Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 

Un sfat va rog...

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
just_micu

just_micu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.08.2007
Buna dimineata. Ca si majoritatea persoanelor de aici, am nevoie de un sfat din partea voastra, profesionali si persoane care au trecut printr-o situatie asemanatoare.
Am avut un credit la o banca, care din diferite motive nu a fost achitat in intregime (in parte vina mea, in parte situatii care in momentul respectiv ma depaseau). A ramas o restanta de 9 milioane lei vechi. Ultima factura platita la respectiva banca a fost prin februarie-martie 2005. Este un credit de nevoi personale, fara nici un fel de girant (numai salariul meu la vremea respectiva).
Intre timp eu am plecat din tara si nu m-am mai intors (m-am casatorit in strainatate, deci nu cred ca ma voi mai intoarce). La vremea respectiva primeam scrisorile la o adresa unde stateam cu chirie. Ieri am reusit sa vorbesc cu proprietara acelui apartament si mi-a spus ca au mai ajuns scrisori vreo 2 ani de la banca si apoi nimic. La adresa mea din buletin, banca nu m-a contactat niciodata...(nici banca, nici vreo societate de recuperare).
Acum, eu nu stiu ce sa fac....avand in vedere ca a trecut atata timp....sa iau legatura cu banca (desi nu stiu cat de multe informatii pot da ei pe mail), sa nu fac nimic.......Sincer, nu stiu ce sa fac...Eu in tara nu pot venii pana in aprilie, anul viitor (pana atunci vor fi mai mult de 5 ani de cand am platit ultima factura)......
Daca cineva stie cum functioneaza sistemul de recuperare a acestor credite, daca exista vreo explicatie a faptului ca nu m-au somat sa platesc in nici un fel timp de 4 ani si jum., poate imi da un sfat....

Inca o chestie....Am citit pe diferite pagini de specialitate ca perioada in care figurezi ca si datornic in Biroul de Credite este de 5 ani, apoi esti scos automat de sistemul lor informatic....Ma gandesc la ceva....Daca banca m-a raportat la o luna de la plata ultimei facturi (primavara lui 2005), atunci ar trebui sa fiu scoasa in primavara lui 2010 (adica anul viitor inainte chiar ca eu sa ajung in tara). In cazul asta eu nu voi mai figura in BC, insa voi continua sa am o datorie catre o banca?? Nu BC ma preocupa, pentru ca nu am de gand sa mai iau niciodata un credit in Romania (asta intentionez, acum nu stiu ce o sa-mi rezerve viata), insa mi se pare o situatie un pic absurda, nu credeti?

Multumesc, o zi buna!

#2
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postjust_micu, on 19th August 2009, 11:28, said:

Buna dimineata. Ca si majoritatea persoanelor de aici, am nevoie de un sfat din partea voastra, profesionali si persoane care au trecut printr-o situatie asemanatoare.
Am avut un credit la o banca, care din diferite motive nu a fost achitat in intregime (in parte vina mea, in parte situatii care in momentul respectiv ma depaseau). A ramas o restanta de 9 milioane lei vechi. Ultima factura platita la respectiva banca a fost prin februarie-martie 2005. Este un credit de nevoi personale, fara nici un fel de girant (numai salariul meu la vremea respectiva).
Intre timp eu am plecat din tara si nu m-am mai intors (m-am casatorit in strainatate, deci nu cred ca ma voi mai intoarce). La vremea respectiva primeam scrisorile la o adresa unde stateam cu chirie. Ieri am reusit sa vorbesc cu proprietara acelui apartament si mi-a spus ca au mai ajuns scrisori vreo 2 ani de la banca si apoi nimic. La adresa mea din buletin, banca nu m-a contactat niciodata...(nici banca, nici vreo societate de recuperare).
Acum, eu nu stiu ce sa fac....avand in vedere ca a trecut atata timp....sa iau legatura cu banca (desi nu stiu cat de multe informatii pot da ei pe mail), sa nu fac nimic.......Sincer, nu stiu ce sa fac...Eu in tara nu pot venii pana in aprilie, anul viitor (pana atunci vor fi mai mult de 5 ani de cand am platit ultima factura)......
Daca cineva stie cum functioneaza sistemul de recuperare a acestor credite, daca exista vreo explicatie a faptului ca nu m-au somat sa platesc in nici un fel timp de 4 ani si jum., poate imi da un sfat....

Inca o chestie....Am citit pe diferite pagini de specialitate ca perioada in care figurezi ca si datornic in Biroul de Credite este de 5 ani, apoi esti scos automat de sistemul lor informatic....Ma gandesc la ceva....Daca banca m-a raportat la o luna de la plata ultimei facturi (primavara lui 2005), atunci ar trebui sa fiu scoasa in primavara lui 2010 (adica anul viitor inainte chiar ca eu sa ajung in tara). In cazul asta eu nu voi mai figura in BC, insa voi continua sa am o datorie catre o banca?? Nu BC ma preocupa, pentru ca nu am de gand sa mai iau niciodata un credit in Romania (asta intentionez, acum nu stiu ce o sa-mi rezerve viata), insa mi se pare o situatie un pic absurda, nu credeti?

Multumesc, o zi buna!
Daca e asa cum spui tu, probabil ca s-a implinit deja termenul de prescriptie de 3 ani si banca nu te va mai putea obliga sa platesti. Poti plati de bunavoie eventual. :)
Ei te tin 4 ani in sistem, de la data ultimei actualizari din partea bancii. Eu stiu ca sistemul nu functiona in 2005, asa ca sunt sanse sa nu apari deloc acolo.
Uita-te pe www.birouldecredit.ro si eventual trimite-le o cerere prin care ei sa-ti comunice cu ce figurezi in baza lor de date. Ei iti raspund si e gratuit.

#3
just_micu

just_micu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.08.2007

View PostPitzifelnic, on 19th August 2009, 12:23, said:

Daca e asa cum spui tu, probabil ca s-a implinit deja termenul de prescriptie de 3 ani si banca nu te va mai putea obliga sa platesti. Poti plati de bunavoie eventual. :)
Ei te tin 4 ani in sistem, de la data ultimei actualizari din partea bancii. Eu stiu ca sistemul nu functiona in 2005, asa ca sunt sanse sa nu apari deloc acolo.
Uita-te pe www.birouldecredit.ro si eventual trimite-le o cerere prin care ei sa-ti comunice cu ce figurezi in baza lor de date. Ei iti raspund si e gratuit.


Multumesc pentru raspuns. Daca cineva imi mai poate da o parere, i-as fi recunoscatoare.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postjust_micu, on 20th August 2009, 11:36, said:

Multumesc pentru raspuns. Daca cineva imi mai poate da o parere, i-as fi recunoscatoare.
Raspunsul lui Pitzifelnic este mai mult decat elocvent.
Dreptul la actiune se prescrie in 3 ani de la data la care creanta a devenit exigibila. Ce inseamna asta: nu mai poate fi obtinut "concursul" statului pentru recuperarea creantei. Datoria exista in continuare, asa-numita obligatie naturala, dar nu te mai poate obliga nimeni sa o platesti. Pentru a intrerupe aceasta prescriptie era nevoie sa te fi dat in judecata, in termenul de 3 ani, asa ca daca nu ai luat la cunostinta despre asta pana acum inseamna ca nu s-a intamplat, si s-a implinit prescriptia.

Privita din perspectiva celor de mai sus, situatia descrisa de tine nu este deloc ciudata. Biroul de Credit este interesat de datoriile neprescrise (cele care mai pot fi obtinute "silit"). De aceea poti ajunge in situatia in care, desi nu apari la Biroul de Credit (dupa 4-5 ani, este irelevant, este oricum mai mult decat cei 3 ani ai termenului de prescriptie), sa ai totusi o datorie fata de banca. Doar ca este vorba de acea datorie naturala. De aceasta nu o sa scapi niciodata (evident, cu exceptia cazului in care o platesti).

#5
just_micu

just_micu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.08.2007
Multumesc Vax,
Vorbind de datoria "naturala" cum spui tu.....Sa zicem ca as plati-o, pentru ca ,(desi unora le pare absurd), am constiinta si nu ma dedic la a da tepe bancilor. Aceasta datorie (prescrisa) este datoria initiala sau cu x00000% penalizari?  Pentru ca eu sincer, avand o datorie de 9 milioane,  pot platii dobanda de 100%, sau mai mult, dar nu pot platii sute de miliane.....

O zi buna...

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De obicei se tot adauga dobanzi/penalizari/etc, care depind de contractul initial. Mai mult, dupa atata vreme, s-ar putea ca respectiva creanta sa fi fost livrata vreunei societati de recuperare creante, in care caz mai adauga si respectivii tot soiul de comisioane.
In caz ca este inca la banca, te poti duce sa intrebi care sunt sumele de plata, eventual, daca s-au "nesimtit" la prea multe penalitati sa ceri reducerea lor. Ar putea (si ar trebui) sa fie deschisi, daca este prescrisa, pentru ca altfel oricum nu se aleg cu nimic. In orice caz, daca suma s-a transformat si este prea mare, sa nu platesti o parte din ea, ca nu rezolvi nimic: ramai si cu datoria (restul), si cu banii luati. La fel, recomandarea mea ar fi ca in cazul in care banca a cesionat creanta, sa nu platesti nimic. Nu ajuti cu nimic banca, iar cesionarul probabil ca a platit mult mai putin (catre neglijabil) comparativ cu valoarea creantei.

In fine, toate acestea sunt doar recomandari subiective.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate