Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

merita pt inceput un receiver av sh=ieftin cu boxe 5.1 pt o auditie decenta muzica si filme?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
gabinechita

gabinechita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 19.10.2007
am ocazia sa cumpar un receiver av SONY str-de 497,sh,cumparat anul trecut,in stare perfecta ,putin folosit(dupa spusele  propietarului,ramane de vazut la fata locului la probe!)
nu mai are acte-garantie si telecomanda(pierdute la o mutare-declara propietarul)doar manualul si cablurile.
ultimul pret=380ron

stiu ca e o serie veche dar e suficient oare pt auditie muzica (dts,flac,cd audio,mp3) si filme dvd,dvix hd,mkv(dts-dd,prologic).
din specificatii si reviewurile de pe afara reiese ca da.
adica pt un entry level (si la acesti bani) e ok?(poate o sa cumpar mai incolo un receiver capabil dd hd si dts hd,si pana atunci ma gandesc  pt un sistem 5.1 de tranzitie la bani putini )

-lipsuri:nu are intrari-iesiri video digitale(component,de hdmi oricum nu poate fi vorba! rezulta ca playerele video vor fi conectate doar audio la receiver  ),usb,si doar 3 intrari digitale(2 optic si 1 coaxial),nu se poate regla  volumul la boxe independent de la un mod de sunet la altul.
stiu ca receiverul nu are putere mare(nici nu ma intereseaza,oricum il voi folosi la un maxim 60-70% pt a nu deranja vecinii)dar as vrea  sunetul sa fie redat cum trebuie(ascult muzica cu instrumente,voci bune,nu hip hop-manele)cat mai fidel.

telecomanda(daca nu reusesc sa gasesc una,poate pot cu o telecomanda universala pe care emulez comenzile celei originale) e un minus,dar merge pana la urma si de pe butoanele receiverului(mai incomod,dar asta e!)

-plusuri:conform reviewurilor citite,ar fi calitatea auditiei si a aparatului raportata la pretul platit(adica un sistem entry level ieftin,dar de calitate)


conexiuni:
1- ps3 conectat la plasma via hdmi si sunetul prin receiver( optic 1) la jocuri,filme blu ray,cd audio,dvd filme-muzica(dts,dd)
2-media center hd(xtreamer sau altceva) via hdmi plasma cu sunetul in receiver prin  coaxial sau optic 2 pt mkv 720p-1080p
3-dvd player(in caz ca ps3 se mai scoate din combinatie) cu sunet prin coaxial pt dvd video


pt boxe (5.1) am vazut 2 modele pionner(Sistem 5.1 Pioneer S-V240-W) si 1 sony (Sistem 5.1 Sony SS-FCR 4000)  pe la 900ron(vreau cu fronturi inalte)
stiu ca nu sunt decat entry level la acesti bani dar probabil se pupa bine(specificatii) cu receiverul

in final ,pt bani putini(echivalent logitech z5500) sa am un sistem de sunet de calitate buna pt auditie muzica si filme,sa arate si binisor(nu a sistem de calculator) cu conexiuni suficiente(stiu ca sant la limita!) pt aparatele ce vor fi conectate la el(ps3,xtreamer-egreat,dvd si mai rar ,laptop)
ce parere aveti?merita pt inceput?
am citit pe forum,ca sony e cel mai putin recomandat(si boxe si receiver)dar la banii astia,daca functioneaza in parametrii lui,cred ca poate fi o alegere corecta(pt un sistem de tranzitie!)

Edited by gabinechita, 24 October 2009 - 11:02.


#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Avantajul evident este pretul. Cam mare pentru mine (eu aici pot lua asa ceva la mana a doua cam cu 50-60$), dar nu prea sunt la curent cu preturile din Romania. Cu niste boxe cum ai zis vei avea un sunet mult peste logitech.
Nu este alegerea cea mai fericita, in domeniul receiverelor Sony nu sunt vazuti de multa lume ca fiind ceva de calitate audio buna (eu ma includ aici). Insa asta numai in comparatie cu firme cu traditie in domeniu (Harman Kardon, Onkyo, Denon, Marantz, Yamaha, etc). Nu sufera insa comparatie cu sistemele de boxe PC, este peste oricare din ele.

Dezavantajul receiverului respectiv nu vine de la lipsa conexiunilor video, oricum nu isi au rostul in receiver, TV-urile actuale au suficient de multe intrari.
Numarul redus de intrari digitale insa poate deveni o problema. Insa are "norocul" ca are si o intrare multicanal, la care poti lega PC-ul si isi mai spala din pacate in felul asta :)
Oricum, nu mai este in fabricatie.

Edited by SuperDuper, 25 October 2009 - 14:46.


#3
gabinechita

gabinechita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 19.10.2007
evident ca daca as gasi altceva mai calitativ(una din marcile enumerate de tine)la acesti bani,i-as alege ,dar pe aici ,urmatorul receiver sh in ordinea crescatoare a pretului ar fi tot un sony 500 la 500ron(e la 900ron in magazine)

dupa cum am precizat ,caut un receiver sh la bani putini(dar sa contina un nr suficient pt mine de conexiuni digitale optic-coaxial,si sa fie in stare de funct. f buna!),el fiind unul de tranzitie,peste 6 luni as vrea sa cumpar un receiver av cu dts-dd hd(pt ps3 si un nmt gen extreamewr-egreat) si ma gandesc la denon AVR-1610(aprox 1430ron-nou) sau ONKYO
TX-SR507(1430ron-nou)

grija mea ar fi ca sistemul de boxe 5.1 pe care-l cumpar acum sa fie ok(compatibil) si pt denon,nu ma intereseaza ca ar fi boxele mai slabe ca putere in raport cu ce poate denon-onkyo,(nu cred ca  voi da volumul peste jumatate,nu ma intereseaza sa impresionez vecinii)ca nu vreau sa schimb

desi era un model ieftin si atunci cand era inca in magazine,in raport cu multe sisteme all in one de pc sau home cinema
cred ca se prezinta ca o solutie mai buna pt auditie muzica -filme.

as vrea si eu o alta marca mai buna,la bani putin(cam in aceeasi zona de pret!) asa ca astept oferte inca 2-3 zile(cand urmeaza sa-l cumpar   pe sony)

1-deci cei care aveti receivere sh de vanzare faceti oferte(pm !)
2-credeti ca m-am orientat bine pt boxe?S-V240-QL(S-V240-W) Pret: 619,90 lei (cu TVA) SAU KS-5200HT Pret: 484,90 lei (cu TVA)
sant ok pt RECEIVERELE sony si denon-onkyo?
aveti alte pareri,sugestii?( un link catre magazine ce vand acele boxe ar fi f util 1)neaparat fronturi inalte !
3-o sugestie la subwoofer pt aceste boxe?

multumesc

Edited by gabinechita, 25 October 2009 - 18:01.


#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Un subwoofer nu este absolut necesar, pentru cazul ca ai niste boxe adevarate si asculti muzica. La filme da o nota de dramatism aparte. Personal mi-am luat ultimul sub-ul si am unul relativ ieftin luat la mana a doua.
Despre Denon 1610 mai este un thread, da un ochi pe acolo.
Despre sistemele alea de boxe nu stiu ce sa zic, nu ma incanta ca pe surround (laterale) au difuzoare mici. Eu ascult mult amuzica surround si as simti lipsa basilor in acele difuzoare. Pentru filme probabil ca sunt ok... Am ascultat boxe Sony in showroom si mi s-au parut jalnice. Bubuie de basi, au inalte destule dar comprimate, cumva nu suna corect cand le asculti in comparatie cu altele in aceeasi camera.
Ia pe front 2 boxe serioase (de exemplu ceva cu woofere de 6.5" - 16.5cm) si cu port reflex in fata. Pe surround poti lua unele bookshelf daca nu ai spatiu prea mare, dar tot cu woofere de 6.5 daca se poate. Canalul center eu l-am achizitionat ulterior, am un center din alea dedicate, dar in muzica nu prea este folosit ci mai mult in filme, la dialoguri.
Boxele sa fie pe 8 ohmi sa nu ai surprize ulterior cu receiverele.

Edited by SuperDuper, 25 October 2009 - 18:41.


#5
gabinechita

gabinechita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 19.10.2007
multumesc f mult !
poti da niste exemple mai precise(marca-model-serie)sa caut dupa ele pe net(in ce magazine si la ce pret le gasesc si sa citesc si eu  ce specificatii au) ,dar nu modele scumpe(mai entry level asa,dar nici f proaste,bune pt o auditie corecta)niste boxe corecte(pret-calitate)
preferabil(cred ca e mai bine asa si pt aspect) sa le iau aceeasi marca,serie

#6
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007

 gabinechita, on 25th October 2009, 19:15, said:

multumesc f mult !
poti da niste exemple mai precise(marca-model-serie)sa caut dupa ele pe net(in ce magazine si la ce pret le gasesc si sa citesc si eu  ce specificatii au) ,dar nu modele scumpe(mai entry level asa,dar nici f proaste,bune pt o auditie corecta)niste boxe corecte(pret-calitate)
preferabil(cred ca e mai bine asa si pt aspect) sa le iau aceeasi marca,serie
Incearca niste Wharfedale Vardus VR-300, la 1000 lei fronturile nu stiu ceva sa sune mai bine ca astea.

#7
gabinechita

gabinechita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 19.10.2007
am tot citit  pe aici pe forum ca  le recomanda multi,pt denon sau  onkyo  sigur sunt f bune,dar sunt ele ok si pt modelul sony?

eu ma gandeam la ceva de genul ;toate boxele + receiverul (sony) pe la 1500ron maxim(si mai putin chiar, daca se poate!)
deci boxele cam 700-800ron,300-400 ron subul ,ca receiverul e 380ron)
stiu putini bani!

Edited by gabinechita, 25 October 2009 - 19:41.


#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai cum adica sa fie "bune". Da, vor canta. Nu la nivelul maxim calitativ de care ar fi ele capabile, dar mai bine decat alte boxe. Acum... tu decizi daca vrei sa bagi bani in ele sau nu, bani pe care nu ii vei folosi la maxim.
Eu cred ca boxele sunt extrem de importante in lantul acustic si ca merita aceeasi atentie ca si restul pieselor. Cum sunt si mai greu de revandut, as lua ceva un pic bun din prima.

Edited by SuperDuper, 25 October 2009 - 19:42.


#9
gabinechita

gabinechita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 19.10.2007
boxele sa fie bune pt receiverul cu care vor fi conectate(adica , pt acel sony ieftin nu au rost niste boxe care nu pot fi puse in valoare de el,dar e adevarat ca trebuie sa ma gandesc si la varianta finala-denon sau onkyo!)
ok,am inteles.ar trebui luate separat(nu set 5.1ieftin)fronturi bune,surrounduri mai maricele

bun,la boxe front si surround am inteles cam la ce sa ma uit(....de exemplu ceva cu woofere de 6.5" - 16.5cm si cu port reflex in fata. ....Pe surround poti lua unele bookshelf daca nu ai spatiu prea mare, dar tot cu woofere de 6.5 daca se poate....Boxele sa fie pe 8 ohmi sa nu ai surprize ulterior cu receiverele....)

1-aceleasi specificatii la center ?(ce inseamna centru dedicat?)
2-pt subwoofer la ce trebuie sa ma uit ?(ce sa scrie la specs?)
3-trebuie sub activ?(boxele sunt pasive?)

multumesc f mult!

intrebare:
-merge conectat un notebook asus 1000h(are sunet dolby! :dolby prologic 2,dolby virtual speaker si  dolby headphone)  la receiverul sony prin intrarea multicanal?
cu ce cablu?
asus-ul poate rula mkv 720p(chiar 1080p) cu vlc(mai sacadeaza la unele ) si mplayer--core avc(perfect!)

Edited by gabinechita, 25 October 2009 - 19:59.


#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Subwooferele de la sistemele astea sunt cu amplificator incorporat, iesirea de sub este o iesire de tip RCA (semnal linie).
Dolby alea sunt numai stereo fizic, face un "fake" surround. Surround ai analogic numai cu 6 fire (3 jackuri stereo in PC) sau unul digital (coaxial sau optic).

#11
gabinechita

gabinechita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 19.10.2007
prin iesirea digitala de sunet(pt casti sau boxe) a notebook-ului prin cablu coaxial(cu un jack adaptor  ) as putea scoate dolby digital (ac3) prin receiver in boxe?sau doar prologic(fake sorround)?

Edited by gabinechita, 25 October 2009 - 20:54.


#12
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Daca are iesire optica in mufa aia de casti, probabil ca poti scoate DolbyDigital sau DTS suround de pe DVD-urile originale. Iti trebuie un adaptor de la jack optic la Toslink.
Se vede o luminita rosie in jack-ul ala?

[ http://www.hdcabling.co.za/images/Mini_Optical_Fiber_Toslink_to_Toslink_Converter.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by SuperDuper, 25 October 2009 - 21:06.


#13
gabinechita

gabinechita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 19.10.2007
nu vad acea lumina
de fapt am la  eeepc doua iesiri-intrari  comune laptopurilor in general(cea pt casti si cea pt microfon)credeam ca e una din ele iesire spdif(sigur am  la un latop mare-momentan  e in alta parte-o sa verific cum e cu cu opticul )
spdif=iesire digitala sunet?trebuie sa aibe neaparat si optic pe ea?


prin mufa de casti nu merge conectat prin cablu coaxial (mufa mica pt casti si mufa normala pt receptor)direct la intrarea coaxiala a receptorului?



spuneai  ca receiverul are o intrare multicanal pt conectare cu pc-ul,ce cablu ar trebui?nu e un cablu coaxial cu jack mic pt spdif pc-laptop si jack mare pt receiver.

Edited by gabinechita, 25 October 2009 - 21:37.


#14
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai nu are cum sa fie iesire electrica digitala pe casti, ca nu ai urechi digitale. Electric este analogic stereo si unele mufe de la scule mai "suparate" au si optic acolo (luminita aia) pentru digital (numit si SPDIF).
Intrarea multcanal necesita de obicei 3 cordoane cum ai zis tu (jack-2RCA), pentru ca unul din alea duce numai 2 canale. La placile Creative, jackurile au 3 contacte/inele si ca atare ai nevoie de numai 2 cabluri, dar au jack-3xRCA.

Edited by SuperDuper, 25 October 2009 - 23:03.


#15
gabinechita

gabinechita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 19.10.2007
am o gramada de cabluri(coaxiale,rca-uri,optice,line in...), cu tot felul de adaptoare,jackuri intermediare(de la mic la mare...),etc...de la tot felul de sisteme home cinema-uri mai vechi(teac powermax 1500),casti audio dolby(sollo) si wireless

o sa le incerc  cu  laptopul si receptorul,sa vad daca  reusesc ceva(un ac3 din laptop in boxe )

multumesc pt sfaturi

#16
gabinechita

gabinechita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 19.10.2007
intrebare

la un pret asemanator,merita mai mult un receiver AV DK Digital AV-R 500(400ron)pachet complet fata de modelul din titlu  -receiver av SONY str-de 497(380ron)fara telecomanda ?

#17
gabinechita

gabinechita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 19.10.2007
in final am luat un denon  avr-1906 din magazin flanco(ultimul produs de pe raft) cu 600 lei
am facut probe in magazin,functioneaza perfect!
arata bine pt o scula de raft( cateva  mici zgarieturi pe laterale,f greu observabile!)

minusuri:
e tot ca un fel de scula sh;
-nu mai avea cutia
-nu mai avea manualul(am primit un alt manual de la denon avr 1507)
-nu mai avea telecomanda(am primit o alta telecomanda denon rc-1002,merge fara probleme-cred ca in principiu e cam aceeasi telecomanda la orice receiver denon cu mici dferente,chestiile importante fiind prezente insa!)

plusuri:
-a fost scula adusa din alt magazin flanco(desfiintat,cu criza asta!)probabil a stat tot pe raft,deci nu a fost folosita precum o scula sh (vanduta de o pers particulara)=aproape noua!
-am factura si(cel mai important!) garantie 2 ani! la o scula mult mai buna decat prima varianta (sony 497) la doar o diferenta de 220 lei !(denon=600lei /sony=380 lei)

cred ca am ales bine!

acum  urmeaza boxele!
nu stiu cum sa fac ;sa iau din prima un set 5.0 mai slabut ,gen pioneer S-V240-QL- 619,90 lei si un sub de 400 lei(total in jur de maxim 1100 lei)
sau
doar 2 fronturi mai serioase pt inceput(Wharfedale Vardus VR 200-300,jamo sau jbl) in jur de 1000 lei urmand ca mai tarziu sa iau si 2 surrounduri,1 centru si 1 subwoofer(total 2300-2500 lei)

desi am vazut la media galaxy,boxe la pret redus(ultimele de pe raft-unele cu mici defecte la aspect!),nu cred ca as risca ,boxele trebuie sa le cumpar noi(astea  de pe raft ar putea avea si defecte ascunse!)

#18
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,461
  • Înscris: 08.12.2006

 gabinechita, on 27th October 2009, 22:54, said:

in final am luat un denon  avr-1906 din magazin flanco(ultimul produs de pe raft) cu 600 lei

cred ca am ales bine!
:yes:  

 gabinechita, on 27th October 2009, 22:54, said:

sa iau din prima un set 5.0 mai slabut
:uhuhno:    

 gabinechita, on 27th October 2009, 22:54, said:

sau
doar 2 fronturi mai serioase pt inceput
:yes:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate