Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Copiii si calculatorul

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
sasaki_kojiro

sasaki_kojiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 19.09.2008
fii atent ce face pe calculator. de internet o sa aiba nevoie mai incolo, cand incepe scoala, daca vrea sa invete ceva, sa-ai faca o cultura generala.  televizorul in schimb e o chestie foarte nociva pe care eu zic s-o arunci pe geam.

#38
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Aș putea concluziona că e o idee genială să lași copiii să folosească liniștiți calculatorul dacă vrei să fie deștepți și să aibă succes, dar n-am nici un chef de generalizări tâmpite.
Depinde si la ce varsta.

#39
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
aiurea, depinde de părinți, nu de vârstă.

#40
geanina15

geanina15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 27.02.2008
eu nu am copii, sunt foarte speriata de modul in care il voi creste, vreau sa invete sa fie mai bun ca mine, eu tin minte ca la 5 ani adunam pe hartie siruri de numere.  
ma gandesc sa il las la calculator de mic cu scopul de a invata ceva util, fara internet. niciodata nu e prea devreme sa il inveti un pic de programare.
prietenul meu zice ca odrasla noastra o sa rezolve integrale de la 5 ani

pe de alta parte mi-e frica sa nu se inhibe sau sa ma priveasca ca dusmanul lui nr 1.
pot sa spun visez si noaptea ca o sa am un copil tampit  :crying:

#41
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
deci, cum vad eu aceasta problema
folosesc calculatorul de la varsta de 5 ani. acolo, tata m-a invatat sa folosesc programe de tehnoredactare, sa scot la imprimanta (saraca..era matriceala), sa desenez si  bineinteles ca n-au lipsit si mult iubitul Supaplex.
in ziua de azi, exista counter-strike ; la care copii au acces de la varste FOARTE fragede, si-si dezvolta un comportament umilitor fata de societate.
sunt o gramada de jocuri care, influienteaza mintea unui copil, de aici devine si dependenta (care se afla si pe unii oameni mai..."mari")
eu i-as lua un PC copilului meu, tot de pe la varsta de 5 anisori. sa-l invat sa deseneze, sa isi ocupe timpul cu ceva practic care-i dezvolta imaginatia si gandirea. nici nu i-as pomeni de CS, chiar daca mai tarziu va afla de el, voi incerca sa nu-i intre in sange. (deci, am vazut copii la 4 ani disperati de CS si alte jocuri de gen). pe la 7-8 ani il invat sa scrie , sa prinda o anumita rapiditate din asta. il las sa se joace, bineinteles. nu sunt absurd (n-am nimic cu shooter-ele ,) .
un copil trebuie sa fie invatat sa, se controleze singur, nu sa stea pana ii zice mama si tata "dute la culcare!".
aceiasi parere o am si despre "mezinger". NU folosesc, mi se pare o prostie...mai ales de limbajul scris care s-a dezvoltat o data cu maimuta.
un copil trebuie invatat sa manipuleze un PC in scopuri productive.
post scris de un copil de 17 ani :)

Edited by lex404, 06 October 2009 - 19:14.


#42
ralfy_tm

ralfy_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.08.2006
In opinia mea zic ca e bine cu anumite limite, doar nu vrei ca copilu tau sa creasca in "epoca de piatra" , in ziua de azi tehnologia e peste tot, doar nu vrei sa se mire cand va vedea prima oara la 12 ani un comp. Poate ca unii au gandirea asta pentru ca multi din parintii de azi a trait vremuri fara compuri si cred ca cum au crescut ei este bine (nimeni nu contrazice asta) ,dar vremurile se schimba si oamenii odata cu ele. Incet , incet tot va descoperii tehnologia, deci e inutil sa crezi ca vei reusi sa rupi copilu tau de comp, ii faci mai mult rau decat bine , pe termen lung :)

#43
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

View Postadadoi, on 6th October 2009, 14:07, said:

---------------------cu un copil care stă pe calculator, probabil nesupravegheat, multe ore pe zi. Copilul are numai note bune, se exprimă muuuuult mai coerent decât media userilor Softpedia, nu pune cratime aiurea, nu face dezacorduri, nu spune "am decât o carte" și "topicul care l-am deschis", are idei, are imaginație, nu face rău nimănui, e apreciat și chiar iubit pe forum, presupun că și în afara lui, și over all, e un copil reușit. Care e problema, că eu nu văd nici una?
Cât timp am scris eu mesajul ăsta, un alt copil de pe forum (vorba vine, că-i major de câteva luni) care stă prea mult pe calculator, a scris un articol pentru blogul lui, din care face suficienți bani să-și ia laptop, să-și plătească facturile (inclusiv cea de telefon) și să o ia de nebun prin țară. Asta pe lângă alte câteva chestii pe care le face, chestii care pe mine mă depășesc din punct de vedere tehnic. Poate că n-a citit câteva biblioteci, dar nici nu-l scoate încă prostata la baie de trei ori pe noapte, are vreme să completeze. O să-l întreb, dar sunt convinsă că produce mai mult de 10 milioane pe lună, și încă n-a terminat liceul.
Aș putea concluziona că e o idee genială să lași copiii să folosească liniștiți calculatorul dacă vrei să fie deștepți și să aibă succes, dar n-am nici un chef de generalizări tâmpite.
Mai întîi de toate pot ușor observa că este valorificat prea puțin potențialul creator, inteligența per ansamblu, versus perfecționarea unor aptitudini focalizate pe cîteva arii cerebrale. Aici intervin diverse jocuri diabolic de captivante, cultura clipului -  stereotipurile arhicunoscute:prea tare, marfă!, , tare frate!, beton etc. Parcă ar fi vorba mai mult de instinct de supraviețuire (valutiștii / speculanții din bazare) și mai puțin capacitatea de abstractizare.
Cum rămîne cu poziția statică a oaselor mîinii săracele(carpienele, metacarpienele, falangele, cubitusul, radiusul?) la un copil cu osatura încă delicată și neformată. De astea se pare că ai uitat destul de ușor. Oare există și laptopuri cu tastatură AntiRSI?

Se pare că sistemul a devenit foarte parșiv și nu îți mai oferă pe tavă variantele arhicunoscute de învățare și distracție, au trecut undeva  în fundal.  Ciocîrdel este un băiat isteț și de voie de nevoie, scrie zilnic pe blog, iar Pardailan și cu Jac, fie ploaie, fie vînt, lecturează cu perseverență tot ce le oferă Ciocîrdel. Un sistem perfecționat de distribuție a rahatului pe bandă rulantă în regim de circuit închis - încă o cale spre extincție, urmașii sunt mai îndoctrinați (și bolnavi) decît părinții.

Se spune că părinții pot manipula destinul copilului cu injoncțiuni și prescripții, confrom principiilor psihoterapiei berniene ( B.A. Balgiu, V. Adîr - Comunicare interpersonală, Ed Printech, 2009)

Injoncțiuni - Nu exista!, nu crește, nu reuși, nu acționa!, nu fi tu însuți!, nu simți!, nu gîndi! etc.

Prescripții - Fii tu însuți!, fii sănătos!, fii mai bun!, grăbește-te! etc.

Nu-i rău că la nivel de individ vezi latura pozitivă a lucrurilor: băieții știu să se exprime, le merge mintea, au o oarecare independență.
Însă după cum s-a văzut în cazul lui newtask se pare că lipsește cel puțin una: fii tu însuți!. Dublă personalitate ?.

Să înțeleg că dacă unul din  copii tăi s-ar da drept altcineva în fața unei comunități virtuale (adult de 30 de ani, dacă el are 14 ani), tu ai trece cu vederea sau l-ai recompensa?

Edited by Mirovaia_Scorb, 07 October 2009 - 06:00.


#44
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostMirovaia_Scorb, on 7th October 2009, 06:31, said:

Mai întîi de toate pot ușor observa că este valorificat prea puțin potențialul creator, inteligența per ansamblu, versus perfecționarea unor aptitudini focalizate pe cîteva arii cerebrale.
asta n-ai de unde s-o știi. Și, în fond ce e rău în faptul că unui copil îi place matematica și calculatoarele, iar altuia pictura și muzica?

Quote

Aici intervin diverse jocuri diabolic de captivante, cultura clipului -  stereotipurile arhicunoscute:prea tare, marfă!, , tare frate!, beton etc. Parcă ar fi vorba mai mult de instinct de supraviețuire (valutiștii / speculanții din bazare) și mai puțin capacitatea de abstractizare.
întâmplător, nu e cazul. Oricum, dacă e să învețe toate tâmpeniile nu poți da vina pe calculator.

Quote

Cum rămîne cu poziția statică a oaselor mîinii săracele(carpienele, metacarpienele, falangele, cubitusul, radiusul?) la un copil cu osatura încă delicată și neformată. De astea se pare că ai uitat destul de ușor. Oare există și laptopuri cu tastatură AntiRSI?
da, da. hai sa fim serioși: toți aveau în timpul facultății degetele strâmbe de la scris. Nu visai noaptea formule? Cu alte cuvinte, învățatul face rău, strică ochii, strică osatura, și te mai și tâmpește pe deasupra.

Quote

Se pare că sistemul a devenit foarte parșiv și nu îți mai oferă pe tavă variantele arhicunoscute de învățare și distracție, au trecut undeva  în fundal.  Ciocîrdel este un băiat isteț și de voie de nevoie, scrie zilnic pe blog, iar Pardailan și cu Jac, fie ploaie, fie vînt, lecturează cu perseverență tot ce le oferă Ciocîrdel. Un sistem perfecționat de distribuție a rahatului pe bandă rulantă în regim de circuit închis - încă o cale spre extincție, urmașii sunt mai îndoctrinați (și bolnavi) decît părinții.
e grele, domn'e.
un copil face la 18 ani cam tot atâția bani cât face un moș cu șaptejdă biblioteci citite. Și culmea, prin aceleași metode.

Quote

Se spune că părinții pot manipula destinul copilului cu injoncțiuni și prescripții, confrom principiilor psihoterapiei berniene ( B.A. Balgiu, V. Adîr - Comunicare interpersonală, Ed Printech, 2009)

Injoncțiuni - Nu exista!, nu crește, nu reuși, nu acționa!, nu fi tu însuți!, nu simți!, nu gîndi! etc.

Prescripții - Fii tu însuți!, fii sănătos!, fii mai bun!, grăbește-te! etc.
wow, să-nnebunesc. Și eu care credeam că puradeii se educă singuri.

Quote

Nu-i rău că la nivel de individ vezi latura pozitivă a lucrurilor: băieții știu să se exprime, le merge mintea, au o oarecare independență.
Însă după cum s-a văzut în cazul lui newtask se pare că lipsește cel puțin una: fii tu însuți!. Dublă personalitate ?.
Să înțeleg că dacă unul din  copii tăi s-ar da drept altcineva în fața unei comunități virtuale (adult de 30 de ani, dacă el are 14 ani), tu ai trece cu vederea sau l-ai recompensa?
dacă ar reuși, fii sigur că l-aș recompensa. Ar însemna că practic a trecut un examen și e suficient de matur încât să prostească pe unii cu mai mulți ani de școală decât are el în total. La 14 ani să te dai drept altcineva e o fantezie, o joacă, toți am făcut-o. N-are nimic de-a face cu dubla personalitate, și cu siguranță e mult mai bine decât să dezvolte cine știe ce obsesie vis-a-vis de greutate, nas strâmb, cărți polițiste sau filosofie, mâncare, fete, bani etc.

Edited by adadoi, 07 October 2009 - 07:36.


#45
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Cum spuneam mai devreme, sistemul e parșiv (da' rău de tot :) ). Surpriza cea mare este cine sunt pionii ce-l slujesc. Adică adadoi, mama a doi copii :w00t: Presupun că dacă la un moment dat ai sesiza că odraslele stau prea mult pe computer dînd PM-uri, ți-ai trage mai întîi doo palme, apoi tragi copilu de urechi și după aia stai pe el cu ochii ca pe butelie. Însă newtask, nu e copilu tău așa că se aplică alte reguli .

Mai nou, pe forum iubești și la rîndul tău ești iubit: LMA! Să ne trăiești!!, berea aia cînd vine etc.
Zici că ești într-o lume ca în spoturile alea care vînd praf de curățat, dar de fapt e mai degrabă praf de visat!

View Postadadoi, on 6th October 2009, 13:07, said:

--------------
Cât  timp am scris eu mesajul ăsta, un alt copil de pe forum (vorba vine,  că-i major de câteva luni) care stă prea mult pe calculator, a scris un  articol pentru blogul lui, din care face suficienți bani să-și ia  laptop, să-și plătească facturile (inclusiv cea de telefon) și să o ia  de nebun prin țară. Asta pe lângă alte câteva chestii pe care le face,  chestii care pe mine mă depășesc din punct de vedere tehnic.
  --------------

De fapt nu eu eram vizat, ci newtask  și alții ca el, vai de steaua lor, mai bagă un videoclip cu negrotei, un topic despre ultimu film proaspăt scos de americani.
Pt newatsk: Meștere, uite mesajul scris de adadoi, însă decodificat

Dormi copile... FNI veghează
:)

View Postadadoi, on 6th October 2009, 13:07, said:

-----------------
Aș  putea concluziona că e o idee genială să lași copiii să folosească  liniștiți calculatorul dacă vrei să fie deștepți și să aibă succes, dar  n-am nici un chef de generalizări tâmpite.
  ----------------
În schimb eu pot să fac niște generalizări, fără absolut nici o exagerare.
Statul la computer scade raportul testosteron/cortizol, pe cînd activitatea fizică îl îmbunătățește. Mi se pare mie sau e vorba de 2 activități oarecum incompatibile?  Adică în cazul unui copil sub 14 ani  e vorba de automutilare (declin fizic și psihic) și cu bătaie pe termen lung, formarea unor obiceiuri nesănătoase?
Parcă van Damme karatistul zicea că la vîrsta de 9 ani făcea mobilitate, la 16 ani nemaiputînd să obțină aceleași progrese în elasticizarea articulațiilor și deprinderea la fel de eficientă a tehnicilor de luptă.
Dar aici suntem într-un spațiu suprarealist în care principiile banale ale educației nu mai sunt valabile.
Apropo, un blogger de succes - gîrîie de bani, dar cu ce preț

[ http://media2.gruprc.ro/video/052009/0f50cbe1970b01410ec99232e36b4322.flv.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Adică vroiam să iau La Piovra de pe un tracker, dar ce să vezi, mi-au suspendat contul pentru inactivitate.

Băieți, se poate o reactivare, nu am avut timp, conexiune, au fost probleme de sănătate etc.
:worthy:

Cele mai bizare răspunsuri:

  • Da nu puteai să mergi la un net cafe și să intri o dată în astea 2 luni, ca să nu pierzi contu?
  • Nu ești pasionat omule, io văd cîte 6 seriale, am porturile închise în cămin, dar merg la prieteni și trag la ei. Nu meriți să ai cont!
  Pînă la urmă recuperez contul, dar să vezi traducere făcută de juniori:
Mi accompania a casa, per favore? - Mă acompaniezi acasă, te rog? :thumbup:
Mai sunt și alte perle, dar nu mai stau acu să citez.
Cu mare greutate am făcut o subtitrare pt Zizek!, fiindcă nu am dexteritate în Subtitle Workshop, dar mi-ar fi jenă să pun în circulație traduceri ca cea dinainte. Adică se adeverește ceea ce ziceam mai înainte: dezvoltarea selectivă a unor arii cerebrale, deprindere rapidă în ultilizarea softurilor, reflexe în shootere, timp de reacție scurt, însă este evidentă lipsa de flexibilitate în gîndire și capacității de a face niște conexiuni logice simple, creativitate nulă.

Mai pe scurt, trackerele astea sunt un sistem ideal de distribuție a rahatului în circuit închis (oamenii cu scaun la cap nu prea au acces, nu sunt pasionați :) ) În majoritatea cazurilor, filme de duzină, groază, mainstream de joasă calitate etc etc.
---------------------------------

Quote

e grele, domn'e.
un copil face la 18 ani cam tot atâția bani cât face un moș cu șaptejdă biblioteci citite. Și culmea, prin aceleași metode.
Cu diferența că pentru moșneag computeru este o mană cerească - cum să mai mergi la redacție dacă te piși din oră în oră, iar pt un copil este în cel mai bun caz, o penibilă valorificare a potențialului. Fie și dintr-un motiv banal că din cauza unui binecunoscut mecanism de dependență, își va petrece copilăria făcînd altceva decît de a citi măcar un raft de bibliotecă!

Probabil că dintre Ciocardel, Paradilan și Jac, se va găsi unu mai răsărit care să scrie ceva vandabil pt ceilalți 2(gadgeturi, păsărici rase, php, tel mobile, IT) însă este inerentă o întrebare:
Cînd vor mai avea timp ceilalți 2 să producă ceva păpică (fie și neecologică)? Viitorul vă aparține
:rolleyes:

Edited by Mirovaia_Scorb, 09 November 2009 - 02:09.


#46
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
scumpule, bați câmpii. Oare nu stai prea mult la calculator?

#47
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Io nu inteleg care e pretul platit de omul din poza de mai sus.

#48
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View Postabancor, on 9th November 2009, 14:35, said:

Io nu inteleg care e pretul platit de omul din poza de mai sus.
Nu poa' sa faca spagatul ca Van Damme.

#49
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postabancor, on 9th November 2009, 14:35, said:

Io nu inteleg care e pretul platit de omul din poza de mai sus.
depinde, daca e oral sau normal. nici nu ma gindesc la altceva

#50
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008

View Postabancor, on 9th November 2009, 14:35, said:

Io nu inteleg care e pretul platit de omul din poza de mai sus.
O ajuns sa-i fie pusa poza cu un comentariu ironic, cu subinteles, de un neica nimeni, pe cel mai mare forum din RO.

Edited by Stapanul_clonelelor, 09 November 2009 - 18:22.


#51
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

View Postabancor, on 9th November 2009, 14:35, said:

Io nu inteleg care e pretul platit de omul din poza de mai sus.

Prețul e chiar viața trăită într-un mod cu totul diferit fața de ce li s-a oferit generațiilor trecute.

Stăpînul clonelor, aicea mi-ai dat șah-mat! da dacă-s pasionat de www, are vreun sens să mă revolt împotriva soartei :rolleyes:

#52
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Ioi ,  sper ca n-am fost prea dur incat sa te fac sa simti ca tocmai ai platit un pret pt faptul ca esti pasionat de www, dragul de tine :lol: .

#53
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
"Cercetatorii britanici" (ce ma extaziaza stirile care incep asa :)) ...
De fapt voiam sa spun ca majoritatea baietilor astia mai luminati au ajuns la concluzia ca un copil din ziua de astazi are un vocabular redus comparativ cu unul de aceeasi varsta dar nascut acum 10 ani. Tehnologia asta cica e de vina. Adevarul este ca poti numara pe degete personagiile care scriu ceva inteligibil (nu ma numar printre ei, stiu, nu e cazul sa dati cu pietre) pe un forum pe cand generatia asl pls o este peste tot. Exista si exceptii insa bineinteles, sunt doar ... exceptii.
La partea cu vocabularul, procentul de cuvinte lipsa nu il stiu, am citit prin NG parca.

Edit reason: Cum spuneam, nu fac parte din aia desteptii ...

Edited by Cristist50, 19 December 2009 - 10:11.


#54
Laura-Alessandra

Laura-Alessandra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 29.08.2009
Acum am intrat si eu pe topicul asta.

@Mirovaia_Scorb: Eu iti recomand un control, nu de alta, dar la mine la cabinet vin multe persoane cu probleme, dar tu ii intreci pe toti. Asta da de banuit! :death:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate