Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Copiii si calculatorul

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Mie unu' mi se pare o tampenie generala cand mai aud pe altii "copilul meu e foarte destept stie sa foloseasca calculatorul,vai ce destept ii si alte dume...stie sa joace solitaire..." si la de astia imi scot eu banu' din instalarii de windows si devirusari.Copiii mei nu o sa vada pc pana pe la 11-12 ani ca nici eu n-am avut si tare bine mio priit, am un var caruia i-au bagat parintii pc de pe la 6 ani si de la 6 dimineata pan' la 10 seara e la pc si faza ii ca are de abea 9 ani, cin' stie cat o sta mai incolo.Asa ajung generatii de copii ochelaristi sa-i rada pe la scoala si faze din astea.
Ajung sa naiba habar cei ala un monopoly, o ascunsa cu prieteni.

Edited by SpeedDemon, 19 December 2009 - 12:38.


#56
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008
Cu PC de la 12 ani și scrii în halul ăsta... :death:

#57
stifflerr

stifflerr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,368
  • Înscris: 16.07.2008

View PostSpeedDemon, on 19th December 2009, 12:17, said:


pt mulți a ști să folosească pc-ul înseamnă: să-l deschizi, să-l închizi, să asculți muzică, să te uiți pe youtube, să joci wow/cs etc.
Dacă-i pui să-și instaleze singuri sistemele de operare, să lucreze în c/cc++, java, delphi, photoshop etc etc. nema.
Dar, dar.....sunt și copii eminenți, care te pot lăsa cu gura căscată.
Calculatorul, în limite normale(1-2 pe zi) nu cred că dăunează.

#58
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postradumiki, on 6th February 2009, 17:38, said:

Fetita mea are 3 ani si o luna, insa deja navigheaza pe net.
Pe youtube isi cauta singura desene animate si videoclipuri, coloreaza desene si se joaca jocuri simplute de pe site-urile ptr. copii.
Nu o lasam mult, 1-2 ore pe zi, desi ea  ar sta toata ziua...
Intrebarea e: este nociv?
Ia-i un iphone. Sa vezi atunci distractie... :D

Nu cred ca-i nociv, cata vreme, ceea ce face, nu-i rutina...

#59
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postbonobo, on 30th January 2010, 23:52, said:

Ia-i un iphone. Sa vezi atunci distractie... :D

Nu cred ca-i nociv, cata vreme, ceea ce face, nu-i rutina...

Seara  cand  ajung  acasa ,  primul lucru  pupa  pe mine  si  lua  IPHONE  ul  din  buzunarul meu, ( 2  ani  si  5  luni )  
Stie  toti  la  Iphone , vede  videoclip,  asculta  radio ,  joaca f  bine  cu  masina  de  cursa .....

Asta  este   , copii    :)

#60
nico_and_KL

nico_and_KL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 19.09.2008

View Postradumiki, on 6th February 2009, 18:38, said:

Fetita mea are 3 ani si o luna, insa deja navigheaza pe net.
Pe youtube isi cauta singura desene animate si videoclipuri, coloreaza desene si se joaca jocuri simplute de pe site-urile ptr. copii.
Nu o lasam mult, 1-2 ore pe zi, desi ea  ar sta toata ziua...
Intrebarea e: este nociv?
Poate sa-i afecteze vederea (monitor LCD bineinteles) sau sa aiba alte repercursiuni negative asupra ei?
este evident o fetita extrem de inteligenta, are si alte nenumarate jucarii cu care se joaca... e drept, se plictiseste repede de ele. de calculator insa niciodata, sigur, pe net poti ajunge repede intr-un loc (joc) nou...
ce probleme va faceti eu zic sa cumperi fetitei ochelari de protectie pt calculator si sa arunci toate cartile ,ca in caz ca nu ai observat tehnologia de varf pe calculatoare se bazeaza si nu o zic cu rautate copilul meu o sa mearga de mic la scoala cu program de intensiv informatica si engleza am si exemplu...logodnicul meu este programator la 25 de ani iar salariul lui se citeste in felul urmator x000 eur e o suma in Euro cu 3 zerouri mai rar la 25 de ani in romania, nu e expert ci doar bun in ceea ce face iar el este un om care are 7 ani de programare in spate imaginati-va  ca,copilul vorstu ar ajunge un om realizat mai repede decat v-ati fi asteptat si ca parinti cum o sa va sune cand o sa intrebati "cati bani de buzunar sa iti dau?!?! si el sa zica nu-mi trebuie am banii mei de la proiectele de web design "...si pe la 30 de ani sa ii vedeti cum vin in vizita cu o veste buna "tata mi-am cumparat casa mea!"...mie mi se pare extraordinar sa imi vad copilul realizat la varsta aia mai ales ca si voi stiti ce greu este sa iti ei o casa in ziua de azi sa iti ingrijesti de familie si sa platesti facturi plus ca la bebe trebuie asigurate multe: pampersi ,jucarii ,hainute....cum ar fi sa stiti ca nepotii nu o sa aiba dificultati si sa stiti ca si copilul vostru devenit adult va respecta pt faptul ca nu i-ati dat 10ron pe saptamana ci un pachet de cunostinte care i-a adus un venit de 500eur pe luna iar intr-un an a crescut la 1000 si apoi la 1500 si tot asa...

eu una as fi in al- 9 -lea cer!!! :heart:

View PostSpeedDemon, on 19th December 2009, 13:17, said:

Mie unu' mi se pare o tampenie generala cand mai aud pe altii "copilul meu e foarte destept stie sa foloseasca calculatorul,vai ce destept ii si alte dume...stie sa joace solitaire..." si la de astia imi scot eu banu' din instalarii de windows si devirusari.Copiii mei nu o sa vada pc pana pe la 11-12 ani ca nici eu n-am avut si tare bine mio priit, am un var caruia i-au bagat parintii pc de pe la 6 ani si de la 6 dimineata pan' la 10 seara e la pc si faza ii ca are de abea 9 ani, cin' stie cat o sta mai incolo.Asa ajung generatii de copii ochelaristi sa-i rada pe la scoala si faze din astea.
Ajung sa naiba habar cei ala un monopoly, o ascunsa cu prieteni.

da tu de C.S.in retea nu stii sau hai nu asta ca e prea agresiv sims 2 sau oblivion sau Gotic sau x jocuri pe pc....acum 100 de ani ne jucam cu mingea sau in 94 imi faceam laptop din cutia de bomboane si plangeam si eu sa fiu in rand cu lumea sa am internet sa socializez cu lumea pe ecran...si daca vrei sa fie sanatos copilu de 2 x pe saptamana cursuri de inot plus ca de la scoala ii satul de socializare are si el nevoie de intimitatile lui ca e om la urma urmei chiar daca are juma de metru.

nici un copil nu e mai destept ca altul  dar exista parinti care isi dedica mai mult timp si mai intens alaturi de copii toti retin la fel de repede  si sunt la fel de capabili asta daca copii nu sufera de o boala genetica sau mentala.

daca tu ii judeci pe parintii care isi lauda copii DAR TU TRAIESTI DIN INSTALAT PROGRAME AR TREBUI SA NU MAI VORBESTI,SUNT COPII CARE LA 6 ANI ISI INSTALEAZA SINGURI SI ISI SCOT PROGRAME DE PE TORENTZI....(nu am zis-o cu rautate ci doar ti-am atras umpic atentia ca sa nu crezi ca esti singurul care instaleaza programe)

NU CONTEAZA CA PORTI OCHELARI LA URMA URMEI TREBUIE SA STII CA SI ALA DE A INVENTAT WINDOWSU AVEA OCHELARI SI FATZA DE MOGOFAN DAR IA VEZI TU CE LICHIDITATI ARE OMUL SI CE TERENURI SI CAM CATI BANI INVESTITI ASA DIN PLACERE....

#61
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
lasa te rog majusculele si "tz-urile". Si incearca sa pui niste virgule, niste paragrafe...

#62
chamine

chamine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.03.2010
am observat ca aici se discuta la extreme.din experienta mea calculatorul pentru copil este ca un drog.pe masura ce creste,copilul isi va dori sa stea din ce in ce mai mult la calculator si noua parintilor din ce in ce mai greu sa-i restrictionam.vorbesc in cunostiinta de cauza.si,s-a dovedit,cei ce stau multe ore zi de zi la calculator isi modifica comportamnetul.isi creaza o lume a lor,devin introvertiti,samd.cred cu tarie ca asa cum calculatorul este o necesitate a zilelor noastre,totusi copiilor nostri nu trebuie sa le lipseasca miscarea in aer liber,si socializarea directa,fata in fata cu cei de varsta lor.
legat de ce am citit pe aici,cei ce ajung programatori o fac ca urmare a urmaririi unui hobby,a unei inteligente peste medie si nici decum ca urmare a unui cumul de ore de frecat calculatorul,in rest e numai speculatie.fiecare isi creste si educa copii asa cum crede ca-i mai bine.d-aia avem oameni destepti,culti,mitocani,infractori,samd.

#63
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009

View Postradumiki, on 6th February 2009, 18:38, said:

Fetita mea are 3 ani si o luna, insa deja navigheaza pe net.
Pe youtube isi cauta singura desene animate si videoclipuri, coloreaza desene si se joaca jocuri simplute de pe site-urile ptr. copii.
Nu o lasam mult, 1-2 ore pe zi, desi ea  ar sta toata ziua...
Intrebarea e: este nociv?
Poate sa-i afecteze vederea (monitor LCD bineinteles) sau sa aiba alte repercursiuni negative asupra ei?
este evident o fetita extrem de inteligenta, are si alte nenumarate jucarii cu care se joaca... e drept, se plictiseste repede de ele. de calculator insa niciodata, sigur, pe net poti ajunge repede intr-un loc (joc) nou...

O sa-ti raspund din proprie experienta. Copiii din ziua de azi se adapteaza foarte repede la nou si o vad ca o normalitate. Sigur, ca daca noi nu am avut asta in copilaria noastra ne punem intrebari. E nociv? Cit de nociv? La fel bunicii nostri trebuiau sa nu ne lase la TV sau la radio, pt ca au putut trai si fara. Noua ni se pare insa normal.

Si baietelul meu avea atractie pt PC, pt ca aveam in casa, ne vedea pe noi si voia si el. Tot asa ne-a uimit ce stia sa faca la 2 ani. Insa au perioade, nu inseamna ca devin dependenti.
Si de atunci incoace, a avut perioade cind era mai interesat sau pur si simplu dezinteresat de PC. Nu il plictiseste scoala, dar e foarte rapid si perspicace. Are atentie distributiva si rapiditate.

Totul e sa fie supravegheat, nici interzis, nici exagerat. Ei o fac de curiozitate cind sunt mici. Mai tirziu sa-i selectezi jocurile, eu de ex nu l-am lasat (dar nici nu-i plac)jocuri agresive.
Joaca fotbal, curse de masini, snooker, din astea sportive.

Edited by yasmi, 19 April 2010 - 10:53.


#64
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Dragi parinti sa nu uitati de software control parental asta ca sa nu va treziti cu copii pe site-uri violente/pr0n/etc.

Puteti seta din ele sa inchida automat conexiunea la net si/sau sa inchida PC-ul la o anumita ora.

De asemenea creati pentru copilasi conturi limitate sau Guest.

Legat de varsta la care sa foloseasca PC-ul....dupa 5 ani si cat mai putin(20 minute pe zi).

Edited by crysty2k5, 19 April 2010 - 19:56.


#65
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postcrysty2k5, on 19th April 2010, 20:55, said:

Legat de varsta la care sa foloseasca PC-ul....dupa 5 ani si cat mai putin(20 minute pe zi).
surse?

#66
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Sursa sunt eu, asa consider (desi nu am copil).

#67
nico_and_KL

nico_and_KL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 19.09.2008

View Postcrysty2k5, on 20th April 2010, 00:15, said:

Sursa sunt eu, asa consider (desi nu am copil).

credeam ca vorbesti in calitate de medic,psiholog sau ceva de genu.
Si ai dreptate atunci cand vine vorba de acele setari care sa ii restrictioneze accesul copilului la anumite siteuri,de asemenea un parinte fiind cel ce controleaza situatia,ma astept sa nu fie atat de manevrabil incat sa ii permita copilului sa intre pe messenger sau skype si fel de fel de alte siteuri ce contin chat-uri .Un copil daca nu are posibilitatea de a comunica prin intermediul internetului cu siguranta se plictiseste sa joace NFS toata ziua,asa ca o sa se joace pe PC. doar 2 ore pe zi in loc de 4 si inca 2 ore o sa mearga afara sa le povesteasca prietenilor ,astfel va exista intodeauna un echilibru intre viata virtuala si cea reala a copilului.

Sa nu exageram cand vorbim de timpul petrecut in fata calculatorului ,un copil poate sa stea si 6 ore pe zi la birou cu mouseu in mana,dar atata timp cat un marinte il supravegheaza ,si copilul mai desfasoara si alte activitati in afara de a se juca ,precum (scrisul in word,jucatu in photosop ,si citirea informatiilor educative despre fauna/flora ...etc) in modul asta parintele nu ar trebui sa isi mai faca griji pt fiu/fiica, deoarece copilul foloseste intr-un mod benefic si util sistemul de calcul.



Imi cer scuze pt posibilele greseli de scriere dar,daca sunteti destul de buni ve-ti intelege,ca acest text a fost scris la o ora destul de tarzie,dupa o zi de munca destul de aglomerata!

#68
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009
Cind e mai mare , la scoala, e ok sa foloseasca calculatorul 2-3 ore/zi. Oricum asta face parte din viata lor, comenteaza cu colegii despre joculete, fac schimb, deci un copil caruia ii interzici accesul, se va simti oarecum exclus din colectivitate. Totul e sa fie supravegheat si sa nu se exagereze. Cind e mic, mi se pare mult sa-l lasi atita, e suficient asa de curiozitate o jumate de ora sa apese si el pe taste. Baietelul meu, asa a invatat literele, din taste. Stia deja de la gradinita toate majusculele si a invatat usor sa citeasca. Singur, inainte de a merge la scoala.

Cind sunt mai mari e bine sa le ocupi timpul cu tot felul de activitati extrascolare si sport, tocmai ca sa nu piarda vremea atita la calculator si sa nu devina asta un mod exclusiv de relaxare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate