Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#6301
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Asta ce belea mai e???
Am gasit-o sub nuc...
Posted Image

Attached Files



#6302
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Omida urs. Arctia caja. Ierneaza la sol si se transforma in pupa anul urmator in iunie. Metamorfozeaza intr-un fluturas fain de tot. Dela unchiu' Google si tusha Wikipedia cetire Posted Image

Edited by cotzi, 17 October 2017 - 19:52.


#6303
trandafir1

trandafir1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.09.2017
Buna ziua
Am si eu o intrebare.Cum se comporta nucul din soiul miroslava?
Productivitate,rezistenta la boli. Am inteles ca a fost plantat de unii de pe forum,probabil ca v ati format o idee despre soi.Va multumesc

#6304
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Intentionez sa infintez o livada de nuci pe 1.5 ha teren arabil trebuie notificat vreo institutie al statului de acaasta intentie , sunt necesare ceva apărobari ? multumesc anticipat   !!

#6305
bala86

bala86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.11.2011

 Lacilucky, on 08 noiembrie 2017 - 11:22, said:

Intentionez sa infintez o livada de nuci pe 1.5 ha teren arabil trebuie notificat vreo institutie al statului de acaasta intentie , sunt necesare ceva apărobari ? multumesc anticipat   !!
https://lege5.ro/Gra...rii-nr-348-2003
În special art.17

#6306
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009

 trandafir1, on 25 octombrie 2017 - 16:19, said:

Buna ziua
Am si eu o intrebare.Cum se comporta nucul din soiul miroslava?
Productivitate,rezistenta la boli. Am inteles ca a fost plantat de unii de pe forum,probabil ca v ati format o idee despre soi.Va multumesc
Eu am plantat ceva nuci(12 nuci, soiuri diferite) la o vie in extravilan. In primavara "cineva" a dat foc la iarba uscata mai la vale de via noastra si focul nesupravegheat s-a extins aproape 1ha. La mine, in mare parte datorat si "harniciei mele", via a ars 70%. Dar spre bucuria mea din 5 nuci (Miroslava) 3 au dat lastari noi.

Edited by vasile59, 08 November 2017 - 15:15.


#6307
softctrl

softctrl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.05.2014
Nuc cumparat de la pepinierele Roman si plantat pe 2 noiembrie.Dupa desfacerea coletului am observat pe tulpina la o inaltime de aproximativ 30 cm de la punctul de altoire ceva destul de ciudat.Este vorba despre vreo boala sau care este faza cu acele crapaturi si acea culoare mai negriciosa?

Attached Files



#6308
ghedanro

ghedanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.03.2007

 softctrl, on 09 noiembrie 2017 - 17:40, said:

Nuc cumparat de la pepinierele Roman si plantat pe 2 noiembrie.Dupa desfacerea coletului am observat pe tulpina la o inaltime de aproximativ 30 cm de la punctul de altoire ceva destul de ciudat.Este vorba despre vreo boala sau care este faza cu acele crapaturi si acea culoare mai negriciosa?
O boala "a fost" acum e si o rană..o rugamine am daca poti pune si o fotografie cu punctul de altoire. Multumesc!

#6309
softctrl

softctrl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.05.2014
Am sa desfac maine musuroiul care protejeaza punctul de altoire peste iarna si am sa fac o poza.Astazi m-am apucat si am curatat putin acea zona,nu pare asa afectata se pare,doar o coaja subtire mai inchisa la culoare.Pomisorul am vazut ca incearca sa inchida rana,dupa curatare am pensulat cu putina pasta din sulfat de cupru si apoi dupa uscare am aplicat un "bandaj" din pamant galben si putin praf de ciment pentru a proteja cat de cat  de ger la iarna.Sper ca am procedat cat de cat corect:)In rest punctul de altoire este ok,radacina ok(inainte de plantare),tulpina(varguta) ok la culoare si cu mici mugurasi de jos pana sus.

Edited by softctrl, 10 November 2017 - 20:20.


#6310
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Balega, cenusa, ciment, table, cuie, agheasma...
Mai oameni buni, de ce nu folositi solutii pt pomicultura/ingrijirea plantelor?Sunt si metodele astea empirice bune cateodata...totusi, traim in sec 21...

#6311
softctrl

softctrl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.05.2014
Pai am folosit sulfat de cupru iar pana cumpar un mastic pentru cicatrizare am folosit provizoriu acel "bandaj",daca stiti dumneavoastra alte metode sunt binevenite.Multumesc!

#6312
softctrl

softctrl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.05.2014

 ghedanro, on 10 noiembrie 2017 - 19:57, said:

O boala "a fost" acum e si o rană..o rugamine am daca poti pune si o fotografie cu punctul de altoire. Multumesc!

Attached Files



#6313
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Probabil ca sensul intrebarii/solicitarii era acela de a putea observa daca pomul e altoit sau e vrajeala,nucul e scump si nu e mar dpdv al altoirii asa ca destui fac manarii.... pt asta parerea mea e ca o poza la fel de clara si din parrea.opusa / oate usor oblic( adica nu la 180°ci doar 120°) ar fi mai relevanta.;)
Ce pot aprecia in ce vad in aceasta poza sunt 2 lucruri:
1. Foarfeca, vad ca au folosit un doublecut:p
2. Faptul ca ciotul e scurt si e bine imbracat deja, o fi nucul mai bun la acest capitol decat alte specii dar am vazut multe gherle asa ca apreciez detaliul asta.




#6314
softctrl

softctrl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.05.2014
Nucul(soiul GERMISARA) este altoit,cumparat de la o pepiniera serioasa,doar ca am fost eu un pic mai ghinionist si am primit unul cu o mica problema(eu tind sa cred ca acolo a fost provocata mecanic).Sper ca in primavara totul sa fie ok.Mai pun doua poze cu punctul de altoire,nu stiu daca este chiar cum vreti dumneavostra dar am sa fac si din partea opusa.

Attached Files


Edited by softctrl, 11 November 2017 - 19:22.


#6315
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Ps. Observatie generala: ma irita cand vad altoire facuta jos ...in opinia mea e o imbecilitate sa altoiesti jos, cu mici exceptii.
Doar prostii altoiesc la 5 cm de sol, aia care habar n-au sau care nu cultiva, sa.poate sunt doar lenesi in ingrijire.
De ce as altoi jos? De lene sa curat portul de lastari? Non argument. Ca sa pot musuroi sa nu degere? Non argument, folclor in majoritatea situatiilor. Ca sa evit cumva in cazuri izolate  disporportii altoi-port si compatibilitati slabe? Pai proble.a oricum exista.

In  schimb...e mult mai greu de plantat...atat omul simplu gresesre in singroapa aiurea...cat si fermierul..azi se planteaza cu tractorul, nu sta nimeni sa bibileasca fiecare puiet la inaltimea optima pe o plaja de cativa cm.
Omul simplu chiar daca nu ingroapa ca haplea...si planteaza cativa deci are timp de bibileala... pomul se lasa in groapa si dracu mai scoate punctul de altoire la nivelul optim...

Dincolo de asta....mulcim bai nene...s-a inventat mulcirea. Adesea lucram cu porturi vegetative, prin definitie astea inradacineaza usor. Lucram cu porturi de vigoare adesea medie cel mult, frecvent slaba sau foarte slaba....lucram cu variabilitate in ce priveste compatibilitatea...atat diferenta de vigoare cat si de compatibilitate induc o apetenta sporita a soiului pt a incerca din rasputeri sa treaca pe radacina proprie...

Orice palc de frunze, smoc de iarba mai uscata si care acopera putin punctul, mulcirea intentionata samd..provoaca 2 lucruri...ori aparitia de rasacini ori la pomii tineri putrezirea cioatei...

La ce mama dracu imi pui altoiul la rasul solului ma frate? Si vad asta si pe combinatii care si asa sunt complicate...mar pe m9..par pe gutui samd....

Pune dracu altoiul la 20 cm de zona de separare sol/aerian, ti-e ca tai 2 lastari in plus din port?

In olinia mea e ignoranta sau prostie .
Repet, uneori conteaza mai putin, uneori e avantajos sa fie jos punctul( rar) dar in general e total aiurea.
De prosti aia care produc pomi pt oamenii seriosi altoiesc mai sus, de lene sa curere portul sau de frica sa nu isi toceasca briceagul in moloz cand taie, nu? Sau poate nu vor sa umble de-a busilea cand altoiesc?

Nu nene, aia au creier si gandesc si aia tin cont de ce ii trebuie omului care pune la treaba pomul ala.




#6316
ghedanro

ghedanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.03.2007
Daca nu puneai si eticheta, ziceam: da, in fine...poate e altoit ..mai jos. mai jos de cepul prezentat in poza (sper sa ma insel).
Ori ca sa emiti eticheta oficiala, implica mai multe. O eticheta, oficiala, care trebuie sa contina:
".. denumirea autoritatii de certificare; INCS si a autoritatii teritoriale; ITCSMS sau LCCSMS;
    numarul de referinta al lotului;
    numarul de ordine al etichetei;
    denumirea si adresa sau semnul distinctiv al pepinierei producatoare;
    specia, soiul, portaltoiul sau varietatea;
    categoria biologica si starea sanitara virotica: liber de virus; sau testat de virus;
    numarul de plante sau cantitatea din ambalaj ori pachet, sau 1 buc. pe eticheta individuala;...."
...iar cu pamant..ciment..mai rau ii faci. in loc sa il lasi "sa respire", mentii umiditatea. ajunge daca l-ai stropit cu piatra vanata, nimic altceva.
...si nu a fost provocata mecanic

Edited by ghedanro, 12 November 2017 - 23:33.


#6317
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
cica pepiniera serioasa ......., nucul ala nu i altoit )))))))))))))))))  germisara produce doar la tg mures , am mai auzit si pe altii ca au cumparat nuc altoit germisara cu 30 de lei nu vreau sa fiu rau dar la aiud (ARDEAL) sunt foarte multe pepiniere cu adevarat serioase in sud nefiind mare concurenta .... intrebati l pe roman de ce l au exclus din asociatia pepinierelor...

avem si noi in jud salaj ceva gen roman vinde cu 40 de lei iti da o groaza de etichete lipseste doar linia de altoirre))))))))))

Edited by sibisel44, 13 November 2017 - 22:01.


#6318
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
http://pepinierele-r...eri/nuc-altoit/ ia uite cum gasesti de usor sibisel 44 altoit )))))))))))))) nu i reclama este warning,  avertizare, decat sa i dati bani astuia mai bine donati la catedrala

Edited by sibisel44, 13 November 2017 - 23:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate