Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Maidanez cu acte in regula

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cib3k

cib3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.11.2006
De ceva timp, in blocul meu, la etajul 7 unde stau eu, pe culoar, a inceput sa apara o catea maidaneza de care au grija niste vecini. Ziua coboara si asteapta rabdatoare sa deschida cineva usa blocului ca sa iasa, sta pe afara un timp, apoi din nou asteapta pe cineva ca sa intre, dupa care urca pe scari sau chiar si cu liftul, impreuna cu vreun vecin, inapoi la etajul 7. Vecinii i-au asezat pe culoar 2 farfurioare unde ii pun zilnic de mancare si baut. E oarecum uimitor cum a invatat singura sa se descurce, sa iasa afara si sa se intoarca tocmai la etajul 7. Si e o catea foarte cuminte, n-am auzit-o niciodata latrand (spre deosebire de javra vecinului de sub mine care hamaie zilnic), e foarte blanda, nu maraie, nu musca. Stiu si eu maidanezii care te latra si te streseaza, cu unii dintre ei ma confrunt periodic, dar in cazul asta chiar e vorba de o catea cuminte care nu supara pe nimeni.

Problema e ca m-am atasat oarecum de ea, ma gandesc ca in timpul in care umbla pe afara i se pot intampla o gramada de lucruri si ar fi bine sa aiba macar un fel de zgarda cu un medalion or something, sa se vada cat de cat ca apartine cuiva. Vecinii nu au de gand sa o tina in casa, si nici pe mine nu ma atrage ideea, din diverse motive. Daca as vrea totusi sa adopt un maidanez, cam care e procedura, ce acte si ce costuri implica? Daca apoi e prins pe afara singur, e amendat stapanul? Iar daca as vrea doar sa PARA ca apartine cuiva, fara sa urmez procedura legala, cam cum ar arata un caine ratacit de stapan? Adica presupun ca ar trebui sa-i pun o zgarda si sa atarn de ea o placuta de identificare; cam ce ar trebui sa scriu pe ea?

Multumesc anticipat pentru orice fel de sugestii.

Edited by cib3k, 15 March 2009 - 02:55.


#2
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
o zgarda si sa fie mereu spalata/ingrijita .. (mereu = o data pe saptamana sau 2 saptamani)

daca pare ingrijita si are si zgarda , lumea va crede ca e a cuiva..

#3
florinclaudiu

florinclaudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 12.01.2009

View Postcib3k, on Mar 15 2009, 02:52, said:

De ceva timp, in blocul meu, la etajul 7 unde stau eu, pe culoar, a inceput sa apara o catea maidaneza de care au grija niste vecini. Ziua coboara si asteapta rabdatoare sa deschida cineva usa blocului ca sa iasa, sta pe afara un timp, apoi din nou asteapta pe cineva ca sa intre, dupa care urca pe scari sau chiar si cu liftul, impreuna cu vreun vecin, inapoi la etajul 7. Vecinii i-au asezat pe culoar 2 farfurioare unde ii pun zilnic de mancare si baut. E oarecum uimitor cum a invatat singura sa se descurce, sa iasa afara si sa se intoarca tocmai la etajul 7. Si e o catea foarte cuminte, n-am auzit-o niciodata latrand (spre deosebire de javra vecinului de sub mine care hamaie zilnic), e foarte blanda, nu maraie, nu musca. Stiu si eu maidanezii care te latra si te streseaza, cu unii dintre ei ma confrunt periodic, dar in cazul asta chiar e vorba de o catea cuminte care nu supara pe nimeni.

Problema e ca m-am atasat oarecum de ea, ma gandesc ca in timpul in care umbla pe afara i se pot intampla o gramada de lucruri si ar fi bine sa aiba macar un fel de zgarda cu un medalion or something, sa se vada cat de cat ca apartine cuiva. Vecinii nu au de gand sa o tina in casa, si nici pe mine nu ma atrage ideea, din diverse motive. Daca as vrea totusi sa adopt un maidanez, cam care e procedura, ce acte si ce costuri implica? Daca apoi e prins pe afara singur, e amendat stapanul? Iar daca as vrea doar sa PARA ca apartine cuiva, fara sa urmez procedura legala, cam cum ar arata un caine ratacit de stapan? Adica presupun ca ar trebui sa-i pun o zgarda si sa atarn de ea o placuta de identificare; cam ce ar trebui sa scriu pe ea?

Multumesc anticipat pentru orice fel de sugestii.


in recomand sa ii faci un dog tag.     eu asa am cumparat la 2 rottweileri si sunt super rezistente la cat se joaca ei si se tavalesc..am dat 15 ron pe una..eu am scris :numele cainelui: adresa mea:si 2 nr de telefon la care pot fi contactat...uite cum au ai mei dar nu prea se vede bine..iti faci o idee cam cum ar arata..

Attached Files


Edited by me_and_myself, 15 March 2009 - 12:24.


#4
cib3k

cib3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.11.2006
Multumesc pentru raspunsuri.

View Postflorinclaudiu, on Mar 15 2009, 13:09, said:

in recomand sa ii faci un dog tag.     eu asa am cumparat la 2 rottweileri si sunt super rezistente la cat se joaca ei si se tavalesc..am dat 15 ron pe una..eu am scris :numele cainelui: adresa mea:si 2 nr de telefon la care pot fi contactat...uite cum au ai mei dar nu prea se vede bine..iti faci o idee cam cum ar arata..
Dog tag-urile de unde se pot cumpara?

#5
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Daca vrei intr-adevar s-o adopti, atunci s-o iei in casa. Mi se par ipocrite "adoptarile"  de genul ii dau de mancare, il tin pe scara, dar in rest treaba lui. Nu conteaza ca latra sau nu, musca sau nu. E tot nu animal si locul lui nu e pe scara sau in curtea unui bloc.

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Neparat sa sterilizati cateaua, altfel va umpleti de pui si ea se va chinui de vreo 2 ori pe an, o s-o alerge toti maiadanezii. Ii reduci si riscul de imbolnavire. Sunt programe de sterilizare gratis. Am luat si eu o maidaneza la casa, am sterilizat-o si acum e foarte bine.

Fara link-uri externe Softpedia, te rog. Multam.

Edited by me_and_myself, 16 March 2009 - 10:34.


#7
cib3k

cib3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.11.2006
In blocul in care stau apartamentele sunt mici, sunt confort 2, deci e dificil sa tii un caine. Din pacate nici nu as avea timpul necesar sa ma ocup de el si nici nu as sti cum, nu am avut niciodata unul. Nu as sti ce sa-i dau de mancare, nu as sti cum sa-l conving ca aici mananca, aici isi face nevoile etc. Probabil toate astea se pot afla, dar, din nou, e o problema cu timpul.

View PostLaberta, on Mar 15 2009, 21:05, said:

Daca vrei intr-adevar s-o adopti, atunci s-o iei in casa. Mi se par ipocrite "adoptarile"  de genul ii dau de mancare, il tin pe scara, dar in rest treaba lui. Nu conteaza ca latra sau nu, musca sau nu. E tot nu animal si locul lui nu e pe scara sau in curtea unui bloc.
Sa inteleg ca e mai bine sa ignori un animal si sa il lasi sa manance din gunoaie sau sa moara de foame? Daca ii arunci o data o bucata de paine si el revine pentru alta, apoi se obisnuieste sa se intoarca periodic, ce faci? Te gandesti ca nu poti sa-l adopti si il ignori, lasandu-l sa se descurce?

Cu puii ar fi o problema. In fine, o sa vorbesc si cu vecinii, sa vad ce planuri au, poate o duc la tara undeva.

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Indiferent ce vreti sa faceti cu cateaua, INTAI STERILIZATI-O. O puteti programa, o opereaza gratis si gata. Scapa de o gramada de boli si nu mai face pui de 2 ori pe an. Chiar daca e sa stea pe strada, daca e sterilizata o duce mult mai usor. Nu poti sa-i faci un bine mai mare. Please

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate