Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 

MOTOSAPA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5875 replies to this topic

#4807
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
E cumva modelul GX160? Vezi sa nu mergi cu socul tras.

#4808
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Inainte de toate curata filtrul si pune benzina proaspata, benzina veche poate sa produca astfel de simptome.

#4809
Bogdan_AGRi

Bogdan_AGRi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 07.10.2011
Pentru cei care cauta motoare de schimb,aici aveti de unde alege.site-ul inca nu e gata http://www.facebook.com/Agromotor

Edited by Bogdan_AGRi, 05 July 2012 - 12:12.


#4810
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
Are cineva nevoie de manicoate hexagonale pentru roti motosapa? As vrea sa le vand pentru a plati manicoate rotunde facute la strungar. :D Le-am luat impreuna cu rotile cu cauciuc de la Basarom din Bucuresti, pardon, sectorul agricol Ilfov :P  , insa mie imi trebuie la Viking manicot rotund si nu am ce face cu cele hexagonale asa ca le vand. Bineinteles ca in sectiunea "bursa agricola" gasiti si anuntul cu detalii.

Edited by predrag80, 05 July 2012 - 12:11.


#4811
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Pentru @nick... dar si restul scuze de intirziere,aici este filmul promis cu reductorul in functiune.Momentan,viteza este cea maxima,31rot/min la diam 30cm al frezelor,mai mult decit multumitor.Din pacate test de "sarcina"mai putin din mai multe lipsuri.
Rezultatele fiind promitatoare,deja ma gandesc la 4 roti,volan si o cutie de viteze de dacie.
Pareri?Intrebari?

#4812
nicusor1995

nicusor1995

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.06.2012
salut am o motosapa honda de 5,5cp,si am probleme la ea nu mai merge rotund motorul,da rateuri si scoate fum negru.

#4813
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
Ti s-a raspuns aici: http://forum.softped...;#entry11687952

#4814
nicusor1995

nicusor1995

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.06.2012

 primejdie_06, on 4th July 2012, 23:04, said:

...nenand mai multe detalii presupun ca este un motor honda de 5.5 CP benzina asemanatoare cu cele de pe generatoarele electrice/motopompe/etc; in prima faza verifica filtrul de aer sa nu fie murdar/infundat... daca nu se remediaza atunci trebuie sa desfaci partea de carburator sa-l desfunzi/cureti; aici e un pic mai delicat pentru ca trebuie sa refaci reglajele de debit pentru aer si carburant in vederea unei exploatari corecte a motorului... nu strica o vizita pe la un centru de reparatii scule si utilaje de gradinarit. bafta!

LE. majoritatea motoarelor astea sunt in 4 timpi deci ai grija ce tip de carburant folosesti si nu uita sa schimbi uleiul la fiecare 100 ore de functionare.
multumesc,am sa inccerc sa curat carburatorul si sa vad ce rezolv.multumesc
:thumbup:

#4815
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

 alexbjorg, on 7th July 2012, 17:30, said:

Pentru @nick... dar si restul scuze de intirziere,aici este filmul promis cu reductorul in functiune.Momentan,viteza este cea maxima,31rot/min la diam 30cm al frezelor,mai mult decit multumitor.Din pacate test de "sarcina"mai putin din mai multe lipsuri.
Rezultatele fiind promitatoare,deja ma gandesc la 4 roti,volan si o cutie de viteze de dacie.
Pareri?Intrebari?

Viteza sa redus mai mult decit destul, cred ca e destul de bine...., acu` sa ne rugam sa ne tina reductoarele (intre timp am facut si eu o "mica reductie" cu o singura fulie).
Intre timp mi-am luat remorcuta, am considerat ca mai mult pierd umblind dupa axe, fiare, vopsele si timp asa ca am cumparat-o, frina pe tambur, basculabila (nu chiar cum voiam eu dar merge), 400Kg cica sarcina utila, a fost 1390 si dupa "negocieri" a ramas la 1290,  am testat-o la riu la balstru (acesta fiins scopul ei primcipal) unde am constatat ca nu "merge", moto prea usor si rotile prea inguste, cu remorcuta goala mergind pe prundul riului au fost locuri unde moto patina (recunosc, aveam nevasta in remorca dar e in categoria pana totusi....), noroc ca am "anticipat" esecul si am luat 4 blani de acasa pe care le-am pus sub roti si de pe care am facut plecarea de pe loc si in viteza de unde am reusit sa scot cam doua roabe de balastru, in concluzie trebuie adaugate greutati pe moto si roti cel putin duble la latime pentru aderenta asa ca nu stiu de ce dar si eu visez la cutie de viteza, tractiune pe spate si volan....

#4816
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008

 alexbjorg, on 7th July 2012, 17:30, said:

Pentru @nick... dar si restul scuze de intirziere,aici este filmul promis cu reductorul in functiune.Momentan,viteza este cea maxima,31rot/min la diam 30cm al frezelor,mai mult decit multumitor.Din pacate test de "sarcina"mai putin din mai multe lipsuri.
Rezultatele fiind promitatoare,deja ma gandesc la 4 roti,volan si o cutie de viteze de dacie.
Pareri?Intrebari?
Jos palaria !!! Acest filmulet arata ca acolo unde e pasiune, orice e posibil ! O sa renunt la reductorul adaptat de la Robix si ii fac unul asemanator.
Ce fel de curea este cea rosie ?

#4817
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Salutare
Si-a facut sau cumparat cineva vreun dispozitiv asemanator cu acesta:[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tmdEVRq7PK0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vreau sa fac unul si mi-ar prinde bine niste sfaturi.De ce ar fi bine sa tin cont...unde-s punctele de solicitare maxima...

#4818
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Buna seara !! Apropo de interesul pentru dispozitivul din videoclip ,daca ai timp cauta pe youtube adaptor plug sau ceva de genul acesta si vei gasi multe modele dupa care sa te inspiri facute de rusi(depinde pentru ce lucrare vrei sa faci cu el-arat,prasit,bilonat,scos cartofi sau transport lemne din padure) eu deja am inceput sa adun materiale pentru adaptor -teava patrata 40x40x3, doi butuci de la o punte de spate -opel sau trabant(au gentile mai inguste si merg foarte bine pe rindul de porumb,ma gindesc sa-i fac reglabile rotile (prin culisare stiga- dreapta din teava cadru) sa prind prin suruburi un cui de remorca plus sistemul de ridicare manuala a plugului sau prasitorii sau ce mai vine adaptat...restul sudura,flex si multa munca !!! :peacefingers:

Edited by cristian68n, 11 July 2012 - 21:47.


#4819
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Asa ceva:...?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DewJua0rMf8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am inceput deja constructia adaptorului.Vreau sa-l fac foarte robust, sa ma pot baza pe el si la camp, nu doar in gradina.Sistemul de ridicare a uneltelor (plug, prasitoare...) il voi face adaptand fiarele pe care le am disponibile.Va fi gen balama clasica, dar foarte solida.
Conectorul pt. cuplarea acestora va fi identic cu cel al motocultorului.
Deja le-am facut dar nu le-am asamblat.Voi pune si poze, in curand.
Inca n-am butucii pt. roti.Daca vinde careva doi butuci cu ax, folositi (fara jante) la un pret rezonabil...astept mesaj in PM.
Spor la treba si tie @cristian68n. :peacefingers:

#4820
rellutzu

rellutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.05.2007
Va salut!
Una din rotile motosapei mele a cedat. Sub sarcina, janta(nici macar nu e janta, sunt doua table concave paralel) s-a invartit in gol si a taiat valva camerei.

Stiti pe unde as putea gasi camere pentru roti de 40cm?

M-am uitat pe camera si singurul marcaj este 350-6. Nu am gasit nimic compatibil.

Multam!

#4821
CST76

CST76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 07.04.2011
A adaptat sau cumparat cineva o pompa de irigat conectata la priza de forta de la motocultor?
Mersi

#4822
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

 vicris, on 11th July 2012, 01:36, said:

Ce fel de curea este cea rosie ?
Cureaua este o curea de proba,ea gasindu-se la echipamente industriale,practic un tub de cauciuc gen furtun,cu stutzuri (capse,sau mufe) uni-sens.Tai la ce lungime vrei,bagi mufa si gata cureaua.A "imprumutat" cineva de undeva vreo 2 m si 3 mufe.Mi-a ramas sa masor exact si sa cumpar curea normala (asta are si alungire cam mare caci nu are insertie de panza sau altceva).

Cit de spre "clipele" de mai sus,sint f.b.,usor de facut,practice si...spor la treburi.
La mine trebuie sa adaptez niste roti de diam. macar 600 de nu mai mari,altfel rup cartofii cu "baia" de la transmisie  :curse:
Mai dormim,mai judecam,mai dam cu parerea...
P.S. Oare la HESHENG (stiu ei cine si care) rotile metalice ce diametru au,la "cercul" rotii respectiv diametru total (virfurile "antiderapantelor" ) ???Caci pe site nu e specificat...

 CST76, on 12th July 2012, 15:27, said:

A adaptat sau cumparat cineva o pompa de irigat conectata la priza de forta de la motocultor?
Mersi
Din ce s-a mai incercat-calculat-vazut-pareri cam toate pompele functioneaza cu turatii mari,respectiv 1500-3000rpm ori la priza de forta motocultor sint muult prea putine rotatii.
Daca ridici nr de rpm cu ajutorul unui reductor,eventual ceva de genul facut de mine (ma refer la fulii si curele) ai o sansa,altfel...pas.Parerea mea!


Offf...
Privitor la pareri de agricultura primite de la unii de aici,f.f.f. amabili,privitor strict la persoana mea,momentan bag cultura de cartofi,dar sint sanse de a trece pe afine de cultura,atat pentru consum "intern" cit si pentru "export".
Din vorba in vorba cu unii si altii am aflat ca cica mai nou de vrei sa strangi fructe de padure de sezon,iti trebe aprobare de la Ocolul Silvic.De aici sa inteleg ca iti trebe acea hartie daca mergi la punctele de colectare ale produselor sa vinzi ce ai strins?Voi ce ati auzit?
Sau daca dom' doftor se supara,ma mut la culturi cu aceleasi intrebari.

Edited by alexbjorg, 12 July 2012 - 15:45.


#4823
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

 rellutzu, on 12th July 2012, 14:40, said:

Va salut!
Una din rotile motosapei mele a cedat. Sub sarcina, janta(nici macar nu e janta, sunt doua table concave paralel) s-a invartit in gol si a taiat valva camerei.
..............................................

De ce sa invirtit cauciucul pe geanta? presiune de aer in roata ai avut suficienta?

Edited by NickRvl, 12 July 2012 - 17:35.


#4824
rellutzu

rellutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.05.2007

 NickRvl, on 12th July 2012, 18:34, said:

De ce sa invirtit cauciucul pe geanta? presiune de aer in roata ai avut suficienta?
Nu stiu ce s-a intamplat exact. Am dat sa plec de pe loc cu ea si a cedat pur si simplu. Presiune in roata era ok, tocmai ce o umflasem.
In fine, acum caut camera. Orice sugestie este binevenita.

L.E. Si se pare ca am si gasit : http://distributieut...oata-350-6.html

Edited by rellutzu, 12 July 2012 - 17:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate