Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Laptop Acer+LCD Samsung 40' + sistem audio

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
j.e

j.e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 20.05.2007
Salutare,
Posed un laptop Acer Extensa 5630 si un LCD Samsung 40'. Vizionez la greu filme si seriale - formate DVD sau .mkv ....
Deoarece sunt total afon in materie, va cer ajutorul in privinta achizitionarii unui sistem audio si boxele aferente, sa poata fi folosit pentru:
- a viziona filmele cu sunet 5.1
- a da posibilitatea copiilor sa-si asculte muzica preferata, zi de zi sau la chefuri...

#2
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
nici eu cunosc multe in acest domeniu insa ca sa te poata ajuta altii daca tu nu stii mai nimic macar spune un buget. Un minim daca nu vrei calitate ar fi o placa de sunet 5.1 pentru laptop  un model super ok ar fi Creative X-Fi Surround USB care e ~270 RON + sistem de boxe 5.1  care te poate ajunge intre 300 ron un logitech X540 si ceva monstruos de 1200 RON  gen Logitch Z5500 insa solutiile astea nu sunt cele mai bune calitativ.

#3
j.e

j.e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 20.05.2007
corect, imi fac "mea culpa" - am omis aspectul financiar...

ma pot incadra intre 800-1200 lei, depinde de calitatile produselor recomandate...
De exemplu, tocmai am scapat de un Home Cinema Panasonic care imi acoperea perfect latura de muzica - suna binisor; cu toate acestea, nu avea conexiuni cu care as fi putut prin HDMI sa scot si 5.1...

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postj.e, on 17th November 2009, 10:26, said:

...nu avea conexiuni cu care as fi putut prin HDMI sa scot si 5.1...

Ce sa faci cu 5.1 prin HDMI? Ai televizor cu 5.1 difuzoare? Si de unde, ca laptopul tau nu scoate 5.1 din mkv-uri stereo...

Edited by SuperDuper, 17 November 2009 - 22:47.


#5
j.e

j.e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 20.05.2007

View PostSuperDuper, on 17th November 2009, 08:46, said:

Ce sa faci cu 5.1 prin HDMI? Ai televizor cu 5.1 difuzoare? Si de unde, ca laptopul tau nu scoate 5.1 din mkv-uri stereo...




Bun, si atunci care ar fi solutia la problema mea? vreau sa am si calitate a sunetului la calitatea imaginii...
Pls, dati-mi variante si optiuni ...

BTW, SuperDuper - Thanks! chiar vroiam sa-ti trimit un PM cu intrebarea mea... ( am navigat ceva prin acest forum si am vazut ca te pricepi...)

#6
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 08.08.2002
Poti folosi HDMI pt. video si pt. audio folosesti un X-FI Surround 5.1 USB din care scoti pe optic sunet catre un sistem HC ( nu Panasonic ca nu deocdeaza DTS din surse externe !)  sau boxe de PC gen Microlab X10D.

#7
j.e

j.e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 20.05.2007

View PostMD, on 17th November 2009, 21:10, said:

Poti folosi HDMI pt. video si pt. audio folosesti un X-FI Surround 5.1 USB din care scoti pe optic sunet catre un sistem HC ( nu Panasonic ca nu deocdeaza DTS din surse externe !)  sau boxe de PC gen Microlab X10D.


Thanks, MD...
de Panasonic am scapat, asa ca de asta sap pe aici ,sa vad ce sa fac sa nu mai fac "greselile" trecutului :)
desi am citit multe din posturile de pe aici (inclusiv ale tale) imi dau seama ca e un domeniu in care nu ma pricep deloc, astfel ca nici nu stiu ce ar fi pretabil pentru mine (si filme, dar si muzica)

din ceea ce stiti, ce sistem home cinema are raport/calitate decent ?

E de preferat un sistem AV + boxe sau un HC ?

#8
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 08.08.2002
Un sistem HC vine cu DVD player ( e vorba de sisteme modeste sub 1000 lei) pe care probabil nu-l vei folosi daca te gandesti sa conectezi laptopul.
Sistem 5.0-5.1 bun format din boxe pasive + receiver AV e (mult) mai scump decat un HC ceea ce se reflecta sigur si in calitate mai ales daca e vorba si de muzica.

In bugetul tau nu intra decat cu greu o placa audio si un sistem pt. PC sau un HC modest.

O alta solutie (sigur mai scumpa decat placa audio) ar fi sa te gandesti la un player HD in locul laptopului. Mi-se pare incomod (mai ales daca laptopul ala e singurul PC din casa) sa-l tii conectat la tv, boxe.

Edited by MD, 18 November 2009 - 14:41.


#9
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postj.e, on 18th November 2009, 12:15, said:

E de preferat un sistem AV + boxe sau un HC ?

Doar bugetul iti poate raspunde pe deplin intrebarii :)
1. Poti opta pentru un sistem 5.1 decent, la un pret modic, ceva Microlab sau Logitech. Personal iti recomand X-23 sau X-14 de la Microlab, le-am ascultat pe amandoua si sunt usor peste media (data de pret) in ceea ce priveste calitatea auditiei. Calitate ce va fi influentata puternic de sursa sunetului, atat din partea fisierului rulat cat mai ales din partea placii audio. Poti folosi, in acest sens, iesirea HDMI pentru video si iesirea multicanal a laptop-ului (daca exista) pentru sunet. Bineinteles, poti adauga o placa audio "externa" laptop-ului, ceva Express Card sau USB, Firewire, pentru a ajuta cu calitatea asta mult discutata...
Sistemele microlab, cele doua recomandate, costa undeva intre 500 si 800 lei, le gasesti pe la tot felul de reselleri online sau in offline prin diverse magazine de profil. O placa audio decenta ajunge si la 300 lei.

2. Poti alege un receiver multi-canal cu hdmi in/hdmi out, cu un sistem de boxe 5.x. Calitatea auditie poate fi sensibil mai buna, totul tine de echipamentul cumparat. Aici nu te pot ajuta cu recomandari, personal nu folosesc sunet multicanal in configuratia asta. Dar sunt convins ca sunt cativa colegi forumisti ce au informatii complete si actuale in privinta asta.

Pentru ambele variante:
-sunetul multicanal tine de sursa: daca mkv-urile tale sunt codate cu pista audio surround, ambele setup-uri (1) si (2) vor reda multicanal.
-daca .avi-urile, .mkv-urile si fisierele audio cu muzica sunt stereo (vasta majoritate), in cazul (1) poti apela la artificii software pentru a matrixa sunetul in toate cele 6 difuzoare. Ambele modele microlab recomandate au un switch ce permite "extinderea" sunetului stereo catre toate incintele insa NU, acest artificiu NU inseamna sunet surround. Personal gasesc rezultatele obtinute prin manevre d-astea ca fiind nemultumitoare pentru experienta ceruta (video de calitate si sunet surround). Iarasi, placile audio relativ moderne permit si ele un asemenea artificiu, folosind tehnologii comune insa imbracate in diverse denumiri, in functie de producator (Creative, Asus etc.)

De notat este ca un sunet de calitate se obtine cu rabdare si o investitie mai mare decat cei 8-9 sute RON discutati anterior. Iti recomand sa asculti sistemele audio inainte de a le cumpara! Daca magazinul iti permite o auditie intr-o incapere care macar se apropie ca si dimensiune de incaperea in care le vei folosi, cu atat mai bine. Cateodata testele facute in incaperi mari, nu sunt concludente...

#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Recomandarea de sisteme este superflua fara o suma limita. De aceea ma abtin sa recomand anumite sisteme ci doar sa comentez pe marginea unor propuneri concrete. Mai ales ca nu am acces la piata din Romania.

Orice placa de sunet cu iesire digitala optica sau coaxiala este buna pentru surround in filme codate DTS sau Dolby Digital. Evident, daca ai si un receiver care poate decoda acele semnale digitale.

#11
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostSuperDuper, on 18th November 2009, 15:24, said:

Orice placa de sunet cu iesire digitala optica sau coaxiala este buna pentru surround in filme codate DTS sau Dolby Digital. Evident, daca ai si un receiver care poate decoda acele semnale digitale.

...iar marea majoritate a laptop-urilor recent aparute permit selectarea iesirii analogice drept iesire digitala coaxiala. Deci poti avea ceva noroc, daca optezi pentru varianta receiver plus incinte surround. Asta doar daca este indeplinita conditia bolduita :) din postul lui SuperDuper

#12
j.e

j.e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 20.05.2007
de aceste boxe stiti ceva? le-ati auzit la lucru? JBL Simply Cinema SCS 178

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate