Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

MOTOSAPA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5875 replies to this topic

#1567
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Vreau sa stiu care e parerea voastra referitoare la urmatoarea situatie: am o motosapatoare de 5,5 cp (motor Tecumseh Centura),pe care l-am segmentat de curand.Mai am si un motocultor Ruris de 10 cp.Motosapatoarea e usoara si o folosesc la lucrari supeficiale:prasit,frezat de suprafata etc,dar i s-a stricat un filet din piston.S-a desfacut pursisimplu pistonul si mi-a bubuit bujia.Il pot repara,dar oricum a cam aparut uzura morala. :confuzzled: Are rost sa fac reparatia sau sa comand alt motor.M-am interesat si am gasit unul de6cp la vreo 1000de lei.Reparatia ar fi asa:dau o gaura mai lunga si o filetez cu un tarod.Schimb surubul si cam asta e.Jumatate de zi am de lucru si nevastamea ma pune sa ma spal pe maini inca vreo doua.
Apreciez orice parere fie ea si ironica,sau critica :death: .Va multumesc.

#1568
vali_m30

vali_m30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 13.02.2011
eu sunt incepator in motosape dar EU as lua alt motor si as scapa si de spalatul pe maini impus de nevasta :coolspeak:

#1569
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

View Postvali_m30, on 15th March 2011, 17:25, said:

eu sunt incepator in motosape dar EU as lua alt motor si as scapa si de spalatul pe maini impus de nevasta :coolspeak:

Da, dar, asa ma substitui altor obligatii... ;)

#1570
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postsudest_om, on 15th March 2011, 17:20, said:


Daca Tecumseh-ul e bun in rest (adica nu scapa compresie, nu mananca ulei, supapele calca bine  etc.), eu as zice sa-l repari. Gasesti mult mai bune lucruri de facut cu 1.000 de roni ...

#1571
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

sudest_om said:

...Apreciez orice parere fie ea si ironica...
Ați văzut măi urâților cine-i de treabă și mă lasă și pe mine să scriu vreo vorbă ? :P

Asta cu filetul din piston, îți spun drept că nu am prins-o, la unele-s greu de cap și-mi tre' desen.
Da' dacă știi tu care-i filetul despre care vorbești, este ok pentru mine.

Noi folosim truse de refacut filetele, sunt mai mult decât OK, și au slvat mulți bani și mai ales downtime.
Pun și poznă, iaca:

Attached File  1.JPG   170.24K   196 downloads
Attached File  2.JPG   195.06K   170 downloads
Attached File  3.JPG   211.62K   149 downloads

ps: despre neveste, numai de bine, da' nu o freca prea mult pe SP, că te trece pe sandvici (cui nu-i place cum l-am scris, PM :P ).

#1572
babestefan00_bz

babestefan00_bz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.02.2011
catre sudest rurisul 10 cp esti multumit de el lai pus la treaba cara 500 -600kg si cu freza cum se descurca spunemi cite ceva despre rurisul asta ca unii spun ca ar face treaba buna ,altii spun....La bugetul meu cam rurisul sar incadra,mar interesa in special sa pot cara cu remorca 500- 600kg

#1573
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Domnule Scaiba, spune-ne si noua ce boalii e scula aia, ca la mine la taranoia nu s-a mai vazut asa ceva si e bun la casa omului.

#1574
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,624
  • Înscris: 31.01.2010
Kit refacere filete compromise.

Grig

#1575
grozasebastian

grozasebastian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.10.2008
va salut

am urmatoarea problema : 1500 m de pamant care nu a fost arat de ani buni de zile in curte, plin de buruieni uscate

solutia mea ar fi sa inchiriez o motosapa de la bricostore , deocamdata nu cred ca dispun de fonduri sa achizitionez una buna

cum sa procedez, sa aduc un tractor sa are pamantul inainte si dupa sa il maruntesc eventual cu motosapa ( voi pune gazon pe jumatate si pe restul legume si flori)

sau sa incerc direct cu motosapa inchiriata ?




cu multumiri

#1576
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

View Postbabestefan00_bz, on 15th March 2011, 18:52, said:

catre sudest rurisul 10 cp esti multumit de el lai pus la treaba cara 500 -600kg si cu freza cum se descurca spunemi cite ceva despre rurisul asta ca unii spun ca ar face treaba buna ,altii spun....La bugetul meu cam rurisul sar incadra,mar interesa in special sa pot cara cu remorca 500- 600kg


Nu l-am pus inca la treaba ca ma avut arat cu tractorul din toamna.De carat 500kg am carat si cu sapatoarea de 5.5 cp +reductor.L-am bagat putin de proba si musca (adica ham ham, nu insecte).Pe pamant nelucrat,se afunda vreo10-15 cm numai din mers pe freze (are 120 kg).


Asta cu filetul din piston, îți spun drept că nu am prins-o, la unele-s greu de cap și-mi tre' desen.
Da' dacă știi tu care-i filetul despre care vorbești, este ok pentru mine.

Noi folosim truse de refacut filetele, sunt mai mult decât OK, și au slvat mulți bani și mai ales downtime.



Pai pistonul este fixat pe biela cu cealalta jumatate.Nu e dintr'o bucata si sa intre ca pe ax.El are un semicerc la cap Legatura e facuta cu doua suruburi,la celalalt semicerc care intregeste imbinarea.Un surub intra adinc in corpul pistonului (chiar acolo s-a sticat),iar celalat are corespondent la exterior.E putin inclinat nu-i paralel cu piciorul pistonului.
Trusa aia de care spui mareste diametrul?Pt ca daca e asa s-ar putea sa-i dauneze la sanatate.

#1577
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,624
  • Înscris: 31.01.2010
@ sacos

http://www.rocast.ro...2010_Cap_01.pdf

pag 31

Grig

#1578
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

View Postgrozasebastian, on 15th March 2011, 19:32, said:

va salut

am urmatoarea problema : 1500 m de pamant care nu a fost arat de ani buni de zile in curte, plin de buruieni uscate

solutia mea ar fi sa inchiriez o motosapa de la bricostore , deocamdata nu cred ca dispun de fonduri sa achizitionez una buna

cum sa procedez, sa aduc un tractor sa are pamantul inainte si dupa sa il maruntesc eventual cu motosapa ( voi pune gazon pe jumatate si pe restul legume si flori)

sau sa incerc direct cu motosapa inchiriata ?



cu multumiri

Depinde ce putere are motosapatoarea pe care o inchiriezi. Daca-i o ascutitoare mai bine bagi tractorul.

#1579
liblingnic

liblingnic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 14.01.2011

View Postgrozasebastian, on 15th March 2011, 19:32, said:

va salut

am urmatoarea problema : 1500 m de pamant care nu a fost arat de ani buni de zile in curte, plin de buruieni uscate
Ordinea este erbicid total aplicat in vegetatie, nefiind lucrat o perioada lunga sigur e infestat cu fel de fel de buruieni ,apoi arat adanc si pe urma frezat cu rotosapa.

Edited by horia66, 15 March 2011 - 22:21.


#1580
babestefan00_bz

babestefan00_bz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.02.2011
catre sudest in final merita achizitionat sau..........

#1581
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Domn' Scaiba, m-am uitat pe poze si am vazut ca e cu tarod + adaos filetat + lipici (corecteaza-ma daca gresesc).Asta merge daca s-a stricat agatatorul de la ondulatorul de par.Eu vorbeam de un piston care se joaca in carter.Si se joaca repede.

#1582
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

sudest_om said:

... + lipici (corecteaza-ma daca gresesc)...
Da, greșești.
Știu ca netul nu îți permite 22Mb/două/trei secunde, dar pe link-ul pus de Grig, zice la descriere: "noul filet este mai precis și mai rezistent decât cel original".
Nu-i știu pe cei din link (știți voi de unde mi le cumpăr eu B) ), da' îți spun că sunt modești, fiindcă spun numai atât.

ps: am warn-ul la 90%; dacă mai zice unul "domnul", așa-i zic de drag, de mai apucați să vorbiți numai cu clona :P
@dom' profesor, ție ți-o spun live, mai curând decât te aștepți :naughty:

ps:

sudest_om said:

...Asta merge daca s-a stricat agatatorul de la ondulatorul de par.Eu vorbeam de un piston care se joaca in carter.Si se joaca repede.
Am înțeles acum paralelismul matale, din păcate eu mă ocup numai de electrocasnice.
Scuze.

#1583
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

View Postscaiba, on 15th March 2011, 20:58, said:

Da, greșești.
Știu ca netul nu îți permite 22Mb/două/trei secunde, dar pe link-ul pus de Grig, zice la descriere: "noul filet este mai precis și mai rezistent decât cel original".
Nu-i știu pe cei din link (știți voi de unde mi le cumpăr eu B) ), da' îți spun că sunt modești, fiindcă spun numai atât.

ps: am warn-ul la 90%; dacă mai zice unul "domnul", așa-i zic de drag, de mai apucați să vorbiți numai cu clona :P
@dom' profesor, ție ți-o spun live, mai curând decât te aștepți :naughty:

ps:


Am înțeles acum paralelismul matale, din păcate eu mă ocup numai de electrocasnice.
Scuze.

Ma tenteza sa incerc ,da' sa nu apelez pe urma la tesla,ca te cearta nevasta-mea. :photo:

#1584
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Ramane sa vedem......,domnule Scaiba, de ce esti in stare! Si abia astept!
Daca stiam io de dracoveniile astea, nu mai ma apucam sa majorez la gauri ca Berila!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate