Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 

Vreau sa cumpar un apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
653 replies to this topic

#19
dobysnoop

dobysnoop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.08.2008
Pentru PUNKT,

Conforturile II la apartamentele de 2 camere au intre 36-38 mp, iar cel sporit ajunge la 40 mp. Cand vorbim de 42 mp fara balcon deja intram in sfera conforturilor I de prin anii 65-70. Eu am stat intr-unul de 49,57 mp din care balconul era 6 mp.

#20
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
aveti atasat planul apartamentului de 2 camere de 37mp..astept pareri....

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   322.22K   321 downloads


#21
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Realizezi ca intr-un dormitor de 10 mp n-ai loc de  pat si o comoda TV in fata lui si sa-ti mai ramana si loc de trecere.

@Mario Eu cred ca vrei sa vorbesti sa te afli in treaba, omul isi cauta casa, il cunosc.

Edited by arp, 16 March 2009 - 10:22.


#22
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostCalculici, on Mar 16 2009, 09:44, said:

aveti atasat planul apartamentului de 2 camere de 37mp..astept pareri....
e ok planul. Surprinzator de ergonomic dar corect rezolvat functional.

#23
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007

View PostCalculici, on Mar 16 2009, 09:44, said:

aveti atasat planul apartamentului de 2 camere de 37mp..astept pareri....

La prima vedere, ma ingrijoreaza putin dimensiunile bucatariei, in special latimea de 1.68 m. Avand in vedere ca latimea blatului de bucatarie si adancimea corpurilor este de 0,6 metri, raman liberi 1.08 metri. Pe peretele opus, ar trebui sa ai o masa lata de 0.48 metri lipita de perete pentru a-ti ramane un spatiu de 0.6 intre masa si blat in care sa stai pe un scaun care trebuie si tras putin in spate pentru a te aseza / ridica (de) pe el. Ia o ruleta, masoara aceste dimensiuni si aseaza cateva obiecte prin casa ca intr-o scenografie de locuire; vezi daca te simti,cat de cat, confortabil cand te misti prin respectivele spatii si daca nu te lovesti de ceva. Gandeste-te ca vei locui multi ani de acum incolo intr-un astfel de spatiu. Drept este ca am vazut si apartamente confort 2 in care nu se putea amplasa nicio masa in chicineta / bucatarie.

#24
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
omul are toate actele si a fost mai mult decat darnic cu ele...am mai multe desene dar asta e cel care ma intereseaza pe mine. Daca vine vorba despre bucatarie sa stiti ca e clar ca nu incape masa. adica pui blatul si iti organizezi in asa fel in cat sa ai dulapuri, aragaz, masina de spalat, chiuveta si tot pe aici trebuie sa intre si centrala...

#25
diesel_power

diesel_power

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 04.09.2006
E foarte ergonomic organizat spatiu, totusi e jenant de mica suprafata pt o constructie noua si un pret aberant de mare. Proprietarul se pare ca a construit blocul orientat pe profit, spatiul e caracteristic unui bloc ceausist confort 2.

Calculici, din curiozitate, ai vizitat si apartamentul din anuntul la care ti-am dat link? Eram curios ce am pierdut.

Edited by diesel_power, 16 March 2009 - 11:55.


#26
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
diesel_power azi vreau sa ma duc sa-l vad....acum vroiam sa sun...va spun cum il vad...

#27
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
38 mp utili, justifica o suprafata construita cu spatii comune de aprox 50 mp. 45.000 euro pt. 50 mp construiti inclusiv TVA and shit este un pret foarte atractiv, sub 1000 E/mp.

#28
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
pentru diesel_power anuntul pe care mi l-ai dat tu este exact ala la care am fost eu.....deci nenea asta....

#29
diesel_power

diesel_power

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 04.09.2006
Pai si atunci de unde diferenta de pret si de suprafata ?

#30
anda88

anda88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 25.09.2008
O parere sincera: arata mai rau decat apartamentele comuniste care au 54 mp standard utili.

1. hol mic care nu da in vaste spatii ( dormitoare ) - sunt si apartamente cu holuri ciudate dar cand deschizi usa iti mai apare zambetul pe buze
2. dormitorul arata ciudat  : un pat dublu + un sifonier si s-a dus tot spatiul. Seamana cu cel mai mic dormitor dintr-un apartament comunist de 3 camere confort 2.
3. Bucataria mica dar are avantajul ca este inchisa , chiar daca este mica.


Pentru doua persoane este  un pret bun.

Nu am citit foarte atent dar se construiesc apartamente cu doua camere mai mici decat in perioada comunista ?

Cand cumparai un apartament pe vremea odiosului aveai suprafata utila , suprafata comuna ( asa se numeste ? ) dar cireasa de pe tort in contracte era trecuta  suprafata dormitoarelor care era minuscula. - intr-un fel respectau ce se vinde acum in occident : ap. cu 2 dormitoare, ap. cu un dormitor. ( chiar m-am uitat pe un contract vechi ceausist din 1977 - sunt trecute toate suprafetele posibile si imposibile) lucru care nu apar la noile apartamente.

Nota bene : dormitorul de la 2 apare la cladirile de doua camere vechi construite dupa 1982.

#31
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007

View Postarp, on Mar 16 2009, 10:21, said:

Realizezi ca intr-un dormitor de 10 mp n-ai loc de  pat si o comoda TV in fata lui si sa-ti mai ramana si loc de trecere.

@Mario Eu cred ca vrei sa vorbesti sa te afli in treaba, omul isi cauta casa, il cunosc.


Man, dormitorul ca dormitorul, dar living de 11 metri?!!!! wow ce-i asta ?! apartament de ghetou?

oribil, living de 11 metri, asta va parea plin chiar si cand e gol

Probabil darmarea peretelui dintre living si bucatarie ar fi o solutie buna, in contextul de fata

#32
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
pai se pare ca agentia le vinde mai scump. De fapt in astea 6 apartamente sunt 4 cu o suprafata de 37mp si 2 cu supr de 30mp. Cele la 42.500 erau cele de 30mp. Pretul asta era al agentiei, pretul pe care ni l-a spus proprietarul era de 40000 pt astea mici.

View Postdiesel_power, on Mar 16 2009, 18:48, said:

Pai si atunci de unde diferenta de pret si de suprafata ?


#33
soff

soff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.01.2008

View PostCalculici, on Mar 16 2009, 20:52, said:

pai se pare ca agentia le vinde mai scump. De fapt in astea 6 apartamente sunt 4 cu o suprafata de 37mp si 2 cu supr de 30mp. Cele la 42.500 erau cele de 30mp. Pretul asta era al agentiei, pretul pe care ni l-a spus proprietarul era de 40000 pt astea mici.

ce apartamente de doua camere sunt astea aste de 30 mp & camere de 10mp? pentru pitici?

Si eu zic stai linistit - prea scump ....

#34
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Acum, daca tot ai planul, sfatul meu e sa descarci un soft de design interior (de ex. asta: http://www.roomarranger.com/) si sa incepi sa-ti "aranjezi" casa. Vezi ca pe magazinele online vei gasi informatii despre dimensiunile electrocasnicelor si mobilierului, deci o sa-ti fie usor sa vezi concret de cat spatiu vei beneficia. Mie personal, asa cum au zis si ceilalti, mi se pare extrem de mic si inconfortabil. Iar faptul ca e in Bronx m-ar deconsilia total sa-l cumpar cu alt scop decat cel de investitie; in nici un caz nu ca sa locuiesc cu familia mea acolo. Dar pretul, una peste alta, e intr-adevar atractiv. Desi daca toata lumea are dubii si chiar si cu pretul asta, omul nu si-a vandut marfa... s-ar putea ca pretul sa devina si mai atractiv in cateva luni.

#35
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
omul isi vinde marfa....cladirea este deja ridicata, are termopanele puse, saptamana asta vrea sa dea schela jos si sa o vopseasca...deci nu cred ca o sa le aibe mult la vanzare...

#36
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003
Eu nu inteleg cum de a ajuns sa te framante pe tine problema asta. Eu un apartament incredibil de mic? Este. Este intr-o zona proasta? Este. Poti in aceeasi bani sa cumperi un apartament de 55mp intr-o zona civilizata cu parc si metrou sub nas? Eu zic ca poti.

Quote

IMOBILIARE VANZARI apartamente 2 camere 28 vizite

BABA Novac, 54 metri patrati    16 Mar 11:00
0724.xxx.xxx Pret 49.000€

http://www.anuntul.r...t...a&Order=ASC

Este ca nu a fost greu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate