Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Captura cu Tunerul

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Padr_com

Padr_com

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 29.11.2004
Chestia e urmatoarea....cand captez cu Tunerul, imi ocupa f.f. mult spatiu. E drept, ca dupa aia, transform eu....cu TMPGEnc in ceva mai mic...adica...60 min - 700 MB. Ideea e....daca stiti vreun program care sa capteze, direct in acel ceva mic....chiar format .AVI de exemplu. :) :)

#2
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
In mod normal ar trebui sa poti face captura direct,cu soft-ul tuner-ului tau,in format MPEG-2.Trebuie sa ai ceva setari pe-acolo!

#3
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Tu capturezi format .avi necomprimat. Ulterior folosesti TMPGEnc sa convertesti in .avi comprimat. Poti sa ne spui cate ore dureaza sa convertesti 1/2 ora de film?
Tu crezi ca poti face acea conversie in timp real!? Adica in timp ce capturezi?
Nu, nu poti fara o placa de captura specializata care sa-ti face encodarea video hardware.
Sper ca ai prins ideea!
Deci continua sa faci asa cum ai inceput, esti pe calea cea buna... :)

Edited by Bitch_in_Red, 18 April 2005 - 21:31.


#4
Ivanitch

Ivanitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 20.07.2003

Bitch_in_Red, on Apr 18 2005, 21:30, said:

Tu crezi ca poti face acea conversie in timp real!? Adica in timp ce capturezi?
Nu, nu poti fara o placa de captura specializata care sa-ti face encodarea video hardware.
Eu nu stiu ce computer ai tu, dar eu cu un AthlonXP 1800+ pot face treaba asta foarte bine in timp real. Folosesc ffdshow si face in timp real captura in format de SVCD (bine, numai partea video, partea audio o trag wav si o convertesc dupa aia cu toolame in mp2, dar e oricum mizilic). Capturez la 704x576, fac crop, resize la 480x576, deinterlace, denoise si codare in timp real, procesorul sta la 88-95%. La sfarsit de-muxez avi-ul cu graphedit ca sa obtin partea video (mpeg2) si partea audio (wav) separat, codez wav-ul cu toolame, muxez apoi ca svcd (eventual tai reclamele mai inainte) si burn.
Asa ca se poate!

#5
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
well, poate ai dreptate, nu m-am gandit la SVCD. Eu lucrez numai cu DVD! Azi cand DVD-urile sunt atat de ieftine sa lucrez cu vcd/svcd... sorry, not 4 me.

#6
zildan

zildan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 09.03.2004
Daca ai tunner tv cu chip Connexant (BT) foloseste WINVDR si vei face totul in timp real.

#7
Ivanitch

Ivanitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 20.07.2003

Bitch_in_Red, on Apr 19 2005, 00:01, said:

well, poate ai dreptate, nu m-am gandit la SVCD. Eu lucrez numai cu DVD! Azi cand DVD-urile sunt atat de ieftine sa lucrez cu vcd/svcd... sorry, not 4 me.

<{POST_SNAPBACK}>

Ti-am dat exemplul cu svcd tocmai ca aici era mai mult de munca pt procesor (crop, resize, deinterlace, denoise). Daca trag direct fara preprocessing am ocuparea pe procesor mai mica, la rezolutie de DVD. Eu trageam SVCD ca inca n-am dvd writer, (acum am dat-o pe Xvid, ca mi-am luat player mai capabil).

Quote

Daca ai tunner tv cu chip Connexant (BT) foloseste WINVDR si vei face totul in timp real.
Am incercat si eu cu WINDVR, a venit cu tunerul in cutie, calitatea e mult mai slaba, pentru o calitate acceptabila iti trebuie bitrate imens fata de libavcodec.
EDIT: Pardon, eu m-am referit la Intervideo WINDVR, nu la WINVDR, pe asta nu l-am incercat, m-am lasat pacalit de inversarea de litere (asta banuiesc ca urmarit si baietii care l-au facut, altfel nu inteleg de ce au ales un nume aproape identic).

Edited by Ivanitch, 19 April 2005 - 20:16.


#8
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

Ivanitch, on Apr 19 2005, 00:44, said:

Eu nu stiu ce computer ai tu, dar eu cu un AthlonXP 1800+ pot face treaba asta foarte bine in timp real. Folosesc ffdshow si face in timp real captura in format de SVCD (bine, numai partea video, partea audio o trag wav si o convertesc dupa aia cu toolame in mp2, dar e oricum mizilic). Capturez la 704x576, fac crop, resize la 480x576, deinterlace, denoise si codare in timp real, procesorul sta la 88-95%. La sfarsit de-muxez avi-ul cu graphedit ca sa obtin partea video (mpeg2) si partea audio (wav) separat, codez wav-ul cu toolame, muxez apoi ca svcd (eventual tai reclamele mai inainte) si burn.
Asa ca se poate!

<{POST_SNAPBACK}>

  avand in vedere ca 2 ore pe dvd ajung la apox 4.2 Gb si un 45 de min. pe svcd la 700 mb....e normal sa poti face codarea svcd in timp real....
  Daca vei incerca sa capturezi dvd, adica aprox . 6Mb/s, in loc de 2,5 Mb/s care e svcd...vei vedea ca treaba sta putin altfel...adica P4 la 2.4 Ghz minim...

Enjoy!

#9
Ivanitch

Ivanitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 20.07.2003

Ankh, on Apr 19 2005, 20:37, said:

avand in vedere ca 2 ore pe dvd ajung la apox 4.2 Gb si un 45 de min. pe svcd la 700 mb....e normal sa poti face codarea svcd in timp real....
  Daca vei incerca sa capturezi dvd, adica aprox . 6Mb/s, in loc de 2,5 Mb/s care e svcd...vei vedea ca treaba sta putin altfel...adica P4 la 2.4 Ghz minim...

Enjoy!

<{POST_SNAPBACK}>

Cred ca voua nu va vine sa credeti cat de rapid e un encoder bazat pe libavcodec. De curozitate aseara i-am dat sa traga ceva la 6500 kbps, 720x576 interlaced. E adevarat, ocuparea pe procesor e ceva mai mare ca la 1000-2000 kbps dar i-am redus setarile de motion search si sta intre 88 si 97% ocupare, n-am dropped frames. Calitatea e oricum super la acest bitrate chiar si fara ultra setari la motion search, ai senzatia ca e lossless.
Stima!

#10
Padr_com

Padr_com

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 29.11.2004
Calcu meu...un P4 la 3GHz. 512 DDRAM, Radeon 9800 Pro. Eu cred ca pot face orice in timp real. :) :) :)
Chestia ca am un soft....vechi tare (adica softu' care a venit cu Tunerul), si ma gandeam daca exista vreun soft...mai general pentru captat.

#11
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Incearca Cyberlink PowerVCR.

#12
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 02.09.2004

Padr_com, on Apr 20 2005, 21:41, said:

Calcu meu...un P4 la 3GHz. 512 DDRAM, Radeon 9800 Pro. Eu cred ca pot face orice in timp real. :) :) :)
Chestia ca am un soft....vechi tare (adica softu' care a venit cu Tunerul), si ma gandeam daca exista vreun soft...mai general pentru captat.

<{POST_SNAPBACK}>



Driver universal, pentru cu tunerele cu chipset BT 848, 878 si 879.

http:\\btwincap.sourceforge.net

#13
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

Ivanitch, on Apr 20 2005, 11:29, said:

Cred ca voua nu va vine sa credeti cat de rapid e un encoder bazat pe libavcodec. De curozitate aseara i-am dat sa traga ceva la 6500 kbps, 720x576 interlaced. E adevarat, ocuparea pe procesor e ceva mai mare ca la 1000-2000 kbps dar i-am redus setarile de motion search si sta intre 88 si 97% ocupare, n-am dropped frames. Calitatea e oricum super la acest bitrate chiar si fara ultra setari la motion search, ai senzatia ca e lossless.
Stima!

<{POST_SNAPBACK}>

   Nu stiu ce intelegi tu prin super.....dar in fine,

Daca scazi setarile de motion search sub 11 eu nu prea sunt de acord cu tine, dar depinde si ce vrei de la materialul acela.Eu folosesc doar materiale filmate de mine la transfer si eu personal nu sunt multumit decat cu encodare 2 pass minim 4,2Mb/s si la calitate maxima...:)

Enjoy!

#14
gelinalis

gelinalis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.04.2005
Am si eu calculator cu; procesor amd 1700+, 512 ram, placa fx5200 si un tv tuner dv2000 fa c captura in mpeg2 si apoi cu Dr. Divx il fac in format divx la calitate maxima 1h 7 min ii bag in 700M ,la o calitate buna bag  si1 h 40 min rezolutia in amandoua cazurile este de   720x528. Acum nu stiu sa caut si alceva sau sa fiu multumui cu atat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate