Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Prețuri coroane și alte discuții...

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008

View PostAna_Karr, on 22nd November 2009, 00:27, said:

Mda, dar la unii nu le convine sa se rupa un stalp din fibra de sticla, si sa arunce la gunoi o lucrare de minim 4 elemente. Vreo 600-700 euro. Si sa zica :" Uhhhh, noroc ca nu s-a fracturat radacina ! Noi sa fim sanatosi ca banii ii facem!". Deobicei cand se aseaza pe scaun , intreaba cate zeci de ani le garantezi lucrarea.
Ai dreptate, dar e de preferat sa iei in considerare managementul riscurilor si beneficiilor. In unele cazuri optezi pt fibra de sticla, alteori titan sau oxid de zirconiu.

#20
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View PostIvanna, on 22nd November 2009, 12:37, said:

Adica se va reteza de la nivelul gingiei(eu asta am inteles din ce-ai zis)?
Da se poate intampla asta.

View PostIvanna, on 22nd November 2009, 12:37, said:

Interesant de stiut ar fi ce e mai probabil sa se intample: sa se fractureze radacina de la pivotul metalic, sau sa se rupa  stlalpul cu fibra de sticla?
Eu radacini fracturate de la pivoti metalici nu am intalnit decat vreo 2 cazuri. Dupa 30 de ani de cand erau pivotii aia in gura. Si dupa 30 de ani, cred ca si-au facut treaba cu brio.

View PostIvanna, on 22nd November 2009, 12:37, said:

Fie ca se fractureaza radacina, fie ca se rupe pivotul de fibra, tot trebe schimbata lucrarea, nu?
Dupa cum spuneam, eu nu am vazut radacini fracturate de pivoti metalici recenti.
Sansele ca pivotul de sticla sa se rupa de la nivelul coletului, sau sa se intample ceva cu cimentul care reface bontul, eu zic ca sunt mai mari.
Si ma  uit si la istoria pivotilor metalici, care-si fac treaba si 30 de ani. Si daca trebuie sa includ dintele asta in mijlocul unei lucrari de vreo 6-7 elemente, deci vreo 1000 de euro lejer, nu as zice asa de usor :" Las ca ai noroc ca e OK radacina, si o luam de la cap. Dar iti fac o reducere de data asta".
As pune din start un pivot metalic, ca sa stiu ca nu mai am treaba cu lucrarea aia minim 10 ani.

View PostIvanna, on 22nd November 2009, 12:37, said:

Si daca tot ajung sa schimb lucrarea, macar sa raman inca cu radacina dintelui :rolleyes:
99% dintre oameni se uita si la bani. Pt ei, banii reprezinta un factor important. Chit ca-i vorba de 200 RON, 100 euro sau 1000 euro. Pe ei nu-i intereseaza ca le-a ramas radacina, ci ca li s-a distrus o lucrare de nu stiu cate sute de  euro.
Iar legenda aia ca pivotii metalici fractureaza radacina, nu este neaparat adevarata. Istoria lor ne dovedeste ca-si fac bine treaba. Accidente se pot intampla la orice manopera, dar nu generalizam.

#21
Ursanu65

Ursanu65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 16.11.2009
La comentariul accesta, vreau doar mai să adaug, căci chear dacă deja dintele este fracturat până la ginigie, se poate de restabilit prin obturarea canalului, iar pe urmă a se pune  un pivot metalic în canal. Pivoturile metalice sânt cu mult mai rezistente , și au garanție aproape cel puțin 10- 15 ani.

#22
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

View PostUrsanu65, on 22nd November 2009, 15:56, said:

Pivoturile metalice sânt cu mult mai rezistente , și au garanție aproape cel puțin 10- 15 ani.
Bun, si dupa aia? intr-un dinte tratat endodontic, poti dupa cei 10-15 whatever ani sa schimbi pivotul ? Poti avea dintele respectiv pe arcada pana crapi de cauze naturale ?

#23
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postnile, on 23rd November 2009, 12:44, said:

Bun, si dupa aia? intr-un dinte tratat endodontic, poti dupa cei 10-15 whatever ani sa schimbi pivotul ? Poti avea dintele respectiv pe arcada pana crapi de cauze naturale ?
Dar tu, cate mii de ani vrei sa te tina un dinte pe care s-a intervenit masiv ?

#24
Ursanu65

Ursanu65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 16.11.2009
Daca ai o proteză fixă, chear pe dinți sănătoși tot una la o periodă de timp trebue , făcută o nouă revizie nu numai a lucrării, dar și a face tratament endodontic la toți dinții.  Eu, consider, căci e mai bine de făcut tratament endodontic când se mai poate face, nu când dinți s'au fracturat până la gingie și se ajunge la pivoturi.(fie metalice , sau de sticlă ) În general, ca garanție pentru un tratament endodontic , practic nu se zice, dar se spune , o prognoză pe o perioadă de timp, pentru că niciodată nu poți să știi, dacă nu apar complicați. După 6 luni, desigur este indicat de a trimite pacientul, mai odată la o radiografie , pentru a evalua situația de tratament endodontic.

#25
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

View PostAna_Karr, on 23rd November 2009, 13:09, said:

Dar tu, cate mii de ani vrei sa te tina un dinte pe care s-a intervenit masiv ?

Forever, daca se poate. Si intrebarea mea era de fapt daca se poate schimba pivotul, astfel incat sa nu fie nevoie de cleste.

Edited by nile, 23 November 2009 - 13:47.


#26
Ursanu65

Ursanu65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 16.11.2009
Ca să nu se ajungă la cleste, tocmai de acea D-ră, trebue să mergeți la medicul stomatolog să vă de-a o îndrumare la o radiografie, și dacă rădăcina dintelui este încă sănătoasă de făcut un tratament endodontic, atuncea desigur nu se va ajunge la cleste, ci medicul respectiv o să vă lecuească dintele . Pivotul se pune, numai atuncea când practic dintele este fracturat 2/3 și nu există altă soluție !!!

#27
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Sunt in tratament ortodontic, si acum cateva saptamani am rezolvat un promolar cu un tratament endodontic. Nu este distrus pana jos (pardon, sus, fiind vorba de 24), este chiar la inaltimea initiala, dar ii lipseste peretele distal, si dr care mi-a facut tratamentul mi-a spus ca e musai sa pun o coroana pe el la sfarsitul trat ortodontic (ca sa ma  convinga, cred, a obturat cu ceva albastru).

Am uitat sa-l intreb atunci, pe loc  daca a pus pivot, sau este vreo sansa sa fie pivot inauntru? Se pune pivot in cazuri de genul asta?

#28
Ursanu65

Ursanu65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 16.11.2009
Da , se poate pune pivot, mai ales din spusele D-ră , căci vă lipsește peretele distal al dintelui. În orice caz , medicul D-ră este în măsură să vadă, dacă într'adevăr este de indicat un pivot ! Pentru ce , eu accentuez faptul accesta, pentru că câteodată pivotul face mai mult rău, decât bine, deoarece poate să slăbească rădăcina dintelui si  pot apărea fracturi din dintele plombat endodontic !!!

#29
Mariusxzoner

Mariusxzoner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 01.06.2007
Salut. As avea si eu nevoie de cateva lamuriri, daca se poate. :)
Eu am avut problema cu primul molar din partea dreapta jos (foarte cariat, durere mare etc etc). Initial m-am dus la dentist cu scopul de a scapa de durere + plomba. Doamna doctor a zis ca nu se poate pune plomba ci coroana, deci am ramas cu ideea ca o sa-mi scoata nervul, o sa optureze, o sa-mi puna pivot + coroana la maseaua respectiva (m-am gandit ca o sa scap sub 700-800 lei).

Chestia e ca eu mai am un premolar (chiar inainte de molarul care a avut probleme) care e distrus complet (a mai ramas un rest mic).


Dupa 3 sedinte in care mi s-a scos nervul de la moralul cu probleme si s-au opturat canalele, doamna doctor mi-a spus ca trebuie sa scot acea bucatica mica de premolar (dintre un premolar si molarul "tratat") iar apoi sa asteptam cateva saptamani ca sa se refaca locul. Mi-a mai spus ca o sa se faca o lucrare pe 3 elemente (premolarul, locul liber care va ramane dupa extractie si molarul "tratat").

Ceea ce stiu sigur este ca o sa-mi puna un pivot in molar, insa eu o sa fiu nevoit sa platesc 3 coroane avand in vedere ca se face lucrare pe 3 dinti? :|

A ramas sa vorbim dupa extractie ce si cum o sa facem, insa mie mi-e teama ca nu o sa am suficienti bani pentru toata lucrarea :| (sunt student, de unde bani? :| ). Aveti idee cat m-ar putea costa o astfel de lucrare?

Ce materiale as putea utiliza si care ar fi pretul aproximativ pentru fiecare material?
Portelan nu cred ca imi pot pune fiindca o sa ma coste foarte mult si nu cred ca imi pot permite. Ce alte materiale pot sa mai folosesc?

Astept raspunsuri. Multumesc anticipat.

Edited by Mariusxzoner, 10 December 2009 - 17:41.


#30
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008
Molarul doar din metal iar premolarii metalo-acrilici. Iti recomand sa asculti de medic si sa iti faci toata lucrarea si nu doar pe molar. Daca nu ai bani trebuie sa ii spui din timp medicului pentru a putea lua amandoi o decizie, poate te mai asteapta cu banii medicul.

Edited by ripper, 10 December 2009 - 22:15.
nu mai da qoute la ditai mesajul anterior


#31
Mariusxzoner

Mariusxzoner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 01.06.2007
In ceea ce priveste lucrarea, nu e graba. Saptamana viitoare abia fac extractia la premolar.
Dupa accea o sa discut cu doamna doctor ce si cum o sa fac.

Scuzati-ma ca o sa dau cu "bata" in termenii medicali, sper sa intelegeti ceea ce incerc sa spun. :P Deci, sa inteleg ca o parte din punte (coroana pentru premolar, sa zicem) poate sa fie dintr-un material...iar restul din alt material?

Am vazut ca in afara de portelan, mai exista acrilat si compozit. Acrilatul am auzit ca este cel mai ieftin si prost material, deci as vrea sa-l evit. O lucrare din compozit cat poate sa coste (in cazul meu)?

Scopul meu este sa platesc cat mai putin, dar nici nu vreau sa-mi pun cine stie ce prostii prin gura si apoi sa am probleme. Aspectul nu prea conteaza fiindca acea parte nu se vede absolut deloc (nici macar cand zambesc :D ), dar as vrea ca macar fetele sa fie albe.

Multumesc. :)

#32
Mariusxzoner

Mariusxzoner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 01.06.2007
Am stat si m-am gandit mai bine. Vreau sa-mi fac lucrarea din ceramica. Nu vreau sa-mi pun materiale proaste prin gura sil apoi sa regret. Daca tot fac ceva, macar sa fie de calitate. Acum problema ar fi alta...cum am zis mai sus, nu stau prea bine cu banii. Dupa ce mi s-a facut obturatia, mi s-a astupat golul din masea cu ceva alb(ca un fel de plomba). Intrebarea mea este daca pot sta cu acea chestie in gura (daca rezista) cateva luni pana strang bani pt o lucrare cu ceramica? O sa incerc sa evit ca sa mananc pe partea respectiva si sa ma spal de 10 ori pe zi. Se poate?

#33
Mariusxzoner

Mariusxzoner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 01.06.2007
Scuzati greselile de mai devreme, am postat cu telefonul si nu mai pot sa modific.
Astept raspuns. :)

#34
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008
In cazul asta iti recomand totusi ca molarul sa fie doar metalic iar restul metalo-ceramica. Intreaba medicul de preturi.

In cazul asta iti recomand totusi ca molarul sa fie doar metalic iar restul metalo-ceramica. Intreaba medicul de preturi.

#35
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Nu poti sta cu materialul ala alb cateva luni. Acolo trebuie pus pivotul, si apoi mai vezi tu, peste cateva luni.

#36
Mariusxzoner

Mariusxzoner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 01.06.2007
Ok. Eu am fost programat in ianuarie pentru pivot, deci daca poate rezista acolo o luna, de ce nu poate vreo 2? Imi poate dauna cumva? Cand am zis 'cateva luni' m-am gandit la maxim 2. Nu o sa stau 10 luni cu maseaua asa. O sa evit sa mananc cu acea parte pana atunci.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate