Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

casa in oglinda-mihailesti gr

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
elamyro

elamyro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 05.01.2009
deschid si eu un jurnal pentru viitoarea noastra casuta. va fi o casa in oglinda, cu fratele meu, nu prea mare caci nu ne-a permis suprafata dar suficiet de mare in comparatie ca acum locuim intr-o garsoniera, my husband, me and my baby girl.
ah si am uitat si 2 pisicute persane.
bani nu avem prea mutli dar speram ca sufient sa reusim sa o ridicam si amenaja parterul, avand in evdere ca tatal meu e de meserie finisaile la etaj putem sa le facem in timp cu el.
vreo o casa P+E, suprafata sol pt tot duplex-ul 135 mp.nu putem mai pul caci POT avem 30% max.terenul e de 439 mp.
in final e suficient caci nu vrem un conac.
momentan tb sa gasesc un arhitect pentru proiect, am ceva dar nu definitivat. ce preturi mai sunt pentru un proiect complet?are cineva un proiect pt duplex?

#2
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008
ai proiectul,C.U si A.C?
vad ca tu cauti deja schela si betoniera.
esti f precauta!

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
exact asta caut si eu, un proiect pentru un duplex, ~120 mp la sol pentru tot duplexul
deocamdata am vorbit cu un arhitect, dar nu m-a lamurit prea mult referitor la preturi si modele, urmeaza sa ma intalnesc in viitor
ca idee, ce as cam vrea eu, dar nu am decat niste schite si cred ca e cam complicat

Attached Files



#4
elamyro

elamyro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 05.01.2009

View Postaeon, on Mar 31 2009, 15:14, said:

exact asta caut si eu, un proiect pentru un duplex, ~120 mp la sol pentru tot duplexul
deocamdata am vorbit cu un arhitect, dar nu m-a lamurit prea mult referitor la preturi si modele, urmeaza sa ma intalnesc in viitor
ca idee, ce as cam vrea eu, dar nu am decat niste schite si cred ca e cam complicat

unde vrei sa construiesti?
eu am vorbit astazi cu cineva, mi-a dat un pret ok zic eu, pt 130 mp la sol, p+1,cu 2 beciuri, PAC 4500 lei, daca vreau si detalii pentru partea de structura 8000.eu mi-am facut ceva intr-un program  3D Home architect design delux 8, m-am "jucat " vreo 2 luni sa fac un proiec, schita mai bine zis si am reusit, zic eu, sa vedem ce zice un arhitect.


eu vreau ceva la 7,7-8 latime si 17-17,5 lungime, am terenul ingust, deschidere 11.8

#5
elamyro

elamyro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 05.01.2009
gata cu proiectul, am ajuns la varianta finala, care se preteaza cel mai bine pt ce dorim, si pana pe 15 mai o sa fie gata.
sa vedem cu certificatul de urbanism in cat timp iese caci e nevoie sa prezint o copie arhitectului, asa prevede mai nou legislatia.
intre timp am luat niste oferte de pe piata, am gasit porotherm la 290 lei, transport inclus, cred ca e un pret bun.are cineva ofrte mai bune?

#6
elamyro

elamyro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 05.01.2009
am nevoie urget de un excavator, zona mihailesti, cine stie pe cineva?

#7
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postelamyro, on May 11 2009, 12:28, said:

am nevoie urget de un excavator, zona mihailesti, cine stie pe cineva?


Vezi ca pe baraj la Mihailesti este un garaj cu utilaje, Proprietarul este Denis. Vorbeste cu el. E foarte OK.

#8
elamyro

elamyro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 05.01.2009
o parere, inginerul mi-a facut fundatia astfel: lat 60 adancime90,pe fund 10-12cm pitris, talpa fundatiei pe o inaltime de 40cm beton, cu fier pus sub forma de U si apoi 3 sau 4 bari in interior, pe lung, apoi elevatia perneste pe 30cm cu grinda de fundare pana la inaltimea unde va fi prima placa.
este ok aceasta varianat? din ce am inteles de la cei care lucreaza va fi foarte greu sa cofreze/decofreze in interiorul santului.
a mai facut cineva asa?

Edited by elamyro, 18 May 2009 - 13:02.


#9
elamyro

elamyro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 05.01.2009
se pare ca nu voi primi niciun raspuns la intrebarea mea,
atasez cateva poze, cu fundatia si turnarea talpii fundatiei

Attached Files



#10
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

View Postelamyro, on 29th May 2009, 05:17, said:

se pare ca nu voi primi niciun raspuns la intrebarea mea,
atasez cateva poze, cu fundatia si turnarea talpii fundatiei
  

balizele nu se pun asa aproape de santul de fundare,stanjenesc circulatia si daca se folosesc ca bare de sprijin la iesirea din sant ... le-ai pus degeaba... distanta trebuie sa fie de cel putin 3 m de sant ...
Faci  lucrarea in familie ?

Ca sa primesti niste raspunsuri pune niste planuri ,schite  din proiect .

Edited by mcbos, 29 May 2009 - 08:15.


#11
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008
etrierii foarte rar pusi.
ia pune planurile de rezistenta.

#12
a_man_ro

a_man_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.06.2007
daca nu ai plan de structura fa-ti unul cat mai repede, desi nu pare o sa economisesti multi bani...o sa vezi la sfarsit ce bine o sa fie.
eu vorbesc din proprie experienta.

#13
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,555
  • Înscris: 10.05.2007
Ciudata maimuta......ori structuristul s-a zgarcit la fier, ori echipa ori tu. Care etrieri Claudia? Eu vad doar niste bete iesite din pamant....
Iar la stalpi....parca sunt pentru garduri din boltari.

#14
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008

View PostAstrul, on 29th May 2009, 11:51, said:

Ciudata maimuta......ori structuristul s-a zgarcit la fier, ori echipa ori tu. Care etrieri Claudia? Eu vad doar niste bete iesite din pamant....
Iar la stalpi....parca sunt pentru garduri din boltari.


eu am incercat mai usor! :rolleyes:
Pe bune, din cate jurnale am citit pana acum mari probleme le  intampina fieraria.
Stii e o vorba : daca stii sa faci fierul la o casa, atunci stii sa faci toata casa.
Frumos lucrat la dude parca asa i se zice. :coolspeak:
In rest .......... -_-
Si mor pe cei care zic ca ei stiu tot,la ei e cel mai bine si nu recunosc adevarul! -_-

#15
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,555
  • Înscris: 10.05.2007
Da, la dude cred ca lucreaza extraterestrii :lol:  :lol:  :lol:
Treaba cu fierul e chestie de inginerie, geometrie, viziune si multa maiestrie. Cand iti apar in noduri 15 bare de 16 e o adevarata provocare sa le asezi. As putea spune ca fierarii sunt un soi de artisti vizionari :roflmaofast:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate