Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

TVA-ul la vanzarea terenului

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Sylv

Sylv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.10.2008
Salut!

Am un teren de vanzare, iar notarul unde vreau sa fac actele, mi-a specificat faptul ca in urma unei noi legi - cel care vinde terenul trebuie sa plateasca TVA pe valoarea acestuia in cazul in care efectueaza o activitate continua(am mai multe parcele).
Acum intrebarea mea este, eu ca persoana fizica trebuie sa platesc acest TVA? Tot eu ca persoana fizica, in legea respectiva scrie ca trebuie sa ma declar platitor de TVA, ce se intampla daca nu o fac, si nu platesc acest TVA? Ma verifica cineva?

Merci!!!

#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Întreabă-l pe notar care este legea la care se referă el.
Eu văd un contract de vânzare-cumpărare normal și nu înțeleg de ce trebuie să plătesc TVA-ul, mai ales la notar!
Mai cere părerea și altui notar, să nu încerce ăsta să te sperie, pentru a-ți o sumă mai mare de bani...


#3
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
legea noua este codul fiscal actualizat

problema este urmatoarea societățile comerciale și persoanele fizice care vaînd imobile ca și activitate comercială trebuie sa se înregistreze ca plătitori de TVA daca cifra de afaceri depășește 35.000 euro sau 90.000 lei

daca vinzi imobilul tau ca sa-ti iei altul nu e activitate comerciala, dar daca faci din asta o ocupație trebuie sa te inregistrezi ca platitor de tva

notarul mi se pare ca este cel care colecteaza TVA-ul si impozitul si il vireaza la stat.

in caz contrar se calculeaza penalitati dobanzi si majorari daca nu o dai in evaziune fiscala

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate