Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#2899
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Mda..s scump și e greu cu întreținerea la îmbinări... În plus am 2,4 / 3,8 m Ies mai scump decât sapa și gresie

#2900
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Mi-a dat cineva ideea sa pun peste sapa linoleum de Pvc. Cum vi se pare...

#2901
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012
Discutam de 3 zile......fa cum crezi tu ca-i mai bine..cel mai mic raport calitate/pret/beneficii este sapa sclivisita.(sa te vad cum pui 3 parametrii intr-un raport simplu)...Dragi colegi forumisti!....
Nu,cu regret va anunt ca nu mai am nici un pui pe curte.....

Froggybv....nu are!

#2902
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
De ce ce au pățit?

#2903
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Danny, m-ai morat cu sapa aia, o tii pe a ta.
Nuauzi sa lasi cotetul in pace? E foarte ok asa cum e, de ce insisti tu sa torni draci baltati?
Si cine ti-a spus tie ca pe scanduri se.toarna sapa? Asta e o gogomanie.de lipit pe lemne la fel.
Faianta pe jos, sau gresia, la fel.
Daca tu vrei sa.reinventezi tehnologiile de constructie si creserea animalelor, foarte bine, dar asta presupune sa.stii "meseriile" astea doua ceea ce contravine faptului ca intrebi p'aici.
Serios, vrei sa faci niate chestii aiurea si inutile, de ce vrei tu sa primesti confirmari?

Lasa nene cotetul.asa, sapa torni cand il faci PE sol, , suspendat e ok cu scanduri si iarna talas 10 cm sau vara nisip, cu sau fara folie intre.nisip si scanduri..


#2904
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
@părintele,  ideea e ca am avut cotețul doar cu scânduri și nu am reușit sa mai acap de păduchi...  Am tratat cu cipervet, botox și încă unul.... De 5 ori în total,  și acum 2 săptămâni când am venit cu puii... Am găsit păduchi....  Rezolv pereții și tavanul cu polistiren de 5 cm și tencuială cu Plada de fibra...dar
..podeaua rămâne posibil focar.... Mai ales ca am intre scânduri distante de 5-15 mm pe unde intra dejecțiile sub Cotet și se curata fff greu....iar intre scânduri se por prasi păduchi... Eu ziceam ca dacă pun extrudat de 20 mm și sapa de 40 mm e ok... Constructic ma refer....însă nubstiu cum se va comporta aceasta sapa totuși subțire la curatiri succesive....și raschetari.... De asta ma gândeam la gresie sau covor pvc/cauciuc....în plus ar fi mai cald pt pasari și mai ușor de curățat.... Scuze dacă am perturbat....


#2905
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Achile, ce s-a intamplat cu pasarile???

Pasaretul meu a crescut tare frumos! Sunt ciudate cum mai mult alearga in loc sa mearga, cum se agita si cum stau in turma. Imi sunt tare dragi. Sunt curate si inca nu au paduchi.
Ieri a venit o vecina cu o curca si 5 pui de gaina plocon. Pana sa ma dumiresc am ramas cu curca vreo ora in curte. Apoi mi-am adus aminte de carantina, paduchi si alte boli aduse de curci si i-am dus-o repede inapoi. Sper sa nu apara probleme....

In ultimele 2 poze este "puica umana". Ne-a cautat compania de cand era de-o zi, este puiul de care spuneam acum ceva timp ca se cuibarea in causul palmei. Ne cauta mereu compania. Deoarece toate seamana , pe ea o recumosc dupa felul in care ne "vorbeste". Zici ca vorbeste cu puisorii. Celelalte piuie, ea zici ca e closca.

Attached Files



#2906
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012

View Postrodanny, on 25 mai 2015 - 15:32, said:

De ce ce au pățit?
I-AM VANDUT!

#2907
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Eu cred ca doar un adapost din caramida/bca tencuit se poate curata corect sau aproape corect de paduchi. In rest...

#2908
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
In rest se curata foarte bine si alea dn lemn dar daca omul nu crede e alta poveste.
Am zis, daca vrei sa torni sapa il faci pana la sol, prelungesti peretele, apoi torni beton si gata.
Beton peste lemne e o tiganie, asta e parerea mea.




#2909
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Corect Anastasia,  dar al meu e gata făcut și doar trebuie sa îl modific... Ca sa îl mai folosesc următorii 2-3 ani...

#2910
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Te inteleg ca si eu tot de lemn am. Asa ca nu sunt eu vreo breaza...

#2911
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Se tot vorbeste de paduchi, dar apropos cum imi dau seama daca gainile au paduchi?

#2912
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Mda...păcat ca nu toate discuțiile sunt constructive.....

#2913
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

View Posttatuc, on 26 mai 2015 - 08:07, said:

Se tot vorbeste de paduchi, dar apropos cum imi dau seama daca gainile au paduchi?


se scarpina in special sub aripi. daca e infestare grava, pana la sange.

Edited by fr0ggybv, 26 May 2015 - 08:30.


#2914
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012
Maine vine urmatoarea serie......iar vineri si ceva curcani....sa vedem ce iese.....oricum...se pare ca in comuna incet incet se afla....nu-i mare comuna are doar 5000 locuitori...buni si aia.Este foarte cald...si cu toate astea trebuie sa dezinfectez adaposturile....ceva chimicale imi recomandati va rog si mie?....adaposturile sunt din osb...le voi curata cu o racleta...le spal cu jetul de apa...si apoi?.....parinte...sau altii...va rog HELP

#2915
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
personal curat bine cotetul, pulverizez cu dezinfectant (cloramina cred), apoi trag o varuire.
dar eu am peretii si podeaua din beton + boltari cu tencuiala. gainile "stau" pe stinghii dealungul peretilor cu 2 "podeti" din lemn sub ele (numai noaptea, in rest sunt prin curte). podetii ii mai flambez din an in pasti.

Edited by fr0ggybv, 26 May 2015 - 10:16.


#2916
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012
de curiozitate...ce suprafata ai la cotet?....la curtea gainilor....si ce numar de gaini ai?......din ce spui tu este un "free range"

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate