

#18
aleksandra

aleksandra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.06.2005
Lucrez la o televiziune si ma interesa pt. transmisii live de pe teren. Stiti pe cineva de la zapp care m-ar putea lamuri? Momentan nu sunt in tara si nu pot sa merg la o agentie. In plus nu am nevoie de raspunsuri standard de firma. Vreau sa stiu concret daca ma ajuta sau nu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate