Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Ruperea structurii cristaline a solidelor

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
DorinuSs

DorinuSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 22.02.2008
treaba este urmatoarea: am plecat cu profesoara de biofizica de urmatoarea idee: de ce cand primesti un pumn in figura iti plezneste dintele?? dupa ceva discutii am ajuns aici: pentru ca energia cinetica primita prin lovitura anuleaza fortele de legatura dintre atomii din structura cristalina a smaltului dentar. intrebarea este : de ce??? de ce structura cristalina, adica reteaua de atomi este rupta de catre aceasta forta??

va rog ajutati-ma, trebuie sa-i dau un raspuns pana miercuri si nu vreau sa ma fac de ras.

multumesc anticipat! :coolspeak:

#2
normancboy

normancboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 04.06.2007
Studiaza in manualul de fizica de a 9a ciocnirea plastica(in cazul asta semiplastica).

Cand opresti pumnu cu moaca, toata energia cinetica a pumnului se transmite cutiei craniene. Ai intuit bine cu legaturile cirstaline(de fapt intre molecule). Exista o anumita energie de retea care trebuie imprimata unei molecule pt a parasi reteaua. Daca vrei o analogie, e ca un elastic care se rupe cand tragi de el prea tare.

#3
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,122
  • Înscris: 25.02.2007
Din cate mi-aduc eu aminte, odata cu 'parasirea retelei' de catre un element (molecula/atom) in loc de forte de atractie apar forte de respingere intre elemente, ceea ce duce la fortarea elementelor din apropiere, care daca se rup, la randul lor forteaza alte elemente si tot asa, dai un ciocan la un drob de sare si el se sparge de la un cap la altul.
Tre' sa studiezi ce forte ai in cristalu' tau, cine se vrea cu cine si cine se uraste de moarte acolo.

#4
DorinuSs

DorinuSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 22.02.2008
pai smaltul este alcatuit din diferiti ioni de minerale ( Ca, P etc...). deci este o retea de ioni. intr-adevar aceasta retea poseda o anumita energie care mentine distantele dintre ioni si ii pastreaza pe acestia in pozitii specifice. insa nergia cinetica a pumnului este suficient de mare pentru a invinge aceasta energie de retea. drept urmare ionii isi schimba pozitiile  ceea ce determina ca ioni cu aceeasi sarcina electrica sa se intalneasca. astfel ei se resping ceea ce duce la desfacerea structurii cristaline si implicit la ruperea smaltului. sper sa fie corect... voi ce ziceti? :D

#5
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
Nu stiu daca partea cu "ionii cu aceeasi sarcina se intalnesc, astfel se resping, ducand la desfacerea structurii" e corecta ... pur si simplu energia cinetica imprimata de pumn duce la ruperea legaturilor intre moleculele retelei (ele sunt cele care tin reteaua compacta), asta producand un efect in lant. (intr-un fel, ca un castel ridicat din carti de joc).

#6
DorinuSs

DorinuSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 22.02.2008
va multumesc pentru idei. profa a fost multumita de explicatiile pe care i le-am dat si a zis sa nu mai merg la examen. :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate