Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

ce ziceti de asta..?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.03.2009
M-am gandit ca daca avem de exemplu:
un amplificator cu 2 iesiri( 2 boxe) care are puterea maxima de 2 X 25w.
si avem o boxa de 50 w, daca as lega boxa in acel fel din descriere, asta ar insemna ca in boxa intra 50 w?
se poate face asa ceva? nu se intampla ceva?
Sincer inca nu am incercat, va intreb pe voi deocamdata, asta neglijand alti facotri impedanta, si alte date tehnice....?

Attached Files



#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003

View Postspiridusul_0591, on 23rd November 2009, 21:05, said:

Sincer inca nu am incercat, va intreb pe voi deocamdata, asta neglijand alti facotri impedanta, si alte date tehnice....?
Nu se face asa ceva. Dublarea puterii prin punte se face cu circuite seciale de fazare la intrare iar iesirea catre boxe se face intre cele 2 plusuri de la cele 2 canale. Deci nu poti face fara montaj special. Ce ai facut tu e legare paralel a celor 2 amplificatoare, nu are sens, n-ai cum sa obtii putere mai mare astfel.

Edited by andreic, 23 November 2009 - 22:04.


#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,461
  • Înscris: 08.12.2006
Se dă un amplificator de 2*25W / 8 ohmi. Se leagă în paralel ieșirile (presupunem că dc offset e 0, canalele sunt identice ca și construcție și complet separate și amplifică același semnal audio, nu L și R dintr-un semnal stereo, deci cazul ideal). Sarcina fiind împărțită la cele două amplificatoare, vom avea (aproximare brută) cam 12,5 W / 16 ohmi la fiecare dintre ele :P

Dacă pe amplificator ai un comutator "BRIDGE" atunci poți folosi ambele canale ca fiind unul singur, doar așa poți obține o putere mai mare (atenție că și impedanța minimă scade*, însă dacă scrie bridge pe el scrie și minim x ohmi). Dacă nu e prevăzut din fabricație cu posibilitatea asta e preferabil să nu faci experimente :)

_________
* crește (eram cu capu-n nori :death: )

Edited by antinari, 24 November 2009 - 12:38.
completare/erată


#4
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
in plus orice diferenta de tensiune la iesire dintre cel 2 amplifcatoare se descarca in scurtcircuit.

mai ia o boxa identica daca gasesti si vei avea maximul de 50w pe care il vrei. e de ajuns.

#5
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
Asa o sa arzi amplificatorul, finalul. Eu zic sa stai cuminte.

#6
lipati

lipati

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.08.2009
Cum s-a mai spus, semnalul stereo nu este identic pe fiecare canal, astfel finalii debiteaza unul pe celalalt. Si eu am incercat pe un 2*5W, a mers putin mai tare,2 min., s-a ambalat termic si s-a ars un canal. Si cu BD-uri tot asa face. Nu te juca!

#7
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.03.2009
oke, am inteles, deci de preferabil sa nu incerc:))

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Poti folosi un montaj inversor la intrarile amplificatorului - ca acesta - si legi difuzorul intre bornele de iesire "+" ale canalelor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate