Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

preot clarvazator

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
121 replies to this topic

#109
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 altul, on 20th December 2010, 21:08, said:

Frate tu nu te-ai plictisit de paralelismul protestant.

Iesirea 28
13 Vei face paftale de aur curat
14 și două lănțișoare vei face, tot de aur curat, răsucite ca sfoara și'nflorate ca floarea; lănțișoarele cele răsucite le vei prinde de paftalele de pe umeri, în partea din față.
Ai uitat sa citezi si despre circumcizie, spalarea ceremoniala, sarbatori, luni noi..... De ce? Alegi tu din Scriptura?

#110
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 altul, on 20th December 2010, 21:08, said:

Frate tu nu te-ai plictisit de paralelismul protestant.

Iesirea 28
13 Vei face paftale de aur curat
14 și două lănțișoare vei face, tot de aur curat, răsucite ca sfoara și'nflorate ca floarea; lănțișoarele cele răsucite le vei prinde de paftalele de pe umeri, în partea din față.
Aha , deci dumnezeu asta stia ca aurul o sa fie ceva greu de gasit si scump si ce zice el : d-asta sa folosim ca sa atragem priviri ...
De ce nu fier sau cupru ?
Nu ti se pare ca treaba asta nu prea vine de la dumnezeu ???

#111
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 genius, on 22nd December 2010, 10:05, said:

Aha , deci dumnezeu asta stia ca aurul o sa fie ceva greu de gasit si scump si ce zice el : d-asta sa folosim ca sa atragem priviri ...
De ce nu fier sau cupru ?
Nu ti se pare ca treaba asta nu prea vine de la dumnezeu ???

Felul cum erau impodobite "cortul intalnirii", hainele preotilor sau Templul au o simbolistica greu de inteles...nu era vorba de bogatie sau fast.

Popii au zis: Wow, pai daca hainele preotilor din VT aveau aur, trebuie sa se umple si ei, precum cocalarii. Spun iar, se vor cheltui doua mii de miliarde lei vechi pentru o noua catedrala. Acum, cand tara e in plina criza, asa reactioneaza "mostenitorii traditiei apostolice", "reprezentantii lui Dumnezeu pe Pamant".

#112
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 kruger, on 22nd December 2010, 11:06, said:

Felul cum erau impodobite "cortul intalnirii", hainele preotilor sau Templul au o simbolistica greu de inteles...nu era vorba de bogatie sau fast.

Popii au zis: Wow, pai daca hainele preotilor din VT aveau aur, trebuie sa se umple si ei, precum cocalarii. Spun iar, se vor cheltui doua mii de miliarde lei vechi pentru o noua catedrala. Acum, cand tara e in plina criza, asa reactioneaza "mostenitorii traditiei apostolice", "reprezentantii lui Dumnezeu pe Pamant".
Aha si daca au simbolistica aia greu de inteles, cele ale preotilor de azi au una mai usor de inteles si tu ai inteles ca hainele preotilor de azi au legatura cu cocalarii si catedrala... Tu chiar nu iti dai seama ce ridicol poti fii?

Edited by mario_bril, 22 December 2010 - 11:12.


#113
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 mario_bril, on 22nd December 2010, 11:12, said:

Aha si daca au simbolistica aia greu de inteles, cele ale preotilor de azi au una mai usor de inteles si tu ai inteles ca hainele preotilor de azi au legatura cu cocalarii si catedrala... Tu chiar nu iti dai seama ce ridicol poti fii?

Ok, zi-mi si mie ce inseamna chestia asta: In criza in care suntem, cu micsorari de 25% din salarii, pensii si alocatii pentru copii sau maternitate scazute, Biserica Ortodoxa cheltuieste doua mii de miliarde de lei vechi pentru a-si construi o catedrala (o sa tot spun de asta, sa vada toti magaria). Patriarhul Daniel s-a dus cu nesimtire si a cerut deja Guvernului 1-% din suma asta. Cata nesimtire poate avea omul ala si, implicit, sistemul ortodox?

Ia zi-mi tu simbolistica acestui gest (eu ti-am zis parerea mea, e "cocălărie" sau "cocălăreală")

Edited by kruger, 22 December 2010 - 12:02.


#114
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 kruger, on 22nd December 2010, 12:02, said:

Ok, zi-mi si mie ce inseamna chestia asta: In criza in care suntem, cu micsorari de 25% din salarii, pensii si alocatii pentru copii sau maternitate scazute, Biserica Ortodoxa cheltuieste doua mii de miliarde de lei vechi pentru a-si construi o catedrala (o sa tot spun de asta, sa vada toti magaria). Patriarhul Daniel s-a dus cu nesimtire si a cerut deja Guvernului 1-% din suma asta. Cata nesimtire poate avea omul ala si, implicit, sistemul ortodox?

Ia zi-mi tu simbolistica acestui gest (eu ti-am zis parerea mea, e "cocălărie" sau "cocălăreală")
Chiar nu ai simtul penibilului? Treci de la vesmintele preotesti la constructia de catedrale de zici ca ar avea o legatura intrinseca. E o problema pentru care exista topic. Posteaza acolo si iti voi raspunde. Pentru moment te rog sa te rezumi la subiect daca ai ceva important de spus. Ca de cand ai aterizat pe aici, in afara sa blamezi BO altceva inteligent nu ai spus...  :thumbdown:

#115
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 mario_bril, on 22nd December 2010, 12:12, said:

Ca de cand ai aterizat pe aici, in afara sa blamezi BO altceva inteligent nu ai spus...  :thumbdown:
Deci blamarea BO a fost singurul lucru inteligent...ok

#116
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 kruger, on 22nd December 2010, 12:33, said:

Deci blamarea BO a fost singurul lucru inteligent...ok
Asta ai inteles tu? :roflmao:

#117
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

Quote

Felul cum erau impodobite "cortul intalnirii", hainele preotilor sau Templul au o simbolistica greu de inteles...nu era vorba de bogatie sau fast.
Pe mine aurul chiar la asta ma duce ... nu stiu de ce ...

#118
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 genius, on 22nd December 2010, 23:56, said:

Pe mine aurul chiar la asta ma duce ... nu stiu de ce ...

Preotii nu erau impodobiti cu aur, prietene. Vesmantul Marelui Preot avea aur si pietre pretioase, care, repet, simbolizeaza altceva decat fastul si meritele preotului.

fyi, preotii erau imbracati intr-un "efod", de culoare alba, pentru a simboliza curatia unui om dedicat lui Dumnezeu.

Astazi, popii sunt imbracati in negru, umbla cu cranii sau resturi de cadavre, le cinstesc, se inchina la ele si se roaga la morti... si nu slujesc lui Dumnezeu. Coarne le mai trebuie si o sa fie evident cui ii slujesc.


Inca un fyi, stii ca Marele Preot intra in Locul Prea Sfant avand o funie legata de glezna? Pentru ca intra in prezenta lui Dumnezeu intinat, murea pe loc si nu putea nimeni sa intre acolo sa il ia. Daca s-ar aplica azi aceeasi chestie, nu ar mai trai nici un popa in Romania, bag mana-n foc. De fapt, nici un om in lumea asta...

Edited by kruger, 24 December 2010 - 11:18.


#119
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 genius, on 22nd December 2010, 23:56, said:

Pe mine aurul chiar la asta ma duce ... nu stiu de ce ...
Nu stii deoarece hermeneutica bisericii tale nu permite intelegerea spirituala a Scripturii. Aurul este definit ce inseamna:

Zaharia 13

    9Dar treimea aceasta din urmă o voi pune în foc, și o voi curăți cum se curățește argintul, o voi lămuri cum se lămurește aurul. Ei vor chema Numele Meu, și îi voi asculta; Eu voi zice: ...Acesta este poporul Meu!... Și ei vor zice: ...Domnul este Dumnzeul meu!...

In general toate lucrurile SCUMPE reprezinta pe cei salvati deoarece am fost cumparati cu un pret mare: sacrificiul lui Hristos.

1 Corinteni 6

20Căci ați fost cumpărați cu un preț. Proslăviți dar pe Dumnezeu în trupul și în duhul vostru, cari sînt ale lui Dumnezeu.

1 Corinteni 7

23Voi ați fost cumpărați cu un preț. Nu vă faceți dar robi oamenilor.

Imbracamintea are in vedere tot salvarea, la polul opus fiind goliciunea care, vedem la Adam si Eva ca simbolizeaza pacatul.

Romani 13:14
ci îmbrăcați-vă în Domnul Isus Hristos, și nu purtați grijă de firea pămîntească, pentruca să -i treziți poftele.

Evident, nu ai de unde sa copiezi intelesul spiritual, pt ca niciun seminar nu invata asta.

#120
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 kruger, on 24th December 2010, 11:13, said:

Preotii nu erau impodobiti cu aur, prietene. Vesmantul Marelui Preot avea aur si pietre pretioase, care, repet, simbolizeaza altceva decat fastul si meritele preotului.

fyi, preotii erau imbracati intr-un "efod", de culoare alba, pentru a simboliza curatia unui om dedicat lui Dumnezeu.

Astazi, popii sunt imbracati in negru, umbla cu cranii sau resturi de cadavre, le cinstesc, se inchina la ele si se roaga la morti... si nu slujesc lui Dumnezeu. Coarne le mai trebuie si o sa fie evident cui ii slujesc.


Inca un fyi, stii ca Marele Preot intra in Locul Prea Sfant avand o funie legata de glezna? Pentru ca intra in prezenta lui Dumnezeu intinat, murea pe loc si nu putea nimeni sa intre acolo sa il ia. Daca s-ar aplica azi aceeasi chestie, nu ar mai trai nici un popa in Romania, bag mana-n foc. De fapt, nici un om in lumea asta...
Explica-i omului clar ce simboliza nu tot o intoarce atata. Sau de fapt nici tu nu stii este?  :naughty:

Edited by mario_bril, 24 December 2010 - 12:29.


#121
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 zexelica, on 24th December 2010, 11:49, said:

Nu stii deoarece hermeneutica bisericii tale nu permite intelegerea spirituala a Scripturii. Aurul este definit ce inseamna:

Zaharia 13

    9Dar treimea aceasta din urmă o voi pune în foc, și o voi curăți cum se curățește argintul, o voi lămuri cum se lămurește aurul. Ei vor chema Numele Meu, și îi voi asculta; Eu voi zice: ...Acesta este poporul Meu!... Și ei vor zice: ...Domnul este Dumnzeul meu!...

In general toate lucrurile SCUMPE reprezinta pe cei salvati deoarece am fost cumparati cu un pret mare: sacrificiul lui Hristos.

1 Corinteni 6

20Căci ați fost cumpărați cu un preț. Proslăviți dar pe Dumnezeu în trupul și în duhul vostru, cari sînt ale lui Dumnezeu.

1 Corinteni 7

23Voi ați fost cumpărați cu un preț. Nu vă faceți dar robi oamenilor.

Imbracamintea are in vedere tot salvarea, la polul opus fiind goliciunea care, vedem la Adam si Eva ca simbolizeaza pacatul.

Romani 13:14
ci îmbrăcați-vă în Domnul Isus Hristos, și nu purtați grijă de firea pămîntească, pentruca să -i treziți poftele.

Evident, nu ai de unde sa copiezi intelesul spiritual, pt ca niciun seminar nu invata asta.
Si cumparatura asta s-a facut cu aur ??? De ce dreacu nu s-a facut cu uraniu ? Ca e mai scump .
Bati campii rau .
Aurul este ceea ce este si gata . Nu o mai da cotita ca nu merge ...

#122
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
@Zexe, daca au ajuns sa iti deie lectii si ateii...  :thumbdown:

 genius, on 25th December 2010, 17:45, said:

Si cumparatura asta s-a facut cu aur ??? De ce dreacu nu s-a facut cu uraniu ? Ca e mai scump .
Bati campii rau .
Aurul este ceea ce este si gata . Nu o mai da cotita ca nu merge ...


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate