Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Softbox

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Sorry... my bad. Am trait cu impresia ca vrei un box mai mic, in care nu incape un om :P

#20
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu vreau ceva de genul acesta:

http://www.studiolig...ticle.php?aid=1

#21
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004

Necronomikon, on Feb 25 2005, 11:48, said:

Sorry... my bad. Am trait cu impresia ca vrei un box mai mic, in care nu incape un om :P

<{POST_SNAPBACK}>


Softbox e o incinta din care lumina iese inmuiata, fara umbre tari. Dimensiunea incintei nu depinde de subiectul folosit, asa dupa cum pentru fotografierea unui om nu-ti trebuie un blitz cat el de mare.

#22
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

adipelcz, on Feb 25 2005, 01:39, said:

Becuri fluorescente sunt alea economice ? Ca eu nu stiu exact care-s astea...

Asta e bec fluorescent ? Asa arata ?

Attachment attachment

<{POST_SNAPBACK}>

da, asha arata, ma rog, ale mele sunt cu spirale, nu cu "U" cum sunt alea in poza. ideea e sa gaseshti unele 5100K sau... unii producatori le mai numesc "Daylight"....

eu am de diverse puteri, cele mai mari sunt de 46W care dau 6000 lumeni sau aprox. chestia cea mai cool e ca durata folosirii este 10k ore, culoarea nu vireaza, sunt extrem de putzin calde, nu vibreaza, nu suna...

cutiile alea pt products se cheama light tents... sunt excelente....

#23
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Ok. Multumesc. Ramane sa trec la treaba. O sa incerc sa documentez toata operatiunea.

#24
awareness

awareness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 12.11.2004
Mi-am luat de vreo saptamana doua becuri halogen, unul de 300W si unul de 500W. Cum le luasem asa de proba, am ales varianta ieftina, vreo 30.000 bucata. Am luat si un proiector si am trecut la treaba (portrete cu lumina filtrata prin hartie alba, ajutat si de alte surse de lumina, becuri normale de 150W). "Treaba" n-a durat prea mult, pt. ca cel cu halogen, de 300W, a pocnit primul. Asta dupa ce, in prealabil, atmosfera era la propriu incendiara, caldura degajata de bec m-a dus cu gandul ca m-as putea scoate linistit de la intretinere.

#25
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
Yup, am instalat si eu proiectorul cu halogen (ala pentru luminat exterior) de 500w pe care il aveam.
Rezultate - cutia se incinge, dar conteaza mai putin... ce e interesant - la 30 cm de el (in fatza, in zona "luminata" nu puteai sa tii mana mai putin de cateva secunde ca simteai ca-ti ia foc). Cu alte cuvinte, daca ai vrea sa folosesti asa ceva la un portret, il poti folosi pe post de instrument de bronzat. Pentru macro, iarasi, trebuie sa te asiguri ca subiectul e ignifug, altfel ai incurcat-o.
Asadar, varianta halogen pica.
Dar... masuratori - la 1-1.5 m de lampa (suficienta distanta sa nu mai simti asa evident caldura), aveai @iso 100 - 1/100 cu f/2.8. La 2-2.5 m, scadea la 1/60 cu f/2.8. (masuratori facute noaptea in casa cu lampa ca singura sursa de lumina. Becul din tavan pur si simplu nu conteaza... decat ca sa mai lumineze umbrele).
Toate cele bune!

#26
awareness

awareness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 12.11.2004

gallax, on Feb 26 2005, 23:19, said:

Cu alte cuvinte, daca ai vrea sa folosesti asa ceva la un portret, il poti folosi pe post de instrument de bronzat. Pentru macro, iarasi, trebuie sa te asiguri ca subiectul e ignifug, altfel ai incurcat-o.

<{POST_SNAPBACK}>


pai oricum nu-l pui asa de aproape, nici nu e indicat, eu l-am tinut cam la 1,5 m de subiect pe cel de 300W.

#27
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

gallax, on Feb 26 2005, 13:19, said:

Rezultate - cutia se incinge, dar conteaza mai putin... ce e interesant - la 30 cm de el (in fatza, in zona "luminata" nu puteai sa tii mana mai putin de cateva secunde ca simteai ca-ti ia foc). Cu alte cuvinte, daca ai vrea sa folosesti asa ceva la un portret, il poti folosi pe post de instrument de bronzat. Pentru macro, iarasi, trebuie sa te asiguri ca subiectul e ignifug, altfel ai incurcat-o.
Asadar, varianta halogen pica.

<{POST_SNAPBACK}>

depinde ce tragi... daca ai nevoie ca subiectzii sa fie tzinutzi la cald... e numa' bun :)

am in minte nishte hot wings... slurp....

#28
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
acum inteleg si eu de ce sunt ventilatoarele alea mari in studiourile foto. nu pentru a le bate parul si rochiile fetelor, ci pentru a raci atmosfera...

Serios, nu gasim nimic pe net? Step-by-step hand-made softbox ?

#29
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
Salut, gasim pe net, doar ca pe ei ii preocupa cutia (softbox-ul in sine), apoi vin cu o lampa de doar 100$ si o infig in el. Nici tutorial pentru "light stand" nu gasesti, ca la ei nu merita sa muncesti ca sa inlocuiesti ceva de 30$... care la noi costa 3 milioane :(

Asta e, o sa incerc becurile lu' arty...

#30
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
la astea te referi?

becuri fluorescente la 5100K, le iau cam cu $12 bucata si dau lumina bunicica singure, cat unul de 200W. cuplate 2-3 itzi faci treaba. sunt si astea nitzel calde dar nici departe de ce se incalzesc cele normale.


Dar proiectoarele alea pt firme cum sunt? Mie imi par destul de compacte si destul de luminoase.

#31
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
Pai asta cu bronzatul e d'ala pentru firme... cutie triunghiulara neagra pentru montat exterior. :)

#32
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
O sa-mi fac eu standul de lumini si voi posta modul in care se face. Dupa o scurta plimbare prin magazine am gasit becuri fluorescente (warm white scrie pe ele, dar oricum nu conteaza temp. ca fac custom WB) care dau lumina echivalenta cu un bec clasic de 135W (si consuma 26W). Unul costa 135.000. Eu imi fac un stand de 8 becuri dintr-astea, deci costul total e cam pe la 1.100.000 doar becurile. Se mai pun la socoteala duliile, intrerupatoare (pentru a putea aprinde si stinge din ele, in functie de lumina necesara) si probabil ca toata treaba ajunge undeva la 2 mil (un soft-box) cu tot ce trebuie, deci mult mai ieftin.

Voi documenta cu poze si text toti pasii. Sper ca in 2 sapt (deh, lipsa de timp ma omoara) sa fie gata ;)

#33
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
Ai grija de ce spunea mai devreme. Daca nu iei becuri "daylight" trebuie ca TOATA lumina sa fie asigurata doar de acel gen de becuri. Adica pui in softbox, dar pui si in proiector, etc...
Altfel o sa ai juma de fata rosiatica (aia luminata de softbox) si jumate albastruie (luminata de flash), etc...

#34
mgh

mgh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.12.2004
La http://morguefile.co...om.php?lesson=7 gasiti un tutorial care include si info despre cum sa iti faci un softbox complet (cu lampa cu tot).

#35
awareness

awareness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 12.11.2004
ca tot ziceam mai sus de lumini si halogen ars... cam asa mi-a iesit cu luminile pana sa se arda halogenul :)  - proiector de exterior cu halogen de 300W si bec simplu de 150W...

Attached Files

  • Attached File  04_2.jpg   97.96K   167 downloads


#36
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
@gallax - da, stiu despre asta cu temperaturile diverse. Nu voi folosi flash, iar pe becurile alea nu scrie ce temp au. Scrie pe ele warm white. Nu stiu exact cat de warm, dar oricum, voi folosi doar alea. Mai caut si ceva gen daylight, poate gasesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate