Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#3043
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 parintele, on 09 august 2014 - 11:07, said:

Asta stiam, am si aplicat procedeul la o groaza de arbusti sau portaltoi insa nu aveam habar ca merge si la nuc, tocmai de aia e importanta experienta. Treaba cu calusul care ajuta la speciile mai dificile chiar nu o stiam.
  Apropos de.fructificare, ce recomandati sa facem cu fructele in primii ani dupa plantare, le eliminam ca sa lasam energie puiului sa creasca?
Si apropos de ranire, cum ajutam rana sa nu apara infectii sau deshidratare a ramurii? Folie sau ceara, aca cata de care e mai ok, smoala sau pe baza de ceara si colofoniu. Merge fara protectie, sa dam un dungicid gen cupru?


Pai vezi de ce e bine sa stii fiziologia plantelor?

E suficient sa infasori o folie de plastic ca sa mentii temperatura si umiditatea, cel putin 2 saptamani, ca sa demareze procesul de aparitie a calusului. Eu am lasat si rani neacoperite si tot am avut rezultate.

Ca variante de lucru...poti sa faci procedeul asta pe lastari de la 8 mm diametru pana la ramuri cat mana de groasa. Cu cat e mai goasa ramura cu atat mai lunga trebuie sa fie rana, iar ranile sa afecteze cel  putin 40-50% din  circumferinta ramurii, avand in vedere ca  ranile sa fie longitudinale cu latime de 2-3 cm, iar distanta dintre rani sa fie de 4-5 cm.

Momentul ideal de taiere a ramurii si de punere in pamant e toamna, imediat dupa incetarea vegetatiei si numai daca  din suprafata afectata cel putin 1/3 este acoperita de calus, pt a avea suficiente sanse pentru  emiterea de radacini din acest calus. Daca tot e sa fim atipici, incercati o defoliere  chiar si fortata ( prin ruperea frunzelor) sau chimica ( cu o solutie de uree 5%), Imediat ce frunzele au cazut ( cu cat mai devreme cu atat mai bine) recomand detasarea si plantarea pe locul definitiv, asa cum am aratat mai sus. Daca se face operatiunea in septembrie  vor fi cel putin 2 saptamani in care  calusul este expus la  umiditate , intuneric  si... caldura solului, suficient incat sa demareze procesele de aparitie de caliptre.

In functie de marimea lastarului/ramurii care este supus/-a acestei proceduri e recomandabil ca in primii 2 ani sa fie acordata atentie formatii trunchiului si coroanei viitorului pom.

Edited by iosif73, 09 August 2014 - 11:29.


#3044
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Apoi ceva mai stim numai ca de la teorie la practica e drum foarte lung si uneori un astfel de detaliu e diferenta dintre esec si succes.
Merci de infirmatii, eu chiar o sa incerc sa fac ceva marcote pentru ca am chiar un nuc ok pe o proprietate pe care vreau s-o vand. Facsi poze si revin cu feedback.
Unca o intrebare legata strict de nuc. Marcota va fi plantata la loc definitiv sau ii prieste mai bine un sezon macar de pepiniera?


#3045
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 parintele, on 09 august 2014 - 12:26, said:

Apoi ceva mai stim numai ca de la teorie la practica e drum foarte lung si uneori un astfel de detaliu e diferenta dintre esec si succes.
Merci de infirmatii, eu chiar o sa incerc sa fac ceva marcote pentru ca am chiar un nuc ok pe o proprietate pe care vreau s-o vand. Facsi poze si revin cu feedback.
Unca o intrebare legata strict de nuc. Marcota va fi plantata la loc definitiv sau ii prieste mai bine un sezon macar de pepiniera?

De ce tii sa ii tot umbli la radacina? :) Nu mai bine il pui la locul definitiv si uzi in primul an periodic cu o solutie din lastari de  salcie? Zic si eu... :) Daca tot vrei sa ii stimulezi ramificatia mai mult..dupa primul an de plantare la locul definitiv mai dai cu cazmaua in pamant de jur imprejur, fara sa disloci pamantul. Doar infingi casmaua... si tot in septembrie , in anul urmator.

#3046
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Hai sa spun de ce am intrebat.
Eu, din lipda de spatiu pt pepiniera, dar si pentru ca aici in sud e jale cu soarele, se usuca pamantul in 2-3 zile dupa o torentiala ca asta de zilele aste, obisnuies sa pun puii altoiti sau dn marcote sau cumparati cand sunt super firavi, sau cand au radacini prea slabe samd...in zone pepiniera din curte, ferite de soare puternic dupa amiaza, sau frrite de alti pomi, cu sol foarte bun, compost mult, e si mai usor sa-i irig pe toti la timp samd.
Unii merg in ghivece, nu neaparat pomi, mai piticanii, abusti etc...dar si cate o marcota de pom...
Am ajus la solutia asta in timp, m-am tot jucat si asa merge cel mai bine in conditiile mele.
De aia am intrebat daca nucul, care e defel mai pretentios, nu cumva in astfel de conditii, cu radacini mai firave, ar merge mai bine daca un an nu ar merge direct in soare, vant, sol cum se nimereste samd....

#3047
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Ramuri uitate intr-un frigider (scos din functiune) din august pana prin februarie- martie.

Attached Files



#3048
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 mircea11s, on 10 august 2014 - 10:46, said:

Ramuri uitate intr-un frigider (scos din functiune) din august pana prin februarie- martie.


Ce s-a intamplat cu ele pana la urma in luna februarie-martie? Le-ai aruncat?

#3049
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Da. Nu mai aveam nevoie de ele atunci, dupa aia mi-a parut rau.

#3050
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011
domnilor sunt intr-un impas. frunzele la unii nuci arata asa dupa cum se vede in imagini.banuiesc ca este antracnoza dar nu am vazut nici un lichid pe nicaieri.poate fi un exces de zel la efectuarea tratamentelor?ultimele tratamente facute au fost cu champ in 25 iulie,respectiv 5 iulie.sau ar trebui sa folosesc alt produs?

Attached Files


Edited by alexandru68, 12 August 2014 - 17:04.


#3051
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 alexandru68, on 12 august 2014 - 17:03, said:

domnilor sunt intr-un impas. frunzele la unii nuci arata asa dupa cum se vede in imagini.banuiesc ca este antracnoza dar nu am vazut nici un lichid pe nicaieri.poate fi un exces de zel la efectuarea tratamentelor?ultimele tratamente facute au fost cu champ in 25 iulie,respectiv 5 iulie.sau ar trebui sa folosesc alt produs?

prima poza = ipohondrie.
restul=  bacterioza.

baga zeamea bordeleza and take it easy.

#3052
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011
mi-au scapat 2 poze....si multumesc iosif.nu ca am scapat de problemaPosted Image dar imi place sa imi cunosc dusmanii(de prieteni nu sunt sigurPosted Image )

Attached Files



#3053
dorinB87

dorinB87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.08.2014
Salutare.
Am tot citit topicul asta de mi-au iesit ochii. L-am luat de la inceput si am ajuns cu cititul pana prin iulie 2011 :D . Poate vreodata o sa il termin, dar deocamdata il las in stand by.

Intentionez sa plantez niste nuci, deocamdata pe un teren mai mic, apoi in functie de rezultate si pe altul mai mare.

Terenul meu se afla in jud. SM, comuna Micula, zona cu potential mediu pt cultura nucului.
Plantarea as vrea sa o fac in primavara viitoare, din mai multe motive. Soiurile preferate ar fi franceze, in afara de Pieral-Lara din cauza temperaturilor scazute, deci ar ramane Fernor si/sau Franquette.

Ma puteti ajuta cu cea mai intensiva schema de plantare pt terenul meu de 300x16,5m folosind soiurile de mai sus?

Are ceva sau e chiar indicat daca cumpar puietii toamna  asta si ii tin in scoala afara sau intr-o sera pana la primavara?

#3054
xIonut

xIonut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.03.2014
Am un nuc  care are 2 - 3 ani si la toamna as vrea sa il mut in alt loc ,    vreau sa stiu daca mai pot ?

#3055
alexvalentin

alexvalentin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.05.2014

 dorinB87, on 13 august 2014 - 00:23, said:

Salutare.
Am tot citit topicul asta de mi-au iesit ochii. L-am luat de la inceput si am ajuns cu cititul pana prin iulie 2011 Posted Image . Poate vreodata o sa il termin, dar deocamdata il las in stand by.

Intentionez sa plantez niste nuci, deocamdata pe un teren mai mic, apoi in functie de rezultate si pe altul mai mare.

Terenul meu se afla in jud. SM, comuna Micula, zona cu potential mediu pt cultura nucului.
Plantarea as vrea sa o fac in primavara viitoare, din mai multe motive. Soiurile preferate ar fi franceze, in afara de Pieral-Lara din cauza temperaturilor scazute, deci ar ramane Fernor si/sau Franquette.

Ma puteti ajuta cu cea mai intensiva schema de plantare pt terenul meu de 300x16,5m folosind soiurile de mai sus?

Are ceva sau e chiar indicat daca cumpar puietii toamna  asta si ii tin in scoala afara sau intr-o sera pana la primavara?
  Nu sdtiu ce vrei sa spui,,in functie de rezultate'' -dar din pct. meu de vedere rezultatul cel mai principal este productia.Atunci va trebui mult timp sa te lamuresti  chiar si la ,,francezi" .Ca sa fiu mai direct iti spun ca prima mea mini livada de 10 ari ,plantata in interval de 3 ani ,are acum intre 13 -16 ani .Initial am avut 20 pomi dar pe parcurs ia-m rarit ajungand azi la 13 bucati.Mentionez ca sunt selectionati produsi de mine .,,rezultatele " sunt undeva la 10 kg nuci /pom

 dorinB87, on 13 august 2014 - 00:23, said:

Salutare.
Am tot citit topicul asta de mi-au iesit ochii. L-am luat de la inceput si am ajuns cu cititul pana prin iulie 2011 Posted Image . Poate vreodata o sa il termin, dar deocamdata il las in stand by.

Intentionez sa plantez niste nuci, deocamdata pe un teren mai mic, apoi in functie de rezultate si pe altul mai mare.

Terenul meu se afla in jud. SM, comuna Micula, zona cu potential mediu pt cultura nucului.
Plantarea as vrea sa o fac in primavara viitoare, din mai multe motive. Soiurile preferate ar fi franceze, in afara de Pieral-Lara din cauza temperaturilor scazute, deci ar ramane Fernor si/sau Franquette.

Ma puteti ajuta cu cea mai intensiva schema de plantare pt terenul meu de 300x16,5m folosind soiurile de mai sus?

Are ceva sau e chiar indicat daca cumpar puietii toamna  asta si ii tin in scoala afara sau intr-o sera pana la primavara?
  Nu sdtiu ce vrei sa spui,,in functie de rezultate'' -dar din pct. meu de vedere rezultatul cel mai principal este productia.Atunci va trebui mult timp sa te lamuresti  chiar si la ,,francezi" .Ca sa fiu mai direct iti spun ca prima mea mini livada de 10 ari ,plantata in interval de 3 ani ,are acum intre 13 -16 ani .Initial am avut 20 pomi dar pe parcurs ia-m rarit ajungand azi la 13 bucati.Mentionez ca sunt selectionati produsi de mine .,,rezultatele " sunt undeva la 10 kg nuci /pom

#3056
dorinB87

dorinB87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.08.2014

 alexvalentin, on 13 august 2014 - 17:50, said:


  Nu sdtiu ce vrei sa spui,,in functie de rezultate'' -dar din pct. meu de vedere rezultatul cel mai principal este productia.Atunci va trebui mult timp sa te lamuresti  chiar si la ,,francezi" .Ca sa fiu mai direct iti spun ca prima mea mini livada de 10 ari ,plantata in interval de 3 ani ,are acum intre 13 -16 ani .Initial am avut 20 pomi dar pe parcurs ia-m rarit ajungand azi la 13 bucati.Mentionez ca sunt selectionati produsi de mine .,,rezultatele " sunt undeva la 10 kg nuci /pom

Prin "rezultate" ma refer la rezistenta pomilor, adica sa nu se îmbolnăvească subit si sa moara sau sa inghete iarna, precum si la producție, pe care nu as dori-o sub 20 kg nuci/pom.

 xIonut, on 13 august 2014 - 14:27, said:

Am un nuc  care are 2 - 3 ani si la toamna as vrea sa il mut in alt loc ,    vreau sa stiu daca mai pot ?

Teoretic, dupa cate am mai citit pe aici, doar dupa 3 ani apar probleme la mutare din cauza marimii radacinilor, dar pana la 3 ani pot fi mutati fara probleme. Bine, acuma nimeni nu iti garanteaza ca 100% se va prinde, dar poti incerca ;)

#3057
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 alexvalentin, on 13 august 2014 - 17:50, said:

pe parcurs ia-m rarit
Si acum ce distanta au intre ei?

#3058
alexvalentin

alexvalentin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.05.2014

 dorel232004, on 13 august 2014 - 20:25, said:

Si acum ce distanta au intre ei?
pe atunci n-am stiut nimic despre nuc doar ca se cauta miezul-asa ca am plantat sa fie. pe parcurs s-au indesat mult si-amrenuntat la unii in functie de distanta si calitatea fructelor.ce am plantat in alte locuri am mers cam 1buc/ar

#3059
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,109
  • Înscris: 04.03.2014
DorinB87.
20kg  sunt mult, dupa multe cercetari lavaloare asta ajung doar anumite soiuri foarte productive cu fructificare laterala prin anul al15lea

Dupa studiile de la Valcea,Franquette in anul 15 sta pe la 12kg/pom si Fernor la 17kg/pom

#3060
dorinB87

dorinB87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.08.2014

 ionutzitaly, on 13 august 2014 - 22:49, said:

DorinB87.
20kg  sunt mult, dupa multe cercetari lavaloare asta ajung doar anumite soiuri foarte productive cu fructificare laterala prin anul al15lea

Dupa studiile de la Valcea,Franquette in anul 15 sta pe la 12kg/pom si Fernor la 17kg/pom

Citeam pe site-ul lui Iosif ca franquette produce 2 to/ha la o densitate de 100 pomi/ha. De aici calculele mele cu 20 kg/pom

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate