Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

slr din afara

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,251
  • Înscris: 24.02.2007
Tehnic vorbind: are multe zone arse pe haina si mana copilului(cateva si in par), are aberatii cromatice destul de multe, e soft.

#20
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ce nu inteleg este cum a putut urca pe softpedia o poza de 6.1MB!!! Credeam ca limita este 2MB si in plus pe aria foto mie mi-au fost sterse poze care depaseau 1024 pixeli pe o latura...  <_<

Edited by SuperDuper, 05 October 2009 - 14:29.


#21
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
LOL, am avut rabdare sa incarce pana la primele fire de par si am inchis. :D Sunt atatea avantaje la un resize, nu numai ca nu omoara banda de net si rabdarea tuturor, dar nici nu mai sar in ochi toate imperfectiunile obiectivului.

#22
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001

View Postmihai24silus, on 5th October 2009, 11:32, said:

...

Sorry, dar trebuie sa te contrazic. Tot insisti cu preturile mari in Romania si nu ai dreptate. Cresterea preturilor se datoreaza Nikon si nu tarii noastre. Pe de alta parte, chestia cu adusul de D90 din Franta cam pute. Cu 650 lei mai putin il iei din Franta doar de furat. Fratele meu e cetatean francez si as putea sa-mi cumpar ce vreau eu de acolo, mai ales ca mai merg si eu pe acolo. Nu mi-am luat niciodata nimic, preturile sunt ca la noi, nu are sens sa car un D90 de acolo si sa ma mai incurc si cu garantia.
Iti repet pt ultima data, nu alerga dupa false chilipiruri, cumpara din Romania. Dintr-un magazin din Franta nu-l vei lua mult mai mai ieftin in veci.
Off-topic: s-a tot straduit fratele meu sa-si ia un NMT din Franta si oricum o intorcea tot la noi era mai ieftin. Pina la urma tot de acolo si-a luat, din comoditate.

#23
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
In Franta sunt cele mai nesimtite preturi pe care le-am vazut.

#24
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View Posttim2003, on 6th October 2009, 09:53, said:

In Franta sunt cele mai nesimtite preturi pe care le-am vazut.
Daca treceai canalul ai fi vazut acolo adevarata nesimtire  :D

#25
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Aia sunt de pe alta planeta :D , adica pretul in eur din Franta X 2  :wallbash:
Ma gandesc la cum face cand ajunge unul in SUA. El Dorado, curat.  :lol:

Edited by tim2003, 06 October 2009 - 16:50.


#26
mihai24silus

mihai24silus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.01.2007
ok, am decis, imi voi lua din magazinele on-line un d90.
de ce sa nu continui cu am meu d60? deoarece nu sunt prof, ci doar amator, deoarece "simt" cum ma inseala obiectivul. deoarece pt poze "bune" un amator trebuie ajutat se o ustensila buna.
pe situl http://silus-wallpapers.evonet.ro/  am pus o multime de poze (nu toate cele mai reusite) facute cu D60 (de mine - un amator).
in urma criticilor voastre  am renuntat la a mai face poze la nimereala, si de acum folosesc doar optiune de fotografiere manuala, ma folosesc de instinct la setarile aparatului.
NU am cunostinta de datele tehnice din denumirea obiectivului sau ale cum trebuie sa fotografiezi un subiect, dar ma voi documenta.
pana atunci voi posta ultimele mele poze la rubrica Critica Foto.
merci

#27
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

"ok, am decis, imi voi lua din magazinele on-line un d90.
de ce sa nu continui cu am meu d60? deoarece nu sunt prof, ci doar amator, deoarece "simt" cum ma inseala obiectivul. deoarece pt poze "bune" un amator trebuie ajutat se o ustensila buna."


Gandirea ta e complet gresita!
Ai D60 si crezi ca nu mai poate sa-ti ofere ceva, ca l-ai stors de tot ce poate oferii si te limiteaza? Te inseala obiectivul? In ce sens te inseala? Din ce ai spus mai sus, imi dau seama ca virgula cunostintele tale legate de fotografie sunt limitate undeva la un nivel subminimal, lucru care te-a facut sa fi dezamagit de D60, si crede-ma ca aceiasi lipsa de cunostite  va duce la inca o dezamagire si un cazul achizitionarii oricarui aparat foto fie el D90, D300, D700 sau D3..... .
Nu aparatul vede si face fotografiile, tu vezi si faci pozele, aparatul face si pune in valoare doar ceea ce vrei tu sa faca si sa puna in valoare, functie de cunostiinte si experianta. CUNOSTIINTELE SI EXPERIENTA se dobandesc si se acumuleza in timp (timp mai mare sau mai mic, depinde de interesul tau) acordat citirii de documentatii de specialitate si de mult exercitiu practic. Nu bag factorul TALENT care e dat de Doamne Doamne, nu depinde de tine, dar daca dobandesti si stapanesti primele 2 aspecte, o sa vezi ca o sa ai si cadre decente chiar cu aparate mai slabe decat ce ai acum, care apropo D60 este un entry lever bun, iar obiectivul de kit 18-70mm este unul din cele mai rasarite care sunt pe piata la ora actuala.
Dar daca nu ai ce face cu banii,...., atunci poti sa-ti iei si D90, rezultatul va fi acelasi doar ca vei avea buzunarul mai usor cu cateva sute de euroi.

"pe situl http://silus-wallpapers.evonet.ro/  am pus o multime de poze (nu toate cele mai reusite) facute cu D60 (de mine - un amator).
in urma criticilor voastre  am renuntat la a mai face poze la nimereala, si de acum folosesc doar optiune de fotografiere manuala, ma folosesc de instinct la setarile aparatului."


Apoi ptr un dslr, oricare ar fi el sa pui un obiectiv cu asa distante focale mi se pare aberant. Ptr ce iei dslr?, cand pe distanlele alea focale, chiar mai mari, iei un bridge mult mai ieftin, usor, si care stie sa faca poze si pe auto. NU folosi modul manual, foloseste modurile semiautomate A, S, P in care poti regla doar anumiti parametrii si ai sa vezi ca e mai bine.


Numai bine si spor la gandit!!!

Edited by alexis4tm, 07 October 2009 - 13:50.


#28
ghidi89

ghidi89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.05.2005
Eu mi-am luat d90-ul cu 800 euro (3350 RON la cursul de atunci) adus de afara. Cel de la care l-am luat mi-a zis ca e din Franta adus. Acum nush daca sa-l cred sau nu dar aparatul era sigilat + ca am garantia in alb. Si conform spuselor celor de pe forum nu te grabi sa arunci bani degeaba. Invata mai intai sa faci poze si dupa investeste in lentile si in ultimul rand in body. Apropo cu asemenea poze ca ale tale nu m-as mandri. Ca sa nu mai zic de site.
Sfat nu mai folosi blitz-ul integrat.... ia-ti macar un SB-600 si un softbox (bounce) eventual si niste cactusi pt wireless si nu mai fa poze cu lumina direct spre subiect.... incearca sa indepartezi sursa de lumina de aparat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate