Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

NEMURIREA BIOTICA umana ca realitate pe cand ?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
Am deschis acest forum pt. a dezbate problema nemuririi biotice umane.
Plimbandu-ma pe NET am descoperit multe articole despre animale care duc o viata mult mai lunga decat a omului.
Vizionand STAR GATE SG-1 si fiind un sceptic in ceea ce priveste posibilitatea rasei GOA'ULD, totusi astazi m-am gandit daca nu ar reusi oamenii sa acceada la o viata de secole intregi, ori chiar la nemurire printr-o metoda SIMPLIFICATA la gasirea unui vierme simbiont (ori alt organism simbiont), la fel precum GOA'ULZII din filmul SF SG-1 ?!

Am gasit articole care precizeaza o varsta de viata de 400 de ani pt. viermi ori moluste si alte animale simple pe care le-am putea schimba in simbionti ai omului.

Haidem sa dezbatem aceasta problema, poate cunoasteti voi alte organisme simple care ar avantaja fiinta umana in acest sens.

Momentan omul dispune doar de cateva specii de bacterii simbionte in tractul digestiv si tot aici uneori de viermi paraziti.

PS: Ar trebui sa cautam un organism cat mai simplu si care eventual ar fi capabil sa produca cantitati mari de ANTIOXIDANTI in sangele uman, ori sa modifice fiziologia umana in sensul producerii indirecte de antioxidanti, ori blocarea unor gene ce produc imbatranirea si activarea altora care intaresc sistemul imunitar (ramele si insectele avand cel mai puternic sistem de aparare contra tuturor microbilor).  B)

#2
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
hmm chestia cu goa'ulzii e ca aveau sarcofag care ii tine in viata atat de mult timp,daca iti amintesti tok'ra nu foloseau sarcofag si puteau mentine o gazda umana in viata doar vreo 200 de ani(probabil pentru cei ce nu au vazut serialul vorbim limbi straine :deadtongue: )
mie unu mi se pare imposibil chestia asta cu mentinerea omului in vita cu ajutorul unor "simbioti"
in primul rand goa'ulzii erau fiinte cu constiinta proprie si erau paraziti(tineau gazda in viata pentru a trai),asa o rama in interiorul corpului uman producand aminoacizi si subtstante care sa dezactive genele responsabile cu imbatranirea si sa intareasca sistemul imunitar  :cursing: ....
oricum cred ca asa ceva nu va fi posibil in urmatorul deceniu si poate nici pana la sfarsitul vietii noastre...
p.s cred ca vroiai sa spui ca ai deschis acest topic nu acest forum :peacefingers:

#3
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
Se pare ca singurul domeniu care avanseaza in pasi rapizi este MICRO-elecronica. Vedem schimbari majore de la o decada la alta, fie ca este vorba de tehnologia telecomunicatiilor, computatie, memorii digitale, ori experimente medicale de tipul OCHIUL BIONIC, Hipocampul-memorie -CIP-electronica-proteza cerebrala, organe de simt sintetice, stimulatoare neurale diverse, cipuri cu neuroni in vitro, etc.

IATA ca peste cateva decade lumea va semana cu aceea in care traia Johnny Mnemonic, vom fi capabili sa traim, sa muncim si sa comunicam in Cyber-spatiu conectati neuronal prin nervul de la degetul mic de la mana stanga printr-un implant sub-cutanat pe terminatia nervoasa. Vom putea sa ne copiem la exterior propria memorie si sa vizionam proprile ganduri la fel de clar precum un film.

Primii pasi catre omul cibernetic vor fi fost facuti deja pana catre 2050-2075.
Omul va dispune de stimulatoare interne (inima, creier, muschi, etc), apoi va dispune de micro-boti-medicali proprii, de membrane-organe sintetice de filtraj si epurare a microbilor si toxinelor din sange - un fel de by pas intern si multe alte dotari.

Astfel omul va deveni cyborg bine adaptat mediului planetar cat si mediului cosmic.

View Postdoctorwho, on 30th August 2009, 20:35, said:

hmm chestia cu goa'ulzii e ca aveau sarcofag care ii tine in viata atat de mult timp,daca iti amintesti tok'ra nu foloseau sarcofag si puteau mentine o gazda umana in viata doar vreo 200 de ani(probabil pentru cei ce nu au vazut serialul vorbim limbi straine :deadtongue: )
mie unu mi se pare imposibil chestia asta cu mentinerea omului in vita cu ajutorul unor "simbioti"
in primul rand goa'ulzii erau fiinte cu constiinta proprie si erau paraziti(tineau gazda in viata pentru a trai),asa o rama in interiorul corpului uman producand aminoacizi si subtstante care sa dezactive genele responsabile cu imbatranirea si sa intareasca sistemul imunitar  :cursing: ....
oricum cred ca asa ceva nu va fi posibil in urmatorul deceniu si poate nici pana la sfarsitul vietii noastre...
p.s cred ca vroiai sa spui ca ai deschis acest topic nu acest forum :peacefingers:

Ai dreptate in tot ce spui aici.
Da e topic, dar eu prefer termenul forum (for de discutii).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate