Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 

Tuns pisica la domiciliu.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
miha_pinkcat

miha_pinkcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 27.11.2008
Mama mea are un motan birmanez,in varsta de 12 ani,pe care doreste sa-l tunda.Motanul are cam 13 kg si din cauza ca este foarte grasut nu se poate spala singur pe blanita de pe spate.Asa ca ii apar destul de des cateva ghemulete de blana incalcita,care trebuiesc taiate cu foarfeca.Mama nu mai poate sa-l tunda ,ca in fiecare vara,asa ca acum caut pe cineva care se pricepe sa faca asta si sa aiba si masina de tuns speciala pentru parul pisicilor.
Motanul a mai fost tuns acum 6 ani ,dar la un cabinet specializat,unde a stat ca ...mamaliga.In ciuda marimii,este cel mai prostanac cotoi din lume,nu musca,nu zgarie(lucruri dovedite la venirea in contact cu un copil de 5 ani caruia ii place sa ia motanul pe post de calut).
Din motive obiective,nu mai avem cum sa ducem noi motanul la un cabinet,asa ca va intreb daca cunoasteti pe cineva care vine direct la domiciliul pisicii.
Pe alte site-uri am gasit,dar la pretul de 100 ron...cam scump,tinand cont ca nu vreau sa-l vopseasca sau sa-i faca permanent.

PS-Stiu ca nu e bine sa tunzi pisica,dar am cateva motive pe care nu le-am scris aici,din dorinta de a nu va plictisi.

#2
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
desi nu este chiar un raspuns , eu am tuns o persana in noiembrie la facultatea veterinara - str masina de paine , de langa cimitirul reinvierea cu 50 lei .

#3
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,075
  • Înscris: 22.06.2004
voi tundeti pisicile din cauza ca va este lene sa le pieptanati? nais

ps: sa le tundeti la 0 ca sa nu va mai chinuiti cu ele asa de des

#4
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
desi nu e subiectul meu , cred insa ca nu te priveste de ce tund eu pisica .
din pacate chiar tunsa foarte scurt , nu stiu daca exista 0 si chiar daca exista , blana unei persane are 3 feluri de par , in aceste 6 luni care au trecut ,  blana a crescut la loc .

#5
foxyl

foxyl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.05.2009
daca are cineva nevoie tuns pisici si catei la domiciliu 0755049270 preturi avantajoase

#6
miha_pinkcat

miha_pinkcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 27.11.2008

 conu71, on May 8 2009, 15:57, said:

voi tundeti pisicile din cauza ca va este lene sa le pieptanati? nais

ps: sa le tundeti la 0 ca sa nu va mai chinuiti cu ele asa de des

Mda...Crezi ca avea rost sa fi atat de acid? Pai hai sa-ti raspund...Mama are glaucom,nu vede sa mai tunda ea pisica si ii este frica sa n-o raneasca....De pieptanat ,motanul nici nu vrea sa auda,dispare in cateva secunde.mama nu se poate "baga" dupa el prin diferitele ascunzatori ale cotoiului...Sa-ti spun si de ce? Simplu,are gonartroza(nu-ti mai explic ce inseamna boala asta).Motanul vara moare de cald si fiind extrem de gras nu se mai poate spala singur...
Eu nu am zis ca vreau sa chinuiesc animalul,ca nu sunt nebuna!
Daca ma poti ajuta cu un raspuns la ceea ce v-am rugat,e ok. Sa ii critici pe altii e usor,sa ii ajuti e mai greu.
Acum sper ca ai inteles ca nu lenea o face pe mama sa caute un veterinar sau un frizer de pisici :lol: .

 HADE 61, on May 8 2009, 17:50, said:

desi nu e subiectul meu , cred insa ca nu te priveste de ce tund eu pisica .
din pacate chiar tunsa foarte scurt , nu stiu daca exista 0 si chiar daca exista , blana unei persane are 3 feluri de par , in aceste 6 luni care au trecut ,  blana a crescut la loc .

Multumesc...
Nu vreau sa tund pisica la chelie,ci ceva gen nr. 1 la barbati....Parul ii creste cam in 4 luni,din ceea ce am observat eu in anii trecuti.Mama sta la ultimul etaj,are 2 pereti exteriori si soarele in geam pana pe la 13-14. Noaptea e si mai rau,ca om poti spune ca faci sauna,darmite bietul cotoi...Stiu ca isi pot regla temperatura,dar nu cred ca e cazul lui Ottonel (asa il cheama pe motan).Sta cu limba scoasa,se ascunde in baie pe gresie si eventual ne mai trezim ca iar raceste...Am mai patit asa cu el si in trecut...

#7
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008

 miha_pinkcat, on May 8 2009, 23:41, said:

si fiind extrem de gras nu se mai poate spala singur...

Poi si din vina cui a ajuns in halul acela?

#8
miha_pinkcat

miha_pinkcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 27.11.2008

 peterbald, on May 9 2009, 15:49, said:

Poi si din vina cui a ajuns in halul acela?


Daca imi poti da o sugestie la ce v-am intrebat ,e ok,dar tu vrei raspunsuri la alte probleme....
E gras poate si din vina mamei care l-a hranit  si l-a rasfatat prea mult,dar de aproape 2 ani ii cumpara mancare de regim,adica mancare pentru pisici de interior,blana,rinichi si silueta....Si crede-ma ca ii da sa manance cu portia.Am fost cu el la doctor anul trecut,cand l-am si tuns.Dr. a spus ca asa e el,mai gras spre obez,poate unde e si castrat de 9 sau 10 ani, plus ca nu-i place sa se joace,prefera sa doarma sau sa se uite la vrabii...L-am scos si la plimbare in fata blocului,dar s-a speriat cumplit. :lol: (cred ca vecinii si-au definitivat impresia despre mine cand m-au vazut cu motanul tinut in ham).
CONCLUZIE
Nu v-am intrebat unde eutanasiez pisicul sau cum il pot tortura,ci doar daca stiti pe cineva care tunde mai ieftin la domiciliu...Daca vreti sa va indreptati atacul spre cineva,v-as recomanda topicul acela cu,,,sa ucidem cainii maidanezi,tot pe Softpedia....

#9
aurel23ro

aurel23ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 19.01.2007

 HADE 61, on 8th May 2009, 15:46, said:

desi nu este chiar un raspuns , eu am tuns o persana in noiembrie la facultatea veterinara - str masina de paine , de langa cimitirul reinvierea cu 50 lei .



Acelasi pret, 50 ron, este si la cosmeticaanimale.ro numai ca ei tund la domiciliu, in pret este inclus si taiatul unghiilor si un consult veterinar din partea unui medic veterinar.Detalii la 0764152597

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate