Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau
 

[DE] Procura la notar in romana, este posibil?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Pot face o procura in Germania la un notar, ca sa nu mai bat drumul pana la consulat?
Se poate scrie in ambele limbi(germana/romana). A facut cineva si cam cat costa?
Cum se procedeaza?

Danke.

#2
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
n-as crede ca merge in ambele limbi. procura se poate face la notar. cand am facut io una a costat 35 DM, dar asta a fost amu 11 ani, asa ca io nu prea cred ca-i actual pretul. de ce nu suni la vreun notar si intrebi?

#3
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Da si pe mine m-a mirat putin ca se poate si in romana, dar mi-a zis cineva ca asa a facut, a scris procura in romaneste si in germana de acasa pe o foaie A4 si  a semnat-o in fata notarului, a costat in jur de 12-15 euro.

#4
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

 miki3, on Dec 1 2008, 11:15, said:

Pot face o procura in Germania la un notar, ca sa nu mai bat drumul pana la consulat?
Se poate scrie in ambele limbi(germana/romana). A facut cineva si cam cat costa?
Cum se procedeaza?

Danke.
Procura se face in limba germana!!!!Notarul nu va pune niciodata stampila+semnatura pe un act care nu este in limba materna.Apoi,sa fie recunoscuta(procura) in Romania,trebuie pusa apostila pe ea la Justizamt.La notar costa 12E+la justizamt(nu mai stiu exact cat)pana in 10E
Asta,acum 6 luni.

#5
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
unii zice ca notarul nu face nimic altceva decat a autentifica semnatura, iar textul poa' sa fie si in swahili.
ala la care fusei io, respectiv sefuletzul meu din epoca dinozauriilor, o autentificat numai o procura in germana iar io m-am dus la un "traducator" autorizat care de vreo 2 ori a tradus o porcarie pana nu am tradus io textul si-i l-am pus in fata.

#6
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Mai,eu am intrebat daca merge scrisa si in romana,raspunsul a fost:NU.Acum,poate in alt ''land''merge altfel,nu stiu.

#7
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
http://www2.augsburg...dex.php?id=9691

http://www.pforzheim...?tx_civserv_pi1[community_id]=8231000&tx_civserv_pi1[mode]=service&tx_civserv_pi1[id]=90&cHash=d6b38c7593

Si legea

http://bundesrecht.j...vwvfg/__33.html
http://bundesrecht.j...vwvfg/__34.html

Traduceti voi nemtii

#8
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Pana la urma am rezolavat cu procura si da in romana am facut-o, practic mi-a legalizat semnatura. M-a costat 40 euro(cu tot cu apostila).

#9
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 miki3, on Dec 10 2008, 22:32, said:

Pana la urma am rezolavat cu procura si da in romana am facut-o, practic mi-a legalizat semnatura. M-a costat 40 euro(cu tot cu apostila).

Asta si reiese din linkurile mele :)

#10
robot1977

robot1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.11.2013
Un coleg de aici din Austria a avut o situatie similara, trebuind sa trimita un document oficial scris in romaneste la o institutie din RO - notarul a autentificat semnatura, pe acel document scris DOAR in romaneste (si l-a costat tot cam 40 euro) - adica a confirmat, ca notar, faptul ca acea hartie a fost semnata de cel al carui nume este trecut pe procura si implict ca semnatura este autentica si nu falsificata. Asta este tot ce autentifica el si pentru asta platesti, in acest caz.

In cazuri de procuri in alte limbi, poate desigur sa autentifice o traducere autorizata a procurii, dar pentru asta nu cunosc exemplu concret printre cunostinte de aici din Austria care a facut asa ceva - stiu doar ca in RO se poate, banui ca si la altii, totusi :).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate