Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni
 recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3640 replies to this topic

#2827
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 30.07.2013
Rodanny, corecteaza cumva scrisul, ca nu se intelege ce vrei sa spui.

Puii mei sunt bine cu totii dupa panica cu vaccinul. Sunt niste dementi, iar bibilicile sunt de-a dreptul tacanite. Noroc ca le-am facut voliera la tara, insa sunt tare nazdravane. Se baga in orice gaura, cauta orice spatiu sa se strecoare, numai cuminti nu stau...

#2828
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,005
  • Înscris: 28.09.2012
Ma bucur sa aud ca totul e in regula cu pasaretul tau, Anas! Adica o sa le tii tot timpul in voliera? N-o sa le placa la bibilici Posted Image   Parca nici nu li se potriveste sa stea inchise...

#2829
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 30.07.2013
Nuuu, li se da drumul prin toata curtea, insa deocamdata sub supraveghere deoarece ne e frica si de rapitori si sa nu zboare...

#2830
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,132
  • Înscris: 17.03.2005
Intre grau si triticale ...porumbul e bun, graul nu prra...la.pasari mai mari in proportie mica , 1/3-2/5 fata de porumb, la pui mici nu prea, desi nutritional e benefic are multa celuloza.
Deci dc triticalele inseamna spartura de.porumb sunt mai bune.


#2831
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,097
  • Înscris: 01.12.2006
Aici pot sa intervin eu, ca am cultivat multi ani
Triticalele reprezinta o cereala hibrid intre grau si secara, un fel de grau nepanificabil dar foarte productiv, nici o legatura cu porumbul

#2832
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
În primul rand scuze pt litere..dar scriu pe smartphone....sunt diacritice... Revenind triticalele sunt un hibrid asa cum zicea și validoe....dar spre deosebire de grau are mai multa proteina...

BTW....proteina din grâu nu e buna?

#2833
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,005
  • Înscris: 28.09.2012
rodanny, iti traduc ce a spus @parintele...graul e bun in ce priveste continutul de nutrienti,  dar nu in cantitate mare, din cauza celulozei pe care o contine (coaja), celuloza pe care pasarile nu o digera

#2834
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,132
  • Înscris: 17.03.2005
Fix cum zice clau....si graul, si orz, chiar si ovazul, acelasi lucru si la srotul de floare.
Nutritiv ele contin proteine cu anumiti aminoacizi in cantitati mai mari, care aminoacizi sunt foarte utili in cantitatiai mari. La fel vitamine sau minerale.
Necazul e ca taratele, partea celulozica, ingreuneaza digestia si absorbtia nutrientilor din furaj.
Astfel ca per total, acolo unde vrei maxim de viteza, rata de absorbtie si metabolizare, etc sau unde organismul e mai putin pregatit pot chiar sa.lipseasca aceste componente din furaj.
Bunaoara la starter am vazut in furaje "premium" ca lipsea srotul de.floare sau graul, spre exemplu.
Odata cu inantarea in varsta animalul e putin mai permisiv si poate gestiona o anumita cantitatr, putin mai mare, de celuloza...astfel ca nu mai conteaza atat de mult ca ai si putina floare, si ceva grau, etc.

Ce aduce bun un astfel de ingredient care lipseste e completat din produse de sinteza sau extrase....oricum unii aminoacizi samd...nu sebgasesc in cantitate optima si sunt adaugati.
In loc de 0.2% sinteza si 0.1 din grau, ca sa scapi de neajunsurile graului in furajul starter scoti de tot graul si bagi 0.3 de sinteza....ai rezolvat-o...apoi cand pasarea creste, bagi grau si deci o sursa mai ieftina pt aia 0.1%....

Acuma, in regim.gospodaresc oricum se.considera ca lipsesc multe, randamentul nu e musai sa fie maxim, conteaza.mai putin ca puiul la 40 de.zile are.2.2 si nu 2.7...bagi si niste grau si astfel sursa de X ingredient e putin.mai ieftina, furajul e mai ieftin, toata lumea multumita. Adesea, nici puii nu pot beneficia de.avantajele prezentei in cantitate mare a unui anumit ingredient ...broilerul performant e.pretentioa, puiul de tara creste cam la fel si cu 0.2 si cu 0.3 si chiar cu 0.1...adica oricum e gloaba si te.agiti degeaba.
Apoi indiferent de genetica, gospodarul oricum ii mai da si o iarba, o lucerna, o salata, un drac baltat.
Pai daca tot bagi celuloza, mai conteaza ca are.si furajul?
Nu, tot aia e...

Deci ideea e simpla.

Daca ai pasari performante, broileri, pe cat posibil la start cu cat mai putin grau, spre deloc, sau proportie mica.
Pe masura ce pasarea creste sau pasarea e mai putin performanta, procentul poate creste fara sa se vada diferente foarte mari in evolutie, important e.sa.aiba acolo o cantitate de proteina care e necesara cresterii...





#2835
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View Postparintele, on 08 mai 2015 - 21:55, said:

Fix cum zice clau....si graul, si orz, chiar si ovazul, acelasi lucru si la srotul de floare.
Nutritiv ele contin proteine cu anumiti aminoacizi in cantitati mai mari, care aminoacizi sunt foarte utili in cantitatiai mari. La fel vitamine sau minerale.
Necazul e ca taratele, partea celulozica, ingreuneaza digestia si absorbtia nutrientilor din furaj.
Astfel ca per total, acolo unde vrei maxim de viteza, rata de absorbtie si metabolizare, etc sau unde organismul e mai putin pregatit pot chiar sa.lipseasca aceste componente din furaj.
Bunaoara la starter am vazut in furaje "premium" ca lipsea srotul de.floare sau graul, spre exemplu.
Odata cu inantarea in varsta animalul e putin mai permisiv si poate gestiona o anumita cantitatr, putin mai mare, de celuloza...astfel ca nu mai conteaza atat de mult ca ai si putina floare, si ceva grau, etc.

Ce aduce bun un astfel de ingredient care lipseste e completat din produse de sinteza sau extrase....oricum unii aminoacizi samd...nu sebgasesc in cantitate optima si sunt adaugati.
In loc de 0.2% sinteza si 0.1 din grau, ca sa scapi de neajunsurile graului in furajul starter scoti de tot graul si bagi 0.3 de sinteza....ai rezolvat-o...apoi cand pasarea creste, bagi grau si deci o sursa mai ieftina pt aia 0.1%....

Acuma, in regim.gospodaresc oricum se.considera ca lipsesc multe, randamentul nu e musai sa fie maxim, conteaza.mai putin ca puiul la 40 de.zile are.2.2 si nu 2.7...bagi si niste grau si astfel sursa de X ingredient e putin.mai ieftina, furajul e mai ieftin, toata lumea multumita. Adesea, nici puii nu pot beneficia de.avantajele prezentei in cantitate mare a unui anumit ingredient ...broilerul performant e.pretentioa, puiul de tara creste cam la fel si cu 0.2 si cu 0.3 si chiar cu 0.1...adica oricum e gloaba si te.agiti degeaba.
Apoi indiferent de genetica, gospodarul oricum ii mai da si o iarba, o lucerna, o salata, un drac baltat.
Pai daca tot bagi celuloza, mai conteaza ca are.si furajul?
Nu, tot aia e...

Deci ideea e simpla.

Daca ai pasari performante, broileri, pe cat posibil la start cu cat mai putin grau, spre deloc, sau proportie mica.
Pe masura ce pasarea creste sau pasarea e mai putin performanta, procentul poate creste fara sa se vada diferente foarte mari in evolutie, important e.sa.aiba acolo o cantitate de proteina care e necesara cresterii...
Salutare mulțam..ideea e clar ca la broiler și nu numai în primele 21-30 zile le dai hrana start...acum pe de alta parte în afara de broiler restul nu ma interesează sa ii tai...ci sa devina găini ouătoare.... Am luat 50 Kabir miercuri și azi 50 playmoynth barat și 36 gat golaș.....bineinteles le dau hrana peletizata start....dar după luna..ii trec pe mâncare clasica.....sau măcar o parte din mese...o sa vad.....acum ideea cu grâul era ca unii spun ca din cauza celulozei...ii fac sa mănânce mai puțin pt ca le dau senzatia de sațietate.... Pe de alta parte dacă le dau grâu încolțit sau chir mai mare la 7-10 cm..o fi un plus? De asemenea de ce nu e bine sa mănânce păsările și iarba și legume?

Încă o întrebare...la agroland dau niște vitamine antistres... Cică 3 zile....dacă le dau 6 o fi rău? Pe de alta parte se administrează doar o data pe zi sau de cate ori umplu adapatoarea?

#2836
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,132
  • Înscris: 17.03.2005
Celuloza ocupa volum de hrana fara sa aduca nutrienti si mai si perturba digestia nutrientilor de calitate. Daca vrei sa.spui ca da sensatia de satietate ok dar e ma mult de atat, cert e ca nu e buna.
Iarva si legumele...pe.de.o partr contin multa celuloza, in special iarba, legumele mai putin, pe de alta contin si o groaza de.minerale si vitamine....
Eu fac altfel.
Continui cu furaj dar introduc verdeturi, adica legume, lucerna, fructe cazute, etc.
Pasarea oricum prefera sa ciugule, sa caute, etc... si va consuma mult mai putin furaj. Daca si pe ala il mai diluez cu uruiala sau alte cele ce fac?

Deci dimineata furaj, iau ceva proteina, apoi distractie, apoi seara iar furaj, adica proteina.
Astfel de la 100% hrana corecta ajungi la un 50% hana si restul ....distractie.
Apoi, dupa ce sunt aproape gata de oala, aproape.de.greutatea vizata, le mai poti dilua si furajul, daca vrei..

Cu boabele similar...ei vor.prefera boabele de la o varsta incolo...treaba e sa le asiguri si proteina cat de cat, vot continua sa si creasca...si vor consuma boabe mai cu moderatie...altfel crapa.boabe in ei ca spartii, creste pretul (pun nimic dar consuma, 10 kg de.boabe.pt.un kil.de carne e mai scump.decat 2 kile.de.furaj pt un kil de.carne)

Trecerea de la hrana "scumpa" si "procesata" la hrana naturala, neprocesata, se face natural, introducand, diversificand...ei prefera hrana asta neprocesata si scade astfel hrana procesata, nu e loc practic.
Grru nu e sa.le dai moloz sa manance greu e sa te asiguri ca mananca si o hrana ok, cu proteina ok, ca sa termine cresterea aproape.de,potentialul genetic.

A, si fara sa puna pe ei tone.de grasime, ca ii poti duce la 4.5 kile.cocosii de.mixt daca au genetic ok, si mai mult, dar daca au slana de.2.degete la tartita.n-ai facut nicio jmecherie

#2837
androlini

androlini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 27.06.2009
Știți cumva care ar putea fi motivele scăderii bruște a producției de oua?
Avem 10 puicuțe Hyline care au inceput sa se oua la Pasti (la 20 de saptamani).
Pana acum câteva zile se ouau zilnic, acum găsesc câte un ou pe zi.
Modul de furajare e acelasi,uruiala de porumb, orz, grau, srot de floarea soarelui si soia, cu 9% adaos de calciu furajer.
Pe lângă concentrate primesc si iarba cosita zilnic.

Nu înțeleg de ce a scăzut atât de drastic producția....

A mai patit cineva?

Mulțumesc anticipat de răspunsuri.

#2838
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,097
  • Înscris: 01.12.2006
Am nevoie de un sfat, va rog!
Puii mei (Kabir) au 16 zile. De cca o saptamana ii scot la soare si iarba, acelasi furaj, etc
Toate bune si frumoase pana azi cand parca au innebunit. isi mananca penele de la codite pana se umplu de sange
I-am separat imediat pe cei ciuguliti dar peste o ora au aparut alte 4-5 victime
Nu m-am mai confruntat cu asa ceva, va rog sa imi recomandati ce sa fac
Tarcul in care ii tin afara are 4 metri diametru

#2839
Langaschek

Langaschek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.12.2010

View Postvalidoe, on 15 mai 2015 - 10:25, said:

Am nevoie de un sfat, va rog!
Puii mei (Kabir) au 16 zile. De cca o saptamana ii scot la soare si iarba, acelasi furaj, etc
Toate bune si frumoase pana azi cand parca au innebunit. isi mananca penele de la codite pana se umplu de sange
I-am separat imediat pe cei ciuguliti dar peste o ora au aparut alte 4-5 victime
Nu m-am mai confruntat cu asa ceva, va rog sa imi recomandati ce sa fac
Tarcul in care ii tin afara are 4 metri diametru

La fel mi s-a intamplat cu ai mei, numai ca sunt pui de tara, nu kabir. I-am dat cu albastru in zona respectiva cu un betisor de ureche si nu s-au mai ciupit.

#2840
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Azi am luat a doua serie de pui (carne) si cateva curci ...cei de la Agroland explicau ca,in caz ca incep a se ciupi,trebuie administrata ceva solutie antistres(tot la ei gasesti sau posibil la farm.vet.)

#2841
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,097
  • Înscris: 01.12.2006
Multumesc pt sfaturi!
Momentan lucrez intens sa le maresc spatiul
Cand termin fug la farmacie

#2842
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012
incearca sa le schimbi si furajul....si pune-le la dispozitie o tava cu nisip.......

#2843
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,097
  • Înscris: 01.12.2006
Le-am dublat spatiul, am schimbat furajul, le-am pus nisip, acum s-au calmat
La cei faultati le-am dat cu rivanol si o pudra antiseptica, asta am avut in casa si vad ca s-au calmat si ei. Sunt separati de ceilalti dar tot aveau ganduri carnivore intre ei la inceput. Sper sa ii tina

Inca o data, multumesc pt sfaturi!

#2844
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012

View Postvalidoe, on 15 mai 2015 - 14:18, said:

Le-am dublat spatiul, am schimbat furajul, le-am pus nisip, acum s-au calmat
La cei faultati le-am dat cu rivanol si o pudra antiseptica, asta am avut in casa si vad ca s-au calmat si ei. Sunt separati de ceilalti dar tot aveau ganduri carnivore intre ei la inceput. Sper sa ii tina

Inca o data, multumesc pt sfaturi!
Cum sunt puii?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate