Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...

Parola sistem DMR18
 geome clasa 7

Inlocuire baterii plumb cu bateri...

Baterie 12V motorizare hybrid

Caut site-uri vechi unde postam p...
 Actualizare date de contact Engie

Mancarimi anale

Ce predicții aveți in r...

Identificare/transfer Android<...
 Tableta cu SnapDragon 8 Plus Gen ...

Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...

La multi ani @nicu131!
 

Progaram informatic pentru calculul individual al consumului de gicacalorie

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5 răspunsuri în acest subiect

#1
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.296
  • Înscris: 08.02.2007
Asadar de unde facem rost de acest program, pentru ca sunt curios care este algoritmul si mai ales
daca ce ne furnizeaza, ca si calcul, aceste firme care se ocupa cu asa ceva, este corect !

Trebuie sa existe cineva care sa-l puna la vedere, nu !?

Editat de radudd, 27 martie 2009 - 10:41.


#2
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Ce program informatic?

Energia termica se calculeaza stiind debitul apei de incalzire, temperatura la intrare, la iesire si caldura specifica a apei.
Mai simplu, se pleaca de la definitia caloriei, adica este caldura necesara unui gram de apa pentru a creste temperatura cu un grad.


Daca ai un debit de 100litri pe ora, o temperatura de intrare a agentului de incalzire de 70 grade si de iesire 45 grade, atunci in 10ore vei avea

10ore * 100 litri/ora *(70-45)grade * 1000 grame/litru = 25 milioane de grade*grame, deci 25 megacalorii.


1000 megacalorii fac o gigacalorie, deci vei eavea 0,025 gigacalorii.


In realitate, aceasta masuratoare nu se face la tine acasa, ci pe intreg blocul, deci va fi o energie totala care se va imparti la toti locatarii, pe diverse criterii.

Aparatele care se monteaza pe calorifiere sunt REPARTITOARE DE COSTURI, deci nu iti pot masura cu exactitate caldura transferata, dar daca al tau indica o cifra dubla fata de al vecinului tau, atunci probabil ca ai consumat aproximativ dublul caldurii consumate de el. Deci costul final se va imparti la 3, tu platesti 2 parti si vecinul o parte.

Aparatele care masoara energia termica se numesc gigacalorimetre si nu sunt computere.

Un program informatic poate fi insa util atunci cand se estimeaza necesitatile calorice ale unui imobil, si atunci se iau in considerare volumele de incalzit, materialele constructiei, forma radiatoarelor, etc.

Editat de nelu97, 27 martie 2009 - 12:15.


#3
inariana

inariana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 115
  • Înscris: 03.03.2009
Nu asta cred ca se cere !
In fiecare luna primim o hartie printata, in care sunt calculate in functie de citirile pe care le furnizam (de la repartitoare),
costurile pe fiecare unitate (calorifer).
Cum calculeaza baietii astia aceste costuri.

Eu ii dau sa zicem ca am consumat:
pe unitatea 1 - 560 de unitati
pe unitatea 2 - 375 de unitati
s.a.m.d.

Unitatile inregistrate de repartitor NU reprezinta decat un "puls" inregistrat de acest aparat in functie de caldura pe care "o simte". Atat !

Ei fac un calcul si rezulta cat am de plata. Asadar se cere cum se face acest calcul ?

Editat de inariana, 29 martie 2009 - 13:34.


#4
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 854
  • Înscris: 19.11.2006

 nelu97, on Mar 27 2009, 12:10, said:

In realitate, aceasta masuratoare nu se face la tine acasa, ci pe intreg blocul, deci va fi o energie totala care se va imparti la toti locatarii, pe diverse criterii.

Aparatele care se monteaza pe calorifiere sunt REPARTITOARE DE COSTURI, deci nu iti pot masura cu exactitate caldura transferata, dar daca al tau indica o cifra dubla fata de al vecinului tau, atunci probabil ca ai consumat aproximativ dublul caldurii consumate de el. Deci costul final se va imparti la 3, tu platesti 2 parti si vecinul o parte.


 inariana, on Mar 29 2009, 13:30, said:

Cum calculeaza baietii astia aceste costuri.

Eu ii dau sa zicem ca am consumat:
pe unitatea 1 - 560 de unitati
pe unitatea 2 - 375 de unitati
s.a.m.d.

Unitatile inregistrate de repartitor NU reprezinta decat un "puls" inregistrat de acest aparat in functie de caldura pe care "o simte". Atat !

Ei fac un calcul si rezulta cat am de plata. Asadar se cere cum se face acest calcul ?

Cred ca am raspuns deja, dupa cum se poate observa.

Ca sa verifici daca ti-a calculat corect, iti trebuie numarul de unitati consumate de toti locatarii din bloc si datele gigacalorimetrului. Acestea ar trebui sa le aiba administratorul.

Exista un gigacalorimetru pentru tot blocul, care functioneaza dupa principiul descris (masurare debit, temperaturi). Pe baza acestuia se calculeaza costul total al energiei. Apoi, daca numarul de "unitati" consumate in bloc este sa zicem 10000 si tu ai consumat 1000, platesti a-10-a parte. Daca ai consumat 2000, platesti a-5-a parte.

De obicei mai exista anumiti vecini care nu au gigacalorimetre si li se atribuie in mod "arbitrar" un anumit numar de "unitati".

#5
ViorelX

ViorelX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 77
  • Înscris: 15.09.2005
Ma intereseaza si pe mine cum sa calculez caldura consumata.
Locuiesc intr-un bloc cu 20ap/scara. Acum 5 ani ne-am pus o parte din vecini repartitoare. Altii si-au pus centrale termice, altii au ramas bransati la CET, dar fara repartitoare. De calculul caldurii consumate si repartizarea costurilor/apartament se ocupa firma care ne-a montat repartitoare (Elsaco), pana acum 2 ani cand au disparut din oras.
La repartitoare trebuie setat un factor de scala care tine cont de capacitatea caloriferului de a radia caldura, astfel incat unitatile indicate de diferitele repartitoare sa fie echivalente. In naivitatea mea eu credeam ca baietii de la Elsaco erau niste profesionisti seriosi care au facut cu grija aceste setari pt fiecare repartitor in parte. Da de unde.
Anii au trecut, multi vecini s-au plans ca au fost pacaliti la calculul facturii si s-au debransat aproape toti. Din 20 am mai ramas 3 racordati la CET si doar 2 avem repartitoare: eu si o vecina. Asta vara ne-am izolat termic blocul cu polistiren de 5cm grosime. Toti, in afara de vecinul care n-are repartitor. Cum naiba mai repartizez acum costurile intre noi 3?
Si inca ceva: am notat factorii de scala de la cele 5 repartitoare din apartamentul meu, precum si din apartamentul vecinei. Avem apartamente identice, calorifere identice, dar factorii difera mult intre ei. Nu-s proportionali nici cu numarul de elemente ale caloriferelor. Sunt total aiurea. Adica ciumetii aia de la Elsaco n-au facut nici o treaba, ci si-au batut joc si ne-au calculat consumurile aiurea.
Uite de aia se zice ca "nu-s bune" repartitoarele. Pt ca au fost montate de niste idioti, nu de niste profesionisti, cum ar fi trebuit.

Necazul e ca nu gasesc nicaieri o formula de conversie a unitatilor repartitoarelor in unitati de caldura consumata (MWh sau Gcal), nici chiar pe site-ul producatorului.
Nu stie nimeni?
Si cum pot afla cu cat % trebuie sa plateasca mai mult vecinul care nu si-a izolat termic apartamentul asa cum am facut toti ceilalti?

#6
ViorelX

ViorelX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 77
  • Înscris: 15.09.2005
Se pare ca am gresit cand am afirmat ca factorii de scala ai repartitoarelor n-au fost setati corect de baietii de la Elsaco. Intre timp am aflat ca din cele 5 cifre ale numarului de scala de fapt doar ultimele 3 reprezinta factorul de scala, primele 2 avand alta semnificatie. Si am constatat ca numarul format din aceste ultime 3 cifre este intr-adevar proportional cu numarul de elemente ale radiatoarelor, atat la mine cat si la vecina.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate