Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Cel mai frumos oras din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
bogdan_galetuse

bogdan_galetuse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 26.03.2008
Propun un concurs in care sunt invitati toti userii softpedisti sa posteze cele mai frumoase imagini din orasul in care locuiesc. Imaginile ar trebui sa fie cat mai reprezentative pentru orasul respectiv, nu am inca idee cum putem organiza acest concurs, eventual sa facem un subtopic pe regiuni.

  Termenul concursului este deocamdata nelimitat si se va incheia in momentul in care fiecare regiune are deja postate fotografii demne de a fi votate.

  Votarea: se va face cu  poll  la incheierea inscrierii imaginilor  si pot vota toti userii.

  Premiul: Evident recunostinta noastra si un tricou inscriptonat cu un text surpriza.

Bonus: Propun o excursie/intalnire in orasul castigator a tuturor participantilor la acest concurs.



Orice sfat, ajutor in defasurarea acestui concurs este binevenit

________________________________________________________

CONCURS

Tema : Cel mai frumos oras din Romania

Imaginile trebuie sa reflecte cel mai bine orasul dumneavoastra, pot fi si obiceiuri sau orice credeti ca este reprezentativ (liber la imaginatie).


Regulament:

1: Oricine are voie sa posteze maxim trei fotografii
2: Sunt admise mai multe fotografii ale unui singur oras(atentie va afecta clasamentul final)
3: Se accepta orice prelucrare a fotografiilor.
4: Sunt permise comentarii in timpul concursului numai cu tenta fun(polemici si comentariile rautacioase nu vor fi luate in seama)
5: Regulamentul se poate schimba, bineinteles numai de mine  
6: Fotografiile imi vor fi trimise pe PM, le voi posta eu in functie de nr lor. Imi rezerv dreptul de a nu introduce in concurs fotografiile foarte slabe, asta in avantajul votului final

Perioada de inscriere: 6.04.2009- 3.05.2009

Votarea: Orcine poate vota o singura data, o singura fotografie in perioada: 5.05.2009-17.05.2009


Modalitatea de notare:

- fiecare vot inseamna 1 punct
-nr de voturi vor fi adunate pe orase, dar va fi impartit la nr de fotografii astfel: daca timisoara are 10 fotografii si aduna un nr de 8 voturi, punctajul final va fi 0.8, adica 8:10(sper sa fiu inteles, nu sunt matematician), de aici tragem concluzia ca nu numarul de fotografii castiga.

Premii:

Vor fi doua premii

1 Cel mai frumos oras( nr de voturi calculat dupa formula mea)
2 Cea mai frumoasa fotografie(fotografia cu cele mai multe voturi)

Premiantii vor primi cadouri suportate de mine(m-am gandit si ce, dar prefer sa fie surpriza, voi anunta la final)


In functie de orasul castigator si disponibilitatea concurentilor as vrea sa organizez si o excursie in orasul cu pricina pentru inmanarea premiilor si o mica petrecere.


SUCCES

Edited by caramell, 03 April 2009 - 12:23.


#2
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
pai tu de ce mai zici de concurs .. oricum voi timisorenii ziceti ca tm e cel mai tare si mai frumos :P [ nu vreau sa aprind decat cel mult o tigara s-o fumez ]

eu nu ma bag. ca in calarasi n-am mai calcat de mult :lol: si chiar n-aveti ce vedea acolo

#3
misu_d

misu_d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 28.10.2006
Felicit initiativa. Poate asa mai iesim din casa pentru a fotografia/redescoperi orasul despre care credem ca nu mai are nimic nou de oferit.

#4
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Corect, dar ca sa nu moara totul pe drum, trebuie un mic regulament.

Propun: termen limita 15 mai, votare 15 mai - 1 iunie.
Format jpeg, lungime + latime < 2000.
Se admit orice prelucrari.
Alegem un sef - propun pe initiatorul topicului.
Pentru fiecare lucrare intrata in concurs, autorul plateste o taxa modica, sa zicem 10 lei. Astfel nu se vor urca toate incercarile si penibilitatile. Seful va stabili cum se trimit banii. Din banii stransi, jumatate este fond de premiere, cu jumatate se iese undeva, in timpul excursiei in orasul castigator.
Pentru a nu dezavantaja orasele mici, cu mai putini forumisti, propun ca orasul castigator sa se decerneze prin totalul de puncte adunate, impartit ls numarul de cadre din concurs pentru localitatea respectiva.

As dori totul sa fie pe fata, fara nici o secretomanie, la fiecare poza sa avem autorul, titlul si locatia, iar intrarea in concurs sa fie confirmata de sef, dupa ce a primit taxa de participare.

Edited by DSops, 02 April 2009 - 13:01.


#5
bogdan_galetuse

bogdan_galetuse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 26.03.2008

View PostDSops, on Apr 2 2009, 13:00, said:

Corect, dar ca sa nu moara totul pe drum, trebuie un mic regulament.


Pentru fiecare lucrare intrata in concurs, autorul plateste o taxa modica, sa zicem 10 lei.

As dori totul sa fie pe fata, fara nici o secretomanie, la fiecare poza sa avem autorul, titlul si locatia, iar intrarea in concurs sa fie confirmata de sef, dupa ce a primit taxa de participare.


Eu as dori fara nici o taxa, tricoul si eventual mici cadouri surpriza le voi suporta personal.

Eu zic ca in doua zile sa avem un regulament, dar in principiu se va vota fiecare fotografie in parte, urmand sa facem si un clasament in functie de raportul oras/nr de foto.

Asadar avem doua zile de gandit regulament...

#6
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Ma mut in alt oras si revin cu poze :D

#7
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postbogdan_galetuse, on Apr 2 2009, 11:53, said:

tricou inscriptonat cu un text surpriza.
iar textul surpriza va spune "Tot Timisoara-i mai misto, bai fraiere!"  :thumbup:

in afara glumei, fiind locatar de Bucuresti, imi dau seama ca nu am nicio sansa  :console:

#8
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Schimbati numele concursului in "Cea mai buna fotografie din orasul meu urat" :D

Pana la urma cine spune ca nu se pot face fotografii bune in locatii naspa? :P

#9
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 02.04.2002
Zici sa incepem postarea aici? Nu mai bine tinem private numele pozarului? Mia bine iti trimitem tie pe pm pozele iar tu le vei posta aici doar cu numele.

#10
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006
Atentie la dimensiunea pozelor! :D
Nu mai mult de 300KB si maxim 1024px pe latura mare.

Edited by caramell, 03 April 2009 - 08:52.


#11
bogdan_galetuse

bogdan_galetuse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 26.03.2008

View PostNyana, on Apr 3 2009, 09:40, said:

Zici sa incepem postarea aici? Nu mai bine tinem private numele pozarului? Mia bine iti trimitem tie pe pm pozele iar tu le vei posta aici doar cu numele.



buna idee, prima data sa-mi golesc mesageria.... :P

ma gandesc

#12
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Scuze, dar nu e chiar bine. Daca pune cineva o pleasna, sunt penalizati ceilalti? Ma inteleg cu prietenii sa pun 20 poze proaste cu Bucurestiul: l-am scos din concurs...
Propun sa se faca media doar pentru primele 3 clasate. Un user = un vot, iar nu merge - orasele mari vor fi avantajate. Trebuie altfel, dar nu stiu cum...  Daca are cineva acces la un critic impartial(!), ar putea fi o solutie.

Edited by DSops, 03 April 2009 - 11:52.


#13
bogdan_galetuse

bogdan_galetuse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 26.03.2008

View PostDSops, on Apr 3 2009, 12:48, said:

Scuze, dar nu e chiar bine. Daca pune cineva o pleasna, sunt penalizati ceilalti? Ma inteleg cu prietenii sa pun 20 poze proaste cu Bucurestiul: l-am scos din concurs...
Propun sa se faca media doar pentru primele 3 clasate.


suntem totusi pe aria fun, eventual daca o sa fie fotografii "iola" o sa incalc regulamentul si nu o sa le postez  si da , cred ca o sa facem si o medie a primelor clasate, asta si in functie de numarul fotografiiloe intrate in concurs.

o sa ne gandim si la vot, pana atunci sa faceti fotografii frumoase....

Edited by bogdan_galetuse, 03 April 2009 - 11:53.


#14
MasterMoll

MasterMoll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 11.06.2007
Mă bag și eu. De precizat că poți locuii și-n Paris, dar dacă fotografia nu îi arată potențialul, degeaba.

Edited by MasterMoll, 03 April 2009 - 12:44.


#15
bogdan_galetuse

bogdan_galetuse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 26.03.2008
Bun se pare ca de luni putem incepe, aveti regulamentul in primul post.

Succes

#16
bogdan_galetuse

bogdan_galetuse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 26.03.2008
Inca astept otografii pe privat, pana acum nu am primit niciuna   :confuzzled:

voi anunta si premiile in curind

#17
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 02.04.2002
Stai ca mai este 1 luna :) avem de triat mai facem niste ture prin oras, mai asteptam o ceata sau o lumina deosbita...vine si pozele.

Caramel/Tudor puteti sa faceti topicul asta sticky?
Senchiu.

#18
klaudiakrueger

klaudiakrueger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 26.02.2007

View PostNyana, on Apr 8 2009, 09:06, said:

Stai ca mai este 1 luna :) avem de triat mai facem niste ture prin oras, mai asteptam o ceata sau o lumina deosbita...vine si pozele.

* o ceata? pai atunci ce se mai vede din mandrete de oras? adica na...

* din arhiva nu merge?

thanx

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate