Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Senatorul Urban Iulian doreste revenirea la eutanasiere

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#1
furbymurby

furbymurby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 22.04.2009
Senatorul Urban Iulian doreste modificarea legii ptr protectia animalelor, si revenirea la eutanasiere. Pe blogul sau, incearca sa convinga opinia publica ca face un lucru maret, facand paralele intre presupusele sume uriase cheltuite cu cateii comunitari, si spitalele care nu sunt dotate corespunzator din acest motiv.....uitand parca de sumele uriase care se platesc pe chiriile parlamentarilor, si multe alte exemple de bani irositi aiurea...

Hingherii se comporta monstruos si acum, cand exista o lege care ar trebui sa impiedice violenta asupra animalelor, iar daca li se va permite din nou sa ucida, ne vom intoarece din nou in urma cu 10 ani, cand aveau loc numai masacre. S-a mai incercat eliminarea maidanezilor prin eutanasie si nu a functionat...de ce ar functiona acum?

mai jos aveti cateva filmulete (! atentie continut deranjant) care demonstreaza ce se va produce o data ce eutanasia va fi din nou permisa:
http://video.google....=dogs bucharest
http://video.google....040189811373495

exemplele sunt numeroase, dar cred ca cele de sus sunt destul de explicative....

pt cei care ma vor critica, spunand ca nu au ce cauta cainii pe strazi, sa stiti ca sunt de acord cu voi....nici eu nu vreau sa fiu muscata, nici eu nu vreau sa vad animale abandonate pe strazi, mi-ar placea sa ies afara si sa vad numai animale in lesa, cu stapani responsabili.....insa nu doresc sa se faca acest lucru prin volenta (si sunt sigura ca oricum nu s-ar rezolva pt ca s-a mai incercat), n-as vrea sa se incurajeze din nou agresivitatea fata de animale

am postat acest lucru, in speranta ca veti intra pe blogul distinsului domn, si va veti spune si voi parerea...nu stiu daca am voie sa postez adresa, dar cu siguranta o gasiti dand cautare pe net

#2
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
In sfirsit cineva cu intitiativa pentru a scapa de acest flagel.

#3
3oaie

3oaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 16.12.2008
Ideea e buna, dar dupa cum il stiu eu pe acest faimos avocat, doar gura e de el.
Probabil mai vrea niste publicitate, asa ca trebuie sa faca putin scandal. Doar stiti cum e, mai bine sa te injura lumea, decat sa te ignore.

#4
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 furbymurby, on 17th June 2009, 15:04, said:

ne vom intoarece din nou in urma cu 10 ani, cand aveau loc numai masacre.
păpușe, masacre ca-n anii 39-55 n-a văzut omenirea de la facerea lumii-ncoace :D

#5
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 furbymurby, on 17th June 2009, 15:04, said:

pt cei care ma vor critica, spunand ca nu au ce cauta cainii pe strazi, sa stiti ca sunt de acord cu voi....nici eu nu vreau sa fiu muscata, nici eu nu vreau sa vad animale abandonate pe strazi, mi-ar placea sa ies afara si sa vad numai animale in lesa, cu stapani responsabili.....insa nu doresc sa se faca acest lucru prin volenta (si sunt sigura ca oricum nu s-ar rezolva pt ca s-a mai incercat), n-as vrea sa se incurajeze din nou agresivitatea fata de animale

n-ai cum altfel sa scapi de ei.
a incercat ceva Basescu, dar din pacate nu si-a terminat treaba.
Nu ne ramane decat sa ne rugam si sa speram ca se va inhama Primaria Capitalei  la treaba asta ingrata, dar necesara.

Edited by brigazile_martirilor, 18 June 2009 - 13:21.


#6
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

 934, on 17th June 2009, 15:20, said:

In sfirsit cineva cu intitiativa pentru a scapa de acest flagel.
Nu e primul.
Tovarasa sefa a iubitorilor de maidanezi a sistat donatiile catre mult iubitele asociatii de protectie a animalelor. http://www.adevarul....tte-bardot.html
Motivul: la dat din gura sunt toti buni dar faptele ii contrazic. (aka afara-i vopsit gardul...).

Deci rog tovarasii dati loviti de soarta maidanezilor sa faca bine sa-si curete propriile fecale si abia dupa aceea sa-si latr... pardon... tipe pe forumuri intrigarea vis-a-vis de singura masura logica ce trebuie aplicata maidanezilor, mai ales ca suntem in plina criza financiara.

Bravo Senatoare! :cheers:


Semnat,
Maresalul
Extremistul Softpediei


P.S.: stirea e relativ veche DAR... e o dovada in plus ca multi din autodeclaratii fanatici ai drepturilor animalelor fara stapan fura de le sar capacele de la gura acestora.

Edited by Maresalul, 17 July 2009 - 04:18.


#7
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

 Maresalul, on 17th July 2009, 05:17, said:

Tovarasa sefa a iubitorilor de maidanezi a sistat donatiile catre mult iubitele asociatii de protectie a animalelor. http://www.adevarul....tte-bardot.html
Motivul: la dat din gura sunt toti buni dar faptele ii contrazic. (aka afara-i vopsit gardul...).

Deci rog tovarasii dati loviti de soarta maidanezilor sa faca bine sa-si curete propriile fecale si abia dupa aceea sa-si latr... pardon... tipe pe forumuri intrigarea vis-a-vis de singura masura logica ce trebuie aplicata maidanezilor, mai ales ca suntem in plina criza financiara.
"Din anul 2001 până în prezent, au fost dați spre adopție aproximativ 300 de căței."
Valeuuu, 300 de caini in 9 ani!! Unde sinteti voi, iubitori de caini softpedieni, batatori cu caramida-n piept?
Sau n-aveti 100 de lei? :lol:

#8
oviliv79

oviliv79

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 339
  • Înscris: 18.09.2006

 brigazile_martirilor, on 18th June 2009, 13:57, said:

a incercat ceva Basescu, dar din pacate nu si-a terminat treaba.

nici nu a fost lasat de asa zisii iubitori de animale.......

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Din punctul meu de vedere daca un caine ma musca pe mine sau pe un membru al familiei , isi pune viata in pericol fie ca e maidanez fie ca are stapan . Daca nu sunt foarte sigur care m-a muscat ucid un numar semnificativ de caini in speranta ca moare si autorul sau reduc posibilitatea ca altcineva sa pateasca ca mine .
   Nu au trecut 6 luni de cand un copil a fost muscat de un caine . Tatal copilului respectiv a muncit o noapte intreaga , dar a aliniat la tomberon 15-20 de exemplare canine din cartier .
   A nu se intelege ca urasc animalele . Chiar le iubesc si le respect . Cata vreme ne ignoram reciproc avem cu totii o viata frumoasa . Daca ele ma ataca , le atac si eu sa fie foarte clar ...
   Pana acum nu am avut conflicte grave , dar daca se intampla va anunt ...

Edited by cspot, 17 July 2009 - 12:04.


#10
bull_terrier

bull_terrier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.08.2009
Eu sunt un iubitor de aminale am si pisica si caine stau la bloc, dar cred ca ar trebui rezolvata problema cainilor vagabonzi deoarece acesti catei, nefiind deparazitati ne pot imbolnavi foarte rau.......cu toxocaroza chist hidatic, ascari, oxiuri etc.........
Am gasit un articol scris de casa de avocatura Urban .......despre Toxocaroza.......

http://www.urbannews...e...a om !.html

sau aici..........

http://forum.softped...howtopic=585124



LOCUL CAINILOR FARA STAPANI NU ESTE PE STRAZI TOTI SUNT INCONSTIENTI E INCREDIBIL        !!!!!!!
.

Edited by bull_terrier, 06 September 2009 - 00:58.


#11
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Deci...nu prea are rost sa detaliez, ca deja au spus baietii! Mai ales la Postul #4! In orice caz, nici cand era permisa, eutanasia nu se prea practica decat rar, asta tot datorita "iubitorilor" de animale al caror vis e sa "civilizeze" societatea si sa umple strazile de caini, daca s-ar putea sa stea si unu' peste altu', ba chiar sa ni bage cu japca si prin case!

#12
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 25.11.2003
Presupunem urmatoarea secventa de actiuni:

1. se introduce o lege "africana", dura, gen prins dulaul si luat gatu' in 3 zile
2. se aplica ferm si eficient, la un moment dat orasul se goleste de cainii vagabonzi pe care ii vedem la tot pasul. Ar dura o luna, poate doua, poate sase, poate un an. O perioada limitata, oricum.
3. dupa 6 luni se renunta la masura asta, sub presiunea diverselor asociatii si vazand si pe strada faptul ca, aparent, "nu mai sunt caini"
....
....
....
4. dupa 6-12 luni vor fi din nou foarte multi caini pe strada.

Problema nu e cainele, e omul; pe langa dulaii de pe strada exista foarte multi caini de rasa incerta in casele oamenilor, caini care se imperecheaza necontrolat, departe de privirile "publicului"; o catea poate da nastere si la 10 puisori pe care "sufletele miloase" ii transforma in 10 catei numai buni de repopulat strazile si maidanele.

Asta e problema, "diavolul" e in noi, de-aia nu vom scapa niciodata de cainii de pe strazi.

Edited by DanCld, 06 September 2009 - 13:39.


#13
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
dupa cum se vede in poza, sunt si eu posesor de animal, insa aceasta problema devine foarte grava, mai ales in bucuresti, unde, s'a dat drumul la cainii din adaposturi inapoi pe strazi, ceea ce mi se pare o prostie tipic romaneasca.
eu nu inteleg ce ii opreste pe "iubitori" sa faca o asociatie, sa aduca bani de acasa, sa creeze adaposturi si sa tina cainii aia acolo, sau mai usor sa ii ia acasa !!!! de ce sa imi moara cainele/copilul/fratele/mama muscati de un animal turbat ?? luati'i bre de pe strazi, daca tot ii iubiti atat !! daca nici varianta asta nu e buna, atunci castrati'i , deparazitati'i , duceti'i la vet , macar sa nu se mai inmulteasca precum sobolanii sau sa imbolnaveasca tot ce e viu in jurul lor !! va plac asa mult ? legati'i de un copac la blocurile voastre !! si inca ceva: nu mai aruncati toate laturile ca ultimii tractoristi cu clase cat are trenul prin parcuri, pe langa blocuri pentru a hrani -cica- aceste animale.

imi vine greata cand ies cu cainele pe afara !!! tot felul de mirosuri oribile din locurile unde duc pensionarii "mancare" la maidanezi. tot felul de oase, cranii si resturi !! daca mergi printre blocuri, poti gasi fara probleme posibile focare de infectie! ca sa nu mai vorbim de parazitii pe care ii raspandesc aceste patrupede! voua, astora cu gura mare si cu fapte zero va doresc casa plina de purici, corpul plin de capuse si extremitatile pline de muscaturi, ca prea va faceti de cap !

imi pare rau daca am fost prea agresiv in ultimul paragraf, vorba lui dem radulescu intr'unul din episoadele din seria BD: "ma silesti sa fiu dur,eu care nu pot sa tai nici macar un pui", dar acesti oameni uneori ma exaspereaza cu asa-zisele lor argumente cu privire la mentinerea acestor animale pe strazi

#14
klaudiakrueger

klaudiakrueger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 26.02.2007
cred ca topicul asta e unul dintre cele mai abjecte si desi din pacate fiecare are dreptul de a isi spune parerea, habar nu am, ce cauta la "pet world" care e parca pentru cei care iubesc animalele [nu, nu doar alea de rasa]. scarbos...

Edited by klaudiakrueger, 28 April 2010 - 14:58.


#15
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006
http://forum.softped...t...664264&st=0

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate