Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei band 8

Statii de benzina DHR

Windows XP Volume License

Noul degresant universal
 Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...

Lamurire bec led h7
 Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...
 Reflux

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX
 

lumini studio,blituri,minim necesar.

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
e_razer

e_razer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.10.2009
salutare stimati fotografi si pasionati de fotografie.
va cer ajutorul pentru a lua o hotarare in ceea ce priveste achizitia catorva accesorii . in curand va trebui sa fac o sedinta foto cu un model intr-o locatie,un bar de cca 30-40 m2...folosesc un body nikon impreuna cu 2 blituri sb800 dar sunt constient ca ceea ce am eu e prea putin pentru a reusi ceva cat de cat interesant si corect....marturisesc ca nu prea am cunostinte in ceea ce priveste lumina de studio dar cu toate acestea ma intrebam in ce masura m-ar ajuta 2 umbrele de difuzie puse pe cate un stativ si cu cele doua blituri sb800 puse deasemenea pe stativ.....ma ajuta mai mult decat daca as folosit doar cele 2 blituri cu bounce pe ele ?

aceasta e varianta cea mai ieftina la care m-am gandit si ma costa undeva pe la 550 lei...

m-am gandit si la o varianta putin mai scumpa mai exact la acest  kit lumini ...spuneti-mi va rog daca e suficient,daca pot incepe doar cu ce am spus prima data...si cum sa profit si de cele 2 blituri sb800 in cazul celei de-a doua variante....

va multumesc si astept cu mare interes sfaturile voastre.

#2
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 18.12.2007
Poti sa incepi linistit cu 2 blitz-uri si umbrele, umbrelele ofera o lumina mult mai soft decat blitz-urile directe, iar sa faci bounce cu ele ... depinde de cum este bar-ul, de ce culoare au peretii sau tavanul. Iar bounce-ul in tavan nu-ti ofera cea mai buna lumina, chiar daca este destul de difuza.

#3
e_razer

e_razer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.10.2009

View Post_thunder_, on 18th November 2009, 08:55, said:

Poti sa incepi linistit cu 2 blitz-uri si umbrele, umbrelele ofera o lumina mult mai soft decat blitz-urile directe, iar sa faci bounce cu ele ... depinde de cum este bar-ul, de ce culoare au peretii sau tavanul. Iar bounce-ul in tavan nu-ti ofera cea mai buna lumina, chiar daca este destul de difuza.

poate o sa mai am nevoie si cu alta ocazie,doar ca va trebui sa incep cu barul respectiv...are niste culori mai inchise,atat pe tavan cat si pe pereti ..voi ce ati face in locul meu ?

#4
edlund

edlund

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 31.12.2007
Cu ce o sa declansezi blitzurile?

#5
e_razer

e_razer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.10.2009

View Postedlund, on 18th November 2009, 10:55, said:

Cu ce o sa declansezi blitzurile?


salut.pai cu flashul de pe aparat

#6
edlund

edlund

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 31.12.2007
Aha. Ia doar stative, menhine si umbrele pt inceput si vezi cum ti se pare. Eventual poti sa iei si un cablu sa declansezi un blitz prin cablu si al doilea prin simpatie.

#7
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 18.12.2007
O scurta sugestie, daca iei umbrele, ia unele 2 in 1, adica si de difuzie si de reflexie (mai are o fata neagra care se prinde peste aia de difuzie), nu e cine stie ce diferenta de bani

#8
e_razer

e_razer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.10.2009
un set format dintr-un transmitator si doi receptori  pentru a folosit cele 2 sb800 ....e rentabil ?

#9
melmel

melmel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 30.09.2007

View Poste_razer, on 18th November 2009, 20:13, said:

un set format dintr-un transmitator si doi receptori  pentru a folosit cele 2 sb800 ....e rentabil ?
nu stiu cat de bun e. Daca ai timp 2 sapt, iti recomand sa comanzi de pe gadget infinity niste cactusi V4. Mie mi se par foarte buni mai ales pt banii pe care ii dai.

#10
e_razer

e_razer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.10.2009

View Postmelmel, on 18th November 2009, 20:33, said:

nu stiu cat de bun e. Daca ai timp 2 sapt, iti recomand sa comanzi de pe gadget infinity niste cactusi V4. Mie mi se par foarte buni mai ales pt banii pe care ii dai.

nu pot astepta atat...sedinta de care vorbeam eu la inceput este vineri...maine trebuie sa fac comanda pt tot la f64...si nici in momentul asta nu stiu ce sa iau :(

am gasit si acest kit ,evident,cu inca un receptor...ce parere aveti ?

nu uitati va rog nici de prima parte a topicului meu.

#11
useralex

useralex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.11.2006
daca nu ma insel sb-urile pot fi declansate prin simpatie sau wireless daca ai de la D300 in sus.
Setul in cauza este bun si iesi mult mai ieftin daca il iei din afara (de ex. ebay cu 45$, transport inclus - 1 emitator si 3 receivere).
Pentru difuzie softbox-uri adaptate pentru flash-uri sau umbrele (cum iti recomanda si _thunder_).

#12
melmel

melmel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 30.09.2007

View Postuseralex, on 18th November 2009, 22:44, said:

daca nu ma insel sb-urile pot fi declansate prin simpatie sau wireless daca ai de la D300 in sus.
Setul in cauza este bun si iesi mult mai ieftin daca il iei din afara (de ex. ebay cu 45$, transport inclus - 1 emitator si 3 receivere).
Pentru difuzie softbox-uri adaptate pentru flash-uri sau umbrele (cum iti recomanda si _thunder_).
eu stiu ca e vorba de D80 in sus, si in locul tau, daca as avea un body care sa suporte modul commander, as incerca sa folosesc cls-ul.

#13
e_razer

e_razer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.10.2009

View Postmelmel, on 18th November 2009, 23:31, said:

eu stiu ca e vorba de D80 in sus, si in locul tau, daca as avea un body care sa suporte modul commander, as incerca sa folosesc cls-ul.

am d90..poti fi mai explicit te rog..nu am lucrat altfel cu aparatul decat cu un singur blit sb800.

#14
melmel

melmel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 30.09.2007

View Poste_razer, on 19th November 2009, 00:16, said:

am d90..poti fi mai explicit te rog..nu am lucrat altfel cu aparatul decat cu un singur blit sb800.
nu pot sa -ti dau prea multe detalii pt ca nu am folosit niciodata CLS-ul . Ai aici un link Stiu ca trebuie sa treci blit-ul de la d90 in commander mode, si sb-urile in cls. Nu stiu cum se face, cauta pe google ca trebuie  sa gasesti. Eu iti recomand sa te joci din seara asta putin cu ele, ca sa vezi in ce pozitii iti declanseaza, in ce pozitii nu-ti declanseaza. Asa ai timp, in caz ca nu esti multumit, sa dai maine comanda la F64. Bafta

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,273
  • Înscris: 24.02.2007
Treci blitz'ul de la D90 in commander mode si il ridici. Pui si SB'ul in modul wireless si ai grija sa fie canalul folosit identic si pe D90 si pe SB.

#16
e_razer

e_razer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.10.2009
am incercat...am trecut blitul built in pe comander si oprit...doar pt a declansa cele 2 sb-uri...a mers ok..si fara nici un transmitter wireless.....atunci pentru ce mi-a recomandat un profesionist sa iau si transmiter pt treaba asta ? care e avantajul ?

#17
melmel

melmel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 30.09.2007
Trebuie sa se vada lumina blitului de pe d90 cu senzorul de pe blit. Daca ai un blit pe partea cealalta a unui zid ce faci? Sau daca sunt la 30 de m departare? Ca sa nu mai zic de cateva sute de metrii daca te tine sa iei pocket wizards. Sau daca esti vara in soare, aceeasi problema. Transmitatorul radio "is the way to go". D-asta ti-am zis, joaca-te putin cu bliturile, gandeste-te cam cum le vei folosi, la ce distante si incearca sa simulezi situatia. Asa ai sa aflii exact daca merg sau nu.

#18
e_razer

e_razer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.10.2009

View Postmelmel, on 19th November 2009, 01:55, said:

Trebuie sa se vada lumina blitului de pe d90 cu senzorul de pe blit. Daca ai un blit pe partea cealalta a unui zid ce faci? Sau daca sunt la 30 de m departare? Ca sa nu mai zic de cateva sute de metrii daca te tine sa iei pocket wizards. Sau daca esti vara in soare, aceeasi problema. Transmitatorul radio "is the way to go". D-asta ti-am zis, joaca-te putin cu bliturile, gandeste-te cam cum le vei folosi, la ce distante si incearca sa simulezi situatia. Asa ai sa aflii exact daca merg sau nu.

blitul de pe d90 nu vreau sa si declanseze...doar sa le comande pe celelalte 2..deocamdata nu va fi zid intre ele,nici o distanta mai mare de 7-8m..in aczul asta sa inteleg ca ma pot baza pe sistemul de comanda al aparatului...fara sa mai fie nevoie de kit de tramitator+receptor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate