Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Ierbicid

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
IDC

IDC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.04.2008
Am alee din placi mari de piatra de mare si printre ele imi ies buruieni, cu ce le pot termina rapid pana nu cresc prea mari?

#2
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008

 IDC, on Apr 5 2009, 20:44, said:

Am alee din placi mari de piatra de mare si printre ele imi ies buruieni, cu ce le pot termina rapid pana nu cresc prea mari?

Pentru buruienile din alee eu am dat astazi cu Sencor wg (70%metribuzin, asa scrie pe plic). Daca le va extermina (sau nu) iti voi putea spune peste cateva zile.

#3
IDC

IDC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.04.2008

 dino2, on Apr 5 2009, 21:00, said:

Pentru buruienile din alee eu am dat astazi cu Sencor wg (70%metribuzin, asa scrie pe plic). Daca le va extermina (sau nu) iti voi putea spune peste cateva zile.
De unde l-ai luat? Chiar sunt curios daca merge ca deja sunt maricele si nu vreau sa le tund cu masina...

#4
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 IDC, on Apr 5 2009, 20:44, said:

Am alee din placi mari de piatra de mare si printre ele imi ies buruieni, cu ce le pot termina rapid pana nu cresc prea mari?


Roundap, 1/2 litri la 5 litri de apa dat cu pensula sau bidineaua.
e cel mai eficient ierbicid total.

#5
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
exista ierbicid care omoara doar iarba si alte buruieni si lasa intact gardutul viu?

#6
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 anknic, on Apr 6 2009, 12:21, said:

exista ierbicid care omoara doar iarba si alte buruieni si lasa intact gardutul viu?

sare DMA, dar mergi la orice farmacie fitosanitara si cere ierbicid pentru gazon.
omoara tot, mai putin ierburile din familia gazonului, graminee.

#7
IDC

IDC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.04.2008
Multam fain trestie de balta, maine ma apuc de treaba

#8
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 trestie-de-balta, on Apr 6 2009, 23:06, said:

sare DMA, dar mergi la orice farmacie fitosanitara si cere ierbicid pentru gazon.
omoara tot, mai putin ierburile din familia gazonului, graminee.


pai eu gazonul as dori sa il decimez. in fata si spatele blocului am 2 micute gradinite. vecinul a plantat gazon inainte sa ma intrebe pe mine, iar adpp-ul a plantat gardut viu. problema e asa: anul trecut am pus floricele dupa ce am sapat bine iarba. cand dadeau floricelele sa iasa a venit adpp-ul si a tuns iarba care incepuse sa mijeasca iar (ca deh, e plantat gazon) si bineinteles ca au ras si floricelele mele (de-mi venea sa plang cand am venit acasa si am vazut). anul asta ma gandeam cum sa scap de gazon fara sa ucid gardul viu (pe logica: daca nu e iarba adpp-ul nu vine sa tunda, deci nu imi ucide si florile).

cred ca voi folosi solutia de avarie: am facut rost de cauciucuri uzate, le umplu cu pamant si plantez doar in ele floricele, cum sunt deasupra gazonului florile nu vor fi sufocate de gazon si nici adpp-ul nu va putea sa le tunda...si va arata si relativ frumos (relativ ca daca aveam bani faceam niste chestii frumoase de dale de beton, dar am facut o estimare de cost si ma ducea la vreo 10 mil si e cam mult pentru criza asta...). eventual vopsesc toate cauciucurile in verde!

#9
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008

 IDC, on Apr 5 2009, 21:04, said:

De unde l-ai luat? Chiar sunt curios daca merge ca deja sunt maricele si nu vreau sa le tund cu masina...

Esec!. astazi, la doua zile de la aplicarea erbicidului, toate balariile sunt la locul lor, sanatoase si voiase.

Voi incerca si Roundap-ul propus de trestie-de-balta. Sper sa mearga.

#10
Tavi Rusu

Tavi Rusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.12.2005
Eu am sapat acum terenul si vreau sa dau cu un ierbicid inainte de semanat.
De la o fitosanitara mi-au dat o sotutie STOMP parca.
Este bun?
Ce alte lucrari, erbicide, imi recomandati ca dupa semanat sa iasa cat mai putine buruieni?
Cu multumiri
Octavian

#11
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 20.04.2008

 dino2, on Apr 7 2009, 08:31, said:

Esec!. astazi, la doua zile de la aplicarea erbicidului, toate balariile sunt la locul lor, sanatoase si voiase.

Voi incerca si Roundap-ul propus de trestie-de-balta. Sper sa mearga.

Noi folosim ca o "solutie finala " Roudup( glifosat) amestecat cu Cornar (sare amina), 300 ml si 300 ml la o masina de pulverizat de 16 litri, la care mai adaugam si 75 ml de gual (oxifluoren ) pentru seminte. Rezultatul e garantat nu scapa nimic.. Oricum indiferent cu ce ai dat eu cred ca trebuie sa mai astepti cateva zile ca sa se vada un rezultat. Primavara devreme ierburile mor destul de greu .

#12
wegviLVGAsdf

wegviLVGAsdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.03.2009

 trestie-de-balta, on Apr 5 2009, 20:06, said:

Roundap, 1/2 litri la 5 litri de apa dat cu pensula sau bidineaua.
e cel mai eficient ierbicid total.
intradevar e cel mai bun,dar nu e nevoie de jumate de litru la 5 litri de apa. Poti sa pui 100 de grame la 5 litri, si da-l cu o stropitoare din aia cu presiune,cum dai pe cartofi...si inca ceva,nu astepta rezultate imediate.Efectul maxim si-l face dupa 3 saptamani, in primele zile doar o stagneaza, dar sa vezi ca peste 10 zile incepe sa moara, deci dai si ai rabdare

Edited by wegviLVGAsdf, 09 April 2009 - 19:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate