Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Câþi sã fie?

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#1
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
E clar ! Un copil este suficient !

#2
adadoi

adadoi

    scorpie bãtrânã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostAna_Karr, on Feb 18 2009, 11:44, said:

E clar ! Un copil este suficient !
Daca n-as fi asa batrana, maine m-as mai apuca de unul. Nu ca nu mi-ar place si procesul tehnologic, dar parca mi-e dor sa vad cum li se umezesc ochisorii cand mananca...

#3
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postadadoi, on Feb 18 2009, 11:48, said:

Daca n-as fi asa batrana, maine m-as mai apuca de unul. Nu ca nu mi-ar place si procesul tehnologic, dar parca mi-e dor sa vad cum li se umezesc ochisorii cand mananca...

Poate copiii tai plangeau dragalas cand le era foame, dar a mea urla din toata incheieturile. Acu de cand e mai marisoara da si din picioare, un adevarat scandal in cele 50 secunde pana apare biberonul, musai proaspat preparat ca altfel scuipa.

Si cand se loveste nu plange, ci pune buza  -_-

#4
adadoi

adadoi

    scorpie bãtrânã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postmaltese, on Feb 18 2009, 12:19, said:

Poate copiii tai plangeau dragalas cand le era foame, dar a mea urla din toata incheieturile. Acu de cand e mai marisoara da si din picioare, un adevarat scandal in cele 50 secunde pana apare biberonul, musai proaspat preparat ca altfel scuipa.

Si cand se loveste nu plange, ci pune buza  -_-
bine, recunosc, erau cuminti. La doua luni dormeau amandoi de pe la 11 pana la 6. Bagau in ei ca apucatii, au fost tot timpul peste greutate si inaltime, n-au avut colici (maxim sase saptamani), nu s-au imbolnavit (mucii nu se pun, nu?)...

#5
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007
sa nu aveti impresia ca numa adadoi a avut noroc. nici oana n-a avut colici, a dormit singura din prima zi acasa, dintii au iesit la un an 3 intr-o saptamina, fara urlete inainte, decit in timpul. doarme noaptea, se culca la 8 jumate :tomato:
inca mai sper ca il voi convinge pe zaoan sa mai facem un copil. :lol:

#6
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
Aveti curaj doamnelor...
Eu, desi Delia a fost chiar cuminte, nu a fost bolnavicioasa, " mucii nu se pun", dupa cum zise Adadoi, nu mai am curaj...

Edited by XZY, 18 February 2009 - 12:52.


#7
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Nu mai aveti curaj de biberon/alaptat sau de alt copil? Daca e varianta 2 hai sa facem un subiect separat despre familiile numeroase ;)

#8
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007

View Postmaltese, on Feb 18 2009, 13:11, said:

Nu mai aveti curaj de biberon/alaptat sau de alt copil? Daca e varianta 2 hai sa facem un subiect separat despre familiile numeroase ;)

Eu ma tem ca la al doilea nu o sa mai am nervii asa tari ca la primul, ca nu o sa mai am disponibilitatea pe care am avut-o ptr ea ( deh, imbatranesc). Ma tem sa nu raman fara serviciu, apropo uitati timpurile care sunt acum. Imi pun intrebarea daca o sa le pot oferi tot ce le trebuie ( uite cat costa sa tii un copil in scoala). Imi pun o mie si una de intrebari...
Iubesc foarte mult copii, nu numai cei cu care am legaturi de sange, insa, recunosc, imi este frica sa-l fac pe al doliea...

#9
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005
"Unul e prea puþin, doi sunt prea mulþi" :D

#10
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PostAna_Karr, on Feb 18 2009, 11:44, said:

Cati sa fie?

Trei. Ofera cineva mai mult? :P

A fost cifra care mi-a oferit-o o batranica cu ambii copii plecati peste ocean si care la 70 ani a ramas singura sa-si vada de batraneti. Din 3, macar 1 ramane pe langa casa.

Edited by ionutz78, 19 February 2009 - 22:57.


#11
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
io m-as apuca de al doilea (cred ca la toamna)...dar..desi cat era mica a fost foarte cuminte (8 luni in burta-o sarcina super usoara si aproape 1 an pana a invatat sa mearga-copil model, nu plangea, dormea noaptea, etc) dupa aia a devenit o terorista (i se spune binladen) si daca primesc colet inca unul ca ea...ma internez la nebuni! tot mai sper ca e adevarat ce se zice ca al doilea e mai cuminte :)

imi doresc 2 copii deoarece eu 12 ani am fost copil unic si stiu cat imi doream un frate sau o sora!

#12
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Eu vreau inca unul. Adica sa am trei.

#13
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Si eu il pregatesc pe al doilea.

#14
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
unul este suficient! este tare greu sa bati doi...

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,982
  • Înscris: 25.06.2007
Câþi sã fie?...grea intrebare...

Nu se poate da un raspuns standard.
Depinde de cei doi parinti, de disponibilitatea lor sufleteasca, de capacitatea lor de a iubi si educa si nu in ultimul rand de posibilitatile materiale.
Extremele sunt 0 copii (denota un egoism accentuat) si cati or veni (denota nepasare si nereflectare asupra problemei).
Strabunicii nostrii aveau de obicei cate 5-6-7 copii, cu timpul numarul copiilor/familie a tot scazut, acum in Romania e la moda sa ai unul, maxim doi, uneori si aia neglijati din cauza vietii tumultoase din ziua de azi.
Parerea mea e ca e bine sa fie macar 2 copii in familie. Va fi o familie echilibrata, fratii vor putea sa se bazeze unul pe altul la nevoie...
Noi avem deocamdata 2 si peste vreun an-doi am dori inca unul  :)

#16
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Eu zic cã unul ajunge , maxim 2 .

#17
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Candva imi doream 3, unul mare si doi mici unul dupa altul.

Dar media de 5-6 ore de somn/zi ma face sa mai astept mult si bine pana sa iau in calcul alt fomist. Nu am mai dormit bine de cand am ramas insarcinata.

#18
adadoi

adadoi

    scorpie bãtrânã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postionutz78, on Feb 19 2009, 22:53, said:

Trei. Ofera cineva mai mult? :P

A fost cifra care mi-a oferit-o o batranica cu ambii copii plecati peste ocean si care la 70 ani a ramas singura sa-si vada de batraneti. Din 3, macar 1 ramane pe langa casa.
eu am vreo trei babe cu patru copii, toti plecati :D

View Postanknic, on Feb 19 2009, 23:03, said:

io m-as apuca de al doilea (cred ca la toamna)...dar..desi cat era mica a fost foarte cuminte (8 luni in burta-o sarcina super usoara si aproape 1 an pana a invatat sa mearga-copil model, nu plangea, dormea noaptea, etc) dupa aia a devenit o terorista (i se spune binladen) si daca primesc colet inca unul ca ea...ma internez la nebuni! tot mai sper ca e adevarat ce se zice ca al doilea e mai cuminte :)

imi doresc 2 copii deoarece eu 12 ani am fost copil unic si stiu cat imi doream un frate sau o sora!
de ce te iei dupa gura lumii? sa-ti apun si eu ca al doilea face cat zece de "primul" din punct de vedere al galagiei?

View PostPazvante, on Feb 20 2009, 09:55, said:

unul este suficient! este tare greu sa bati doi...
nu te stresa, nu mai trebuie sa-l bati pe nici unul. Se descurca perfect intre ei.

View Postmaltese, on Feb 20 2009, 11:34, said:

Candva imi doream 3, unul mare si doi mici unul dupa altul.

Dar media de 5-6 ore de somn/zi ma face sa mai astept mult si bine pana sa iau in calcul alt fomist. Nu am mai dormit bine de cand am ramas insarcinata.
pana ajunge la scoala nici sa nu te-astepti sa dormi mai mult :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate