Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

arte martiale interne

- - - - -
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#19
armain

armain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.09.2009

View Postteo15, on 2nd October 2009, 08:04, said:

eu vreau sa vad de exemplu un practicant de xingy intr-o situatie reala sau in fata unui practicant din alt stil(still de contact).Ce-am vazut eu era regizat cum vezi si la aikido.

si cum ai vrea sa faci asta, ii platesti ca sa se bata sau?

#20
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

View Postarmain, on 2nd October 2009, 14:33, said:

si cum ai vrea sa faci asta, ii platesti ca sa se bata sau?
nu.Cum am vazut un tip care facea box cum i-a batut pe unii care se luasera de el.

#21
armain

armain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.09.2009

View Postteo15, on 2nd October 2009, 15:03, said:

nu.Cum am vazut un tip care facea box cum i-a batut pe unii care se luasera de el.

Ok, cind sa va lua cineva de mine, incerc sa filmez cu telefonul.

#22
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009
eu doar am zis ca ce am vazut eu era regizat si vroiam sa vad ceva real. :)

#23
armain

armain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.09.2009

View Postteo15, on 2nd October 2009, 19:26, said:

eu doar am zis ca ce am vazut eu era regizat si vroiam sa vad ceva real. :)

din pacate singurul lucru real e lupta de strada

#24
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009
Am citit din nou tot ce s-a scris aici.Probabil artele martiale interne pierd teren deoarece dureaza foarte mult sa le inveti.Si inca ceva prefer sa joc fotbal decat sa invat arta caligrafiei.

#25
armain

armain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.09.2009

View Postteo15, on 3rd October 2009, 08:46, said:

Am citit din nou tot ce s-a scris aici.Probabil artele martiale interne pierd teren deoarece dureaza foarte mult sa le inveti.Si inca ceva prefer sa joc fotbal decat sa invat arta caligrafiei.

Da, invatarea dureaza mai mult decit la cele externe. Dar pe de alta parte poti sa fii bolnav sau infirm sau batrin sau femeie si poti sa le practici foarte bine si sa ai rezultate comparative cu cele care pe externe le-ai fi obtinut doar daca aveai un fizic bun.

E normal pentru ca tu esti european, sa preferi sa joci fotbal decit sa faci arte martiale. Pentru un asiatic ar fi normal invers.
Iar arta caligrafiei era doar un exemplu. Plus ca e tare grea, ca e vorba de caligrafie in limba chineza. E mai grea decit orice arta martiala. :D

#26
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

View Postarmain, on 3rd October 2009, 13:52, said:

Da, invatarea dureaza mai mult decit la cele externe. Dar pe de alta parte poti sa fii bolnav sau infirm sau batrin sau femeie si poti sa le practici foarte bine si sa ai rezultate comparative cu cele care pe externe le-ai fi obtinut doar daca aveai un fizic bun.

E normal pentru ca tu esti european, sa preferi sa joci fotbal decit sa faci arte martiale. Pentru un asiatic ar fi normal invers.
Iar arta caligrafiei era doar un exemplu. Plus ca e tare grea, ca e vorba de caligrafie in limba chineza. E mai grea decit orice arta martiala. :D
Eu cred ca daca esti infirm ar trebui sa stai in pat sa te odihnesti.si exista si femei care practica arte martiale externe.

#27
armain

armain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.09.2009

View Postteo15, on 3rd October 2009, 14:03, said:

Eu cred ca daca esti infirm ar trebui sa stai in pat sa te odihnesti.si exista si femei care practica arte martiale externe.

Adica dupa ce ca esti infirm sa mai fii si sedentar? E nociv pentru sanatate.

Dar destul de putine cele care pot face fata unui barbat in arte martiale.

#28
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

View Postarmain, on 3rd October 2009, 14:09, said:

Adica dupa ce ca esti infirm sa mai fii si sedentar? E nociv pentru sanatate.

Dar destul de putine cele care pot face fata unui barbat in arte martiale.
Tu cand esti bolnav si ai febra te plimbi pe afara si faci antrenamente?

#29
armain

armain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.09.2009

View Postteo15, on 3rd October 2009, 14:12, said:

Tu cand esti bolnav si ai febra te plimbi pe afara si faci antrenamente?

Da, e cel mai bun tratament.

#30
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

View Postarmain, on 3rd October 2009, 14:13, said:

Da, e cel mai bun tratament.
Eu nu cred.

#31
tudor_bjj

tudor_bjj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 01.05.2007

View Postarmain, on 29th September 2009, 17:12, said:

Pai era vorba de hobby-uri, nu de sporturi.
Hobby-urile occidentale au cistigat in generatia tinara concurenta cu hobby-urile orientale traditionale: arte martiale, caligrafie, dans, qi gong, feng shui, arta culinara orientala, arta ceaiului, samd.



Cam asa, ai mai multe sanse decit cu un stil extern. Dar tot e foarte greu sa depasesti handicapul unei greutati duble.
Sunt un tanar de 17 ani pasionat de caligrafie, dans si arta culinara orientale. Am fost acostat de doua persoane de sex feminin, in jur la 50 de ani, care voiau sa-mi ghiceasca in palma. Am incercat sa fug, dar una dintre ele m-a prins de mana. Am incercat sa folosesc forta lor impotriva mea, ih, forta mea impotriva lor, pardon, forta lor impotriva lor, dar din cauza greutatii duble am reusit sa le inving doar pe jumatate. Doresc sa practic bataie interna chinezeasca pentru a putea invinge si cealalta jumatate. Adica Yang.

#32
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

View Posttudor_bjj, on 5th October 2009, 19:39, said:

Sunt un tanar de 17 ani pasionat de caligrafie, dans si arta culinara orientale. Am fost acostat de doua persoane de sex feminin, in jur la 50 de ani, care voiau sa-mi ghiceasca in palma. Am incercat sa fug, dar una dintre ele m-a prins de mana. Am incercat sa folosesc forta lor impotriva mea, ih, forta mea impotriva lor, pardon, forta lor impotriva lor, dar din cauza greutatii duble am reusit sa le inving doar pe jumatate. Doresc sa practic bataie interna chinezeasca pentru a putea invinge si cealalta jumatate. Adica Yang.
Nu mai pot de ras.  :OK:

#33
armain

armain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.09.2009

View Postteo15, on 5th October 2009, 19:56, said:

Nu mai pot de ras.  :OK:

E usor sa faci mishto, desigur. Asa cum am spus, o arta martiala interna iti da o sansa in plus in a face fata unui adversar mai puternic. Dar nu cred ca exista stil care sa garanteze ca vei face fata in cazul unui adversar de doua ori mai greu (si probabil si de doua ori mai puternic). Decit folosirea armelor. Dar, cine stie, poate ni se dau exemple din bjj unde au fost invinsi adversari de doua ori mai grei.

Edited by armain, 06 October 2009 - 04:04.


#34
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

View Posttudor_bjj, on 5th October 2009, 19:39, said:

. Am incercat sa folosesc forta lor impotriva mea, ih, forta mea impotriva lor, pardon, forta lor impotriva lor
de asta radeam.Da-ne un exemplu de o arta martiala interna cu care depasesti greutatea dubla prin mult antrenament.

#35
stefan_JJ

stefan_JJ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 04.10.2009
E plin netu de lupte intre practicanti de BJJ si oponenti cu 30-40 kg mai grei. Royce Gracie in primele UFC-uri a avut numai practicanti mai grei.
Oricum daca ai un adversar de doua ori mai greu ai mari sanse sa-l alergi si sa fac infarct.
Armain, este foarte posibil ca majoritatea celor care fac BJJ sa fi trecut si printr-o arta martiala traditionala. Stii cum e. Cand esti mic crezi ca poti sa te faci astronaut, dar pe urma iti dai seama ca trebuie sa faci ceva mai real si ajungi la un birou.
Asta nu inseamna ca poti incerca in continuare sa stingi lumanari de la distanta.

Edited by stefan_JJ, 06 October 2009 - 09:10.


#36
armain

armain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.09.2009

View Postteo15, on 6th October 2009, 08:28, said:

de asta radeam.Da-ne un exemplu de o arta martiala interna cu care depasesti greutatea dubla prin mult antrenament.

Pai ti-am zis ca nu sint. Nici interne nici externe. Decit in conditii speciale, vezi mai jos.


View Poststefan_JJ, on 6th October 2009, 10:09, said:

E plin netu de lupte intre practicanti de BJJ si oponenti cu 30-40 kg mai grei. Royce Gracie in primele UFC-uri a avut numai practicanti mai grei.
Oricum daca ai un adversar de doua ori mai greu ai mari sanse sa-l alergi si sa fac infarct.
Armain, este foarte posibil ca majoritatea celor care fac BJJ sa fi trecut si printr-o arta martiala traditionala. Stii cum e. Cand esti mic crezi ca poti sa te faci astronaut, dar pe urma iti dai seama ca trebuie sa faci ceva mai real si ajungi la un birou.
Asta nu inseamna ca poti incerca in continuare sa stingi lumanari de la distanta.

Care practicanti sint si ei la vreo 90 de kg. Greutate dubla e ceva foarte greu de reusit. Dar chiar o sa caut pe net sa vad ce gasesc.
Nu, ca de curind m-am ajuns si eu si mi-am tras curent electric.

Am gasit!
Akebono, care avea in virf de forma (sau de greutate ca aia nu era forma) vreo 220 -230 de kg, a cam furat-o de la toata lumea, (inclusiv de la Royce Gracie, bjj), in general de la adversari de 90-100-110kg.
Dar din pacate a luat-o cam de la toti, deci cred ca de vina era Akebono si nu stilul intern practicat de adversarii sai. :D

Insa daca dai de unul de doua ori mai greu si care se pricepe, nu prea mai tine.

Edited by armain, 06 October 2009 - 15:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate