Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

probleme update Spybot Search & Destroy

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
crisio

crisio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 08.06.2006
Am de muulta vreme problema asta. Nu pot face update-uri la definitii sau program pt Spybot S&N. Ii dau "search for updates" si el cauta, cauta, si apoi afiseaza urmatorul mesaj: "Fisierul de informatii pt actualizare nu a putut fi descarcat!" Asa ca sunt nevoit sa-mi fac actualizarile manual periodic, descarcand fisierul cu update de pe diverse site-uri. Ca de pe site-ul oficial Spybot nu pot. Pt ca tot cam de cand nu pot descarca actualizarile nu merge nici site-ul lor, nu se incarca. Nici cu IE, nici cu Firefox. Am dezinstalat programul si am instalat ultima versiune. Nimic. Folosesc in paralel Avast! antivirus si ZoneAlarmFirewall. Am verificat regulile la firewall si el, Spybot, are acces nelimitat la internet. Curios e ca aceeasi combinatie o folosesc de 3 ani, astea trei chestii, si numai de vreo 4 luni am problema asta, inainte era ok. Vreo idee ce as putea sa fac sa remediez problema?

#2
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Incearca cu update-ul offline: http://www.spybotupd...sd_includes.exe

Apoi ruleaza un scan cu el.

#3
crisio

crisio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 08.06.2006
am updatat, scanat si n-am nici o "insecta". am scanat si cu Malwarebytes Anti-Malware si tot nimic. si site-ul tot nu merge si "search update" la fel. am incercat eu tot felul de solutii pana sa ajung aici, inclusiv am "gugalit" la greu de mai multe saptamani. n-am nimic suspect nici cu hijack. am identificat toate procesele care ruleaza si sunt legitimate. ciudata problema.... cred ca reinstalarea windowsului ar rezolva-o, dar n-am chef sa ma apuc de reinstalat numai pt atata lucru.

#4
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Eu cred ca e ceva ce blocheaza accesul la net al aplicatiei.

La ping raspunde respectivul site de update ?!

#5
crisio

crisio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 08.06.2006
Ping zice ca: "request timed out". Trimis 4 pachete, primite 0, pierdute 4. pierdere 100%. Alte site-uri n-au treaba cu pingu'.

#6
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Verifica site-ul sa nu fie blocat din fisierul hosts.

Edited by crysty2k5, 13 May 2009 - 22:20.


#7
crisio

crisio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 08.06.2006
nu apare adresa site-lui, www.safer-bla-bla-bla in lista aia din fisierul hosts

#8
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Descarca SUPERAntiSpyware si salveaza-l pe Desktop.
Instaleaza-l, apoi deschide fereasta principala si apasa Check for Updates...
Dupa update, apasa Scan Computer...Asigura-te ca e bifat Perform Complete Scan si apasa Next.

Posteaza apoi aici rezultatele scanarii.

#9
crisio

crisio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 08.06.2006
I-am dat complete scan si pot sa zic ca nu mi-a detectat nimic, doar o amarata de Adware Tracking Cookie, ad.yieldmanager. In rest, totul e curat. Si am mai observat acuma ceva la Spybot. Il am instalat si la birou, unde la versiune imi arata ca e 1.6.2, pe cand pe compul cu draci, desi am instalat sigur versiunea 1.6.2., imi zice ca e 1.6.0. si nici meniul pop-up nu arata ca si cel de la 1.6.2. F. curios...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate