Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

ora de Religie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
470 replies to this topic

#55
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005
nici o ora de religie nu-i ajuta pe elevi sa progreseze, insa in locul orei de religie ar fi necesara studierea istoriei religiilor.

#56
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Daca toti taranii de la sate ar contribui la construirea de azile in loc de construirea de biserici, ar avea toti dinti in gura la 80 de ani si ar trai omeneste cu ajutor medical si financiar fara sa ajunga la televizor cu pensii de 3 lei, din care nu au ce sa manance, dar le ajunge sa doneze la biserici.

Eu zic ca e de mii de ori mai moral sa ridici un spital sau un azil decat o biserica.

Dar ce vorbesc eu. E de mii de ori mai moral sa ridici un spital decat 10 biserici.

#57
evsevie

evsevie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.03.2009

View Postionel.sat, on Mar 16 2009, 23:49, said:

nici o ora de religie nu-i ajuta pe elevi sa progreseze, insa in locul orei de religie ar fi necesara studierea istoriei religiilor.


Poate mai bine in locul orei de istoria si filozofia religiilor... inca o ora de romana in plus sa invatam noile reglementari ale limbii noastre, cum ca "nici o" se scrie legat. (nicio, niciun)

Pentru detalii aveti lectia la pagina cutarica... http://www.hotnews.r...icio-branza.htm

si apoi discutam si despre ora de religie.


View PostSPF, on Mar 17 2009, 08:08, said:

Daca toti taranii de la sate ar contribui la construirea de azile in loc de construirea de biserici, ar avea toti dinti in gura la 80 de ani si ar trai omeneste cu ajutor medical si financiar fara sa ajunga la televizor cu pensii de 3 lei, din care nu au ce sa manance, dar le ajunge sa doneze la biserici.

Eu zic ca e de mii de ori mai moral sa ridici un spital sau un azil decat o biserica.

Dar ce vorbesc eu. E de mii de ori mai moral sa ridici un spital decat 10 biserici.


E adevarat ca spitalul e bun pentru sanatatea trupului... dar sa nu uitam ca nu suntem numai trup ci si suflet. Si atunci e nevoie sa ne ingrijim de sanatatea sufletului. Pentru ca si ea se subrezeste.

Daca avem spitale pentru trup, avem spitale pentru suflet, si acestea sunt bisericile. Daca voi nu aflati vindecare in biserica, de ce puneti stavila vindecarii sufletesti a celor ce o cauta si o afla? Nu cumva suntem egoisti? Vrem sa impunem parerea noastra. Daca eu n-am crescut in invatatura lui Dumnezeu, deci nu cred in El, de ce sa creada toti din jurul meu, ca ma "deranjeste". Va spun si va repet, Hristos nu te obliga sa-l primesti, insa coboara pe pamant ca sa iei aminte ca El exista....si mai apoi decizi daca vrei sau nu sa-I implinesti Cuvantul. Cineva spunea ca daca nu exista Dumnezeu si eu cred, dupa moarte, n-am pierdut nimic, ...dar daca Dumnezeu exista si eu n-am crezut, atunci am pierdut totul. Merita riscul?

Cine merge intr-un azil sa observe ca acolo unde nu este lucrata dragostea jertfelnica pentru cei de acolo, ca model avand pe Hristos Cel ce s-a jertfit si pentru cei buni si Il recunosc si pentru cei ce Ise impotrivesc din necredinta, acel azil e un infern inaintea mortii. Nu cred ca ti-ai dori un astfel de azil in care sa vietuiesti pana la finalul vietii tale, un azil lipsit de prezenta lui Dumnezeu in cei care se ocupa si-i intretin pe batrani. Pentru ca exista multi angajati ai azilelor care multumiti a-si indeplini datoria de job, pentru a-si lua banii, se limiteaza la a vindeca rani, ci doar le intretin cu indiferenta.


Edited by evsevie, 17 March 2009 - 09:45.


#58
Transilvanus

Transilvanus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 10.03.2009
In calitate de crestin practicant (drept ca romano-catolic) zic asa: sa se scoata din licee ora de religie obligatorie. Nu exista metoda mai buna sa scarbesti niste adolescenti de tot ce are legatura cu religia decat sa le-o bagi pe gat cu ajutorul unor ore de o plicticosenie crunta. Nu-nteleg, frate, de ce nu organizeaza biserica ore de cateheza proprii, la ea acasa, nu la scoala? De ce trebuie copilul meu care nici macar nu e ortodox sa faca religie ortodoxa la scoala cand el oricum merge la cateheza la biserica de care tine? E in clasa a III-a si unde Doamne iarta-ma sa se duca un copil de 9 ani intre 10 si 11 cand in orar e religie, chiar daca ar fi optionala?

#59
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Pentru ca orele la biserica costa bani pe care nu-i plateste statul. Constituie ore suplimentare pentru popime, pe care nu le plateste statul.

Asadar, de ce sa nu plateasca statul indoctrinarea religioasa in scoli?

#60
Transilvanus

Transilvanus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 10.03.2009

View PostSPF, on Mar 17 2009, 10:26, said:

Pentru ca orele la biserica costa bani pe care nu-i plateste statul. Constituie ore suplimentare pentru popime, pe care nu le plateste statul.

Asadar, de ce sa nu plateasca statul indoctrinarea religioasa in scoli?

Mare dreptate ai. Ma gandisem si eu dar mi-am zis sa le acord beneficiul dubiului.  ;)

#61
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postevsevie, on Mar 16 2009, 17:18, said:

"dracii cred si se cutremura" dar nu iubesc. Faptul ca Eva a dialogat cu Satan nu inseamna ca a facut teologie, ci doar filozofie. Dar nici filozofie, pentru ca nu se poate ca ceea ce diavolul spune ca minciuna, noi sa vedem ca intelepciune si adevar.

Teologie nu face decat cel care este in adevar, care vorbeste sincer. Filozofia religiei o face Satan. Dar la Religie nu invatam sa filozofam despre religii sau religie ci sa decriptam din Evanghelia Lui Hristos acele invataturi care ne pot fi calauza a faptelor bune. Si albina are nevoie de polen, religia este acea floare care trebuie sa fie deschisa, nu taiata si calcata in picioare de impotrivitorii frumosului. Satan vine cu buriana.

Teologul este cel care vorbeste despre Dumnezeu (Satan a fost primul teolog ),este difernta intre un teolog si un prooroc .Prin prooroc vb direct Dumnezeu ,iar prin teolog vb Satan despre Dumnezeu !

Cine inca nu s-a intalnit cu Dumnezeu prin Revelatie supranaturala ,vb despre Dumnezeu pe baza sutdiilor facute si isi exprima pareri subiective filtrate prin intelect a unor doctrine mostenite !

Orice religie este o adunatura de interpretari prin mintea unor lideri spirituali .Exista doar un singur Adevar ;

Nimeni nu vine la Mine ,daca nu L-atrage Tatal !Eu Sunt Calea,Adevarul si Viata ,nimeni nu vine la Tatal decat prin MINE !

In aceste versete nu este vorba despre religie sau cult !

#62
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

Quote

Nu-I singur Iuda vinovat
De sangele ce se dadu
Nici marii preoti, nici Pilat
Si lumea intreaga prin pacat
Si eu si tu si eu si tu

Nu drumul greu spre Golgota,
Nici biciul cand Isus cazu
Si daca crucea grea era
Povara noastra si mai grea
A mea si-a ta a mea si-a ta

Nu patru cuie L-au strapuns,
Cand El pe cruce s-asternu
Si noi cu sufletul ascuns
Cu mii de patimi L-am strapuns
Si eu si tu si eu si tu

Nu doar batranii carturari,
Nu doar mai marii preoti, nu,
Si noi am ris cu ochi murdari
Si noi suntem cei doi tilhari
Si eu si tu si eu si tu

Si nu soldatilor prin sorti
Camasa alba si-o Dadu
Si tuturor, dar tu n-o porti
Si fara ia toti suntem morti
Si eu si tu si eu si tu

Nu doar in stanci, sub lilieci,
Nu doar sub lespede zacu
Si L-am ascuns ca pentru veci
Sub piatra unor forme reci
Si eu si tu si eu si tu

S-acum, Isus cel condamnat,
Azi El te-ntreaba da sau nu
Esti tu sau nu esti vinovat,
Eu am spus da si-am fost iertat
Eu am spus da, eu am spus da
Dar tu, dar tu, dar tu, dar tu.

Balaria asta o are de invatat fiica-mea pentru ora de religie. As dori de la aia mai invatati o traducere si o interpretare, cu corectarea ortografie m-am descurcat (am lasat-o asa cum a primit-o pentru voi, ca sa va faceti o idee despre profesor. Fac si scan daca nu credeti ca fix asa e scrisa) si poate se incumeta cineva la o analiza sintactico-mofologico-literaro-something.

#63
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postadadoi, on Mar 17 2009, 17:22, said:

Balaria asta o are de invatat fiica-mea pentru ora de religie. As dori de la aia mai invatati o traducere si o interpretare, cu corectarea ortografie m-am descurcat (am lasat-o asa cum a primit-o pentru voi, ca sa va faceti o idee despre profesor. Fac si scan daca nu credeti ca fix asa e scrisa) si poate se incumeta cineva la o analiza sintactico-mofologico-literaro-something.
:eek:  :wallbash:
si tu esti de acord sa invete mizeria aia?
sper sa se mai schimbe lucrurile pana o sa am eu copil de scoala...daca nu, cu riscurile de rigoare o sa-i interzic sa participe la orele de religie.... si sa ia vreodata mai mult de nota 5.

#64
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postbubalus, on Mar 17 2009, 17:41, said:

:eek:  :wallbash:
si tu esti de acord sa invete mizeria aia?
sper sa se mai schimbe lucrurile pana o sa am eu copil de scoala...daca nu, cu riscurile de rigoare o sa-i interzic sa participe la orele de religie.... si sa ia vreodata mai mult de nota 5.
buey, n-a zis ministra ca-i obligatorie? cum as putea avea vreodata curajul sa nu fiu de acord cu o ora la care li se predau asemenea chestii inaltatoare si importante pentru calitatea lor ca viitori oameni, pentru moralitatea intregului popor? In ora de religie sta salvarea noastra, si tu vrei sa n-o las sa-si salveze sufletul? Esti un parinte rau!

#65
dihorul_indraznet

dihorul_indraznet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 15.03.2009

View Postevsevie, on Mar 16 2009, 22:57, said:


Daca religia in scoli e indobitocire.. Sa luam exprimarea ta in logica umana: adica Religia care il leaga pe om de divinitate, fie prin minte, fie prin inima, duce la indobitocire..adica mai exact, il transforma intr-un dobitoc, animal cu ochelari pe nas. Cam asta s-ar traduce. Dar ma opresc aici, pentru ca n-ai logica, frate. Una e maimuta din care multi vor sa se traga, ca daca le zicea un cercetator ca se trag din broasca, asa ziceau acum pe forum, ...si alta e apartenenta la gradina Edenului. Singur Dumnezeul crestinilor a aratat ca e diferit de orice divinitate prin aceea ca nu de sus s-a purtat cu ei ci de jos, intrupandu-se pentru ca si ei sa se indumnezeiasca. Dar nu prin fire ci prin energhie, dupa har, au formulat marii teologi, dar nu pe forum, dandu-si cu parerea la reply ci traind cele ce au concluzionat. Exemplu este Sfantul Grigorie Palama cinstit duminica trecuta.

Oare ai prins ora de Religie in scoala?, de ai asa nickname neindobitocit. Intelegem indrazneala, dar si apartenenta la ginta?

Cat despre cariera prezidentiala, este o dovada a existentei lui Dumnezeu, ca n-a lasat tarisoara aceasta pe mainile unuia ca tine. Dar si de-ar fi lasat-o, cum a fost cazul celui impuscat de Craciun, totusi Dumnezeu a demonstrat ca exista chiar si atunci cand majoritatea invatau ca lipseste cu desavarsire, El lucrand sfintenia in temnite, imbinand religia cu cultura celor care si-au jertfit viata cu o credinta de fier, greu de gasit azi. Oare toti acei mai ganditori care i-a dat neamul, au fost indobitociti??? Ai auzit de Petre Tutea? De Ernest Bernea? De Nicolae Steinhardt? saracele dobitoace.. vai de noi, ca vedem cu ochelari vopsiti in culori rosii cu secera si ciocanu intr-o parte.

bla BLA BLA , ARGUMENTELE tele sunt la fel de slabe ca si religia si credinta care o sustii.

din momentul in care spui cuiva ca TREBUIE sa creada in X e indobitocire.
dupa cum spuneam , ora de religie trebuie scoasa si bisericile sa fie muzee.
banii daca sunt ochiu dracului nu ar trebuii sa existe la voi credinciosilor!!!! perversilor!!! aveti 1 BAN in buzunar sunteti perversi. mergeti si traiti prin paduri pe unde va este locul si lasati populatia de oameni sa evolueze.


View Postevsevie, on Mar 17 2009, 09:40, said:


Poate mai bine in locul orei de istoria si filozofia religiilor... inca o ora de romana in plus sa invatam noile reglementari ale limbii noastre, cum ca "nici o" se scrie legat. (nicio, niciun)

Pentru detalii aveti lectia la pagina cutarica... http://www.hotnews.r...icio-branza.htm

si apoi discutam si despre ora de religie.





E adevarat ca spitalul e bun pentru sanatatea trupului... dar sa nu uitam ca nu suntem numai trup ci si suflet. Si atunci e nevoie sa ne ingrijim de sanatatea sufletului. Pentru ca si ea se subrezeste.

Daca avem spitale pentru trup, avem spitale pentru suflet, si acestea sunt bisericile. Daca voi nu aflati vindecare in biserica, de ce puneti stavila vindecarii sufletesti a celor ce o cauta si o afla? Nu cumva suntem egoisti? Vrem sa impunem parerea noastra. Daca eu n-am crescut in invatatura lui Dumnezeu, deci nu cred in El, de ce sa creada toti din jurul meu, ca ma "deranjeste". Va spun si va repet, Hristos nu te obliga sa-l primesti, insa coboara pe pamant ca sa iei aminte ca El exista....si mai apoi decizi daca vrei sau nu sa-I implinesti Cuvantul. Cineva spunea ca daca nu exista Dumnezeu si eu cred, dupa moarte, n-am pierdut nimic, ...dar daca Dumnezeu exista si eu n-am crezut, atunci am pierdut totul. Merita riscul?

Cine merge intr-un azil sa observe ca acolo unde nu este lucrata dragostea jertfelnica pentru cei de acolo, ca model avand pe Hristos Cel ce s-a jertfit si pentru cei buni si Il recunosc si pentru cei ce Ise impotrivesc din necredinta, acel azil e un infern inaintea mortii. Nu cred ca ti-ai dori un astfel de azil in care sa vietuiesti pana la finalul vietii tale, un azil lipsit de prezenta lui Dumnezeu in cei care se ocupa si-i intretin pe batrani. Pentru ca exista multi angajati ai azilelor care multumiti a-si indeplini datoria de job, pentru a-si lua banii, se limiteaza la a vindeca rani, ci doar le intretin cu indiferenta.


esti FULL of bullshit. VARZA

View Postadadoi, on Mar 17 2009, 17:22, said:

Balaria asta o are de invatat fiica-mea pentru ora de religie. As dori de la aia mai invatati o traducere si o interpretare, cu corectarea ortografie m-am descurcat (am lasat-o asa cum a primit-o pentru voi, ca sa va faceti o idee despre profesor. Fac si scan daca nu credeti ca fix asa e scrisa) si poate se incumeta cineva la o analiza sintactico-mofologico-literaro-something.

ca sa vezi cum e ridicat in slavi cineva care nu exista doar pentru ca fiica ta cand se face mare sa aiba frica de "Dumnezeu" si sa fie cumintica in banca ei , sa si plateasca taxele si sa mai dea si la bisericuta niste banuti ca sa nu moara jegosii aia de foame. Dupa ce ca o freaca in minciuni toata viata lor mai vror si bani.

Dupa mine toti din institutii bisericesti , de primul la ultimul merita pusi la sapa pana mor.

maine poimaine o sa i vedeti ca or sa aiba si greve si cereri mai mari tot pe banii nostrii.

eu m as duce frumusel la scoala cu poezia asta de RAHAT ce e o simpla propaganda (mi se face si scarba cand citesc minciuni si propaganda) si i as da frumos cu cartea aia in cap la profu de religie dupa care l as pune sa manance cartea pagina cuy pagina si apoi l as da cu capul de toti peretii.

View Postadadoi, on Mar 17 2009, 19:38, said:

buey, n-a zis ministra ca-i obligatorie? cum as putea avea vreodata curajul sa nu fiu de acord cu o ora la care li se predau asemenea chestii inaltatoare si importante pentru calitatea lor ca viitori oameni, pentru moralitatea intregului popor? In ora de religie sta salvarea noastra, si tu vrei sa n-o las sa-si salveze sufletul? Esti un parinte rau!

ministra e o handicapata. si statul e un pervers care sigur face niste spalari de bani pe seama religiei. cineva smecher face multi bani acolo sus pe seama prostilor

#66
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postadadoi, on Mar 17 2009, 17:22, said:

As dori o traducere si o interpretare
Copile, esti vinovat. Recunoaste si vei fi iertat. :worthy:

#67
evsevie

evsevie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.03.2009

View Postdihorul_indraznet, on Mar 17 2009, 20:27, said:

bla BLA BLA , ARGUMENTELE tele sunt la fel de slabe ca si religia si credinta care o sustii.

din momentul in care spui cuiva ca TREBUIE sa creada in X e indobitocire.
dupa cum spuneam , ora de religie trebuie scoasa si bisericile sa fie muzee.
banii daca sunt ochiu dracului nu ar trebuii sa existe la voi credinciosilor!!!! perversilor!!! aveti 1 BAN in buzunar sunteti perversi. mergeti si traiti prin paduri pe unde va este locul si lasati populatia de oameni sa evolueze.


esti FULL of bullshit. VARZA


Cat de facil demontezi argumentele cuiva prin "bla, bla, bla", un ratzoit de strada....pe care multi din tinerii de azi, din lipsa puterii de a argumenta logic, inlocuiesc si acest gangavit in lovirea cu pumnul si picioarele. Nu va intrebati de ce a crescut agresivitatea in scoli? Nu cautati solutii la asa ceva??? Sau credeti ca le va oferi doar chimia, sportul si matematica.

Religia in care cred nu este slaba. Tocmai faptul ca inca religia se preda in scoli nu iti prezinta nicio biruinta in razboiul ce-l lucrezi.

Dar de ce sa fie bisericile muzee??? Ce sa-ti aminteasca? Faptul ca L-ai ingropat pe Cel ce a inviat din mormant? Delirezi! Iti spune un tanar care, a prins religia in scoli, dupa caderea atheilor de la putere, cel putin a celor declarati. Daca vrei biserica muzeu inseamna ca-i recunosti importanta. Dar, pentru ca doresti o viata in mocirla patimilor, si te incomodeaza glasul Evangheliei, doresti sa-ti asputi urechile dar nu prin punerea mainilor tale peste urechi ci prin punerea mainilor tale peste gurile celor ce-L propovaduiesc pe Hristos.  "Nici portile iadului nu vor birui Biserica".

Faptul ca acum sunt multi care nu cred in religia crestina si lovesc in Biserica e dovara repetarii de 2 milenii a gesturilor necuvenite ale celor care L-au batjocorit pe Hristos rastignindu-L. Biserica sta si azi, precum odinioara Hristos...si se lasa palmuita si scuipata de dragul invierii celor care privesc spre ea cu incredere si dragoste.

Un limbaj mai pervers pe acest topic numai la un indraznet ca tine am intalnit. Cand nu stii sa argumentezi prin cuvinte, improsti cu "bla, bla, bla" si "varza"...dovada a imaturitatii... un gangavit la varsta negangavirii.

Bine ca ai retinut expresiile negative din filme.

Edited by evsevie, 18 March 2009 - 01:00.


#68
dihorul_indraznet

dihorul_indraznet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 15.03.2009

View Postevsevie, on Mar 18 2009, 00:45, said:


Cat de facil demontezi argumentele cuiva prin "bla, bla, bla", un ratzoit de strada....pe care multi din tinerii de azi, din lipsa puterii de a argumenta logic, inlocuiesc si acest gangavit in lovirea cu pumnul si picioarele. Nu va intrebati de ce a crescut agresivitatea in scoli? Nu cautati solutii la asa ceva??? Sau credeti ca le va oferi doar chimia, sportul si matematica.

Religia in care cred nu este slaba. Tocmai faptul ca inca religia se preda in scoli nu iti prezinta nicio biruinta in razboiul ce-l lucrezi.

Dar de ce sa fie bisericile muzee??? Ce sa-ti aminteasca? Faptul ca L-ai ingropat pe Cel ce a inviat din mormant? Delirezi! Iti spune un tanar care, a prins religia in scoli, dupa caderea atheilor de la putere, cel putin a celor declarati. Daca vrei biserica muzeu inseamna ca-i recunosti importanta. Dar, pentru ca doresti o viata in mocirla patimilor, si te incomodeaza glasul Evangheliei, doresti sa-ti asputi urechile dar nu prin punerea mainilor tale peste urechi ci prin punerea mainilor tale peste gurile celor ce-L propovaduiesc pe Hristos.  "Nici portile iadului nu vor birui Biserica".

Faptul ca acum sunt multi care nu cred in religia crestina si lovesc in Biserica e dovara repetarii de 2 milenii a gesturilor necuvenite ale celor care L-au batjocorit pe Hristos rastignindu-L. Biserica sta si azi, precum odinioara Hristos...si se lasa palmuita si scuipata de dragul invierii celor care privesc spre ea cu incredere si dragoste.

Un limbaj mai pervers pe acest topic numai la un indraznet ca tine am intalnit. Cand nu stii sa argumentezi prin cuvinte, improsti cu "bla, bla, bla" si "varza"...dovada a imaturitatii... un gangavit la varsta negangavirii.

Bine ca ai retinut expresiile negative din filme.



daca tu crezi ca stau sa ti explic tie lucruri care ar trebuii sa le stii deja te inseli. daca esti incapabil sa gandesti si sa ti dai seama singur toxicitatea religiei e clar ca esti o cauza pierduta. si te rog nu mai scrie cu litere cu font mare , pentru ca oricat ai incerca sa "urlii" si sa te faci auzit tot porcarii spui si tot porcarii sustii.

religia estea cea mai mare gresala a umanitatii.

religia in scoli este vina noastra , pentru ca acceptam. religia ar trebuii sa fie ceva de domeniul trecutului , sa fie ceva de care sa nu mai vb pentru ca aduce aminte de timpuri urate si triste.

din cauza indoctrinarii religioase omenirea are probleme , lumea moare , popoare nu se dezvolta. toate din credinta in fantezii impusa de oamenii de sus pentru care un om indoctrinat = un om corupt = e om religios = om CONTROLABIL.

de aia statul va vrea prosti (sau religiosi - acelasi lucru) ca sa va poata controla.

religia = dovada de incapacitate personala a fiecaruia = incapacitatea de a gandii =  prostia omului de rand

religia e creata pentru cei de rand , este falsa pentru cei destepti si este folositoare pentru conducatori.

#69
Transilvanus

Transilvanus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 10.03.2009

View Postevsevie, on Mar 18 2009, 00:45, said:


Cat de facil demontezi argumentele cuiva prin "bla, bla, bla", un ratzoit de strada....pe care multi din tinerii de azi, din lipsa puterii de a argumenta logic, inlocuiesc si acest gangavit in lovirea cu pumnul si picioarele. Nu va intrebati de ce a crescut agresivitatea in scoli? Nu cautati solutii la asa ceva??? Sau credeti ca le va oferi doar chimia, sportul si matematica.

Religia in care cred nu este slaba. Tocmai faptul ca inca religia se preda in scoli nu iti prezinta nicio biruinta in razboiul ce-l lucrezi.

Dar de ce sa fie bisericile muzee??? Ce sa-ti aminteasca? Faptul ca L-ai ingropat pe Cel ce a inviat din mormant? Delirezi! Iti spune un tanar care, a prins religia in scoli, dupa caderea atheilor de la putere, cel putin a celor declarati. Daca vrei biserica muzeu inseamna ca-i recunosti importanta. Dar, pentru ca doresti o viata in mocirla patimilor, si te incomodeaza glasul Evangheliei, doresti sa-ti asputi urechile dar nu prin punerea mainilor tale peste urechi ci prin punerea mainilor tale peste gurile celor ce-L propovaduiesc pe Hristos.  "Nici portile iadului nu vor birui Biserica".

Faptul ca acum sunt multi care nu cred in religia crestina si lovesc in Biserica e dovara repetarii de 2 milenii a gesturilor necuvenite ale celor care L-au batjocorit pe Hristos rastignindu-L. Biserica sta si azi, precum odinioara Hristos...si se lasa palmuita si scuipata de dragul invierii celor care privesc spre ea cu incredere si dragoste.

Un limbaj mai pervers pe acest topic numai la un indraznet ca tine am intalnit. Cand nu stii sa argumentezi prin cuvinte, improsti cu "bla, bla, bla" si "varza"...dovada a imaturitatii... un gangavit la varsta negangavirii.

Bine ca ai retinut expresiile negative din filme.


Tu in continut ai o buna doza de dreptate. Dar ar trebui sa te pui la punct cu ortografia si topica limbii romane. Nu poti sustine idei importante daca te exprimi si scrii in halul asta ca ajungi ridicol.
Credinta religioasa este o optiune care tine de viata privata. Eu, catolic de rit roman, nu sunt de acord sa fie indoctrinat copilul meu intr-o scoala publica (adica de stat) cu invataturi ortodoxe. N-as avea nimic impotriva sa se faca ore de religie neconfesionale, adica un fel de istorie a religiilor. Dar copilul meu deja urmeaza un curs de cataheza la biserica romano-catolica din orasul nostru pentru a se pregati pentru prima comuniune. Asadar consider ca statul roman la care eu contribui cu impozite nu are dreptul sa-i impuna ore de religie ortodoxa la scoala. BOR sa-si tina orele de cateheza in propria biserica, sambata, asa cum face biserica catolica. Pe banii bisericii, nu pe banii contribuabililor. Intelegi?

#70
evsevie

evsevie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.03.2009
Termin a mai comenta pe acest topic.

Vad ca n-ati inteles problema pe care am propus-o la inceput.

E pierdere de vreme. N-am cu cine dialoga. E ca si cum as vorbi cu sectari. Normal ca fiecare si-o tine pe a lui.

Fiecare o sa dam seama pentru ce-am vorbit, ce-am gandit si ce-am sustinut.

La A Doua Lui venire vom vedea mai cu adevarat cele ce acum incercam sa dibuim.

#71
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
orele de religie sunt niste chestii inventate ca sa mai dea de lucru catorva luzari care n-au cap sa faca o facultate adevarata sau n-au "har" (a se citi "pile sa-si faca rost de-o parohie"). Deocamdata, ora aia "serves me just right", oricat m-as chinui eu sa-i explic copilului cate aberatii se pot sustine cu argumentul "trebuie sa ai credinta", cate contradictii exista in biblie, cat de tare se bate cap in cap fantezia cu realitatea, recunosc cinstit ca n-as reusi in vecii vecilor amin. Asa, proful ala al ei face o treaba foarte buna in locul meu: copilul trebuie sa invete prin puterea exemplului. Avandu-l pe ala ca exemplu, comparativ cu mine, sotul meu, etc...

#72
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postadadoi, on Mar 18 2009, 14:20, said:

cate contradictii exista in biblie,

Cineva nu a absentat de la ora de materialism dialectic :rolleyes:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate