Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 

ora de Religie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
470 replies to this topic

#37
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View PostAtheist, on Mar 15 2009, 21:30, said:

Dimineata100
Ma mira ca mai exista infecti deastia care misuna aleeele internetului.. ramasite din Evul Mediu.. sunteti o rusine pentru societate.. indoctrinarea in scoli nu ar trebui sa existe!.. [/b]
Infectule, nu te mira. Aleea internetului nu-i numai pentru tine, ce nu prinzi ori ce numesti tu indoctrinare?

Edited by sorin2007, 15 March 2009 - 22:10.


#38
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

Dumnezeu nu exista doar pentru ca tu crezi in el.

ptr ca nu crezi tu in EL ...inseamna ca nu exista ?

ratiunea ta este pur subiectiva ...

1. Nebunul zice în inima lui: „Nu este Dumnezeu!” S-au stricat oamenii, fac fapte urâte; nu este nici unul care să facă binele.
2. Domnul Se uită de la înălțimea cerurilor peste fiii oamenilor, să vadă de este vreunul care să aibă pricepere, și care să caute pe Dumnezeu.
3. Dar toți s-au rătăcit, toți s-au dovedit niște netrebnici; nu este nici unul care să facă binele, nici unul măcar.
4. Și-au pierdut mintea toți cei ce săvârșesc fărădelegea, de mănâncă pe poporul Meu, cum mănâncă pâinea, și nu cheamă pe Domnul?

#39
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008

View Postjeremiah, on Mar 16 2009, 08:30, said:

ptr ca nu crezi tu in EL ...inseamna ca nu exista ?


La fel a spus si Giordano Bruno cand a fost condamnat la moarte de inchizitie. Doar ca el incerca sa transmita ca pamantul se invarte in jurul soarelui si nu invers.

#40
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
ora de religie e la fel de necesara precum cancerul

#41
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View PostSPF, on Mar 16 2009, 09:18, said:

La fel a spus si Giordano Bruno cand a fost condamnat la moarte de inchizitie. Doar ca el incerca sa transmita ca pamantul se invarte in jurul soarelui si nu invers.


View Postsorin2007, on Mar 16 2009, 11:02, said:

Mort esti tu si ai o credinta moarta pentru ca ai impresia ca mori si gata. De fapt esti ateu cu "figuri" de credincios, ai babilonie in cap.

De aceea le-a zis Domnul Isus ...

lasati mortii sa-si ingroape mortii....si sa vb intre ei !

mai pupati un lemn ceva ....un ciont ...o sticla ...!

#42
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View Postjeremiah, on Mar 16 2009, 15:39, said:

De aceea le-a zis Domnul Isus ...

lasati mortii sa-si ingroape mortii....si sa vb intre ei !

mai pupati un lemn ceva ....un ciont ...o sticla ...!
Eu is curios daca tu nu ai obiecte de cult in afara de Biblie. Ai acces direct la doamne-doamne?
Esti vre-un pusnic cu viata imbunatatita?

#43
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
ba da am ...

un obiect de cult ...stii care ?

scobitorile ...cu ele ma curat intre dinti !

nici Biblie nu -mi trebuie ...caci e in inima mea !

#44
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View Postjeremiah, on Mar 16 2009, 16:21, said:

ba da am ...

un obiect de cult ...stii care ?

scobitorile ...cu ele ma curat intre dinti !

nici Biblie nu -mi trebuie ...caci e in inima mea !
Clar, esti tot numai o inima, ce cauti intre muritori? Ori faci misto si esti un pacalici, ori vrei sa aibe toti inima ta. Tu si Tudorel stiti tot si n-aveti taine, insa pierdeti timpul pe aici. Degeaba.

#45
evsevie

evsevie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.03.2009
Sunt de parere ca nu ar trebui sa-i fortam pe elevi sa mearga la orele de religie. E adevarat ca Hristos ne vrea oameni liberi si ca n-a fortat pe nimeni sa vina la El. Dar, si aici eu un mare "dar" dupa care pun virgula pentru a se fixa mai clar, oare copii sunt de mici in stare sa alega ce este mai bine pentru ei?? Oare pot elevii sa decida ce disciplina le este de folos si ce nu? Aici vine aportul parintilor. Dar oare, parintii cand decid in locul copiilor nu-si asuma o mare raspundere???

Sa incercam sa coboram cu picioarele pe pamant. Religia nu se impune ci se propune. Omul are libertatea de a-L alege pe Dumnezeu dar si de a-L respinge. Scoala vine in intampinarea copiilor punandu-le la dispozitie o disciplina despre mesajul lui Dumnezeu, de aici inainte elevul decide daca sa urmeze sau sa respinga calea lui Hristos. Si sa fim seriosi. Chiar asa distrugatori si infioratori arata profesorii de religie??? Care, pe langa cei de sport, logica, muzica sunt profesorii care degajeaza orele din greutatea lor, precum discipline ca romana, chimia, fizica, etc. Eu as alege religia mai degraba decat chimia sau fizica.

Edited by evsevie, 16 March 2009 - 16:39.


#46
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

Eu as alege religia mai degraba decat chimia sau fizica.

asa a facut si EVA !

si Domnul le-a zis ca vor murii....dar SATAN ...marele decan universitar al religiilor ...le-a zis ;....NU ...veti traii !

acum cine a avut dreptate ....?

eu de exemplu as alege ED.FIZICA !

caci daca e cineva ALES ..de EL ...oricum mai repede sau mai tarziu ...IL va cunoaste !

#47
evsevie

evsevie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.03.2009

View Postjeremiah, on Mar 16 2009, 16:45, said:

asa a facut si EVA !

si Domnul le-a zis ca vor murii....dar SATAN ...marele decan universitar al religiilor ...le-a zis ;....NU ...veti traii !

acum cine a avut dreptate ....?

eu de exemplu as alege ED.FIZICA !

caci daca e cineva ALES ..de EL ...oricum mai repede sau mai tarziu ...IL va cunoaste !


Si nu s-a intamplat precum a zis Dumnezeu??? Vezi tu om care sa nu moara azi???  Era o parere personala cu alegerea mea.

#48
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postevsevie, on Mar 16 2009, 16:57, said:

Si nu s-a intamplat precum a zis Dumnezeu??? Vezi tu om care sa nu moara azi???  Era o parere personala cu alegerea mea.

nu m-ai inteles ...

Satan este Profesor masterand in religii....

Eva a ales religia ..adica filozofia teologica a lui Satan ....

Satan ...cunoaste mai bine ca popii Biblia ...si face prin scolile seminaristice ucenici ai sai ...

de aceea aleg mai bine ED FIZICA ...

#49
evsevie

evsevie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.03.2009

View Postjeremiah, on Mar 16 2009, 17:03, said:

nu m-ai inteles ...

Satan este Profesor masterand in religii....

Eva a ales religia ..adica filozofia teologica a lui Satan ....

Satan ...cunoaste mai bine ca popii Biblia ...si face prin scolile seminaristice ucenici ai sai ...

de aceea aleg mai bine ED FIZICA ...


"dracii cred si se cutremura" dar nu iubesc. Faptul ca Eva a dialogat cu Satan nu inseamna ca a facut teologie, ci doar filozofie. Dar nici filozofie, pentru ca nu se poate ca ceea ce diavolul spune ca minciuna, noi sa vedem ca intelepciune si adevar.

Teologie nu face decat cel care este in adevar, care vorbeste sincer. Filozofia religiei o face Satan. Dar la Religie nu invatam sa filozofam despre religii sau religie ci sa decriptam din Evanghelia Lui Hristos acele invataturi care ne pot fi calauza a faptelor bune. Si albina are nevoie de polen, religia este acea floare care trebuie sa fie deschisa, nu taiata si calcata in picioare de impotrivitorii frumosului. Satan vine cu buriana.

#50
seraf

seraf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.10.2005

View Postdihorul_indraznet, on Mar 15 2009, 19:54, said:

si cand eu eram pe toaleta si mirosul puternic incretea parul din fund spuneam cu gura mare ca vreau o tigare.


si eu pot sa inventez tampenii. la fel ca religia fiecare poate sa abereze niste cuvinte si sa urle ca sunt spusele unui nene din cer si bla bla bla...fantezii de 2 bani
Cine te opreste sa n-o faci? Doar mai sunt destui... Cei ca tine fac de rusine maimuta din care ati evoluat
Autorul topicului a specificat clar ca nu e nevoie de parerile voastre, dar na, nu va puteti abtine, oare unde va mananca?  :rolleyes:

View Postsorin2007, on Mar 16 2009, 17:25, said:

Clar, esti tot numai o inima, ce cauti intre muritori? Ori faci misto si esti un pacalici, ori vrei sa aibe toti inima ta. Tu si Tudorel stiti tot si n-aveti taine, insa pierdeti timpul pe aici. Degeaba.
L-ai uitat pe zexelica!  :lol:

#51
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View Postevsevie, on Mar 16 2009, 16:36, said:

Sunt de parere ca nu ar trebui sa-i fortam pe elevi sa mearga la orele de religie. E adevarat ca Hristos ne vrea oameni liberi si ca n-a fortat pe nimeni sa vina la El. Dar, si aici eu un mare "dar" dupa care pun virgula pentru a se fixa mai clar, oare copii sunt de mici in stare sa alega ce este mai bine pentru ei?? Oare pot elevii sa decida ce disciplina le este de folos si ce nu? Aici vine aportul parintilor. Dar oare, parintii cand decid in locul copiilor nu-si asuma o mare raspundere???

Sa incercam sa coboram cu picioarele pe pamant. Religia nu se impune ci se propune. Omul are libertatea de a-L alege pe Dumnezeu dar si de a-L respinge. Scoala vine in intampinarea copiilor punandu-le la dispozitie o disciplina despre mesajul lui Dumnezeu, de aici inainte elevul decide daca sa urmeze sau sa respinga calea lui Hristos. Si sa fim seriosi. Chiar asa distrugatori si infioratori arata profesorii de religie??? Care, pe langa cei de sport, logica, muzica sunt profesorii care degajeaza orele din greutatea lor, precum discipline ca romana, chimia, fizica, etc. Eu as alege religia mai degraba decat chimia sau fizica.
Fain spus, numai pentru Mosotti e cancer, de fapt nu numai. Se vede rautatea gratuita, cu toate ca ei pot sa-si modeleze copilul cum vor, au pretentia sa-i modeleze pe toti. Ca e smecheri, ei.

#52
dihorul_indraznet

dihorul_indraznet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 15.03.2009

View Postjeremiah, on Mar 16 2009, 08:30, said:

ptr ca nu crezi tu in EL ...inseamna ca nu exista ?

ratiunea ta este pur subiectiva ...

1. Nebunul zice în inima lui: „Nu este Dumnezeu!” S-au stricat oamenii, fac fapte urâte; nu este nici unul care să facă binele.
2. Domnul Se uită de la înălțimea cerurilor peste fiii oamenilor, să vadă de este vreunul care să aibă pricepere, și care să caute pe Dumnezeu.
3. Dar toți s-au rătăcit, toți s-au dovedit niște netrebnici; nu este nici unul care să facă binele, nici unul măcar.
4. Și-au pierdut mintea toți cei ce săvârșesc fărădelegea, de mănâncă pe poporul Meu, cum mănâncă pâinea, și nu cheamă pe Domnul?

daca tu crezi in basme si povesti e problema ta... mergi si traieste in padure tu si cu nebunia ta.
conceptul de Dumnezeu este doar o vrajeala sa supuna lumea si sa aiba frica fata de ceva inexistent.

prin simplu fapt ca oamenii cred in un ZEU se neaga ORICE este omul acum. cum poti sa stii ca traiesti cu oxigen dar crezi in povesti fabricate si fanteziste??? RUSINE. sunteti o boala a societatii.

si religia in scoli este indobitocire. nici un elev nu trebuie sa aiba frica de ceva de sus doar ca vreti voi controlul. elevul tre sa invete bunele maniere , matematica biologie , ETC. ceva ce ii este folositor. elevul trebuie sa invete cum sa se comporte in societate , etc.


dupa mine , cand o sa ajung presedinte , bisericile o sa fie muzee , popii si orice nene sau d soara sau doamna care au legatura cu biserica or sa fie inexistenti iar banii care se duc la orice fel de institutie bisericeasca sau la plata profesorilor de religie or sa se duca la spitale.

#53
Dimineata100

Dimineata100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.11.2008
Comunismul s-a terminat si e bine ca efectele lui sa se termine si ele si sa reintram in normalitate. Normalitate care include si ora de religie.
Ateistii nu ar mai trebui sa zica in Romania nimic de indoctrinare dupa orele de indoctrinare ateist materialista incluzand aici si evolutia.
Istoria religiilor se poate face si acasa de cei interesati ca si istoria matematicii si a sportului ca si evolutionismul. Zau, e penibil sa crezi ca piatra poate deveni om prin puteri proprii.

O alta rugaciune ce se poate invata la ora de religie este aceasta:

Doamne intoarce la bunatate si la rugaciune pe toti vrasmasii mei.

Spusa de 40 de ori 40 de zile face minuni.


Putini s-au prin ca evolutionismul e religie, e credinta ca mareata piatra prin puterile ei a devenit om.

#54
evsevie

evsevie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.03.2009

View Postdihorul_indraznet, on Mar 16 2009, 20:25, said:

si religia in scoli este indobitocire. nici un elev nu trebuie sa aiba frica de ceva de sus doar ca vreti voi controlul. elevul tre sa invete bunele maniere , matematica biologie , ETC. ceva ce ii este folositor. elevul trebuie sa invete cum sa se comporte in societate , etc.


dupa mine , cand o sa ajung presedinte , bisericile o sa fie muzee , popii si orice nene sau d soara sau doamna care au legatura cu biserica or sa fie inexistenti iar banii care se duc la orice fel de institutie bisericeasca sau la plata profesorilor de religie or sa se duca la spitale.


Daca religia in scoli e indobitocire.. Sa luam exprimarea ta in logica umana: adica Religia care il leaga pe om de divinitate, fie prin minte, fie prin inima, duce la indobitocire..adica mai exact, il transforma intr-un dobitoc, animal cu ochelari pe nas. Cam asta s-ar traduce. Dar ma opresc aici, pentru ca n-ai logica, frate. Una e maimuta din care multi vor sa se traga, ca daca le zicea un cercetator ca se trag din broasca, asa ziceau acum pe forum, ...si alta e apartenenta la gradina Edenului. Singur Dumnezeul crestinilor a aratat ca e diferit de orice divinitate prin aceea ca nu de sus s-a purtat cu ei ci de jos, intrupandu-se pentru ca si ei sa se indumnezeiasca. Dar nu prin fire ci prin energhie, dupa har, au formulat marii teologi, dar nu pe forum, dandu-si cu parerea la reply ci traind cele ce au concluzionat. Exemplu este Sfantul Grigorie Palama cinstit duminica trecuta.

Oare ai prins ora de Religie in scoala?, de ai asa nickname neindobitocit. Intelegem indrazneala, dar si apartenenta la ginta?

Cat despre cariera prezidentiala, este o dovada a existentei lui Dumnezeu, ca n-a lasat tarisoara aceasta pe mainile unuia ca tine. Dar si de-ar fi lasat-o, cum a fost cazul celui impuscat de Craciun, totusi Dumnezeu a demonstrat ca exista chiar si atunci cand majoritatea invatau ca lipseste cu desavarsire, El lucrand sfintenia in temnite, imbinand religia cu cultura celor care si-au jertfit viata cu o credinta de fier, greu de gasit azi. Oare toti acei mai ganditori care i-a dat neamul, au fost indobitociti??? Ai auzit de Petre Tutea? De Ernest Bernea? De Nicolae Steinhardt? saracele dobitoace.. vai de noi, ca vedem cu ochelari vopsiti in culori rosii cu secera si ciocanu intr-o parte.

Edited by evsevie, 16 March 2009 - 23:19.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate