Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3636 răspunsuri în acest subiect

#2863
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.247
  • Înscris: 24.05.2006

Vizualizare mesajmeganedoi, pe 19 mai 2015 - 15:33, a scris:



Din pacate, din studiu lipseste lotul de broileri crescuti cu lumina rosie (vezi lampile cu infrarosii)

Lampile cu infrarosii sunt pentru incalzit. Si doi, cel mai nou articol pe care l-au copiat astia, e de acum 15 ani, restul sunt de acum 17, respectiv 25 de ani. Intre timp, s-au schimbat multe. Trei, se folosesc sisteme cu doua culori, albastru si verde, verdele 4-6 ore pe zi, resul albastru. Am avut eu la ferma.

#2864
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.931
  • Înscris: 13.01.2004

Vizualizare mesajwiseguy76, pe 19 mai 2015 - 16:43, a scris:


Lampile cu infrarosii sunt pentru incalzit. Si doi, cel mai nou articol pe care l-au copiat astia, e de acum 15 ani, restul sunt de acum 17, respectiv 25 de ani. Intre timp, s-au schimbat multe. Trei, se folosesc sisteme cu doua culori, albastru si verde, verdele 4-6 ore pe zi, resul albastru. Am avut eu la ferma.
Salut..zi mai multe....

#2865
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.094
  • Înscris: 17.03.2005
Danny, lasa teoria, practic si becurile pt incalzire pot da suficienta lumina pt puii mici la fel cum si alea notmale cu incandescenta pot da caldura destula.
Si aropos, nu pune gresie pe jos, la animale nu sr pune asa ceva. Aluneca.

Era un sef de ferma inainte de 90 care a facut treaba cu vopsirea becurilor in rosu, la vremea aia era ceva.

#2866
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.931
  • Înscris: 13.01.2004
Lymina data e prea mica....sunt vopsite în rosu pentru a nu da senzația de zi...... Legat de gresie cum sa alunece?.... Puii și găinile? Sau animalele în general? Ce variantavde podea alternativa.... Ca sa reziste și la curățat intens?

Trebuie sa pun cwva peste podina din scânduri actuala... ( de 25mm)

Editat de rodanny, 19 mai 2015 - 16:57.


#2867
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.247
  • Înscris: 24.05.2006

Vizualizare mesajparintele, pe 19 mai 2015 - 16:46, a scris:

.

Era un sef de ferma inainte de 90 care a facut treaba cu vopsirea becurilor in rosu, la vremea aia era ceva.

Da, era canibalism. Singurul motiv pentru care se vopsesc pecurile rosii este ca sa nu mai distinga pasarile sangele. Si cu privire la iluminatul in primele zile, e recomandata o lumina de intensitate mare, peste 30 lux/mp, pentru ca puii de o zi nu vad prea bine. Cu becul infrarosu nu faci nimic. Si lasata aprinsa 23/24.

#2868
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.433
  • Înscris: 03.08.2006
Lampa metal halide de 150W ar merge?
Cam cate zile? Pot ramane la IR apoi Ori trebuie dublata si asta?

#2869
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 135
  • Înscris: 01.05.2012

Vizualizare mesajrodanny, pe 18 mai 2015 - 13:42, a scris:

Deci un beton sapa și cea mai ordinara gresie ar fi ok? As putea sa pun peste scândurile actuale... Ce zici?
sapa sclivisita bine

Vizualizare mesajwiseguy76, pe 19 mai 2015 - 17:48, a scris:

Da, era canibalism. Singurul motiv pentru care se vopsesc pecurile rosii este ca sa nu mai distinga pasarile sangele. Si cu privire la iluminatul in primele zile, e recomandata o lumina de intensitate mare, peste 30 lux/mp, pentru ca puii de o zi nu vad prea bine. Cu becul infrarosu nu faci nimic. Si lasata aprinsa 23/24.
aprinsa 23/24 primele cate zile?...explica te rog de ce verde si albastru....

Vizualizare mesajmeganedoi, pe 19 mai 2015 - 18:44, a scris:

Lampa metal halide de 150W ar merge?
Cam cate zile? Pot ramane la IR apoi Ori trebuie dublata si asta?
Ce-i aia?

Cand ne-o veni curentul.....trecem pe topicul...cum sa devenim independenti energetic

Vizualizare mesaj-achile-, pe 16 mai 2015 - 19:58, a scris:

Eu as mai sta cu pusul impreuna......grau si orzoaica putintel(roaga pe cineva sa-ti recomande o reteta functie de ce ai prin curte sau poti cumpara ieftin....incearca sa-i ajuti si cu ceva vitamie in apa ,calciu furajer in mancare...si usurel mareste granulatia la furaj.....eu mai cred ceva...noua ni se pare ca nu mananca bine anumite tipuri de furaj...dar cantitatea consumata de ei le este indeajuns pentru a le asigura aportul de proteina/vitamine in asa fel incat sa-si valorifice potentialul genetic....de aici si calculele de pe forum cu costul produsului finit(carne/oua)si consumul specific Intrebare pentru cunoscatori....daca introduc la puii de carne (broileri agroland...14 zile),furaj taranesc la care adaug ceva calciu si vitamine....in 3,4 luni vor avea acel gust/textura apropiata de gainile taranesti?....sau orice le-as da sa manance ei vor avea acel gust specific de supermarket?Nu discutam despre eficienta economica.(Furaj taranesc....uruiala din porumb/grau/floarea soarelui/srot soia....in permanenta, plus acces la curte)
Va rog dati-va cu parerea la intrebarea mea......

Editat de -achile-, 19 mai 2015 - 21:32.


#2870
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.931
  • Înscris: 13.01.2004
Salu Achile... Zici sa torn doar sapa peste scânduri, eventual sa pun un extrudat de 2 cm și o plasa metaluca pt sapa, ai sa o aclivisesc? Cam cati cm sa fie sapa? Obreteta de beton îmi poți recomanda? Sclivisirea se face cu praf de ciment când e încă moale sau cum...ca nu știu cum se scliviseste.....

#2871
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 135
  • Înscris: 01.05.2012
Nu mai pune nimic......scandura inlocuieste extrudatul.....adica asigura izolatie.Sapa sa fie undeva intre 5 si 10 cm...armata cu plasa de buzau de 6 mm la un strat sau 4 mm la 2 straturi cu calareti intre ele....folosesti un beton minim B250 ca sa ai rezistenta in timp.Da...dupa ce se intinde sapa se presara praf de ciment care se intinde uniform dupa ce s-a umezit prin absorbtie din betonul turnat  ,,,,se intinde cu mistria/glatiera.Ce suprafata ai la cotete?...poate in timp le mai folosesti si la altceva de aceea iti recomand asa reteta.

#2872
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.094
  • Înscris: 17.03.2005
Sapa peste lemn e o prostie.
Cate sute de kg o sa aiba?tine structura? Ce sens are?
Asa faci direct pe sol, torni o sapa/un strat de beton si ai terminat balciul.
La aia pui orice mizerie de plasa, dsca se crapa mai torni un strat. E a betonul de vreo 8 ani, fara nimic, facut la ochi si e ...beton.

Repet, daca ai mers pe lemn, lasa lemn..vrei beton, anvelopezi.peretii pe afara, eventual.si inauntru cu un strat mai subtire de polistiren si 3 maini de tencuiala buna, il faci pana jos si torni beton jos.





#2873
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.931
  • Înscris: 13.01.2004
Deci cu pereții știu... Cu partea de jos...problema cu lemnul... E ca în urma uscării scandurilor, aubaparut distante dev10-15 mm sibpe aici curge mizerie sub cotețe și e un focar greuvde dezimfectat.... Beton direct pe pământ deocamdată nu pot, deoarece cotetele sunt cum spuneam pe picioare......ce alta soluție pt podea propuneți..... De ce sa nu torn o sapa? Acum sapa mai groasa de 4 cm nu mai e sapa.... Armare la sape nu se face cu plasa dubla... Cu atât mai puțin cu călăreți...asta dacă nu e o gluma...
.

#2874
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.094
  • Înscris: 01.12.2006
@achile eu am crescut broileri cu furaj 'taranesc'. E drept ca eu ii cumparam la 14 zile, ii mai tineam inca 7 zile pe starter, apoi incepeam cu amestec de cereale uruite plus premix vitamino-proteic inca vreo 3-4 saptamani. Dupa aia legume, iarba, ce e prin gospodarie
Nu cresc dupa grafic, normal, dar ai sanse mai mari sa nu iti ologeasca asta daca vrei sa ii tii pana in toamna
Eu ii taiam prin septembrie la 3-3,5kg, carnea are alta textura si alt gust fata de carnea injectata de la supermarket
Per kg te va costa mai mult daca nu ai cerealele tale dar eu zic ca se merita daca nu urmaresti doar cantitate in timp cat mai scurt

La mine s-a repetat problema cu ciugulitul tuleilor la scara mai mica desi acum au cam 60 mp spatiu pt 97 pui, asa ca am putut sa ii urmaresc. Am identificat instigatorul, cel mai mic dintre toti! Acum e la carcera si e liniste
Intre timp am mai primit o sugestie, sa adaug sare 1,5g/l in apa de baut, am pus doar intr-o adapatoare si am vazut ca o golesc prima

#2875
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Daca ai numai pui probabil e o solutie, dar daca ai si gaini ouatoare la un loc am inteles ca de la sare nu se mai intareste coaja oului. Nu am verificat sa fiu sigur daca e real sau e doar o legenda rurala.

#2876
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 272
  • Înscris: 12.01.2010
Fac o deparazitare cu Rombendazol F la gainile mele.Am inteles de la farmacist sa nu consum oua trei zile dupa tratament.Decat sa le arunc,eu m-am gandit sa le incubez.Ce credeti?

rodanny  1-Sapa poate fi si de 2 cm,care sa o armezi cu plasa de gard zincata,nu uita sa pui o folie pe scandura.
   2-Gresia poate fi pusa direct pe scandura,cu conditia sa folosesti un adeziv special.    
   In amandoua situatii trebue sa ai grija de rigidizarea suportului.Spor la lucru.

#2877
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 135
  • Înscris: 01.05.2012

Vizualizare mesajrodanny, pe 19 mai 2015 - 23:44, a scris:

Deci cu pereții știu... Cu partea de jos...problema cu lemnul... E ca în urma uscării scandurilor, aubaparut distante dev10-15 mm sibpe aici curge mizerie sub cotețe și e un focar greuvde dezimfectat.... Beton direct pe pământ deocamdată nu pot, deoarece cotetele sunt cum spuneam pe picioare......ce alta soluție pt podea propuneți..... De ce sa nu torn o sapa? Acum sapa mai groasa de 4 cm nu mai e sapa.... Armare la sape nu se face cu plasa dubla... Cu atât mai puțin cu călăreți...asta dacă nu e o gluma...
.
Fiecare face cum crede de cuviinta...tin sa mentionez ca tot ceea ce comentez sunt parerile mele...In plus....nu stiu ce varsta aveti si ce experienta dar eu personal am invatat ca sunt prea sarac ca sa construiesc...MAI ALES CU BETOANE....DE DOUA ORI.Atasat model de sape fara armatura...si sa fiti convinsi ca reteta de ciment este facuta cand cimentul era ciment/balastrul era spalat si in plus se supradoza la concentratie.Dar...fiecare este pe barba lui.


Nu vazusem ca le ai pe picioare...la ce inaltime de pamant?
Sapa de 5 cm ,neaprat armata, folie pentru izolatie intre ea si scandura,sifon de pardoseala cu colectarea dejectiilor intr-un...ceva.

Fișiere atașate


Editat de -achile-, 20 mai 2015 - 10:02.


#2878
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 135
  • Înscris: 01.05.2012

Vizualizare mesajvalidoe, pe 20 mai 2015 - 09:29, a scris:

@achile eu am crescut broileri cu furaj 'taranesc'. E drept ca eu ii cumparam la 14 zile, ii mai tineam inca 7 zile pe starter, apoi incepeam cu amestec de cereale uruite plus premix vitamino-proteic inca vreo 3-4 saptamani. Dupa aia legume, iarba, ce e prin gospodarie
Nu cresc dupa grafic, normal, dar ai sanse mai mari sa nu iti ologeasca asta daca vrei sa ii tii pana in toamna
Eu ii taiam prin septembrie la 3-3,5kg, carnea are alta textura si alt gust fata de carnea injectata de la supermarket
Per kg te va costa mai mult daca nu ai cerealele tale dar eu zic ca se merita daca nu urmaresti doar cantitate in timp cat mai scurt

La mine s-a repetat problema cu ciugulitul tuleilor la scara mai mica desi acum au cam 60 mp spatiu pt 97 pui, asa ca am putut sa ii urmaresc. Am identificat instigatorul, cel mai mic dintre toti! Acum e la carcera si e liniste
Intre timp am mai primit o sugestie, sa adaug sare 1,5g/l in apa de baut, am pus doar intr-o adapatoare si am vazut ca o golesc prima
Multumesc

#2879
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.144
  • Înscris: 29.10.2008
Decat sa le arunc,eu m-am gandit sa le incubez

Vizualizare mesajROOEG, pe 20 mai 2015 - 09:40, a scris:

Fac o deparazitare cu Rombendazol F la gainile mele.Am inteles de la farmacist sa nu consum oua trei zile dupa tratament.Decat sa le arunc,eu m-am gandit sa le incubez.Ce credeti?


din ce stiu eu nu se incubeaza oua de la gainile aflate sub medicamentatie, pentru ca in general medicamentele inhibeaza cresterea embrionului. acu nu stiu ce efect are rombendazol respectiv la embrioni. poate iti ies cu 3 picioare Posted image).

Editat de fr0ggybv, 20 mai 2015 - 11:10.


#2880
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 135
  • Înscris: 01.05.2012

Vizualizare mesajROOEG, pe 20 mai 2015 - 09:40, a scris:

Fac o deparazitare cu Rombendazol F la gainile mele.Am inteles de la farmacist sa nu consum oua trei zile dupa tratament.Decat sa le arunc,eu m-am gandit sa le incubez.Ce credeti?

rodanny  1-Sapa poate fi si de 2 cm,care sa o armezi cu plasa de gard zincata,nu uita sa pui o folie pe scandura.
               2-Gresia poate fi pusa direct pe scandura,cu conditia sa folosesti un adeziv special.    
               In amandoua situatii trebue sa ai grija de rigidizarea suportului.Spor la lucru.
Substanta activa este albendazolul...nu se recomanda pentru gravide sau viitoarele stari de graviditate...acum de ce/....habar nu am...dar cred ca pana la urma cel mai bine este sa le arunci...sau sa folosesti alta substanta pentru deparazitare....uneori este ca naiba sa iei o decizie de genul asta

Editat de -achile-, 20 mai 2015 - 12:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate