Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 

Casa wall-inclusive?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
brugner1986

brugner1986

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.08.2009
Aici poate am putin noroc...cunoscandu-l pe topograf mi-a promis ca se ocupa el de tot...sper sa se si tina de cuvant.

#56
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
uitandu-ma pe planurile casei, zic si eu:
accesul in camara e mai util din bucatarie. eventual usa sa fie de tip culisant pe dinautrul camarii. ca sa iei un piper sau 2 morcovi tre sa iesi pe 2 usi. e departe si greu de tot sa faci drumul asta cand ai 2 tigai pe foc si tre sa bati si ouale la snitele.

doua bai sunt cam multe la parter.

6,23 x 3,73 m sufragerie. e prea lunga pentru cat e de lata. crede-ma, o sa zici ca esti in bou-vagon.
macar renunta la wc-ul de serviciu si fa livingul in L.
sau alte solutii.

Edited by casuta_papusilor, 11 August 2009 - 19:46.


#57
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postraduk, on 10th August 2009, 19:23, said:

[...] am intrat în ceață cu acești "coeficienți de transfer termic superficial" (exteriori și interiori). [...]
Între timp, am ieșit din ceață. ;) Am aflat (cred) valorile pentru coeficienții de transfer termic superficial (exteriori și interiori), așa că acele blocuri de zidărie din beton celular cu polistiren expandat incorporat au λ=0,111 (cele cu 5 cm de polistiren) și λ=0,093 (cele cu 10 cm de polistiren). Dacă vom compara aceste valori cu λ=0,250 pentru cărămida PTH 30, se poate spune că, din punct de vedere termic (cel puțin la nivel declarativ), acest bloc celular este net superior cărămizii.

#58
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Raduk, daca faci referire la sistemul asta - "wall inclusive" e posibil sa fie asa

La Amvic insa, declaratiile oficiale spun altceva:
"Transmitanta termica a cofragului de polistiren cu beton armat: 0.22 W/mpK "
iar cei de la wienerberger - pth 30
"Conductivitatea termica echivalenta (λech - W/mK) 0,25"
Ceea ce inteleg eu din declaratiile de mai sus e ca un zid in sistem amvic are performanta termica asemanatoare cu un zid de caramida neizolat
Partea interesanta e ca porothermul il izolezi cu polistiren si atunci acel 0,25 se transforma intr-o valoare net mai buna pe cand sistemul amvic ramane asa, fara termizolatie suplimentara - in alte cuvinte 0.22 ramane "batut in cuie".

Asta e comparatia mea intre Amvic si PTH dar e posibil ca sistemul "wall inclusive" sa nu fie asemanator amvicul ci net superior.

#59
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Nu, era vorba de un material semnalat de lepov (ai link-ul în PM).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate