Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#1
dannielghi

dannielghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 25.05.2006
de vreo 2 ani ma gandesc la treaba asta; nu neaparat ca o afacere propriu-zisa ci mai mult ca o investitie (in fapt cel mai mult ma atrage ideea in sine) ; pot sa cumpar bucati mai mici de teren (sa zicem bucati de un sfert de hectar) undeva in zone de deal, in zone parasite sa zic asa, si pot cumpara bucati de pamant si cu 10 milioane (vechi). plantez nuci, ii altoiesc, si ii las in pace; nu trebuie sa mai investesc ulterior. e clar ca profit pot avea dupa cel putin 10 ani, insa este la fel de adevarat ca pretul pentru nuca este foarte ridicat. in toata europa pretul este mare, si chiar si in china se vand foarte scump.
stiu ca unii poate vor zambi cand vor vedea ideea asta.
exista si o carte despre asa ceva. http://www.cartescol...ne-pr-9743.html
ce parere aveti?

#2
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007

View Postdannielghi, on Jan 6 2009, 10:13, said:

de vreo 2 ani ma gandesc la treaba asta; nu neaparat ca o afacere propriu-zisa ci mai mult ca o investitie (in fapt cel mai mult ma atrage ideea in sine) ; pot sa cumpar bucati mai mici de teren (sa zicem bucati de un sfert de hectar) undeva in zone de deal, in zone parasite sa zic asa, si pot cumpara bucati de pamant si cu 10 milioane (vechi). plantez nuci, ii altoiesc, si ii las in pace; nu trebuie sa mai investesc ulterior. e clar ca profit pot avea dupa cel putin 10 ani, insa este la fel de adevarat ca pretul pentru nuca este foarte ridicat. in toata europa pretul este mare, si chiar si in china se vand foarte scump.
stiu ca unii poate vor zambi cand vor vedea ideea asta.
exista si o carte despre asa ceva. http://www.cartescol...ne-pr-9743.html
ce parere aveti?

Nu ma pricep eu, dar poate cu o corectura mica te pot ajuta.
Pomii trebuie cat de cat ingrijiti pe intreaga perioada a vietii lor.
Trebuie curatati, aparati de eventualii daunatori (inclusiv oamenii), daca prinzi o iarna grea tre sa ii protejezi cumva sa nu inghete pentru ca in cateva zile de frig i-ai pierdut pe toti, etc.
Deci sa nu crezi ca "ii altoiesti si ii lasi in pace".

Daca o faci din pasiune, atunci te sfatuiesc sa ii dai drumul.
Daca nu, atunci gandeste-te mai mult inainte :)

#3
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Cel mai mare daunator al nucului este omul , asa ca mare grija !

#4
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006
...iar impotriva respetivului daunator se poate folosi una bucata paznic local care te va costa. Tinand cont ca pomii nu sunt pe rod nu va trebui decat sa-i pazeasca sa nu-i rupa. Dupa ce dau rod trebuie, probabil, sa inchizi locul (garduri&more) iar paznicul sa-l remunerezi astfel incat sa nu-i iasa mai mult vanzand nucile :)

#5
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Pe termen lung, da - poate fi o investitie buna, daca respecti ce au spus colegii de mai sus.

#6
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
E o idee buna. Nucul produce o gramada de Oxigen si roadele vor aparea inca din anul al 5-lea. Pacat ca nu poti sa plantezi nucii astia in zona in care locuiesti. Te-ar scapa de o gramada de praf :)
Succes oricum.

#7
florinaverescu

florinaverescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 01.12.2008
la cum ai pus problema, te asigur ca din frageda pruncie vor ajunge lemne de foc. Bafta!

#8
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Din pacate poporul este plin de omaneni dobitoci care vor distruge plantatia.
Romanul are o pasiune pentru distrugere, distruge cu precadere bogatiile naturii.

Cred ca o astfel de afacere ar fi buna dar in alta tara.

#9
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Un botosanean deja are o plantatie, puiet francez cu roade in 3-4 ani, taiere in 30-40

Edited by TLGsoft, 13 January 2009 - 23:27.


#10
davvidd

davvidd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.01.2009

View Postnano2k, on Jan 6 2009, 10:24, said:

Nu ma pricep eu, dar poate cu o corectura mica te pot ajuta.
Pomii trebuie cat de cat ingrijiti pe intreaga perioada a vietii lor.
Trebuie curatati, aparati de eventualii daunatori (inclusiv oamenii), daca prinzi o iarna grea tre sa ii protejezi cumva sa nu inghete pentru ca in cateva zile de frig i-ai pierdut pe toti, etc.
Deci sa nu crezi ca "ii altoiesti si ii lasi in pace".

Daca o faci din pasiune, atunci te sfatuiesc sa ii dai drumul.
Daca nu, atunci gandeste-te mai mult inainte :)
Nucii nu trebuie curatati, aparati de daunatori sau de frig pentru ca niciuna din ele nu reprezinta o problema acest arbore.

#11
dannielghi

dannielghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 25.05.2006
incerc primavara asta, macar un sfert de hectar sa cumpar pe undeva, si o sa vad ce o fi; pe viitor vreau sa fac ceva mai serios, dar acum nu vreau sa invetesc aici

#12
Catalin_

Catalin_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 28.01.2008
Daca reusesti sa cumperi teren la mama dracu, nu e problema cu oamenii prea mult..
Treaba e sa fie departe de locurile unde ies animalele la gratare.

#13
dannielghi

dannielghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 25.05.2006

View PostCatalin_, on Jan 14 2009, 22:24, said:

Daca reusesti sa cumperi teren la mama dracu, nu e problema cu oamenii prea mult..
Treaba e sa fie departe de locurile unde ies animalele la gratare.

pai asta si vreau: eu ma gandesc in felul urmator: ma duc in niste sate uitate de lume si cumpar ceva teren pe coclauri, si nu zic nimanui la ce-mi trebuie terenul; dupa aia oamenii ii aduc din alta parte nu din zona;
ideal e sa cumperi vreo 10 hectare macar (terenul oricum il iei pe nimica-toata), sa faci gard sau sa pui om de paza... dupa cativa ani, incep sa iasa banii, si nuca e f scumpa.

#14
klwdyu

klwdyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 21.10.2007
Sincer sa fiu eu nu as alege o astfel de afacere... dar recunosc ca am zambit cand am auzit de ideea aceasta...
Faza este ca nici tu nu prea crezi ca a sa mearga toata treaba asta, altfel n-ai m-ai fi postat pe softpedia (cu totii stim ca ideile de afaceri se "imprumuta")...
Totusi... investitia este pe termen lung si daca ai fi fost foarte bogat nu ai fi investit in afaceri de astea mici... iar daca esti sarac (sarac in lumea afacerilor inseamna bogat in randul oamenilor de rand) nu iti permiti sa astepti atat...
Cred ca peste 10 ani cum ai spus tu...  vei castiga ceva, dar nu din nuci ci din valoarea terenului care probabil va creste odata cu anii...
Ai bani si te temi de criza economica?...(ma refer la bani, nu maruntis)... investeste-i in aur... (cam greu se devalorifica)...
Sau iti mai dau o idee de afacere... ambaleaza pamant pentru flori... nu stiu daca exista afacere mai simpla (mai ales ca omul nu prea verifica cat ingrasamant.. etc etc este in pamantul ambalat)...
Daca poti sa te ajut cu ceva da-mi un PM pentru ca cam uit pe unde am postat...


Imbogatire grabnica!!!

#15
dannielghi

dannielghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 25.05.2006
chestia asta nu vreau s-o fac acum ca pe o sursa de profit; ma descurc binisor cu ceea ce fac deja;
dar asa cum ziceam mai sus, e mai mult o pasiune, am un fix cu nucii, inca de muulti ani si anul asta cred ca as putea incepe macar o mica plantatie.

#16
Catalin_

Catalin_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 28.01.2008
Eu zic ca merge treaba.. sunt prea multe chestii negative spuse aici care se rezolva usor, foarte usor.
Eu ma gandeam la plantatie de plopi, ca e foarte scump lemnul de plop, foarte scump... dar cand incepi sa tai.. ai taiat tot si s-a dus.. asa nuci, dupa 4-5 ani incepi sa aduni.. si aduni in fiecare an.
+ ca la plopi trebuie autorizatii, din cauza pufului acela.. sau plantezi la mama dracu si nu stie nimeni.
Daca ai cunostinde de teren departe de civilizatie.. nu mai sta pe ganduri.. baga acu cat e criza.

#17
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
prea buna ideea. dar daca tot incepi incepe cu mai mult. 1. lemnul de nuc este cel mai scump lemn din romania.
2. nuca ii scumpa ea.
3 vezi ca nucul nu creste oriunde
4. pradatorii naturali ai nucilor sunt clar oamenii
5.sti ca ai unde sa stai vara:D la umbra

#18
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Vazut ieri in Kaufland miez de nuca "produs" in Ungaria si ambalat in Romania. 20 de lei o punguta de 500 de grame :) Si sunt sigur ca mai creste pretul cand se apropie vreo sarbatoare care implica diverse tipuri de cozonac si prajituri cu nuca...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate