Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 

EMAG - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * - - 11 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6677 replies to this topic

#4735
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Nu au si la televizoare buy back?
Ca am doua televizoare vechi dinalea tip cutie si vreau sa scap de ele

#4736
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
djl se ocupa de ele.

la buy back mai mult de 1 leu nu cred ca-ti da. speculez doar.

#4737
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 I2O, on 14 octombrie 2017 - 16:58, said:

Nu au si la televizoare buy back?
Ca am doua televizoare vechi dinalea tip cutie si vreau sa scap de ele
Altex avea asa ceva si-ti facea o reducere de cca 150 de lei daca predai un tv la schimb pt unul nou . ( tv vechi trebuie sa nu fie spart , nu conteaza daca functioneaza sau nu )

Edited by Baxon, 14 October 2017 - 17:10.


#4738
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Atat ofereau altex cand au avut buy back la tv....
Faceam si eu 150 de lei pe 3 televizoarePosted Image
Reducere in valoare de 50 lei daca valoarea   produsului nou achizitionat este mai mica de 1000 lei;
    Reducere in valoare de 100 lei daca valoarea   produsului nou achizitionat este cuprinsa intre 1001 lei – 2.500 lei;
    Reducere in valoare de 150 lei daca valoarea   produsului nou achizitionat este mai mare de 2.500 lei;

#4739
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Sa va zic baiatu, adica eu, cum este cu buyback-ul ala, este valabil ca buyback din pretul normal, adica gen ala astronomic pe care il folosesc doar ca obiect de comparatie, ete un logan de 10 miliarde, nu il cumpara nici dracu la 10 miliarde... dar ete ca este la oferta la 5.
Asa si cu buyback, doar la anumite produse, doar cat sa nu renteze, iesi mai ieftin daca cumperi un produs la oferta.

Eu am schimbat electrocasnicele si era asa de amuzant ca produsele normale din care se scadea "buyback" rezultau un pret mai mare ca ala aflat la oferta.
Gen buyback nu se aplica produselor care sunt deja aflate la oferta.
Zic la nivel general, la emag nu am incercat si nu stiu daca are asa ceva.

#4740
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Gata l-am eliminat pe micul vendor tepar, l-a eliminat eMAG de pe lista...
Poate cu ocazia asta se pune pe verificat vendorii cu adevarat.

#4741
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Argent, on 14 octombrie 2017 - 18:24, said:

Sa va zic baiatu, adica eu, cum este cu buyback-ul ala, este valabil ca buyback din pretul normal, adica gen ala astronomic pe care il folosesc doar ca obiect de comparatie, ete un logan de 10 miliarde, nu il cumpara nici dracu la 10 miliarde... dar ete ca este la oferta la 5.
Asa si cu buyback, doar la anumite produse, doar cat sa nu renteze, iesi mai ieftin daca cumperi un produs la oferta.

Eu am schimbat electrocasnicele si era asa de amuzant ca produsele normale din care se scadea "buyback" rezultau un pret mai mare ca ala aflat la oferta.
Gen buyback nu se aplica produselor care sunt deja aflate la oferta.
Zic la nivel general, la emag nu am incercat si nu stiu daca are asa ceva.
Are dar cu jmen mai mare ca la altex....cumperi tv-u care il vrei,il platesti pret intreg,cand vine curierul cu tv-u cel nou tu il predai cel vechi,el il duce la emag si pe urma emag iti ofera un voucher pentru o noua comanda....
Deci vor sa te arda sa cumperi de doua ori de la ei
Chestia e ca nu mai am ce face cu ele...si nu mai vreau sa imi ocupe loc aiurea

Edited by I2O, 15 October 2017 - 06:33.


#4742
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 cdsoft, on 14 octombrie 2017 - 19:32, said:

Gata l-am eliminat pe micul vendor tepar, l-a eliminat eMAG de pe lista...
Poate cu ocazia asta se pune pe verificat vendorii cu adevarat.
De cand cu Market Place sunt atent sa selectez DOAR emag in lista de produse, sa fie sanatosi cu toti dubiosi lor bagati aiurea pe acolo.
Macar daca ar negocia acelasi lucru ca pe emag, transport gratuit in magazinele emag etc...
Dar inainte de toate nu cumpar de la alte magazine din cauza la garantie.

 I2O, on 15 octombrie 2017 - 06:31, said:

Are dar cu jmen mai mare ca la altex....cumperi tv-u care il vrei,il platesti pret intreg,cand vine curierul cu tv-u cel nou tu il predai cel vechi,el il duce la emag si pe urma emag iti ofera un voucher pentru o noua comanda....
Deci vor sa te arda sa cumperi de doua ori de la ei
Chestia e ca nu mai am ce face cu ele...si nu mai vreau sa imi ocupe loc aiurea
Deci frectie, no cash? only credit?

Ia de pune anunt pe olx, am vandut eu CRT-urile vechi si doar bagi anuntul, poze si clientul vine de ridica.

In Decembrie are emag o chestie de genul asta, reducerea se transforma in voucher si ala trebuie combinat si consumat intr-o anumita perioada.
Mai departe am mai scris despre voucherele emag, urmaresc de ceva timp un produs, o masina de tuns, eu am deja asa ceva si nu ma grabesc sa cumpar alta, doar urmaresc produsul respectiv, emag fiind darnic cred ca are ceva cookie si stie ca m-am uitat la produsul respectiv, asa ca ce au zis ei? Hai ca imi trimit mie email ca este produsul la oferta si mai imi dau si ei un voucher, am intrat pe link, am observat produsul la oferta si am introdus si voucher primit!? Rezultatul? Produsul cu tot cu voucher este mai scump ca ala de se vinde de obicei la oferta, adica pretul de a tot fost pe emag.

Marketing...

Edited by Argent, 15 October 2017 - 07:30.


#4743
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Argent, on 15 octombrie 2017 - 07:29, said:

De cand cu Market Place sunt atent sa selectez DOAR emag in lista de produse, sa fie sanatosi cu toti dubiosi lor bagati aiurea pe acolo.
Macar daca ar negocia acelasi lucru ca pe emag, transport gratuit in magazinele emag etc...
Dar inainte de toate nu cumpar de la alte magazine din cauza la garantie.


Deci frectie, no cash? only credit?

Ia de pune anunt pe olx, am vandut eu CRT-urile vechi si doar bagi anuntul, poze si clientul vine de ridica.

In Decembrie are emag o chestie de genul asta, reducerea se transforma in voucher si ala trebuie combinat si consumat intr-o anumita perioada.
Mai departe am mai scris despre voucherele emag, urmaresc de ceva timp un produs, o masina de tuns, eu am deja asa ceva si nu ma grabesc sa cumpar alta, doar urmaresc produsul respectiv, emag fiind darnic cred ca are ceva cookie si stie ca m-am uitat la produsul respectiv, asa ca ce au zis ei? Hai ca imi trimit mie email ca este produsul la oferta si mai imi dau si ei un voucher, am intrat pe link, am observat produsul la oferta si am introdus si voucher primit!? Rezultatul? Produsul cu tot cu voucher este mai scump ca ala de se vinde de obicei la oferta, adica pretul de a tot fost pe emag.

Marketing...
O sa fac incercarea asta...poate iau 100 de lei pe bucata
Apropo de masina de tuns....nu mai arunca banii pe diverse masini,cumpara un wahl...si te-ai aranjat,dai 300 de lei dar stii o treaba
Eu asa am facut si sunt super multumit...daca vrei iti dau link-ul magazinului(e magazin profesional)

Edited by I2O, 15 October 2017 - 07:41.


#4744
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,077
  • Înscris: 24.02.2011
Nu mai exista optiunea livrare gratuita la oficiul postal? Am vrut sa cumpar ceva, iar la livrarea prin posta imi cerea 5 lei in plus.

Edited by sandel1, 15 October 2017 - 07:57.


#4745
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
I2O - Fii bisnitar, ce naiba.

La masina de tuns am o bijuterie pe la 100 de lei pe care am pus privirea mea perversa. La 100 si ceva de lei vreau sa o iau, ei cer mai mult.
Desigur masina mea de tuns este un trimmer facial care merge la tuns parul de pe orice suprafata, aici barbatul(sau femeia, oare ele nu se rad cu trimmerul facial la pasarica? daca eram femeie il foloseam si acolo) din voi o sa inteleaga orice suprafata.
Am tot trimmer facial, doar ca am reusit sa ii rup plasticul ala, cam asta fiind motivul pentru care vreau sa cumpar alta(dar mai corect pare "alt trimmer facial").

Astept ca tot saracu sa vina B.F. sa ma uit la produse de ingrijire personala, telefoane, dastea, SSD nu am voie.

 sandel1, on 15 octombrie 2017 - 07:57, said:

Nu mai exista optiunea livrare gratuita la oficiul postal? Am vrut sa cumpar ceva, iar la livrarea prin posta imi cerea 5 lei in plus.
Ce produs si ce valoare?
Am selectat un produs la nimereala si apare ridicare gratuita. Dar cred ca fiind produs de 100 si ceva de lei oricum avea transport gratuit.

Edited by Argent, 15 October 2017 - 07:58.


#4746
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,077
  • Înscris: 24.02.2011
Niste casti de 35 lei, cand aleg livrarea prin posta, apare 39,99 lei.

#4747
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Da, am selectat un inel vibrator Durex si apare 4.99 cost livrare catre punctele aflate la posta.
Pret 31.19 lei.
Cauta pe la transport ca probabil au vreo valoare minima de la care este gratuit catre costa.

Ridicare de la Posta Romana
Acest serviciu este disponibil in 361 de puncte de livrare din toata tara. Ti-am pregatit aici lista completa, astfel incat sa identifici punctul de livrare cel mai convenabil pentru tine.
Când iti poti ridica produsele comandate?
A doua zi in cazul comenzilor plasate de luni pana vineri, pana la ora 15:00.
Marti, in cazul comenzilor plasate de vineri, ora 15:00 pana luni, ora 15:00.
In momentul in care produsele tale ajung la oficiul postal te vom anunta pe email sau SMS. Te rugam sa le ridici in cel mult 4 zile lucratoare, altfel ne vor fi inapoiate, iar comanda ta va fi anulata.
Livrarea produselor eMAG la oficiile Postei Romane se face gratuit doar pentru comenzile care au o valoare minima de 50 de lei. In cazul in care suma de plata pentru o comanda este mai mica de 50 de lei, costul de livrare este de 4,99 lei.


#4748
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,077
  • Înscris: 24.02.2011
Pai daca-i asa, au zbarcit-o si de data asta, cine dracu mai cumpara produse de valoare si alege posta?
Argent- mersi pentru lamuriri.

Edited by sandel1, 15 October 2017 - 08:17.


#4749
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Fara probleme, recunosc ca si mie imi pare ciudat ca ridicare personala de la posta sa nu fie gratuita.
Cum naiba reusesc aia din China sa trimita colete voluminoase cu transport gratuit si noi nu reusit sa trimitem de la Bucuresti intr-o alta localitate din tara asta...

#4750
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Asa-i ca nu aveti habar de ceva economie, taxe, profit, costuri de logistica, etc?
Doar transport moca sa fie, de la 1 leu in sus...

Marketplace e o piață si aia de acolo plătesc comision la emag pentru fiecare vanzare. Si poate nu-si permit sa aiba livrare gratuita pentru orice valoare.
Livrarea prin posta costa cu toată negocierile de rigoare. Poate nu câștigi 5 lei la un produs ca să acoperi si costul transportului.



#4751
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014
Eu v-am zis ca sunt magari si profita de pozitia lor pe piata --- de aceea isi permit sa se gainateze in capul cumparatorilor, bagand astfel de costuri. Emagul e pus serios pe ciupeala, iti ia banul prin toate mijloacele posibile. Daca nu apare rapid un competitor mare pentru emag, o sa ne taxeze astia si cand intram pe siteul lor. Sau macar ceilalti din piata sa faca o smecherie -- -sa puna toti transport gratuit, treptat, sa nu bata la ochi -- sa fure si ei clienti emag cat pot. Bineinteles ca nu ne obliga nimeni sa cumparam de la emag -- eu nici n-o fac, in afara cand prind chilipir --- dar asa, ca idee, nu e frumos ce faci emagule !!

 petman, on 15 octombrie 2017 - 08:57, said:

Asa-i ca nu aveti habar de ceva economie, taxe, profit, costuri de logistica, etc?
Doar transport moca sa fie, de la 1 leu in sus...

Marketplace e o piață si aia de acolo plătesc comision la emag pentru fiecare vanzare. Si poate nu-si permit sa aiba livrare gratuita pentru orice valoare.
Livrarea prin posta costa cu toată negocierile de rigoare. Poate nu câștigi 5 lei la un produs ca să acoperi si costul transportului.
Du-te ma, micule Isarescu, si ia-ti o pereche de ochelari -- nu are treaba marketplace, acolo sunt alte conditii -- taxa la livrarea prin posta este pusa de emag !
Livrarea produselor eMAG la oficiile Postei Romane se face gratuit doar pentru comenzile care au o valoare minima de 50 de lei. In cazul in care suma de plata pentru o comanda este mai mica de 50 de lei, costul de livrare este de 4,99 lei.

Edited by Bibulus, 15 October 2017 - 09:05.


#4752
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,676
  • Înscris: 24.11.2015

 I2O, on 15 octombrie 2017 - 06:31, said:

Chestia e ca nu mai am ce face cu ele...si nu mai vreau sa imi ocupe loc aiurea

Daca functioneaza, le donezi la saraci, castigi mai mult decat un voucher de 50 lei... si oricum pentru un produs poti folosi un singur tv, deci nu poti sa dai pe un tv, 3 tv-uri vechi.

 sandel1, on 15 octombrie 2017 - 08:10, said:

Niste casti de 35 lei, cand aleg livrarea prin posta, apare 39,99 lei.


Toate comenzile care nu depasesc 50 lei prin posta, iti cer 5 lei pt transport, deci te cam obliga sa mai adaugi ceva in cos de 10-15 lei ca sa nu platesti transportul 5 lei :)).
Iar pe curier cer 15 lei + 14 lei "taxa suplimentara pentru zone indepartate", acuma te considera ca stai in congo daca nu cumva stai intr-un oras foarte mare sau daca stai prin nordul Romaniei , departe de BUCURESTI. Iar din China pot sa trimita cu transport gratuit pe avion, vapor, etc...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate