Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Pompe caldura AER-Aer, AER-Apa

* * * * - 19 votes
  • Please log in to reply
13449 replies to this topic

#3799
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.12.2009

View Postrusman, on 21 ianuarie 2019 - 19:57, said:


Pentru mine da fiindca am fost off grid cca. 5 ani inainte si aveam sistemul.

Da, aici aveti dreptate. Si eu mi-am montat pompa de caldura IVT, ca o masura pentru viitorul posibil prin crestedea foarte mare a pretului gazului, cand acesta va fi stabilit pe piata concurentiala. Bine, a fost si un micut pitic al meu.


Ma gandesc si la viitorul cand toate cosurile de fum vor fi taxate.


Curent pot produce insa gaz nu(inca).


#3800
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007
Anunt pe OLX:

"Pompa de Caldura 16Kw Chofu - JAPAN, monobloc pentru Incalzire/Racire si prepararea apei calde menajere este cel mai ieftin si avantajos mod de Incalzire/Racire pentru locuinta dumneavoastra.
Controller-ul si pompa de recirculare sunt prinse in pretul pompei de caldura. Cu aceasta pompa de caldura care consuma numai 4 kWh puteti incalzi o suprafata utila a locuintei de pana la 250m² , casa cu izolatie foarte buna. Pompele de caldura aer-apa Chofu, sunt cele mai economice alternative pentru incalzire.
Tehnologia moderna "Inverter" a pompelor de caldura si componentele de inalta calitate garanteaza functionarea utilajului ani de zile fara deranjamente. Pompa de lichefiere (compresorul) Panasonic DC twin rotary este fabricat de unul din cei mai mari producatori de compresoare din lume.
Acesta garanteaza functionarea pompei de caldura mai mult de 133.000 de ore fara intrerupere sau exprimat altfel - peste 15 ani de functionare in regim de 24 de ore. Pompa de caldura are o garantie totala de 3 ani.
Aprovizionarea cu piesele de schimb pentru service dupa perioada de garantie este de 10 ani."

asadar Chofu foloseste compresoare Panasonic :D

#3801
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007
Pentru cei cu Nibe...am urmatoarea problema cu aplicatia...imi arata 22.5 in casa si cand ma uit pe VVM am 22.7-22.8....acum am 22.8 in casa... Are lag de cateva ore doar la temperatura interioara
La voi e la fel?

O prinsei pe fraiera exact cand se schimba 😁

Attached Files


Edited by lukian84sec, 21 January 2019 - 22:09.


#3802
adr_rfr

adr_rfr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 29.11.2009

View Postlukian84sec, on 21 ianuarie 2019 - 21:44, said:

Pentru cei cu Nibe...am urmatoarea problema cu aplicatia...imi arata 22.5 in casa si cand ma uit pe VVM am 22.7-22.8....acum am 22.8 in casa... Are lag de cateva ore doar la temperatura interioara
La voi e la fel?

O prinsei pe fraiera exact cand se schimba ��
PDC se leaga la serverele nibe si comunica parametrii de functionare care apoi sunt preluati de aplicatie. Din cauza asta apare o intarziere care poate fi si de cateva minute intre ce spune aplicatia si realitate. Din punctul meu de vedere asta e un minus la nibe. Cinstit ar fi fost o conexiune in timp real intre aplicatie si PDC chiar daca ar fi necesitat un forward de port in router. Cred ca nu au facut asta din motive de bani. Nu ar mai fi platit nimeni abonamentul la uplink. Si ca tot a venit vorba.... A incercat cineva sa se lege la PDC prin usb? are si un port de client langa usb-host.

PS: nu exista curba de incalzire ideala. E ideala pentru sistemul tau de incalzire.

Edited by adr_rfr, 21 January 2019 - 23:17.


#3803
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007
Diferenta este de cateva ore...de vreo 2-3 zile am observat-o

#3804
adr_rfr

adr_rfr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 29.11.2009

View Postlukian84sec, on 21 ianuarie 2019 - 23:21, said:

Diferenta este de cateva ore...de vreo 2-3 zile am observat-o
Ciudat. Din cate amobservat eu asa ceva se intampla doar daca pdc pierde conexiunea cu uplink. O sa mai fac sapaturi.

#3805
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.12.2009

View Postlukian84sec, on 21 ianuarie 2019 - 23:21, said:

Diferenta este de cateva ore...de vreo 2-3 zile am observat-o

Eu la controlerul pompei mele IVT, pot sa corectez valorile senzorilor de exterior si de interior. Ei vin calități, din fabricatie, dar pot avea un mic histerezis ( la fel ca si la crono termostatele on/off). Pentru exemplificare, senzorul de exterior imi arata -2°, deși afara erau -3°. L-am corectat din softul controlerului si a ajuns la valoarea reală a temperaturii exterioare.
Aveti aceasta optiune la Nibe?

#3806
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007

View Postadr_rfr, on 21 ianuarie 2019 - 23:55, said:

Ciudat. Din cate amobservat eu asa ceva se intampla doar daca pdc pierde conexiunea cu uplink. O sa mai fac sapaturi.

conexiunea nu a fost pierduta

View Postvalceanuraoul, on 22 ianuarie 2019 - 07:25, said:

Eu la controlerul pompei mele IVT, pot sa corectez valorile senzorilor de exterior si de interior. Ei vin calități, din fabricatie, dar pot avea un mic histerezis ( la fel ca si la crono termostatele on/off). Pentru exemplificare, senzorul de exterior imi arata -2°, deși afara erau -3°. L-am corectat din softul controlerului si a ajuns la valoarea reală a temperaturii exterioare.
Aveti aceasta optiune la Nibe?

cred ca asta din attach este

Attached Files


Edited by lukian84sec, 22 January 2019 - 07:58.


#3807
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006

View Postadr_rfr, on 21 ianuarie 2019 - 23:15, said:

PDC se leaga la serverele nibe si comunica parametrii de functionare care apoi sunt preluati de aplicatie. Din cauza asta apare o intarziere care poate fi si de cateva minute intre ce spune aplicatia si realitate. Din punctul meu de vedere asta e un minus la nibe. Cinstit ar fi fost o conexiune in timp real intre aplicatie si PDC chiar daca ar fi necesitat un forward de port in router. Cred ca nu au facut asta din motive de bani. Nu ar mai fi platit nimeni abonamentul la uplink. Si ca tot a venit vorba.... A incercat cineva sa se lege la PDC prin usb? are si un port de client langa usb-host.

PS: nu exista curba de incalzire ideala. E ideala pentru sistemul tau de incalzire.

eu am vorbit cu cineva anul trecut de la trust cand mi-au facut revizia de un an, si ziceau ca au fost la cursuri la nibe, si anul acesta vor sa lanseze noua gama de pompe, impreuna cu uplink nou si imbunatatit...

portul usb tip client este probabil pentru upload-ul de firmware din fabrica si pentru diagnoza.. nu cred ca avem noi acces la el, cel putin nu scrie nimic prin manuale
se foloseste probabil cu un cablu tip jtag, foloseam si eu in tinerete la routere cand se brickuiau si trebuiau rescrise firmware-urile fara sa mai ai acces la interfata web

@lukian84sec, cred ca valceanuraoul se refera la pointoffset

Attached File  34563457567.jpg   106.44K   24 downloads

P.S. daca tii apasat 10 secunde pe tasta BACK de pe controller (nu din web) iti intra in meniul de service :D :D
acolo sa vedeti setari si fine tuning...
dar aveti grija ca toate sunt inregistrate in log-uri si sa nu faceti prostii ca afecteaza pompa, eu numai ma uit pe setarile de acolo, nu stiu daca am modificat ceva pana acum

Edited by alios24, 22 January 2019 - 08:12.


#3808
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007
atasat graficul cu temperaturile interioare aseara
la 22.02 am avut 22.5 grade si a inceput sa urce, iar la 21:43 am avut 23.00 grade - in acest interval pe aplicatia mi-a afisat doar 22,5 grade pana la 21:48 cand ma jucam pe aplicatie si am vazut ca s-a schimbat temp interioara la 23 grade (am facut si print screen postat mai sus)
- in acest interval pe grafic nu imi arata ce temperaturi am avut daca merg cu cursorul pe linie
-acum imi arata pe aplicatie 22.5 si pe vvm imi arata 22.8...atasat poze

Attached Files


Edited by lukian84sec, 22 January 2019 - 08:47.


#3809
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
upgradeaza iar sistemul Posted Image

#3810
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007

View Postalios24, on 22 ianuarie 2019 - 08:38, said:

upgradeaza iar sistemul Posted Image

nu cred ca de acolo este problema...deoarece DM este in timp real(lag de 2-3 secunde), temperatura pe tur este in timp real, frecventa compresorului este in timp real, temp ACM este in timp real....doar la temp interioara si exterioara este problema...vedeti in print screen -1,9 grade iar pe VVM imi arata -1,7 grade...la temperaturi este lag-ul mare

Edited by lukian84sec, 22 January 2019 - 08:43.


#3811
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
cum ziceam... apare iar micul warning ca lucreaza la sistem...
nu inteleg ce racheta vor sa faca suedezii astia din uplink...


Attached File  4567345645.jpg   189.38K   33 downloads

#3812
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007
e posibil ca asta sa fie motivul care genereaza lag-ul asta
sa fie intr-un ceas bun...cu cuc Posted Image

Edited by lukian84sec, 22 January 2019 - 18:50.


#3813
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
si eu sper ca dupa atatea lucrari de mentenanta o sa faca sistemul sa fie live, ce e pe pompa, sa fie in aceiasi secunda si pe uplink

acum e un delay de 5 min intre pompa si ce afiseaza pe uplink

#3814
adr_rfr

adr_rfr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 29.11.2009

View Postalios24, on 22 ianuarie 2019 - 20:05, said:

si eu sper ca dupa atatea lucrari de mentenanta o sa faca sistemul sa fie live, ce e pe pompa, sa fie in aceiasi secunda si pe uplink

acum e un delay de 5 min intre pompa si ce afiseaza pe uplink
Asa ceva nu se poate. Imposibil tehnic.

#3815
zfrancisc

zfrancisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.01.2009

View Postadr_rfr, on 22 ianuarie 2019 - 21:27, said:


Asa ceva nu se poate. Imposibil tehnic.
se poate timpii de acces sunt de chiteva zeci milisecunde catre server fara probleme se poate realiza

#3816
cesarAN

cesarAN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.06.2008

View Postlukian84sec, on 22 ianuarie 2019 - 08:19, said:

atasat graficul cu temperaturile interioare aseara
la 22.02 am avut 22.5 grade si a inceput sa urce, iar la 21:43 am avut 23.00 grade - in acest interval pe aplicatia mi-a afisat doar 22,5 grade pana la 21:48 cand ma jucam pe aplicatie si am vazut ca s-a schimbat temp interioara la 23 grade (am facut si print screen postat mai sus)
- in acest interval pe grafic nu imi arata ce temperaturi am avut daca merg cu cursorul pe linie
-acum imi arata pe aplicatie 22.5 si pe vvm imi arata 22.8...atasat poze

Ce dimensiuni au radiatoarele si camerele de ai 38° pe tur ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate