Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Infiniti EX 35

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
ivorymarci

ivorymarci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.11.2007
Dupa cum am scris si in titlu este vorba despre un Infiniti EX 35 ,cumparat in luna mai a anului 2008 de la Dom Automobile.Dupa un an de zile pot spune ca sunt in continuare incantat de masina.Dar sa termin cu vorbaria si sa trec la prezentarea masinii.

     Caracteristici tehnice :
-motor : V6 ,DOHC ,3498 cmc ,24v ,fabricat din aliaj de aluminiu ,Continuously Variable Valve Timing Control System (CVTCS) ;
             297 bhp @ 6800 rpm ,344 Nm @ 4800 rpm ;
-transmisie : cutie de viteze automata ,5 trepte ,mod DS(Drive Sport) ,mod manual ,Downshift Rev Matching ;
                    tractiune integrala permanenta controlata electronic Intelligent All-Wheel Drive (AWD) ;
-suspensii independente fata/spate : double-wishbone pe fata si multi-link pe spate ;
-sistem de franare cu discuri ventilate fata/spate : 320 mm diametru fata ,ABS cu 4 canale ; 307 mm diametru spate ,ABS cu 4 canale ;
-jante de 18 inch incaltate cu pneuri Dunlop Sp Sport 225/55 R18 ;
    
     Dotari standard :
-faruri de ceata ,stopuri cu tehnologie LED ,geamuri cu protectie UV ,senzor de lumina ,bari longitudinale din aluminiu amplasate pe plafon ,trapa electrica ,oglinzi electrice si incalzite ,lumina de curtoazie amplasata in oglinda laterala ,keyless entry & go ,clima pe 2 zone ,geamuri electrice ,oglinda interioara anti-orbire ,volan reglabil electric pe inaltime si telescopic ,cotiera centrala fata cu priza de 12v si intrari pentru diferite auxiliare (iPod,camera video,mp3 player etc) ,scaune electrice fata ,tapiserie piele ,scaune fata incalzite ,trim-uri interioare din lemn ,computer bord ,airbag-uri frontale laterale + cortine ,ABS+EBD+BA(brake assist)+IBA(intelligent brake assist)+FCW(frontal collision warning)+TCS(traction control system)+VDC(vehicle dynamic control)+AHR(active head restraints)+Emergency Locking Retractor(ELR)+Automatic Locking Retractor (ALR) ,imobilizator electronic motor ;

    Dotari optionale :
-Premium Package : -2 memorii pentru scaun sofer ,volan si oglinzi exterioare
                              -oglinda retrovizoare dreapta cu functie pentru mersul cu spatele
                              -reglaj lombar pentru scaun sofer
                              -faruri adaptive cu xenon
                              -HomeLink (pentru deschidere poarta ,usa garaj etc)
                              -bancheta spate rabatabila electric

-Bose? and Navigation Package : -Bose? Premium Audio System (11 difuzoare) cu Burr-Brown DAC, AM/FM/CD cu MP3 si Radio Data System (RDS)
                                                  -navigatie cu hard drive si touch screen
                                                  -comenzi vocale pentru navigatie si audio
                                                  -MusicBox de 9.3GB si slot pentru card SD
                                                  -interfata iPod
                                                  -sistem hands-free cu Bluetooth

-Around View Monitor Package : -AVM-4 camere de luat vederi montate in fata/spate/oglinzi laterale pentru o vedere de ansamblu asupra masinii
                                               -senzori de parcare fata/spate

-Technology Package : -Lane Departure Prevention (LDP) si Lane Departure Warning (LDW)
                                  -Intelligent Cruise Control
                                  -Distance Control Assist (DCA)

-Accesorii : protectie pentru portbagaj din cauciuc ,bari transversale pe plafon si aparatori de noroi in fata si in spate.

   Pro :
-confort foarte bun la rulare
-consum decent pentru un motor de 3.5 l - 16.3 /100 km(exclusiv oras-Constanta)
-stabilitate foarte buna pe curbe si la viteze ridicate
-frane prompte si puternice
-acceleratii foarte bune (0-96 kmh intre 5.8s si 6.2s conform unor teste facute de revistele de profil din SUA)
-finisaje si materiale interioare de calitate foarte buna
-cruise controlul merge foarte bine (il folosesc si in oras cateodata, se tine foarte bine dupa cel din fata :P )
-clima face treaba foarte buna
-sunetul motorului este intoxicant la peste 4000 rpm
-foarte silentioasa in mers
-cutia de viteze pe modul manual functioneaza f bine (nu schimba treapta pana cand nu vreau eu, sta in limitare dar nu schimba)
-nu este foarte mare si se gaseste loc de parcare relativ usor
-linie rosie aproape de 8000 rpm

  Contra :
-spatiu in spate destul de mic (se sta lejer cat de cat dar se putea mai bine)
-portbagaj cu volum limitat (nu ma deranjeaza dar mentionez totusi si acest inconvenient)
-service doar in Bucuresti la Badsi.

Cam atat pentru inceput.Atasez si niste poze (este cam murdara masina dar nu am avut timp sa o spal :P ).Scuzati calitatea dar sunt facute cu telefonul.

Attached File  P280509_12.35_01_.JPG   825.96K   304 downloads
Attached File  P280509_12.35_02_.JPG   750.15K   109 downloads
Attached File  P280509_12.36.JPG   840.6K   216 downloads
Attached File  P280509_12.36_01_.JPG   898.71K   153 downloads
Attached File  P280509_12.37_04_.JPG   930.15K   122 downloads
Attached File  P280509_12.44_01_.JPG   580.86K   236 downloads
Attached File  P280509_12.43_02_.JPG   669.42K   254 downloads
Attached File  P280509_12.40_02_.JPG   532.67K   139 downloads
Attached File  P280509_12.41_01_.JPG   593.79K   293 downloads
Attached File  P280509_12.40_03_.JPG   465.42K   115 downloads
Attached File  P280509_12.42_02_.JPG   668.54K   218 downloads

Edited by ivorymarci, 28 May 2009 - 18:56.


#2
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
draguta masina. s-o porti si sa te poarte sanatos in continuare! :)

#3
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Un FX mai mic. E super! :wub:

S-o stăpânești sănătos! Asfalt uscat!

P.S. Un preț? :D

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostBadBoyBlue, on 28th May 2009, 19:58, said:

Un FX mai mic. E super! :wub:

S-o stăpânești sănătos! Asfalt uscat!

P.S. Un preț? :D

cu totul ? vreo 50 cred

#5
shadowolf

shadowolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 09.05.2008
Incepand cu 35.000 $ si terminand pe la 45.000 $ full option.

Edited by shadowolf, 28 May 2009 - 21:13.


#6
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
mi se pare uratica la exterior insa interiorul e frumos foc.

De ce nu te-ai orientat catre un FX care arata intr-un mare fel ? ... stii cumva cat era diferenta de pret intre FX si EX?

#7
ivorymarci

ivorymarci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.11.2007
A fost 202.382 RON.La cursul de anul trecut lei/euro => 55.700 euro parca.Pentru FX trebuia sa mai astept 4 luni si nu mai puteam.Vreau sa fac buy-back si sa iau FX :P :wub:  .Multumesc pentru urari.

#8
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postspare-me, on 28th May 2009, 21:37, said:

cu totul ? vreo 50 cred
mda...

View Postshadowolf, on 28th May 2009, 22:07, said:

Incepand cu 35.000 $ si terminand pe la 45.000 $ full option.
lol...hai ca esti caraghios

View Postivorymarci, on 28th May 2009, 22:46, said:

A fost 202.382 RON.La cursul de anul trecut lei/euro => 55.700 euro parca.Pentru FX trebuia sa mai astept 4 luni si nu mai puteam.Vreau sa fac buy-back si sa iau FX :P  :wub:  .Multumesc pentru urari.

exact ce spuneam...

#9
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 22.07.2005

View PostSima2k, on 28th May 2009, 22:33, said:

mi se pare uratica la exterior insa interiorul e frumos foc.

De ce nu te-ai orientat catre un FX care arata intr-un mare fel ? ... stii cumva cat era diferenta de pret intre FX si EX?

Am vaut una astazi arata foarte bine in exterior... te cucereste pe loc. Intrebarea mea este ce naiba vei face cu un motor asa de mare, nu inteleg de ce aveti nevoie de atata putere?!

Oricum sa-ti fie de bine si sa dea Dumnezeu sa nu ai incidente cu ea.

#10
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004

View Postivorymarci, on 28th May 2009, 22:46, said:

Pentru FX trebuia sa mai astept 4 luni si nu mai puteam.Vreau sa fac buy-back si sa iau FX :P :wub:  .Multumesc pentru urari.


in cazul asta inteleg :D
cu service-u cum stai ? ai avut nevoie de vreo interventie pana acum ?
Cu "meseriasii" de la noi... mi mi-ar fi frica sa trec cu un Infinity pe la vreo reprezentanta din Romania.


floraur, nu e un motor chiar mare. Gandeste-te ce fac cei cu motoare de 5.0, 6.0, 6.75 si pe urma sa te gandesti la un "amarat" de 3.5l...
Eu zic ca e motorul perfect pentru masina asta, dar si pentru orice SUV in general...

#11
ivorymarci

ivorymarci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.11.2007
Cu service-ul e super ok.Am 2 baieti la Badsi care chiar stiu ce fac.M-a pus in legatura cu ei o cunostinta care a avut Nissan-uri de prin 1992 pana acum.Sunt foarte buni meseriasi si lucreaza foarte curat si bine.Am facut o singura revizie la 7500 km(asa se fac conform cartii) si am stat langa masina, am vazut exact ce au facut.Raspund foarte frumos la absolut orice intrebare pusa.M-a costat 600 RON.Nu mi-au schimbat filtrele de aer si cele de praf si polen deoarece se schimba la 15.000 km.In suma aceea au intrat 5 l de ulei(Mobil 1) ,filtrul de ulei + tester(asta a fost cel mai scump - 120 lei parca).Filtru de benzina nu are.Pana acum nu am avut nici o problema.Masina merge foarte bine.Daca mai aveti intrebari ... le astept :D
@Sima2k : Exact la fel gandesc si eu.La un SUV(-ulet) iti trebuie un motor cat de cat acceptabil.Cand vad o ditamai balena de Q7 cu 3.0 tdi ma apuca damblalele.La Q7 iti trebuie 4.2 ca sa se miste masina cum trebuie.Am un prieten cu un Q7 3.0 tdi si nu este multumit deloc de cum se misca masina.Ii consuma 18-20/100 km si performante slabute.Asta este parerea mea.Ma bucur ca nu sunt singurul :P .

#12
Rationalul

Rationalul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 08.05.2008
[quote name='spare-me' date='28th May 2009, 22:46' post='6553631']
mda...


lol...hai ca esti caraghios

Nu a gresit . Aici sunt preturile din State [url="http://www.infinitiusa.com/ex/models-pricing/"]http://www.infinitiusa.com/ex/models-pricing/[/url]

Nu a mai calculat vama, TVA , shiping , taxa de prima inmatriculare, etc

Vin si eu cu o intrebare.

In AMS Off-road Special 2009 este un drive-test cu EX 37. Este aici o afirmatie bolduita '' Greu de crezut ca EX ar face fata la mai mult decat zapada adunata in parcarea din Mall '' Mi se pare o remarca cam dura.

Cum se comporta sistemul Intelligent AWD pe zapada, gheata, noroi ? Ti-a dat ceva emotii ?

#13
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
@Rationalul Nu cred ca e vorba de sistemele de pe masina ci mai degraba de garda la sol. EX35 nu e chiar un SUV, de fapt, cred ca nu e deloc, e un Break inaltat cum sunt Octavia Scout, Audi Allroad de ex. Afirmatia mi se pare una corecta.

@ ivorymarci, interiorul cum ti se pare? cum te descurci cu el?
culoarea tapiteriei e una foarte pretentioasa, cred ca iti mananca zilele :)

Edited by Sima2k, 28 May 2009 - 23:10.


#14
ivorymarci

ivorymarci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.11.2007
@Sima2k : Interiorul este super ok.Materialele sunt foarte bune, finisajele la fel.Este foarte pretentioasa culoarea.Am o solutie pentru curatat pielea pe care o folosesc cam o data la 2 saptamani.Daca ai blugi inchisi la culoare raman urme foarte repede.Chestia buna este ca se curata imediat.E ceva de munca insa asta este ''boala'' mea : interior deschis la culoare (alb de preferinta  :D ).
@Rationalul : Iarna asta am fost la munte la Predeal.Prostia mea a fost ca am plecat cu pneurile care vin standard pe masina (Dunlop Sp Sport All (''NO'') Season).Asta din cauza faptului ca au niste dimensiuni destul de ciudate si se gasesc foarte greu pneuri cu aceste dimensiuni(225/55 R18).Masina pot sa spun ca s-a comportat foarte bine.Unde era mai nasol blocam diferentialul pe 50/50 - fata/spate (merge pana la 40 km/h).In Predeal nu am avut probleme dar aveam niste prieteni care erau cazati la Moeciu de Sus si mai mergeam pe la ei.Chiar daca nu ma asteptam pot spune ca masina s-a comportat impecabil(nu vreau sa o laud ,dar asa a fost).Adevarul este ca esti limitat de garda la sol (16 cm) dar a mers ok, in ciuda pneurilor neadecvate.Sunt multumit per total ,desi nu ma asteptam(nu mi-a dat emotii niciodata).Singura chestie mai nasoala era cand acceleram ,puterea fiind destul de mare ,''fugea'' spatele putin, dar a fost ok.Cu revistele auto din Romania sunt lamurit.La ProMotor castiga cei de la BMW de fiecare data, chiar daca la unele reviste din afara rezultatul este altul.Nu mai are rost sa discutam.Daca vroiam off-road imi luam Land Rover Defender ;) .Mai astept intrebari.Va multumesc pentru interes.

Edited by ivorymarci, 28 May 2009 - 23:30.


#15
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
motoru' scoate un zgomot superb la accelerare, sa o stapanesti sanatos si fara incidente :cheers:

#16
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Mulți km fără probleme , amețitor design-ul !  :rolleyes:

#17
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
O bijuterie masina! S-o stapanesti cu placere si fara probleme si sa-ti aduca numai senzatii faine!  :cheers:

#18
qwayke

qwayke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 09.02.2007
Foarte frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos. Dar in banii astia aveai o gramada de variante mai interesante. Oricum Infinity e infinity.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate