Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Cartofi... prajiti :)

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
stifflerr

stifflerr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,368
  • Înscris: 16.07.2008

View Postiordake_nl, on 27th June 2009, 22:55, said:

N-ar fi fost cam acelasi lucru daca as fi povestit cum fac io sarmalele?

nu...acolo se pun mult mai multe ingrediente...conteaza vasul unde se fac, temperatura etc...mai multi factori..cu cartofii prajiti e clasic...la fel si cu fierberea unui ou...in fine..ma retrag..sa nu ziceti ca am ceva..

#20
iordake_nl

iordake_nl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 06.06.2009

View Poststifflerr, on 27th June 2009, 21:05, said:

nu...acolo se pun mult mai multe ingrediente...conteaza vasul unde se fac, temperatura etc...mai multi factori..cu cartofii prajiti e clasic...la fel si cu fierberea unui ou...in fine..ma retrag..sa nu ziceti ca am ceva..

Sunt convins ca ai dreptate referitor la sarmale. Nu ma pricep, n-am facut niciodata. Poate o sa incerc odata si-odata.


OT

Io pun hrean ras pe sarmale.

#21
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postedmund.chevul, on 27th June 2009, 20:05, said:

Ai setat tu locatia bel/ned, dar tot "taran" de Dambovita ai ramas...
Omu', la el acasă, face ce pohtește. -_-

Probabil nu scuipă sâmburi în public - așa cum fac eu cu aia de vișine, de la balcon. :w00t:

Uneori mă întreb dacă cireșul din fața blocului n-o fi cumva copilul meu. :huh:

View Poststifflerr, on 27th June 2009, 21:42, said:

n-am inteles logica acestui topic...sincer...ne spui cu ce ulei si cum faci tu cartofi..cui ii pasa?cartofi prajiti, toata lumea stie sa faca..daca dadeai o reteta de sarmalute sau de un desert mai ziceam...toata lumea mananca cartofi prajiti...ne plac...dar atat...
Orice tehnică, oricât de banală ar fi, încă mai poate fi rafinată. Poate fi adusă pe noi culmi de progres și civilizație, sau cam așa ceva. :huh:

#22
iordake_nl

iordake_nl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 06.06.2009

View PostDihorul Razboinic, on 27th June 2009, 21:59, said:

Omu', la el acasă, face ce pohtește. -_-

Probabil nu scuipă sâmburi în public - așa cum fac eu cu aia de vișine, de la balcon. :w00t:

Tocmai am facut mai devreme concurs cu fi-mea, cine scuipa samburele de cireasa mai departe.

#23
stifflerr

stifflerr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,368
  • Înscris: 16.07.2008

View PostDihorul Razboinic, on 27th June 2009, 23:59, said:

Orice tehnică, oricât de banală ar fi, încă mai poate fi rafinată. Poate fi adusă pe noi culmi de progres și civilizație, sau cam așa ceva. :huh:

da, asa=i..mie imi place sa pun usturoi atunci cand se inabusesc...si sa dau prin razatoare cascaval si sa-l pun peste..

#24
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Daca si cartofii prajiti au ajuns un  subiect de rafinamente gastronomice...

#25
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Urmeaza ceafa de porc si micii, garnitura la cartofii prajiti in ulei Castrol pumpe duse! :lol:  :lol:

#26
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postzuv, on 28th June 2009, 00:13, said:

Daca si cartofii prajiti au ajuns un  subiect de rafinamente gastronomice...
Ai încercat cu boia și smântână? :)

#27
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
N-am spus ca n-ar fi buni,da' de aici si pana la a deschide un topic despre ei parca e cale prea lunga...
PS:am incercat si cum spui tu,Dihore razboinic,si chiar sunt buni.N-am incercat prajiti in ulei de motor inca... :D

#28
iordake_nl

iordake_nl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 06.06.2009

View Postzuv, on 27th June 2009, 23:13, said:

Daca si cartofii prajiti au ajuns un  subiect de rafinamente gastronomice...

Rafinamente... adica?

Daca vrei rafinament, ti-as putea povesti despre feluri de cartofi care, unii, sunt mai buni pentru salate, altii pentru prajit, altii pentru piure... Daca vrei, fac si asta.

#29
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postiordake_nl, on 27th June 2009, 23:47, said:

Rafinamente... adica?

Daca vrei rafinament, ti-as putea povesti despre feluri de cartofi care, unii, sunt mai buni pentru salate, altii pentru prajit, altii pentru piure... Daca vrei, fac si asta.
Pai cred ca era mai interesant un topic despre cartofi in general,nu doar despre cei prajiti.Nu mi se pare ca sunt asa multe de spus despre cartofii prajiti...

#30
iordake_nl

iordake_nl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 06.06.2009

View Postzuv, on 28th June 2009, 00:00, said:

Pai cred ca era mai interesant un topic despre cartofi in general,nu doar despre cei prajiti.Nu mi se pare ca sunt asa multe de spus despre cartofii prajiti...

Ai si tu dreptate, de ce sa neg. Desi, daca stau sa ma gandesc bine, in general, lumea face cartofii pajiti cam la fel. Clasic. Ulei, cartofi, gata. Majoritatea ii fac in tigaie, altii, mai nou, ii fac in friteuza si nu mai pun ulei de floarea soarelui ci "grasime" speciala pentru friteuza. Majoritatea ii fac in ulei de floarea soarelui, putini ii fac in ulei de masline si si mai putini ii fac in ulei de palmier.

Iti pot spune, din experianta, ca prajitul cartofilor in ulei de palmier nu schimba gustul cartofului, pe cand prajitul in ulei de floarea soarelui schimba gustul. La fel si prajitul in ulei de masline (in functie de ulei) schimba gustul mai mult sau mai putin.

Si, incet incet, banalul cartof prajit poate deveni, mai mult sau mai putin, o chestie de "rafinament". Depinde din ce unghi privesti.

Edited by iordake_nl, 28 June 2009 - 00:13.


#31
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

View Postiordake_nl, on 27th June 2009, 18:29, said:

Tot extra virgin se foloseste si la prajit. La salate se foloseste uleiul de masline care nu este foarte puternic aromat, altfel gustul lui devine predominant si strica totul.

Evident, exista ulei de masline si ulei de masline. De calitati diverse, cu gusturi diferite. Este plina lumea de ulei de masline prost, chiart daca pe sticla scrie ca e ulei de masline extra virgin obtinut din prima presare la rece cu roata de moara trasa de magari.

Nu o sa ma puc acum sa intru in polemici anapoda pentru ca nu are rost. In timp, voi mai scrie cate ceva despre uleiul de masline pe topicul rezervat dansului.

Sa fim bine intelesi. Fiecare foloseste ce vrea la facutul mancarii. Ulei de floarea soarelui, de germen de porumb, de soia, de masline, de rapita, de arahide, de susan, de samburi de dovleac, de samburi de strugure, de nuci, de palmier, de maistiuioce... Indiferent care ulei, daca e "stricat" si l-ai luat de bun nu-ti va placea si vei zice ca e de tot rahatul. Dar vina nu e a uleiului ala ;)

Tot asa cum nu se poate compara un ulei de masline ieftin ca braga cu unul scumpscump, ambele fiind extra virgine. La urma urmei, totul ramane o chestie... de gust.
Nu mai vorbesc din experienta mea, dau citat de pe wikipedia:
"Extra-virgin olive oil is mostly used for salad dressings and foods to be eaten cold. Used cold, its strong flavor is able to stick out while not being compromised by heat. It is also used for sauteing ingredients.

The higher the temperature to which the olive oil is heated, the more one should prefer the use of refined olive oils. When extra-virgin olive oil is heated above 350 °C (662 °F), the unrefined particles within the oil get burned. This leads to deteriorated taste and even toxicity. Also, the pronounced taste of extra-virgin olive oil is not a taste most people like to associate with their deep fried foods. Refined olive oils are perfectly suited for deep frying foods and should be replaced after six uses."

Sursa: http://en.wikipedia....Olive_oil#Usage

Edited by s3ction31, 28 June 2009 - 14:27.


#32
iordake_nl

iordake_nl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 06.06.2009

View Posts3ction31, on 28th June 2009, 14:24, said:

Nu mai vorbesc din experienta mea, dau citat de pe wikipedia:
"Extra-virgin olive oil is mostly used for salad dressings and foods to be eaten cold. Used cold, its strong flavor is able to stick out while not being compromised by heat. It is also used for sauteing ingredients.

The higher the temperature to which the olive oil is heated, the more one should prefer the use of refined olive oils. When extra-virgin olive oil is heated above 350 °C (662 °F), the unrefined particles within the oil get burned. This leads to deteriorated taste and even toxicity. Also, the pronounced taste of extra-virgin olive oil is not a taste most people like to associate with their deep fried foods. Refined olive oils are perfectly suited for deep frying foods and should be replaced after six uses."

Mersi de citat. E si aia o parere a cuiva, ce e drept. Io insa nu sunt copil de wikipedia si ma iau si io dupa Carluccio, Contaldo, Locatelli, Escoffier... ;)

#33
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

View Postiordake_nl, on 27th June 2009, 17:11, said:

Cam ce concluzie ai trage tu din asta?
Trag concluzia că trebuie evitați cât mai mult cartofii  :lol: -mai ales cei prăjiți-

#34
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 21.10.2008
Da o tura prin grecia sau alta tara mediteraneean si mai vorbim. Gata cu uleiul. <_<

#35
sebalex

sebalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.06.2008
Pentru mine si o mare parte din colegii de camin , Cartofii Prajiti au avut o pondere foarte mare in alimentatia de zi cu zi

pe vremea aceea , probabil si datorita tineretii , nu ne interesau si nu ne gandeam la notiuni gen ulei cu unica folosinta , gras , nociv , etc

pot sa va spun ca se pot amesteca cartofii prajiti cand sunt aproape gata cu ceva ceapa calita si oua batute plus niste branza sau bucatele de carne afumata la borcan ; acest mix este si mai bun daca ai la indemana ceva muraturi si ceva vin

acum am evoluat in arta gatitului de cartofi pina la urmatoarea combinatie : cartofi fierti intregi , dupa aceea taiati pe jumatate , pusi la cuptor dupa ce in prealabil au fost acoperiti cu putin boia si pentru cine are rabdare cu cate un bob de unt ; dureaza ceva aceasta reteta insa merita

de asemenea daca va aflati la padure si posedati un disc , cartofii la disc impreuna cu ceapa sunt foarte deliciosi

Sebastian

Attached Files



#36
iordake_nl

iordake_nl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 06.06.2009

View Postsebalex, on 30th June 2009, 19:20, said:

Pentru mine si o mare parte din colegii de camin , Cartofii Prajiti au avut o pondere foarte mare in alimentatia de zi cu zi

pe vremea aceea , probabil si datorita tineretii , nu ne interesau si nu ne gandeam la notiuni gen ulei cu unica folosinta , gras , nociv , etc

pot sa va spun ca se pot amesteca cartofii prajiti cand sunt aproape gata cu ceva ceapa calita si oua batute plus niste branza sau bucatele de carne afumata la borcan ; acest mix este si mai bun daca ai la indemana ceva muraturi si ceva vin

acum am evoluat in arta gatitului de cartofi pina la urmatoarea combinatie : cartofi fierti intregi , dupa aceea taiati pe jumatate , pusi la cuptor dupa ce in prealabil au fost acoperiti cu putin boia si pentru cine are rabdare cu cate un bob de unt ; dureaza ceva aceasta reteta insa merita

de asemenea daca va aflati la padure si posedati un disc , cartofii la disc impreuna cu ceapa sunt foarte deliciosi

Sebastian

Suna bine amandoua felurile.

Cu prima ocazie iti dau o varianta la varianta ta a doua.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate