Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#6319
WildMM

WildMM

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.05.2015
Ce bucuros e domnul Gelu in acest video :)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eBGBRU8g7ws?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6320
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016

 sibisel44, on 13 noiembrie 2017 - 22:03, said:



avem si noi in jud salaj ceva gen roman vinde cu 40 de lei iti da o groaza de etichete lipseste doar linia de altoirre))))))))))


Tocmai si eu am cumparat recent  ceva puieti din soiul Milotai Tirzie de la  Puietnuc din Diosod sper ca nu ei sunt cei in cauza .

#6321
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
nu , ei sunt ok , dar sunt altii care nu sunt anunturi gen vand nuc altoit  milota piporos unguresc si marele moldovenesc o incurcatuta de denumiri , de fapt se taie nucii din nuca cu coasa ca in final puietii sa semene cu pomii altoiti am vazut recent si la noi in bihor adusi din polonia  ar fi multe de spus dar sa fiu scurt la noi se profita enorm de naivitatea oamenilor si vad ca gasesc destui naivi , probabil si eu o sa vand puiet de nuca nealtoit undeva intre 10 15 lei cu explicatiile de rigoare dar nu as incerca niciodata sa mint ca sunt altoiti , am spus pe pagina anterioara mai spun si aici multe pepiniere care sunt de ,, renume,, nu sunt chiar asa , pepiniera de nuc serioasa avem la tg mures dar sunt prea scumpi 80 lei de un nuc  mi se pare enorm in conditiile in care ungaria produce undeva la 10 euro rep moldova 7-8 , la noi aproape 20 , fac tot felul de simpozioane au fost si la oradea acu vreo 3 saptamani la cat cheltuie pentru reclama si simpoziane mai bine s ar stresa sa vada cum coboara pretul la 10 euro si cred ca ar face treaba buna mai sus in filmulet este gelu corneanu , nu se mai murdareste sa altoiasca ci cumpara direct din moldova adaos undeva de 100%

cateva poze

Attached Files



#6322
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Atat timp cat exista cerere pretul va fi mare pentru ca nu cred ca cineva poate tine pretul sus si sa produca pe stoc , dupa 3 ani ce mai poate face cu puietii ?
A-si mai  avea o alta intrebare stiu ca o plantare ok ar fi fost de macar 8 x 8 sau 10x10 dar avand in vedere ca terenul  pe care am plantat avea 13 m latime pe 120 lungime am facut doua randuri de pomi cu o distanta de 5 metri intre randuri si 12 m intre pomi ( plantat intercalat )astfel am lasat pe ambele margini cate 4 m langa vecini  ,s-a creat o plantare in zig-zag cu distanta in diagonala intre pomi de 7,80 metri . Intrebarea este, credeti ca sunt prea des plantati? vecini au doar iarba ( faneata ) langa mine .

#6323
WildMM

WildMM

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.05.2015
Exact la fel am pus si eu pe un teren. Nu cred ca sunt prea des plantati. Daca sunt plantati la 8x8 inseamna ca  fiecare copac are 4 m. Asa au 3,9 m. Dar cel mai important e faptul ca sunt doar doua randuri iar pe margine nu-i deranjeaza nimic

Edited by stefdinu, 18 November 2017 - 14:19.


#6324
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
exista cerere bazata pe iluzii , cum sa scriu pe litere???????? daca astia fac toata ziua simpozioane si ultra reclama ca nucu ala ca nucu ala si cu cererea de miez cum ramane ca in romananica tot taranu are 2 nuci si vine miezu cu cu 20 ron kg cat sa cumpere o palinca (tuica) cumparati teren cumparati puieti cu 80 de ron bucata si cum 95% dintre voi o sa esuati din diferite motive( nu aveti analize de sol de ex) facem pariu ca nu o sa mai fie cerere de puieti cu 80 de ron?  de ex  eu am luat cu 2500 de forinti din ungaria cand a ti vazut vreodata producatorii de puieti de cires sa promoveze pe net asa mult ciresul , ca livada de cires te face miliardar ca din anul 3 faci nu stiu cate tone..... niciodata in schimb la nuc plin de reclame de te dor dintii , nu vorbesc de iosif care are studii in domeniu dar vorbesc de toti restul , un fost pilot se apuca sa vanda nuc frantuz in ro fara sfaturi de rigoare , unu din arges cred ca aduce chandler din turcia sfaturi ca nucul nu creste numa 5 metri si ca plantezi in orice sol , aberatii , cei de la iasi la fel promovari peste promovari ca bagi oi si combini cu nuci si te faci putred de bogat , cei din tg mures fosti bijuteristi(|au model bun in ungaria un domn care este aurar ,, bratari,, asa i zice) spun ca  in anul 5 intra pe rod da nu spune ca poate nu ai decat 50 de nuci -pom, si va garantez ca daca nu i solul fertil sau faci unele greseli in anul 5 poti sa ai 4 nuci pe pom nu am nimic cu nimeni dar nu suport minciuna suntem in 2017 Romania cel putin partea de vest este pe drumul cel bun civilizatie , economic nu accept genu asta de tzepe gen,, caritas,, daca vreti sa faceti bani rapid si nemunciti luati 2 3 fete si mergeti cu ele la produs in uk ca este mult mai cinstit decat ceea ce fac unii , multi ar trebui inchisi pentru inselaciune

Edited by sibisel44, 18 November 2017 - 15:49.


#6325
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Nuc altoit;)
Attached File  20171118_154843.jpg   77.95K   96 downloadsAttached File  20171118_154834.jpg   65.76K   91 downloads

#6326
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Cat despre ce spune sibisel....eu am o parere usor diferita.
Adevarat ca sa prostesti fraierii nu e o atitudine demna de un om serios insa adevarul e ca sunt mult prea multi  si mult prea naivi ca sa acuzi numai pe aia care profita.
In viata in general cineva sta pregatit sa te "arda" si e jn primul rand treaba ta sa iti pazesti teschereaua.
In ce priveste agricultura in general, pomicultura in speta, eu cred ca e o foarte mare greseala sa o privesti ca pe o afacere.

Trebuie pasiune, care la randul ei implica sa inveti, sa stii...ajungi sa cunosti domeniul, trebuie sa stapanesti specia ca sa te gandesti sa treci de la pasiune la afacere...
Majoritatea alora fraieriti habar nu au care e radacina si care e frunza...cum sa reusesti in asememea conditii?
Raul pe care il fac samsareii astia nu e ca provoaca un esec, mai degraba ca lasa impresia pagubasilor ca esecul se datoreaza samsarului si nu lor insile...


Agricultura e o afacere si atat doar cand ai banul, platesti expertiza la pret corect si primesti garantii serioase, alegi bine de tot expertul...asta inseamna altceva dar in rest...pasiune, faci si inveti, dai vina doar pe tine si POATE, poate vreodata ajungi atat de bhn incat sa treci de la hobby la afacere...

#6327
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
ieri am fost cu colegul bala 86 la un magazin de chimicale care vand si pomi din apropiere de oradea , am fost uimiti sa vedem ca aici gasim din abundenta sibisel 44 , geoagiu 65, germisara , toti nucii fiind nealtoiti si provenind din aceeasi pepiniera de renume)))))))))) aveau si milotai 10 dar care era altoit ,i am comunicat domnului care patroneaza magazinul care nici macar nu i trecea prin cap ca pomii ar fi nealtoiti

#6328
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Dupa plantare pentru prima iernare credeti ca este necesar ( obligatoriu ) fomarea unui musuror din pamant la baza puietilor pentru protejarea de inghet ? Altfel spus ,  sunt radacinile sensibile la inghet in primul an de la plantare ?

#6329
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Nucul nu e chiar cel mai rezistent la inghet asa ca niste masuri preventive sunt binevenite totdeauna...

#6330
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 24.02.2011

 Lacilucky, on 26 noiembrie 2017 - 15:45, said:

Dupa plantare pentru prima iernare credeti ca este necesar ( obligatoriu ) fomarea unui musuror din pamant la baza puietilor pentru protejarea de inghet ? Altfel spus ,  sunt radacinile sensibile la inghet in primul an de la plantare ?
Nu-i obligatoriu, radacinile nu-s sensibile la inghet.

Edited by sandel1, 27 November 2017 - 01:02.


#6331
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Am ctit undeva pe la pagina 90 ca invelirea ( protejarea ) puietilor peste iarna  impotriva iepurilor si caprioarelor sa nu se faca cu folie pvc  , m-am gandit la rafie ( saci ) credeti ca e bun pt asa ceva .

#6332
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 07.09.2004
In primul rand, iepurii rod tulpina la baza iar caprioarele mananca varfurile lastarilor tineri.... Caprioarele ajung si la oarece inaltime asa ca protejarea tulpinii nu le impiedica sa-ti faca pagube.
Rafia nu e ok, daca nu-ti permiti plasa de sarma cumpara plasa din fibra de sticla folosita la montarea termoizolatiei din polistiren. E ieftina si se gaseste la orice magazin pt. materiale de constructie.

#6333
WildMM

WildMM

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.05.2015
Pentru puietii de un an plantati in aceasta toamna

https://www.youtube....l_b2F6I#t=4m39s

#6334
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 24.02.2011
Nu rod nimic caprioarele, in schimb tapii is problema. În anul de plantare, daca puietii nu au inaltime mai mare de 50-60 cm, atunci nu prea se ating de ei si majoritatea scapa neatinsi, dar in urmatorii ani, dupa ce pomii mai cresc in inaltime, daca nu sunt protejati bine, se freaca tapii cu coarnele de pomi si fac prapad, rup ramurile si belesc coaja de pe tulpina. Pagubele pot fi uriase, deoarece îi iau in rand, unul nu scapa neatins. Pentru protectie este suficient sa fie infasurata tulpina cu plasa de fibra de sticla, doar intr-un strat îi suficient, ca sa nu aibe apoi probleme cu vantul.

#6335
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Solurile grele ( lutoase ) se preteaza la cultura nucului ? in vecinatate tot in acelas tip de sol exista catva nuci batrani mai mult ca sigur saditi de ciori . Solul desi este lutos (se taseaza daca este calcat pe umed ) s-a cultivat pe ea dintodeauna legume ( morcov ,patrujel ,etc) productii si calitate ff buna .

#6336
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,833
  • Înscris: 10.12.2006
Nu se preteaza solurile lutoase la cultura nucului. Dar nu esti primul si nici ultimul care observa ca nucul creste de capul lui peste tot. Insa cand vine vorba de culturi, unde ai niste asteptari de la investitie...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate