Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 

proiect microUNDE!

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
sal. am de facut un proiect de microunde la nivel de Poli->telecomunicatii->an 3!
as putea sa imi aleg urmatoarele teme : software defined radio, care habar nu am cu ce se mananca, sau antene reconfigurabile, care suna mai prieteneste dar nu am cautat nimic pe tema asta. daca aveti informatie despre asta pls postati.
pe forum am postat pt ca profu zicea ca putem face si un montaj(temele de mai sus fiind teoretice). montajul sa fie ceva legate de microunde si daca e ceva foarte bun poate iau direct examenul. :)      as putea sa fac antene reconfigurabile si ceva hardware pt ele, dar nu stiu deocamdata nimic despre ele. asa ca orice ajutor este binevenit!!

#2
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
De aici eu inteleg asa: Software defined radio sa fie un receptor/emitator pilotat de PC. Cu alt cuvinte trebuie manipulata frecventa oscilatorului local si comenda de emisie. Sunte ceva scheme pe net cu un circuit Philips 145151 care e sinteza de frecventa pe I2C si poate fi manevrata cu PC-ul.

Ai zis de antene reconfigurabile si microunde. Daca vorbim de reconfigurabil, am vazut mai demult pe net unul care a facut un yagi din antene de camera telescopice si erau dispuse de-a lungul unei tevi. Atat pozitia cat si dimensiunea elementilor realizati erau reglabile in functie de frecventa. Asta o fi?

#3
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
nu stiu inca care e treaba cu  antenele. proiectele pot fi pe o scara larga. de ex un coleg a facut un card reader pt sim de telfon(constuieste hardware si softul sa il foloseasca) si asta se incadreaza in telefonie mobila care tine de microunde. nici o ideea pana acum?

#4
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
Anu 3 electronica si io... pana acu la microunde, am ghidat niste unde printr-o tzeava rectangulara  si-am citit tensiuni...  Voi ce facultate faceti ma?  Sa mor eu daca am invatat ceva usefull pana cu la rahatu asta de facultate!

#5
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
hahaha. same here. nimic folositor pana acuma. parca parca incep sa se lege una de alta. da-mi ceva datalii despre proiectul tau!

#6
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Auzi, dar tie iti profesorul ceva de facut si pe langa asta te mai lasa sa ghicesti ce trebuia de fapt sa faci? E si profesor de microunde si de logica in acelasi timp? E Rulea sau Lojewsky?

#7
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
si eu fac cu Lojewsky... da sincer, eu unu nu am auzit pana acum de nici un proiect.  :D  .. bine...  nici n-am fost la vrun curs  :confuzzled:  , da creca aflam eu ... :)

#8
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
eu sunt la CJ. temele de mai sus ar trebui sa ghicesc eu ce sa fac la ele, si de aceea mi-as face ceva montaj.

#9
James

James

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.06.2003
Fa si tu un cuptor cu microunde :)
E destul de simplu

#10
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
astept reply serioase nu glume. un cuptor care sa incalzeazeasca ceva mi se pare destul de complicat. sa nu mai vb ca ar trebui sa si arate cumva!!

#11
lucianf

lucianf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 03.10.2004
O fi vorba despre un grup de antene a carui diagrama de radiatie poate fi controlata ? (preferential dupa o anumita directie la un moment dat ?)

#12
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
nici o idee?? ceva in gama microundelor?? eu incerc din rasputeri sa gasesc ceva dar nu prea merge treaba! HELP

#13
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
transmisie audio fara fir se incadreaza in ce vreau eu?? ma gandesc ca se face tot prin micro unde. nu stiu insa pe ce frecventa. adica sa fie emitatorul legat la o sursa audio sa receptorul pe difuzor, probabil cu baterie. are cineva schema pt asa ceva?  stie cineva unde gasesc??

#14
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
am gasit ceva! este un emitator pe 224,5 Mhz, care pot sa  il construiesc. problema este ca am gazit fisierele in calculatorul meu si nu stiu modul de functionare(care trebuie sa il explic),  si alte detalii precum distanta de emisie, si altele. pun sus arhiva la ce am eu pe comp poate ma ajuta cineva.  am gasit ceva cuvant cheie AUREL in micile specificatii dar la aurel astia pe site nu am gasit detalii si nici pe softpedia .

#15
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
am cautat pe site-ul vitacom(pt ca este in CJ) emitatorul ala de la AUREL, si nu am gasit nimic. stiti de unde as putea cumpara in ro?? ce este ERA5 minicircuit??

#16
MoDelia

MoDelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 22.03.2005
nici nu imi mai aduc aminte daca am avut proiect la microunde..
eu am facut cu DeSabata..
.. trebe sa ma uit ptin cursuri.. or trecut 3 ani de atunci..

#17
lucianf

lucianf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 03.10.2004
Oare 224,5 Mhz chiar se incadreaza la microunde ?
Nu ar trebui inmultit macar...cu 10 ?

#18
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
pot sa fac si asta. se accepta. oricum microU sunt de la 300 in sus!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate