Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Unde gasesc un motoras/piston radiocomandat?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Caut ceva ieftin. Trebuie sa fie folosit pentru directia unei masinute, intr-un concurs de team design. M-am gandit ca ceva asemanator unui piston, care are 3 pozitii impins, mijloc(poz de baza) si tras. Orice este actionat de o telecomanda si are cat de cat putere sa faca o curba.

Stiti unde gasesc? Sau macar cum se numeste? Se poate face acasa?

#2
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Daca vrei doar 3 pozitii, foloseste 2 actuatoare pt inchiderea centralizata de masina. Cele mai ieftin pe care le gasesti sunt suficiente - sunt in jur de 10-15 ron bucata.
Daca vrei control fin, scoate dintr-un CD-ROM vechi sistemul care misca laserul (un motoras si un surub + piulita).
Ambele variante sunt destul de puternice pt o directie de masinuta.

#3
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
CD-ROM-ul invarte intr-o singura directie din cate stiu eu, iar alea pt inchidere centralizata au doar impins si tras.

Mie imi trebuie pentru directie la masina si trebuie sa fie controlate prin radio/infrarosu pentru ca daca am un motor in fata nu stiu ce sa fac cu el. Trebuie sa fie gata asamblat  :D

#4
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Evident ca misca in ambele directii, ca altfel unitatea ar fi de unica utilizare :lol:
Cred ca am vazut si actuatoare cu 3 pozitii, dar idea era sa folosesti 2 simple - unul comanda stanga si unul dreapta folosind un sistem de parghii.
Dar explicatiile astea sunt evident bazate pe presupunerea mea ca le ai cat de cat cu construit dracii - primul post se incheia cu "Se poate face acasa?'.
Intrucat nu este cazul, cred ca cel mai simpul este sa cumperi o masinuta cu telecomanda gata facuta din targ (in general e mult mai ieftin decat in magazine) si sa-i inlocuiesti caroseria si/sau rotile.
Nu cred sa coste peste 50-100 ron, depinde acum si cat de mare o vrei.

#5
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Aaaa acuma m-am prins, omu se referea la motorasu care socoate suportul pt cd, nu motorasul care invarte cd-ul.

pana la urma cred ca o sa iau o masinuta teleghidata si o sa o desfac.

#6
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
De fapt nu te-ai prins nici acum :D
Vorbeam de sistemul care pozitioneaza capul de citire/scriere (dioda laser + bobinele de ghidaj).
E un motor (pas-cu-pas din cate imi aduc aminte) care angreneaza un surub. Surubul invartindu-se intr-un sens sau altul, deplaseaza un element culisant.
Uite aici despre ce e vorba.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate