Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

casa fara arhitect si fara studiu geotehnic

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
Am gasit de cumparat o casa in Ilfov (parter plus etaj plus pod). Casa este "la rosu", are vreo 600 de metri patrati de teren, iar proprietarul a construit-o cu niste echipe de muncitori pe care eu nu-i cunosc. Nu a facut nici un studiu geotehnic pe terenul pe care se afla casa. Proprietarul sustine ca a tinut cont de studiile geotehnice facute de vecini, pe terenurile lor. Pe de alta parte, dupa cum arata planurile casei, eu nu cred ca le-a conceput un arhitect - cred ca le-a facut chiar proprietarul (care nu e de meserie nici arhitect, nici inginer constructor). Proprietarul sustine ca a facut deja receptia casei (deci casa figureaza ca finalizata). Intentia mea este sa continui casa cu sprijinul unui arhitect - daca voi gasi un arhitect dispus sa "repare" un asemenea proiect. Ce parere aveti, merita cumparata o asemenea casa?

Edited by negociator, 21 May 2009 - 18:22.


#2
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

 negociator, on May 21 2009, 19:16, said:

Am gasit de cumparat o casa in Ilfov (parter plus etaj plus pod). Casa este "la rosu", are vreo 600 de metri patrati de teren, iar proprietarul a construit-o cu niste echipe de muncitori pe care eu nu-i cunosc. Nu a facut nici un studiu geotehnic pe terenul pe care se afla casa. Proprietarul sustine ca a tinut cont de studiile geotehnice facute de vecini, pe terenurile lor. Pe de alta parte, dupa cum arata planurile casei, eu nu cred ca le-a conceput un arhitect - cred ca le-a facut chiar proprietarul (care nu e de meserie nici arhitect, nici inginer constructor). Proprietarul sustine ca a facut deja receptia casei (deci casa figureaza ca finalizata). Intentia mea este sa continui casa cu sprijinul unui arhitect - daca voi gasi un arhitect dispus sa "repare" un asemenea proiect. Ce parere aveti, merita cumparata o asemenea casa?

Radio Erevan : Da, daca vrei sa o faci cadou soacrei.
Sunt oamnei pe forumul asta care au stat pe santier zi de zi  ( ca supraveghetori) si nu au reusit in totalitate sa faca o casa "ca la carte"
Partea de arhitectura : nu conteaz cum arata casa, numai sa nu aiba turnulete etc etc
Partea de rezistenta: acolo este baiul, daca a pus fier, a pus betonul care trebuie , fundatia etc. Orice casa sta in picioare pina la primul cutremur, sau inundatie , ceva de genu'.


Daca vrei, este u institut de cercetari prin Pantelimon parca ( soseaua nu satul) unde se poate face o expertiza a cladirii dpdv al rezistentei. Nu stiu cit costa, cit dureaza etc. Mi-a spus de lucrul asta un amic, structurist, care a lucrat acolo; cineva acumparat o casa deja construtita, finisata etc. Persoana respectiva, ca si-a permis , a solicitata acel studiu, in urma caruia a trebuit sa mai faca ceva consolidari.


For funny : o poza poti sa pui?

#3
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Dupa parerea mea nu se merita sa te bagi la o asemenea chestie fara sa faci cateva investigatii suplimentare, pe orice cale posibila.E viata ta si a familiei tale in joc.Eu unul pentru nimic in lume nu as cumpara o astfel de casa, chiar daca ar costa jumatate din pretul pietei..Bafta

#4
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008

 Ca Castelul Bran, on May 21 2009, 23:51, said:

Daca vrei, este u institut de cercetari prin Pantelimon parca ( soseaua nu satul) unde se poate face o expertiza a cladirii dpdv al rezistentei. Nu stiu cit costa, cit dureaza etc. Mi-a spus de lucrul asta un amic, structurist, care a lucrat acolo; cineva acumparat o casa deja construtita, finisata etc. Persoana respectiva, ca si-a permis , a solicitata acel studiu, in urma caruia a trebuit sa mai faca ceva consolidari.

Cred ca este vorba de institutul INCERC. Merci pentru informatie, cred ca o sa merg sa vorbesc cu ei.


 cretu22, on May 22 2009, 07:51, said:

Dupa parerea mea nu se merita sa te bagi la o asemenea chestie fara sa faci cateva investigatii suplimentare, pe orice cale posibila.E viata ta si a familiei tale in joc.Eu unul pentru nimic in lume nu as cumpara o astfel de casa, chiar daca ar costa jumatate din pretul pietei...

Ai dreptate... :( Dar stii care-i problema? Noi (familia mea) ne dorim foarte mult o casa cu curte, dar nu avem bani. Avem insa de vanzare un apartament cu patru camere in sectorul 6. Iar proprietarul casei asteia din Ilfov este unul dintre cei care accepta un schimb: casa lui "la rosu" contra unui apartament de patru camere in Bucuresti (casa lui are living plus patru dormitoare, am uitat sa mentionez)...

#5
tavone

tavone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 10.02.2007
Intreb si eu, nush cat costa terenul in zona aia unde este casa asta, dar nu cumva te pacalesti cu schimbul???
Ce suprafata construita are casa???

#6
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

 negociator, on May 22 2009, 09:12, said:

Cred ca este vorba de institutul INCERC. Merci pentru informatie, cred ca o sa merg sa vorbesc cu ei.




Ai dreptate... :( Dar stii care-i problema? Noi (familia mea) ne dorim foarte mult o casa cu curte, dar nu avem bani. Avem insa de vanzare un apartament cu patru camere in sectorul 6. Iar proprietarul casei asteia din Ilfov este unul dintre cei care accepta un schimb: casa lui "la rosu" contra unui apartament de patru camere in Bucuresti (casa lui are living plus patru dormitoare, am uitat sa mentionez)...

Exact.
Mai bine fa o alta miscare : vinzi apart cumperi teren si construiesti casa visurilor tale, nu a visurilor lu' Gica din Ilfov. Ala de prost se muta la bloc, cind toti vor case "pe pamint " ?
Esti poet.

#7
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Mie nenea de la o statie de betoane cu nume sonor mi-a zis ca in general are doua categorii de clienti: aia care fac pentru ei si aia care fac pentru altii. Primii urca clasa de beton, ceilalti o coboara fata de proiect...

#8
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

 negociator, on May 21 2009, 19:16, said:

Am gasit de cumparat o casa in Ilfov (parter plus etaj plus pod). Casa este "la rosu", are vreo 600 de metri patrati de teren, iar proprietarul a construit-o cu niste echipe de muncitori pe care eu nu-i cunosc. Nu a facut nici un studiu geotehnic pe terenul pe care se afla casa. Proprietarul sustine ca a tinut cont de studiile geotehnice facute de vecini, pe terenurile lor. Pe de alta parte, dupa cum arata planurile casei, eu nu cred ca le-a conceput un arhitect - cred ca le-a facut chiar proprietarul (care nu e de meserie nici arhitect, nici inginer constructor). Proprietarul sustine ca a facut deja receptia casei (deci casa figureaza ca finalizata). Intentia mea este sa continui casa cu sprijinul unui arhitect - daca voi gasi un arhitect dispus sa "repare" un asemenea proiect. Ce parere aveti, merita cumparata o asemenea casa?


si cum i-a dat Primaria certificat de urbanism si autorizatie de constructie fara ca sa ai un plan facut de arhitect autorizat?
basca N autorizatii de la mediu, electrica,etc


 negociator, on May 22 2009, 09:12, said:

Ai dreptate... :( Dar stii care-i problema? Noi (familia mea) ne dorim foarte mult o casa cu curte, dar nu avem bani. Avem insa de vanzare un apartament cu patru camere in sectorul 6. Iar proprietarul casei asteia din Ilfov este unul dintre cei care accepta un schimb: casa lui "la rosu" contra unui apartament de patru camere in Bucuresti (casa lui are living plus patru dormitoare, am uitat sa mentionez)...

si ce smen ai facut? mai bagi o caruta de bani ca sa o finisezi, mai ales daca e csa mare.

macar ala , da o matura in apartamentul tau si se muta a doua zi.

Tu unde stai din momentul in care vinzi apartamentul si pana finisezi casa?

nu mai bine iti iei o bucatica de teren, acum ca au scazut si inca o sa mai scada preturile si-ti faci singur casuta viselor?
macar ai control asupra preturilor si asupra calitatii.
stii tu ca a respectat normele, care repet, musai sunt in proiectul facut de arhitect?
ca fundatia e conform proiectului?la adancimea din proiect?
ca ti-a pus fier de 14 si nu de 10? ca betonul e la formula corecta?

Edited by allyn1985, 22 May 2009 - 14:54.


#9
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Nu stiu cum a construit-o, dar si eu am avut o problema asemanatoare:
Vazut casa, intrebat, avea ceva probleme, dar nu grave.
Am ajuns la fundatie: ca in spate are 50 cm (asta dupa ce eu primisem proiect cu 2,5 metri pentru casa de lemn).
Imediat am intrebat: dar un proiect, ceva aveti?
Ca sa vedeti, de fapt, terenul nu e inca in intravilan, ca am facut casa eu, ca una ca alta.
Ok, am spus multumesc si am plecat.

Omul avea fundatie 50 cm adancime, iar in spatele casei era ditamai dealul cu urme de alunecari, pe langa casa si in beci avea umezeala - a spus ca dealul aluneca, a spus ca din cand in cand e mezeala in beci - nu a incercat sa ne pacaleasca, dar din pacate nu avea acte, proiect....

#10
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

 stuiberv, on May 22 2009, 15:53, said:

Nu stiu cum a construit-o, dar si eu am avut o problema asemanatoare:
Vazut casa, intrebat, avea ceva probleme, dar nu grave.
Am ajuns la fundatie: ca in spate are 50 cm (asta dupa ce eu primisem proiect cu 2,5 metri pentru casa de lemn).
Imediat am intrebat: dar un proiect, ceva aveti?
Ca sa vedeti, de fapt, terenul nu e inca in intravilan, ca am facut casa eu, ca una ca alta.
Ok, am spus multumesc si am plecat.

Omul avea fundatie 50 cm adancime, iar in spatele casei era ditamai dealul cu urme de alunecari, pe langa casa si in beci avea umezeala - a spus ca dealul aluneca, a spus ca din cand in cand e mezeala in beci - nu a incercat sa ne pacaleasca, dar din pacate nu avea acte, proiect....


mai sa fie?!dar ce are omul ala acolo, bloc?
fundatia casei mele  are 90 cm adancime , ca in proiect, masurata de mine( am facut in regie proprie ca sa controlez la sange si pretul si calitatea)

Pai 1:terenul trebuie sa fie INTRAVILAN CONSTRUIBIL, ca asa poate fi si INTRAVILAN agricol.

Asta apare in certificatul de urbanism.

pe baza acestuia si a 100 de avize+ PAC (proiectul pentru autorizatie de constructie) se emite de la primarie AUTORIZATIA DE CONSTRUCTIE.

Cine ridica macar o caramida fara AC  risca amenda mare, sau spaga pe masura.

Pentru initiator:

Nu te baga sa cumperi ceva pentru care ala care vinde nu are AC, proiect de arhitectura, cadastru.
Casa NU E FINALIZATA. in mod cert i-au scris pe Receptie "a se urmari finalizarea in timp.I-au dat-o ca sa-si faca cadastrul si intabularea.
Daca ai incerca sa faci asta cu o banca, te-ar flitui imediat evaluatorul trimis de banca,nici nu stau la discutie.

Edited by allyn1985, 22 May 2009 - 15:02.


#11
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
NU cumpara nimic. Mergi mai departe.

#12
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006

 allyn1985, on May 22 2009, 15:59, said:

mai sa fie?!dar ce are omul ala acolo, bloc?
fundatia casei mele  are 90 cm adancime , ca in proiect, masurata de mine( am facut in regie proprie ca sa controlez la sange si pretul si calitatea)

Stiu ca e offtopic, dar na :).

http://forum.softped...howtopic=433655

Am pus acolo poze dupa planurile primite pentru casa mea.

Am la fundatie intr-o parte 2.5 metri, in alta peste 3.

Fara beci, terenul e inclinat.

EDIT: Stratul de fundare e pe la 1,2 metri, dar cam tot pe acolo am si ceva apa, de aia terenul va trebui inaltat cu 60 cm...

Ei, eu stiind asta, cand am vazut ca omul facuse doar 50 cm tot pe teren inclinat, iti dai seama cum am fugit? :)

Edited by stuiberv, 22 May 2009 - 15:09.


#13
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

Mie nenea de la o statie de betoane cu nume sonor mi-a zis ca in general are doua categorii de clienti: aia care fac pentru ei si aia care fac pentru altii. Primii urca clasa de beton, ceilalti o coboara fata de proiect...
Si aia care respecta proiectul si comanda clasa de beton exact ca in proiect, pentru cine construiesc?  :D

Negociator, eu nu as cumpara o casa noua fara poze din momentul executiei daramite fara proiect de rezistenta/arhitectura. Fugi nene cu zece picioare sa nu iti para rau mai tarziu.

Edited by lifestyle2000, 22 May 2009 - 15:13.


#14
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009

 stuiberv, on May 22 2009, 16:08, said:

Stiu ca e offtopic, dar na :).

http://forum.softped...howtopic=433655

Am pus acolo poze dupa planurile primite pentru casa mea.

Am la fundatie intr-o parte 2.5 metri, in alta peste 3.

Fara beci, terenul e inclinat.

EDIT: Stratul de fundare e pe la 1,2 metri, dar cam tot pe acolo am si ceva apa, de aia terenul va trebui inaltat cu 60 cm...

Ei, eu stiind asta, cand am vazut ca omul facuse doar 50 cm tot pe teren inclinat, iti dai seama cum am fugit? :)

Pentru a nu se crea confuzii cred ca este mai bine de spus adancimea de fundare este la cca 1,5 m. Altfel se cam compara mere cu pere.
Degeaba spui ca fundatia are 2,5 m (distanta intre cota 0,00 si cota de fundare, daca intre cota 0,00 si cota terenului amenajat ai 1 m.

Edited by radu3333, 22 May 2009 - 15:21.


#15
mihilc

mihilc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 10.10.2006
Daca aceasta casa este in Cornetu si are un perete semirotund asa, te rog da-mi pm sa iti spun ce s-a intamplat cu un prieten al meu si acesti proprietari si ce "teapa" era sa isi ia.

#16
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008

 mihilc, on May 22 2009, 20:36, said:

Daca aceasta casa este in Cornetu si are un perete semirotund asa, te rog da-mi pm sa iti spun ce s-a intamplat cu un prieten al meu si acesti proprietari si ce "teapa" era sa isi ia.

Nu e in Cornetu. Casa de care zic eu e pe la Domneshti.

#17
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

 lifestyle2000, on May 22 2009, 16:11, said:

Si aia care respecta proiectul si comanda clasa de beton exact ca in proiect, pentru cine construiesc?  :D

Negociator, eu nu as cumpara o casa noua fara poze din momentul executiei daramite fara proiect de rezistenta/arhitectura. Fugi nene cu zece picioare sa nu iti para rau mai tarziu.


aia care se respecta pastreaza si factura de la statia de betoane si in general toate facturile de la materiale, ca sa dovedeasca, eventualului cumparator,
ce naiba a bagat el in acea casa.

Plus poze din diferitele stadii ale casei, de la fundatie, cofraje,etc.

#18
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

 stuiberv, on May 22 2009, 14:08, said:

Stiu ca e offtopic, dar na :).

http://forum.softped...howtopic=433655

Am pus acolo poze dupa planurile primite pentru casa mea.

Am la fundatie intr-o parte 2.5 metri, in alta peste 3.

Fara beci, terenul e inclinat.

EDIT: Stratul de fundare e pe la 1,2 metri, dar cam tot pe acolo am si ceva apa, de aia terenul va trebui inaltat cu 60 cm...

Ei, eu stiind asta, cand am vazut ca omul facuse doar 50 cm tot pe teren inclinat, iti dai seama cum am fugit? :)



Eu sunt pe partea cealalta a lacului unde  ai tu terenul si studiul geo a gasit  pamant bun de fundare pe la 1,7 m fata de cotat terenului natural (CTN). Apa nu a gasit pana la adancimea de 6 m cand s-au oprit din forat.Tine cont ca am o latura a terenului la lac .

Vezi cat de relative sunt lucrurile astea  :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate