Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Vreau sa cumpar un apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
653 replies to this topic

#1
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
Buna ziua,

Vreau sa cumpar un apartament de 2 camere in Bucuresti, in zona Cimitir Progresu. Pe hartie el are 37mp, pret aprox 45000.  Am 10000 euro si vreau sa fac credit de restul.
Apartamentul este intr-o vila, nou construita. Vine la cheie cu usi, geamuri termopan, gresie, faianta, centrala proprie la fiecare apartament, calorifere. Vila are 2 etaje si 6 apartamente.
Cum v-am spus pe hartie el are 37mp dar suspectez ca in realitate are 40mp.
Lumina si gazele sunt separate pentru fiecare apartament, numai apa este la comun.

Cum vi se pare, pretul, zona?

Mersic.

#2
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007

View PostCalculici, on Mar 14 2009, 18:35, said:

Buna ziua,

Vreau sa cumpar un apartament de 2 camere in Bucuresti, in zona Cimitir Progresu. Pe hartie el are 37mp, pret aprox 45000.  Am 10000 euro si vreau sa fac credit de restul.
Apartamentul este intr-o vila, nou construita. Vine la cheie cu usi, geamuri termopan, gresie, faianta, centrala proprie la fiecare apartament, calorifere. Vila are 2 etaje si 6 apartamente.
Cum v-am spus pe hartie el are 37mp dar suspectez ca in realitate are 40mp.
Lumina si gazele sunt separate pentru fiecare apartament, numai apa este la comun.

Cum vi se pare, pretul, zona?

Mersic.
  Deci asta inseamna cam 1000 euro/mp construit, sau 980 aprox incluzand si spatiile comune. Cred ca la asta trebuie sa te raportezi cand te gandesti daca e un pret bun sau nu. Zona, depinde de tine.. cum te aranjeaza cu job ul etc.

View PostCalculici, on Mar 14 2009, 18:35, said:

Buna ziua,

Vreau sa cumpar un apartament de 2 camere in Bucuresti, in zona Cimitir Progresu. Pe hartie el are 37mp, pret aprox 45000.  Am 10000 euro si vreau sa fac credit de restul.
Apartamentul este intr-o vila, nou construita. Vine la cheie cu usi, geamuri termopan, gresie, faianta, centrala proprie la fiecare apartament, calorifere. Vila are 2 etaje si 6 apartamente.
Cum v-am spus pe hartie el are 37mp dar suspectez ca in realitate are 40mp.
Lumina si gazele sunt separate pentru fiecare apartament, numai apa este la comun.

Cum vi se pare, pretul, zona?

Mersic.
  P.S  Cred totusi ca poti negocia cu el pana  la un 850/mp constr . Ai incecat?

#3
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
E bun, cumpara-l.


Si data viitoare incearca sa folosesti cuvinte corecte cand inchei un text. Nu de alta dar ne-am saturat de "decat" si alte aberatii moderne.

#4
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
cu serviciul nu ne coafeaza pe nici unul dintre noi (adica eu si prietena mea lucram in Pipera). am negociat deja cu el, de la 50000 de euro.
Vreau sa vad cum merge tramvaiul de la Luica pana la City Mall, daca are vreo problema cu traficul.

Multumesc mult pentru pareri.

Edited by Calculici, 14 March 2009 - 21:40.


#5
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 18.03.2006
45.000 euro o cutie de chibrite de 37 mp2 ??? Ar u f"""ing mad ??? Cum dracu puteti da atata amar de bani pe o cutie de chibrite, fie ea cu termopan si gresie ??

#6
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007

View Posthyp3rion, on Mar 15 2009, 00:47, said:

45.000 euro o cutie de chibrite de 37 mp2 ??? Ar u f"""ing mad ??? Cum dracu puteti da atata amar de bani pe o cutie de chibrite, fie ea cu termopan si gresie ??
  Da si mie mi se pare cam mult, in contextul actual. De aceea am intrebat daca poti negocia pana pe la 850/mp.  Cred ca daca insisti omul iti va vinde si la 850... la lipsa clientilor de acum )

#7
diesel_power

diesel_power

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 04.09.2006
Apartament nou, 2 camere, 37mp ? Se construiesc asa locuinte in secolul 21 in Bucuresti? Mi se pare incredibil, chiar consideri in a cumpara asa ceva ?

Tot in zona cimitir progresul discutasem si eu cu un agent imobiliar (anunt gasit pe anuntul.ro), vindea un apartament nou, tot in vila, 49mp, la parter, pret 42.500 euro. Chiar asta este anuntul.
Nu am mai fost sa il vad fiindca nu m-am putut intelege cu el la telefon, i-am spus ca nu semnez niciun contract de vizionare, el imi spunea ca nu ma duce sa il vad daca nu semnez si i-am inchis telefonul. Apucasem sa smulg de la el doar informatia privind zona. Asa ca mi-am luat talpasita si m-am dus singur in zona, macar sa vad cum se prezinta. Mi s-a parut groaznic de locuit acolo. Este un praf de nedescris, mi-a intrat si in nas si in gura si in par, cand am ajuns acasa parca venisem de la fabrica de ciment. Efectiv este irespirabil aerul de acolo, cred ca mi-ar scurta viata considerabil. Plus ca este o zona populata de indienii nostri (care pot fi mai nocivi decat praful  :P ), nu uita ca esti aproape de Ferentari.

Ca sa concluzionez intruziunea mea, 37mp la 45.000 euro mi se pare enorm. Poti cumpara un apartament 2 camere in bloc vechi, confort 2, la 40mp cu 35.000 euro si macar e mai aproape de civilizatie, nu la capatul pamantului.

Intrebai de tramvaie, cum circula intre Luica si City Mall, iti spun ca 7 vine f des, te poti baza pe el, dar nu ajunge la cimitirul progresul, cand vine de la city mall, la intersectia cu Luica merge inainte. Tramvaiul 4 in schimb ajunge la cimitirul cu pricina dar vine cam rar (la 15 min) chiar si la ore de varf. A se observa ca tramvaiul 4 are geamurile opace din cauza prafului.

#8
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004

View PostCalculici, on Mar 14 2009, 17:35, said:

Buna ziua,

Vreau sa cumpar un apartament de 2 camere in Bucuresti, in zona Cimitir Progresu. Pe hartie el are 37mp, pret aprox 45000.  Am 10000 euro si vreau sa fac credit de restul.
Apartamentul este intr-o vila, nou construita. Vine la cheie cu usi, geamuri termopan, gresie, faianta, centrala proprie la fiecare apartament, calorifere. Vila are 2 etaje si 6 apartamente.
Cum v-am spus pe hartie el are 37mp dar suspectez ca in realitate are 40mp.
Lumina si gazele sunt separate pentru fiecare apartament, numai apa este la comun.

Cum vi se pare, pretul, zona?

Mersic.


Vlad, pune o schita daca ai sau suprafetele pe camere. Metri aia sunt utili? 37 mp sunt putini si pentru o garsoniera.

#9
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
o sa fac rost si de schite Razvan. pe el scrie 37 mp utili fara balcon. de asta zic ca mi se pare mai mare decat pe hartie. chestia este ca e gol si gol nu iti dai seama daca e ok sau nu. atasez poza cu zona.
Foarte interesant anuntul diesel_power, o sa ma interesez.

Multumesc.

Attached Files

  • Attached File  zona.JPG   19.78K   178 downloads

Edited by Calculici, 15 March 2009 - 11:13.


#10
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Pretul e foarte bun in contextul actual, constructia noua, dar esti sigur ca vrei sa te muti acolo? Vreti sa faceti si copii? Te-ai gandit unde vor creste? Zona e un fel de Bronx al Bucurestiului...

#11
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Da. Numai la Unirea si in Primaverii se pot creste copiii...

#12
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Nu conteaza pretul, deja DOAR 37 mp la 2 camere este o prostie.
Ai bucatarie de 4 mp ?

Am trait intr-un apt standard de 55 mp dintr-un bloc comunist, dar macar bucataria este incapatoare.
Dormitorul 11mp era minuscul, iar sufrageria a fost repede echipata pana la refuz.

Mi se pare teapa!

Mai ales daca lucrati in pipera, dc nu cauti macar ceva mai aproape, gen Titan.
Am trecut de curand pe acolo si era full de cladiri in constructie pe Bd 1 Decembrie.

#13
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
de asta am cerut pareri...mie mi se pare mic si aproape de ferentari, desi zona sa stiti ca e totusi linistita...maine o sa revin si cu schita, ca fac rost de ea...

#14
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostCalculici, on Mar 15 2009, 13:11, said:

de asta am cerut pareri...mie mi se pare mic si aproape de ferentari, desi zona sa stiti ca e totusi linistita...maine o sa revin si cu schita, ca fac rost de ea...
cele mai mici apartamente cu 2 camere, adica: bucatarie, dormitor, living, hol, baie, camara, din ce stiu io, au 42 mp fara balcon. In mare parte compromisul de suprafata este facut la bucatarie care devine o kitchineta, in rest celelalte camere sunt obisnuite.

Am un feeling ca la tine este vb. de o garsoniera obisnuita cu bucatarie inclusa in camera de zi din care se acceseaza in dormitor si in baie. Adica nu ai hol, nu ai camara si nu ai bucatarie (in sensul clasic al cuvintului). Te asteptam totusi cu schita -_- , poate ma insel.

Referitor la pret, dat fiind ca este intr'o vila imobil nou, pare destul de atractiv.

Edited by punkt, 15 March 2009 - 13:24.


#15
diesel_power

diesel_power

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 04.09.2006
Si eu cred ca este vorba de o garsoniera cu livingul partajat cu bucataria iar dormitorul separat. Am mai vazut asa constructie in popesti-leordeni (avea 36mp), tot intr-o vila noua, dormitorul era mititel cu pereti de gips-carton, iar spatiul ramas pt living arata ca un hol ingust cu bucataria intr-un capat, luand la propriu cuvantul living, numai pentru live nu mi se parea potrivit acel spatiu. Iar holurile propriu zise lipseau cu desavarsire. Eu personal, nu sunt fan al acestei impartiri a spatiului.
Totusi din Berceni se ajunge destul de usor in Pipera datorita magistralei 2 de metrou, chiar daca nu locuiesti chiar langa metrou si mai iei un tramvai/autobuz pana la statia de metrou, timpul total este comparabil al unei navete dintr-o zona mai apropiata Piperei.

#16
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
am fost azi in zona cu masina si nu am reusit sa gasesc o strada asfaltata. strada din fata vilei este si inca vreo 5-6 strazi dar nu am venit pe strada care trebuie se pare. venind vorba de fauna mai pestrita, se pare ca exista...doar e sectorul lui Vanghelie. e o zona ciudata.....

#17
diesel_power

diesel_power

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 04.09.2006
Nu prea se intelege ce vroiai sa spui cu strazile asfaltate si neasfaltate.

#18
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
am sa incerc maine sa fac o schema cu ce strazi sunt asfaltate...pt ca pana la cel mai apropiat mijloc de transport e ceva..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate